AMD podstatně vylepšilo AGESA BIOS základních desek – výkon RYZEN CPU je lepší o několik % Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 28 říjen 2019
altAGESA 1.0.0.4. přinesla hromadu novinek a vylepšení, které jsou až nezvykle v praxi znatelná.

 

 

 

 

Vylepšování BIOSů probíhá na AMD i Intel platformách běžně, oba výrobci neustále vyvíjejí své microkódy, které jsou základem toho, aby procesory vůbec fungovaly. Nicméně to, co teď předvedlo AMD s novým AGESA 1.0.0.4, to se jen tak nevidí. Samozřejmě ve finále jsou tu ještě výrobci desek, kteří musí na své modely funkčně ta vylepšení implementovat, ale to se daří. Samozřejmě se mohou desky přínosy od sebe lišit, ale prozatím co jsme mohli vyzkoušet a také slyšeli od dalších, vylepšení jsou znatelná na všech platformách v kombinaci s RYZEN 3000 ZEN 2 procesory. Tedy jak na X570, tak na X470 i B450.

Asi jste slyšeli o tom, jak nedávno vznikla „kauza“, kde šlo o to, že AMD RYZEN 3000 procesory nedosahují na všech deskách udávaného maximálního taktu v boostu. Kromě toho, že mnozí zjevně nepochopili, jak boost funguje, nešlo vlastně o nic, co by v praxi mělo nějaký podstatný vliv. Jednoduše proto, že prakticky neexistuje běžná aplikace, která by využívala jen jedno jádro a tedy byl měřitelný rozdíl mezi tím, jestli jádro boostu 4600MHz nebo 4575MHz. Nicméně AMD přesto situaci napravilo. AGESA 1.0.0.4 ale přináší mnohem podstatnější úpravu BIOSu. Došlo totiž k navýšení boostu na všech jádrech, kdy prakticky napříč všemi modely dochází k až 100MHz zvýšení taktů při zatížení všech jádrech v různých aplikacích. Že to má několika % přínos výkonu, je jasné.

AMD ale také vylepšilo chování CCX a řízení využití jader/vláken, kdy se snaží zaměstnávat vždy hlavně ta nejlepší a nejvýhodnější jádra. V podobném duchu proběhla nedávno i aktualizace Windows 10 a jeho scheduleru. AMD také zpracovalo na optimalizaci napětí, i když tady spíše mají někteří výrobci desek větší mezery než jiní, takže konstrukce desek a vyladění BIOSu je zde spíše záležitost té které konkrétní desky a jejího výrobce. Nová AGESA přinesla také mnoho a mnoho dalších vylepšení, novinkou je třeba i technologie pro rychlejší bootování.

  • První dojmy z praxe jsou velmi pozitivní ...

Protože na DDWorld.cz právě kvůli již velkému vlivu na výkon v případě nových BIOSů a aktualizací Windows 10 děláme znovu všechny testy, tak jsme si sami všimli měřitelného nárůstu výkonu. Zatímco výkon na jádro se moc nezměnil, výkon všude jinde, tedy v 99% případech, je v případě RYZEN 3000 procesorů až o několik % lepší. A to jen díky nahrání nového BIOSu s AGESA 1.0.0.4 místo starších BIOSů s 1.0.0.4. Nevím, jestli na to budeme dělat speciální článek, nicméně všechno bude v testech.

Někteří si ale tu práci dali a první rozdíly mezi AGESA 1.0.0.4 a 1.0.0.3 v praxi změřili a jasně demonstrují i videí. Jedno ze zajímavých ukazuje všechny ty optimalizace v praxi. V první řadě je tu test rychlosti bootu, kde i bez funkce fast boot, je nová verze o několik sekund rychlejší. Tohle ale asi mnoho lidí nevytrhne :). O poznání zajímavější je ale nárůst výkonu v řadě běžných aplikací, díky vyšším taktům v boostu.

