Intel oznámil katastrofální výsledky propadl se do ztráty – zařízl OPTANE a možná i GPU. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 01 srpen 2022
altHospodářské výsledky za Q2 2022 společnosti Intel šokovaly investory. Jsou hodně špatné.

 

 

 

 

Fakt že svět má ekonomické problémy a PC trh se propadá, jsou neoddiskutovatelné a pocítí to méně (či spíše více) všichni. Ovšem aby Intel už během Q2 2022 naprosto minul plány a vlastní očekávání, a vykázal dokonce půl miliardovou ztrátu, to nečekal vůbec nikdo. A prakticky všichni analytici nevidí na rozdíl od oficiálního vyjádření Intelu jako hlavní problém ekonomickou situaci a stav věcí na PC trhu, ale z drtivé většiny za výsledky může vlastní produktová nabídka Intelu, která v mnoha směrech na nabídku nejen AMD vůbec nestačí.

AMD je (k šoku všech) dnes jasně a objektivně technologicky i výkonem lepší prakticky ve všem. AMD nejen že ve velkém posouvá technologické hranice a úspěšně dodává revoluční čipletové produkty a dokonce už i vrstvené složité CPU a MCM GPU, má současně i nejvýkonnější a nejefektivnější procesory na trhu a nejlepší platformy včetně GPU. Intel zaostává technologicky v tuto chvíli již o roky za AMD, a výkonem i několikanásobně. Nejvýkonnější světové superpočítače dnes staví prakticky výhradně na AMD a posouvají hranice dál a rychleji, než to Intel dělal poledních 10let.

Katastrofální situaci procesorů Intel pak dokládá i fakt, že se této platformy zbavil Apple a nahradil ji vlastními ARM procesory. Přesněji řečeno, Intel procesory byly a jsou tak špatné, že stálo za to Apple investovat miliardy do vlastních. Intel jediné co vlastně má, jsou značné objemy vlastních výrobních kapacit, ovšem využívající staré a technologicky už zaostávající výrobní procesy. Ale i tak Intel vděčí svým kapacitám a setrvačnosti části zákazníků tomu, že má velkou část PC trhu stále jistou. Ale ani to mu dnes nestačí k dobrým výsledkům. S tím, jak PC trh padá, tedy klesá zájem i o procesory, a naopak roste objem výroby produktů konkurence, bude mít Intel stále větší problém a jeho monopol se bude zmenšovat. Protože žádné skutečně lepší produkty Intel, které by opravdu porazily nabídku konkurence, nejsou ani na dohled.

Prakticky všichni analytici předpovídají, že Intel bude ztrácet podíl na trhu nevídaným způsobem, protože produktová nabídka Intelu je a zůstane konkurenceschopná jen v některých mála oblastech. A nic z toho, co Intel chystá nejméně do roku 2024 či dokonce 2025, na tom nic moc nezmění. Protože nejen AMD nejen že nezpomaluje, ale ještě přidává. A ačkoliv je pravděpodobné, že i AMD negativně ovlivní současná světová situace, vstupuje do ní s mnohem lepší produktovou nabídkou, se kterou může oslovovat zmenšující se trh mnohem lépe, než Intel. Ten do nadcházejících turbulentních mnoha měsíců vstupuje s produkty, které nestačí, s výhledem na nové, které stačit také podle všeho nebudou. Ovšem situace firmy se zhoršila mnohem rychleji a výrazněji, než kdokoliv očekával …

  • Intel ohlásil katastrofální Q2 2022!

Finanční analytici se shodují, že hospodářské výsledky Intelu v Q2 2022 (kdy se ještě PC poptávka docela držela), jsou skutečná finanční katastrofa a manažerské selhání. Nejde jen o to, že Intel nedosáhl na plánovaná čísla, on je minul takovým způsobem, že to opravdu nejde omluvit ničím.

Firma očekávala a investorům slibovala zhruba 18 miliard dolarů příjmů, ale realita byla jen 15,3 miliardy! To je navíc 22% sešup proti Q2 2021, kdy Intel vydělal 19,6 miliardy. Marže spadla z 57,1% na pro Intel pouhých 46%! Ještě větším šokem je ale fakt, že obvykle hodně výdělečná firma, kdy v Q2 2021 vydělal Intel přes 5 miliardy dolarů, ohlásila letos v Q2 2022 ztrátu půl miliardy dolarů! Samozřejmě z dlouhodobého hlediska nejde o „konec Intelu“, ale ukazuje dost možná začátek nepěkného trendu.