Například v CPU-Z v multicore testu RYZEN 7 3700X na B450 dokázal zvýšit výkon z 5491 bodů na 5578 bodů. Spotřeba všechno zůstalo stejné. AMD ale udělalo úpravy i v řízení využití jader/vláken (současně to zohledňuje i nová Windows aktualizace), takže v některých hrách došlo k zajímavým posunům výkonu.

Jak vidíte, v CS GO se posunul výkon ze 472 na 480 FPS. V AC ORIGIN, což je hra s mizerně udělaným využitím CPU, se díky úpravám a optimalizacím posunul výkon běžně až o 15FPS a došlo také ke zlepšení odezvy. A mohu z vlastí zkušenosti potvrdit, že podobná zlepšení jsou napříč mnoha aplikacemi.

Protože je nyní důležité, otestovat všechno znovu. A pozor na recenze a testy, kde budou využívat starších výsledků, protože ty se od současné reality mohou výrazně lišit. AGESA 1.0.0.4. je součástí nejnovějších BIOSů pro základní desky X570, X470 i B450 a jednotlivý výrobci je postupně nasazují na všechny své modely. Vzhledem k dosavadním pozitivním zkušenostem, bych opravdu doporučil těm, co si troufají, update BIOSu udělat. Je to asi největší posun výkonu a obecné zlepšení, které jsem kdy na tomto poli viděl a je udělané pro již vydanou platformu.

Každopádně na DDWorld.cz dokončujeme kompletně nové kolo testů všech procesorů AMD i Intel a také desek i grafických karet, brzy na to budeme mít články, takže se dozvíte, jak to v tuto chvíli vypadá, a hlavně co se případně vyplatí nakoupit. Kromě toho i v listopadu dorazí procesorové a grafické novinky na trh, takže DDWorld.cz bude připraven a nebudeme využívat neplatné výsledky, vzniklé před mnoha měsíci pro aktuální srovnání, jako to bohužel v řadě zavádějících recenzích dnes najdete.

Zda vaše konkrétní AM4 deska má k dispozici nový BIOS, se dozvíte na stránkách desky vašeho výrobce, ti šikovnější dokonce uvádí verzi AGESA u jednotlivých verzí BIOSu pro snazší orientaci. Bohužel v tuto chvíli stále ne všechny modely desek aktualizaci s AGESA 1.0.0.4 mají. U lepších výrobců a lepších desek ale už většinou jsou.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 16:14:22

Nemá někdo problém na X570 AORUS ELITE s praskajícím zvukem? Občas se mi to děje např. při scrollování v Chrome apod. I LatencyMon mi naměřil vysoké hodnoty, že systém má problémy s real-time audiem . Drivery i BIOS mám nejaktuálnější. Dost mě to štve, když jsem za PC vyhodil takové prachy..
mcmiazga [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 16:54:54
avatar
Ahoj.

Rozumiem tomu spravne, ze ked si pohol mysou tak to v reproduktoroch/sluchadlach zapraskalo?

Myslim ze je to chyba designu Gigabyte. Pred par rokmi som to riesil az do takej miery, ze som oddeloval z predlzovaciek zem. Kupoval si externu zvukovu kartu a jedine co mi pomohlo bolo galvanicke oddelenie zeme zariadim s nazvom DI box. Od vtedy som ziadnu Gigabyte dosku nekupil.

Mozno ma niekto ine riesenie, ale hladal som to velmi dlho a nikto nemal ani len predstavu o com rozpravam.

S doskami od ASRock a Asus som tento problem nezaznamenal nikdy.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 17:20:29

Při pohnutí myši jsem si nevšiml, ale třeba při posunutí stránky v Chromu občas zvuk praskne (musí nějaký hrát, jinak je ticho). Myslel jsem, že je to softwarový problém, něco ve smyslu, že audio nedostane dostatečnou prioritu a zpozdí se, proto to udělá nějaký defekt. Viz popisek LatencyMon Odkaz
Zkusil jsem odinstalovat Audio Driver od AMD, ale nepomohlo to. Asi budu dál čekat a doufat v update, který to opraví.

Minulou desku jsem měl taky Gigabyte a byla v pohodě. Tuto desku jsem vybral na základě doporučení z videa na Gamers Nexus od Buildzoida.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 17:23:17

Co máš za zdroj a jak je starej, monitoruješ +12V a +5V(zvlněný napětí), já bych tipoval zdroj.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 17:28:52

Všechny komponenty mám nové od srpna.
Seasonic Focus Plus Gold - 750W
Odkaz
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 17:53:17

Já to nechápu, Audio Driver od AMD - ty tam máš Realtek.
http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/X570-AORUS-ELITE-rev-10#support-dl
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 18:56:54

AMD Audio Driver se stáhl s ovladači na grafiku, tak jsem ho smazal ať tam nejsou dva. Teď mám jen Realtek.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 22:03:18

AMD audio je HDMI, audio v GPU.
--
Nainstaluj chipset
http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/X570-AORUS-ELITE-rev-10#support-dl
----
Stáhni ovladače GPU
https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-5700-series/amd-radeon-rx-5700-series/amd-radeon-rx-5700-xt
---
udělej čistou instalaci GPU
https://ctrlv.cz/w3sJ
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 06:38:17

Díky, vše jsem již udělal, nepomohlo to.
VelDro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 07:11:28

Možná je to nesmysl, nemáte náhodou jedny reproduktory v monitoru a druhé na stole ? Zkuste poladit nastavení monitoru a zakázat používat repro v monitoru, nebo resp. zkuste na chvílku používat pouze ty v monitoru jestli to bude také dělat. Nebudu tu rozepisovat co to dělalo mě na podstatně starší platformě...protože bych byl označen za blázna.
DarebakX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-31 17:42:55

Zdravim.Podobný problém som riešil pred pár rokmi na doske gigabyte ga990fxa ud3.Nechcem robiť unáhlené závery ale vyzerá to na design ich AMD dosiek.Mal som problém (okrem iných ) hlavne s audiom cez usb a asio ale aj cez Directx len menej.Obrovské lantencie sposobovaly výpadky a rozsypanie zvuku.Stiahol som software na rýchlu kotrolu DPC latency.Software gigabytu na ovládanie fan,monitoring a overclock vtedy sa volal easy tune som odinštaloval, sposoboval velke latencie.Najvačši problém HPET (high precision event timer)
som vypol v BIOSe.Ten spôsoboval obrovské latencie.Erp tiež vypnúť.Teraz latencie 80us predtým to skákalo aj na 16000us.Neviem isto lebo mám win7 ale soft ryzen master asi potrebuje HPET enable,to by bolo nemylé.A RGB cirkus by som skúsil tiež vypnúť.
PeHa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - pukajuca zvukovka 2019-10-28 19:22:03

Ahoj. Ak ti to nerobi problem, tak skus iny system ako mas. Podla mna je to drivrom na Win10, ktory asi mas. Skus dat na dosku Win7 popripade Win8.1. Potom napis. Popripade skus linux.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 23:24:55

Tvl není jednodušší místo chromu používat IE než přeinstalovávat celý OS???
MartinCZ80 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 00:49:49
avatar
IE vážně takovej for jsem už dlouho neslyšel. Neznám nikoho kdo by ho používal.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 23:49:58

Nevidim na IE nic spatneho,debilni chrom mi nesmi do PC,Ake o to tu nejde - sorry, ale místo vyzkouseni IE radit preinstalovat PC je trosku velkej úlet...
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 00:14:24

Musí přeinstalovat Win, zvukovku neměl naistalovanou, chipset taky ne, pak odinstaluje zvukovku z grafárny.
Ten co čte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak to budeš mít problém. 2019-10-30 00:22:09