  • Problémy Intelu jsou dlouhodobé a budou horší?

Jak dodávají všichni analytici, tohle není jen problém jednoho kvartálu, tohle ukazuje na jasný strukturální problém firmy. Tedy něco, na co mnozí upozorňují už roky. Společnost Intel totiž neumí fungovat v prostředí skutečné konkurence. Intel měl poslední více než dvě desítky let prostě své jisté a faktický chráněný monopol na trhu. Všichni ho navíc potřebovali. Jenže trh i technologie se změnily. Dnes Intel vlastně nepotřebujete.

Můžete sestavit úplně celý PC, špičkový server, nebo klidně i nejvýkonnější superpočítač na světě, bez čipů Intel. Většina současných uživatelů Internetu, a výpočetních technologií obecně, prostě Intel k ničemu nepotřebuje, což ještě před 15ti až 20ti lety bylo naprosto nemyslitelné. Technologicky měl roky navrch ve výrobě čipů, ale zatímco on jel „business“ jako obvykle, vyrostla mu během posledních let mnohem schopnější konkurence. SAMSUNG, ale hlavně TSMC i další mu technologicky na poli výroby čipů utekli již o celé generace a roky. Do toho samotné architektury a design procesorů i dalších produktů se Intelu nedaří. Jeden by řekl, ony ty technologie Intelu nebyly až tak výjimečné nikdy, ale s ohledem na tržní dominanci, nepostradatelnost a monopol hlavně díky bezkonkurenčnímu objemu výroby a její tehdejší kvality, se to úspěšně maskovalo celé roky. Jenže dnes?

Nejen AMD má evidentně lepší architektury, lepší konstrukce čipů, lepší platformy a současně přístup k lepší technologii výroby. ARM platforma v čele s Apple produkty je na tom také o poznání lépe a mnoho uživatelů, ne-li většina se bez x86 Intel platformy vlastně klidně a úplně obejde. A toje něco, s čím u Intelu nikdy nepočítali …   

  • Svět se změnil, Intel ne!

Firma se nadále chová a tváří, jako by byl procesorový leader, ale tím je dnes opravdu jen v objemu kapacit starších x86 procesů. Intel ovšem prokazatelně a objektivně není leader v procesorových technologiích, dokonce ani na své x86 platformě. Rozhodně není leader ani konstrukčním designu ani výkonu procesorů a PC platforem – to vše má konkurence dnes lepší. Nedaří se mu ani na poli GPU, kde technologicky nestíhá ani NVIDIA ani AMD, i když jisté zlepšení tu je, zdaleka to prostě na konkurenci nestačí. Intel neuspěl ani na poli mobilních SoC, které před pár lety odpískal. Neuspěl ani se svým bombastickým 3D Xpoint, které mělo vytlačit SSD. Místo toho Intel oficiálně 3DXpoint ukončil, technologii prodal a definitivně končí také technologie OPTANE, kterou nyní Intel s okamžitou platností ruší s celou divizí. Aneb mnoho let zbytečného vývoje a marketingu a velkých slibů.

No a už jsem vám říkal, že se nahlas mluví o tom, že Intel ukončí svou snahu o herní GPU, jejichž vývoj je od roku 2017 jen obrovská černá díra na peníze a nevyprodukovala žádný použitelný produkt, nic konkurenceschopného, přitom už má 2,5 roku zpoždění za ohlášenými plány. A chystané produkty současné i nadcházející generace už teď prý zcela jistě stačit na AMD ani NVIDIA nebudou. Takže u Intelu se opravdu řeší, zda to neodpískat a přestat do toho cpát peníze, které navíc Intel nemusí mít. Samozřejmě šéf grafické divize Raja Koduri se dušuje, že tomu tak není, že všechno je super a nové grafiky Intel na cestě, ale vzhledem k tomu kolikrát tohle říkal v minulosti a následně nic z toho nebyla pravda, je to spíše zoufalá snaha udržet si ještě chvíli práci. Každopádně u Intelu začínají úsporná opatření, a GPU divize se jim také zcela jistě nevyhne.