Drtivá většina prohlížečů má nebo bude mít jádro Chromium. Teď se chystá i Edge na Chromiu. Opera, Vivaldi... Chrome není špatný uvnitř. Ten je špatný designem, pojetím, přístupem autorů. Já teď už dlouho používám Vivaldi. Je na Chromiu a nemůžu si vynachválit. Jenže pro mě zůstane top prohlížeč Opera do verze 11.xx Všechno ostatní jsou jen náhražky. Vivaldi dělají i samí lidé, co dělali původní Operu. A je to fakticky Chrome s jiným designem. Já Chrome nenávidím, protože mi vnucuje něco, o co nestojím. Jádro za to nemůže. To autoři. // A s tím zvukem je to problém. Mně kdysi něco podobnýho dělala deska Asus. Jenže naprosto nahodile. Strávil jsem hodiny číháním a dokumentováním a nakonec jsem ji vyreklamoval. Jenže to může klidně dělat i myš. Je to pár let, co mi divně bručely repráky. Chvíli jsem to igoroval, ale pak mi ruply nervy a přeletoval jsem kondenzátory. Nic. A bylo to v takové kravině. Od výroby byla křivá zadní stěna a šoub to nedotáhnul a všechno je o frekvenci. Ten plošnej spoj prostě generoval vibrace, který se nějak potkaly ta zadní stěna je zesílila. Oprava trvala 10 minut. Přijít na to - půl roku. Na starým kompu mi při pohybu myší v absolutním tichu z té myši vycházely zvuky. Prostě obvody vygenerovaly jinou frekvenci. Kluk má o zábavu postaraný. Na hodně dlouho. Někdy je lepší ssi na to zvyknout.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 14:40:39

JJ asi špatně odstíněná deska. Pokud bych nechtěl reklamovat - moc práce to zase rozebírat, tak bych nejdřív vyzkoušel nějakou zvukovku a až pak buď koupil dedikovanou, nebo to zkusit reklamovat.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 19:52:58
avatar
S Chromem je v poslední době víc problémů, způsobují to často různá rozšíření.
Ještě si počti tady - Odkaz
FabledWarrior [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 06:09:54

Ahoj, hele to asi nebude problém jen u AMD. Já si teď koupil notebook (Dell G7, i7 8750H, 32GB RAM, RTX 2060, 1 TB Samsung EVO 970 + 1 TB HDD) a mám tam taky zvuk od Realteku a dělá mi to něco podobného. Nainstaloval jsem poslední verzi Win 10 1903 se všema dostupnýma aktualizacema, stáhnul jsem poslední ovladače ze stránek Dellu, nový BIOS, prostě vše a stejně mi to občas při přehrávání něčeho na youtube přes Chrome udělá. Tak nevím, asi zkusím počkat, třeba se to zas vyřeší nějakou novější záplatou Win nebo přijdou nové ovladače zvuku, až se o tom někdo v MS dozví :/
Puchpotu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 08:59:20

No řešil jsem to také, dlouho vybíral zvukovku a repro, nakonec vyhrálo řešení v jednom - Sound Blaster Katana, nemohu si vynachválit.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 11:38:23

a sakra mal som v pláne zobrať Aorus Ultra, teraz som fakt zmätený. U Asrocku X570 Taichi zase odchádza ventilátor, Gigabyte má praskajúci zvuk, wtf. čo má človek zobrať.
rookie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-11-04 11:58:31

MSI alebo ASUS
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 16:41:18

Prehľad dostupných AMD BIOSov (vrátane testovacích) nájdete tu:
Odkaz
nobloch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 18:53:16
avatar
To bych si konečně mohl od bráchy půjčit R5 3600 a vyzkoušet ho na svojí X370 desce. Od beta biosu do ABBA nevydalo MSI žádnou jinou verzi.
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 22:36:06

Ahoj,tak to je výborné, to už by snad mohlo začít fungovat i více věcí než jen procesor. Jen ještě, aby jej Asus vydal...
Sestava:
MB: Asus RogStrix B450-E Gaming,procesor: Ryzen 7-2700X,RAM: 2x8GB Kingston KHX3600C17D4,Grafika: Vega64,Zdroj: Corsair TX-750W (+12V cca60A),System: Windows10Pro 64bit, sestavení: 1809
Priorita zařízení:
výpočetní system Boinc, občas renderování videa a sem tam hry
Problém:
RAM nelze změnit na XMP-3602 (1800MHz), funkční pouze Jedec#9(1200MHz)
Zvuk:
Kapitola sama... Ovladač Realtek, protože AMD Audio nefunguje a program SonicStudio nelze spustit (prostě "padne", asi pořád chyba ve widlích)... Ve starších sestavení W10 fungovalo výborně, jenže moje blbost, nezálohování + změna ovladačů mi již nepomohou vrátit se kus z5...
Grafika:
Samovolné vypnutí,teplota 65°C, větráky najedou na full, monitor běží, signál dostává, obraz nikde=> řešení: tvrdý reset
Miluji výzvy
Rada alespoň s těmi RAM ?

Edit:
A zapoměl jsem, že musím používat WattMan, grafika se takto chová v default...
Spock [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 22:36:25
avatar
Pritelkyne ma taky problem s AMD sestavou.
Sestava:
Ryzen 5 2400G, Asus Prime X470 Pro, Corsair Vengeance LPX 3200MHz C16.

Obcasne lagy, kdy pc jakoby na par vterin vytuhne, se podarilo vyresit koupi jineho zdroje - 650W corsair rmi, ale tak ci tak obcas zamrzne nebo se sam od sebe restartuje, memtest ok, cista instalace. Uz si nevime rady :-(
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 22:55:35

Hmm, zdroj nedodá potřebný výkon když musí,hmm "přidat".
Tak to dopadneme jako "auto hifi tuneři", koupíme ke zdroji supercapacitor na 12V větev a budeme happy...

Je-li to ve zdroji, nepomůže jen jeho slibovaný větší výkon... V tom případě potřebujeme kvalitní zdroje s velkou setrvačností dodávaného výkonu.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 23:17:58

rozebrat, znovu usadit CPU a nanést novou teplovodnou pastu.
Chladič Ryzen 5 2400G box ?
https://www.czc.cz/silentiumpc-spartan-3-pro-he1024/187661/produkt
nebo
https://www.czc.cz/silentiumpc-fera-3-he1224-v2/187659/produkt
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 23:47:10

CPU nepadá, ale zkusit lze též...
chlazení, já vůl... chladič ARCTIC Freezer Xtreme ale sedí blbě..
Dík bombarďáku, a pak i řadič může vykonat své...
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 22:49:31

Ram tě nepustí asi pamětovej řadič v CPU, dej A-XMP stáhni ramky na 3466MHz a otestuj, pak stáhni to hrozný časování cl16-15.
https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/7.html
https://www.hardwareluxx.de/community/f13/ryzen-ram-oc-thread-moegliche-limitierungen-1216557.html
----
GPU - při čem ti to padne ? Při hrách ? nebo i ve Win bez zátěže ?
--
Monitoruješ napětí +12V a +5V, a teploty
https://ctrlv.cz/98y4
---
monitorovat můžeš i při hrách, je to menší zátěž než furmark.
---
Já mám napětí zdroje jak přibitý, to se ani nehne.
zdroj mám Seasonic Focus Plus Gold 850W (+12V 70A)
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 23:28:23

Ahoj,
paměti podporují dvě XPM 2998 a 3602 (1499 při CL15 a 1801při CL 17). Dám-li jim cca CL20, spustí se??