  • Výhled Intelu je negativní …

Samozřejmě propad PC trhu a složitá ekonomická situace ve světě budou mít na Intel vliv, což on sám nedokáže zcela ovlivnit. A nebude jediný, který se s tím bude potýkat. Nicméně jak jsem řekl a všichni vidíme, Intel do této situace vstupuje s produkty, které byly sotva konkurenceschopné, když poptávka převyšovala nabídku. Teď když je poptávka mnohem nižší a zákazníci si tak mohou opravdu vybírat, bude se situace Intelu jen zhoršovat. Protože AMD je rozjeté a na rozdíl od Intelu má objektivně ve všech ohledech skvělé produkty, které jsou skutečně nejlepší v mnoha směrech už dnes. A nadcházející generaci ještě mnohem lepších věcí na cestě. Chystané novinky Intelu jsou diskutabilní už teď, a mnozí objektivně pochybují že situaci Intelu vůbec vylepší. Naopak se mluví o tom, že ve srovnání s novinkami AMD, proti kterým se přímo postaví, budou novinky Intelu ztrácet více, než jak je tomu u stávající generace produktů obou značek.

Problém Intelu je totiž Intel sám. Firma kupí potíže, špatná rozhodnutí a špatný korporátní styl svého fungování už celé roky. Výměna šéfa evidentně naprosto nepomohla. Ostatně ani nemohla, sloužila jen k odvedení pozornost důvěřivých investorů. V Intelu samotném se totiž nic nezměnilo, jen jméno šéfa na dveřích. Jsem přesvědčen o tom, že Intel musí projít stejnou proměnou jako AMD, tedy kompletně vyházet současné vedení a struktury, a přivést zcela nové lidi a začít od píky. Ale to i při nejlepší vůli (která současnému Intelu chybí), je úkol a práce na mnoho let. Bez zásadních strukturálních změn však není možné čekat žádné zlepšení u Intelu, který zjevně nepochopil, že svět už Intel nepotřebuje. Kdyby Intel zítra skončil, svět IT ani PC se nepoloží ani nezastaví, což je něco, co by před 15-20ti lety neplatilo.

Že se svět hodně změnil, dokládá i fakt, že AMD, ještě před pár lety firma téměř v úpadku s nekonkurenčními produkty, tento týden překonala tržní kapitalizaci Intelu! A nestalo se tak zdaleka primárně kvůli problémům Intelu, ale kvůli tomu, že AMD právě udělalo v minulosti nutné změny a akceptovalo kam se svět ubírá a je dnes tím skutečným technologickým leaderem na poli x86 procesorů a platforem. AMD v posledních dnech dosáhlo na hodnotu 153 miliardy dolarů, zatímco Intel po zveřejnění výsledků spadl na 148 miliard. Jak moc se počínající celosvětové hospodářské problémy a zpomalení PC trhu projeví na hospodaření právě i AMD, se dozvíme brzy …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 13:43:45

Keď začnú vyrábať v TSMC, tak sa karta znovu obráti. Len marže pôjdu dole.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 14:16:29
avatar
už vyrábí ... 6nm ARC ... nevypadá to na žádný obrat karet ;)
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 14:44:29

Citace:
Marže spadla z 57,1% na pro Intel pouhých 46%!


To ste kde zobrali?

Gross Margin
Q2 2022 36.5%

Q1 2020 57.1%
Odkaz

Na normálne fungovanie bez straty je potrebné ma v polovodičovom priemysle hrubú maržu 40-42%

AMD očakáva hrubú maržu okolo 54%

Citace:
AMD expects non-GAAP gross margin to be approximately 54% in the second quarter of 2022.

Odkaz
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Výsledky dnes 2022-08-02 14:50:08

Citace:
Jak moc se počínající celosvětové hospodářské problémy a zpomalení PC trhu projeví na hospodaření právě i AMD, se dozvíme brzy


Tu Čoskoro(brzo) je dnes po 22 : 00 ale pred 23 : 00, kedy k nim začne tlačová konferencia pre analytikov , kde sa predpokladá aspoň zbežné preštudovanie výsledkov


Citace:

SANTA CLARA, Calif., July 13, 2022 (GLOBE NEWSWIRE) -- AMD (NASDAQ: AMD) announced today that it will report second quarter 2022 financial results on Tuesday, August 2, 2022, after the close of market. Management will conduct a conference call to discuss these results at 5 : 00 p.m. ET / 2 : 00 p.m. PT.

Odkaz
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kľučovým problémom Intelu sú s 2022-08-02 15:10:38

v rámci DCAI
Datacenter and AI Group (DCAI)

obrat
Citace:
Q2 2022 : 4,6 mld USD

Odkaz

vs
Citace:
Q1 2022 : 6,0 mld USD


Odkaz

a bavíme sa tu o server CPU, kde TOP CPU stoja ako 1-2 Škody Fábie HTP.