Napětí monitoruji, ale špičkové proudy nevidím, nemám jak.
Zařízení nikdy nebylo ve stavu "bez zátěže".
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 09:21:32
avatar
Jak psal hanzi.
S frekvencí se nedostaneš výš kvůli CPU. Na frekvenci pamětí běží i sběrnice v procesoru a 2700x dává zcela bez problémů kolem 3200, cokoliv navíc je nezaručené, ale 3600 je už prostě mimo možnosti.

Takže manuálně nastav CL16 a frekvenci 3200 (vykašli se na přednastavený profil) a pak pomalu zvyšuj, uvidíš, kam až tě to pustí. Ale cl 16 a 3200mhz je dobrá kombinace, respektive je lepší mít c16 a o něco nižší herzy než jít na cl 17 s vyšší frekvenci.


Jsem se přesně u tohodle zaseknul, když jsem čekal na nový zen a měl jsem koupené paměti na 3600mhz ale cpu jsme měl v desce zatím jen záložní 2600ku. Taky se tomu nechtělo S trojkovým zenem to pak šlo v pohodně na 3600 před porfil.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 13:29:08
avatar
No nejlepší bude poslechnout radu výše.
Nejdříve dej to XMP 3600, ať se ti nastaví nějaké rozumné výchozí časování a pak v manuálním nastavení pamětí jen stáhni frekvenci na 3466.
Pokud to naběhne a bude to stabilní (myslím tím, že tu stabilitu otestuješ nějakým nástrojem k tomu určeným), máš vyhráno. Případně můžeš zkusit snížit CL, kdy ideální je 14, ale 16 je taky pořád OK.
Pokud to na 3466 nenaběhne snižuj po malých krocích až na 3200. Pod to nemá smysl jít a pokud by 3200 nejelo, ukáže to spíš na problém jinde.
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 23:42:25

Johnbodlis:

Ne, to u tebe nemá vliv, musíš trefit ProcODT a RttPark.
Pokud se to spustí, tak podvoltovat SoC kvůli stabilitě.
--
tvoje ram 3600 cl17 = (17/3600)*2000=9,44ns
3600 cl20 =(20/3600)*2000=11,11ns
---
ty se dostaň na 3200 cl14 = (14/3200)*2000=8,75ns - budou rychlejší než 3600 cl17
---
Nežeň frekvenci nahoru, to je k ničemu, podtaktuj a stáhni časování.
---
moje 3333 cl16 kingston predator, MSI B350 pro-vhd za 2000,-kč - taktoval sem na levný desce.
https://ctrlv.cz/ay7Z
https://ctrlv.cz/QhXr
https://ctrlv.cz/Z6Vs
na 3533 sem se nedostal, (16/3533)*2000=9,05ns
https://ctrlv.cz/KwiM
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-28 23:52:41

CPU Ryzen 7 2700X - ram u her
https://ctrlv.cz/q4oA
--
nastavení ram SAFE cl16- to už sou pěkně utažený ramky, to nejsou sračky 16-18-18 tRFC=350ns
---
SAFE - 16-16-16 tRFC=200ns
Johnbodlis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 01:16:18

Velmi dekuji, pokusím se aplikovat, dám vědět, budou-li Tvé stránky dostupné ještě zítra,
nyní poháněn spánkem a zítřejším vstáváním do zaměstnání,musím se odebrat do lože k manželce (držkuje co furt tady dělam), poskytnout utěchu a radost přítomností a láskou v příbytku...
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - O aký mikrokód ide? 2019-10-29 13:53:48

lebo aj pre jadro Linux sú najnovšie mikrokódy pre AMD z 9.9.2019 a 23.10.2019

Citace:
sudo zypper search -s ucode-amd
Loading repository data...
Reading installed packages...

S | Name | Type | Version | Arch | Repository
---+-----------+---------+---------------+--------+---------------------------
i+ | ucode-amd | package | 20191023-35.1 | noarch | kernel-stable
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE:Tumbleweed
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE:Factory
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE:Tumbleweed
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE:Factory
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE-20170701-0
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE-20170704-0
v | ucode-amd | package | 20190909-1.1 | noarch | openSUSE Tumblewed OSS New


a nemusí to byť prelomový z AGESA 1.0.0.4
Citace:

BIOS AGESA 1.0.0.4 přinese přes 100 vylepšení a oprav pro Ryzeny
7. 10. 2019

Odkaz

Citace:

Updated AMD Zen CPU Microcode Lands In Linux-Firmware Tree
Written by Michael Larabel in AMD on 22 October 2019
. Though with this Zen CPU microcode update it ultimately shouldn't mean too much assuming you are punctual with your motherboard firmware updates that generally ship with the new AMD CPU microcode revisions, in which case the older (in-tree) firmware isn't loaded.

This is though the first AMD Family 17h microcode update to the linux-firmware.git tree since November of last year, so for those relying upon this Linux bundled CPU microcode, it's much newer. The AMD Family 17h microcode version is marked as "2019-10-21" so it is possible that there are some newer bits compared to what is currently bundled with the latest motherboard firmware updates.

Odkaz
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 10:15:54

Som zvedavý, či sa takto pozitívne zmeny prejavia aj u Ryzen 9 3950X.
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 19:11:50

Já jsem hlavně zvědav, jestli AMD také něco udělalo s napájením procesoru. Aby x570 desky do CPU hulily víc jak 1,4V, to mi připadá hódně špatně
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 19:19:36
avatar
AMD už dávno řeklo že 1,4V je zcela v pořádku ... navíc to napětí lítá všemi směry ...
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 19:35:33

Jo lítá, to je pravda, AMD Ryzen Master to dovede i pěkně zobrazit. Ale stejně, 7nm CPU a tak vysoké napětí? Asi jsem ze staré školy, prostě mi to nějak nesedí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 20:32:47
avatar
proč by mělo být vysoké? když je to tak navrženo a spotřeba i zahřívání jsou pěkně nízko, proč by to měl být problém?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 13:58:54
avatar
Protože kdyby bylo níž, byla by ta spotřeba ještě nižší...jak ukazují X470/B450 desky.
Zkrátka X570 ještě potřebuje odladit.
Navíc tři hlavní věci, které zvyšují "Voltage leak" jsou hustota tranzistorů, teplota a napětí. Takže pokud chceš dobrou spotřebu a zároveň hodně tranzistorů, musíš držet teplotu a napětí co nejníže to jde.

Edit: Mimochodem není od tebe hezké, jak bagatelizuješ ten problém s boostem! Ano, kdyby šlo o rozdíl 4575 vs 4600, tak by to opravdu byla spousta povyku pro nic, ale tak to vůbec nebylo!
Bylo to o tom, že při některých kombinacích desek a CPU byl max boost i toho nejlepšího jádra že všech CCX klidně 150-200 MHz pod specifikací. Neříkám, že lžeš, někde to opravdu bylo jen 25 MHz, ale záměrně neříkáš celou pravdu!
Hanzi1976 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 14:34:15

Má agresivní řízení spotřeby.
Neni zákl.deska jako deska, neni BIOS jako BIOS.
Kup si tablet, ten žere hovno.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 20:50:55
avatar
Obávám se, že jsem asi zpomalený, ale pokud reaguješ na mne, tak nějak nevidím souvislost s tím co jsem psal.
Pro jistotu ale píšu, že tablety mám dva a pokud mám někdy Eko den, tak pracuju tak, že místo hlavního PC připojím tablet do USB-C doku a celý den hlavní PC nepustím ;-)
Uznávám, že to trochu omezující je. Přece jen to Core M3 a 4GB RAM se s PC nedá srovnávat, ale s trochou plánování co kdy spustíš se na tom přežít dá a rozdíl ve spotřebě je 40 vs 160W. Rozdíl v odvedené práci bude do 20-ti procent, člověk přichází hlavně o pohodlí, ne o produktivitu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 748x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1755x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1618x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1513x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1692x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1064x
Komentářů: 0