Citace:

Epyc 7742 64 / 128 2,25 / 3,40 GHz 256 MB 225W 225-240W 6950 USD /kus pri odbere v tisícoch kusov

Odkaz

vs
Citace:
Xeon 8180M (38.5M cache, 28 Cores, 56 Threads, 2.50 GHz (205W) 10.40 GT/sec Intel UPI) 13 011 USD/kus pri odbere v tisícoch kusov

a
Xeon 8280L (38.5M cache, 28 Cores, 56 Threads, 2.70 GHz, (205W), 10.40 GT/sec Intel UPI) [b] 17 906 USD/kus pri odbere v tisícich kusov
[/b]

Odkaz


a AMD predáva v priemernej skutočnej realizovanej (nie cenníkovej) cene o 40% vyššej než je pri Inteli a napriek tomu má podiel AMD na trhu so server CPU rásť až do rok 2025

July 14, 2022 10:38 am ET
Rasgon noted AMD’s server processors’ higher performance and how they command an average 40% higher price over Intel’s products.


“We believe AMD can continue to build on its server share gains and could reach close to 30%” in 2025 from the current levels of approximately 15%, Srivastava wrote.

Odkaz
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel jediné co vlastně má, js 2022-08-02 15:59:35

Citace:
Intel jediné co vlastně má, jsou značné objemy vlastních výrobních kapacity


AMD zvyšuje svoje kapacity na finalizáciu čiopov v penangu z 0,8 na 2,3 plošných jednotiek, teda na skoro trojnásobok

Citace:

TF-AMD expands its semiconductor manufacturing facility in Penang

14 June, 2022
The new facility, spanning 1.5 million square feet and occupying approximately 14 acres, will manufacture advanced integrated circuit 3 technology and is expected to be completed in 2023. Once completed, the facility will bring TF-AMD’s total manufacturing capacity to over 2.3 million square feet.

[url]
https://techwireasia.com/2022/06/tf-amd-expands-its-semiconductor-manufacturing-facility-in-penang/[/url]
Citace:

AMD set to Open Manufacturing Plant in Malaysia in Early 2023
Jun 14th, 2022
TF-AMD Microelectronics is in the middle of the construction of a US$452 million manufacturing plant on the island of Penang off the west coast of Malaysia

Odkaz

Ja viem, AMD v Penangu testuje a do Integrovaných obvodov finalizuje primárne serverové Epyc-i-..
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 16:15:17

Jednou nahoře, jednou dole. AMD by mohlo vyprávět. Důležité je neumřít a znovu se postavit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 16:39:49
avatar
o to nejde, jde o to, že Intel neudělal prakticky nic proto, aby se tomu vyhnul, přitom všichni koukali jak směřuje k tomuto cíly už celé roky ... navíc nic nenasvědčuje tomu, že by Intel nějaké zlepšení v dohledné době a letech plánoval skutečně realizovat ...
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 22:35:08

Všichni na to tam kašlali protože zazmrdovane vedení Intelu prostě nepřipouštělo že by se něco takového mohlo stát.
A teď to je tady.

Intel by měl dle mého překopat celé vedení a vycházet nepotřebné lidi co reálně nedělají pro firmu nic pozitivního.

Dokud se tohle nestane tak půjdou hlouběji dolů.
Vinnie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 18:09:38

a este chcu zdrazit vsetky CPU o 20%
uz teraz stoja viac ako pred par tyzdnami a tie dosky ? o tom som radsej ticho lepsia B660 stoji aj 213 eur ... nonsens
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-02 18:57:32
avatar
Vzhledem k tomu, že Intel už roky a roky vydává nové procesory stylem, že přejmenuje starou generaci a voilá nová generace do nových základových desek je na světě, tak nevím, co čekali. Už roky není Intel vůči AMD konkurenceschopný, jelikož roky vyráběl zcela nezabezpečené procesory, za které by se AMD z žalob nevyhrabalo, ale protože má Intel mraky peněz, tak mu to stále prochází. Asi už to zákazníkům také došlo a všichni, kteří mají dokončenou alespoň základní školní docházku, nyní nakupují u AMD.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-03 14:28:47

AMD Ryzen 5 5600G 6c/12t s int. grafikou vega 7 za 3700Kč, tomu nic nekonkuruje.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Úterý, 27 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 467x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Pondělí, 26 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 598x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Pátek, 23 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 547x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikÚterý, 20 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Neděle, 18 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2275x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Čtvrtek, 15 září 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0