AMD právě pohřbilo Intel – nová serverová platforma AMD a drtí vše od Intelu. Zásadní dopad. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 14 listopad 2022
altTohle je nejdůležitější produkt AMD a něco, čeho se Intel hodně bál. Není na to připraven.

 

 

 

 

Mnozí PC nadšenci si myslí, že procesory RYZEN jsou nejdůležitějším produktem AMD, se kterým firma stojí a padá. Co když vám řeknu, že na těch pár drobných, které AMD z prodejů desktopových RYZEN procesorů má, vlastně vůbec nezáleží? Všechny ty nové technologie, architektury atd. AMD nedě kvůli nim a ani to neplatí tyhle produkty. Desktopové RYZEN procesory jsou bohužel reálně pouze okrajovou záležitostí. Na poli spotřebních produktů jsou pro AMD zdaleka nejdůležitější mobilní CPU, ale ani ty nejsou tím nejdůležitějším pro AMD dnes a do dalších let. Ostatně ani pro konkurenční Intel nejsou procesory Core tím nejzásadnějším.

Tím vůbec nejzásadnějším produktem jsou serverové procesory a servery jako celek, tedy komplexní řešení CPU, GPU a celé platformy, což AMD stále jako jediná firma na světě nabízí. Servery, HPC a datacentra jsou naprosto zásadními věcmi, bez kterých se naše civilizace neobejde. Všechno, co dnes používáme je na těchto systémech závislé, včetně našich životů, jak je známe. A tak asi nepřekvapí, že se tam točí obrovské peníze. A AMD si na ně už dokázalo sáhnout. Za poslední roky už se blíží 20% podílu na serverech proti Intelu (konkrétně v Q3 2022 to bylo rekordních 17,5%)! Z 0% v roce 2017! Se zbrusu novou generací svých CPU a celé své platformy, však AMD nabízí bez přehánění a objektivně to nejlepší v této oblasti, co na světě vůbec existuje. A to s obrovským náskokem před jakoukoliv konkurencí. Poprvé v historii má AMD ve všech myslitelných a měřitelných ohledech jednoznačně lepší platformu a produkty, než Intel. A všichni to vědí … včetně samotného Intelu.

  • AMD EPYC 9000 „GENOA“ a nová SP5 platforma

                                                                          – absolutní vládce serverů

Tohle je nejzásadnější a nejdůležitější produkt pro celé AMD. Kvůli tomuhle dělalo ZEN 4 architekturu a novou platformu i technologie kolem. Tyhle produkty platí vývoj všech těchto věcí a umožňují AMD nabídnout pak i mnohem jednodušší klasické desktopové/mobilní platformy a produkty. Nicméně všechno, co AMD na technologickém poli vývoje výroby, CPU i GPU výpočetních architektur dělá, je aby mohla nabídnout právě tyhle super high end produkty pro servery a datacentra. A nová generace EPYC platformy využívající 5nm ZEN 4 architektury absolutně drtí všechno, co na tomto poli existovalo a existuje (a v případě Intelu dokonce teprve existovat bude).

Teprve zde se naplno ukáže, co znamenají ta zlepšení ZEN 4 vs ZEN 3, přechod ze 7nm na 5nm a zcela nová platformy s PCIE 5.0 a DDR5. Nový prozatimní TOP model procesoru EPYC 9654(P) je nový absolutní procesorový král. Nabízí 96 jader 192 vláken díky 12ti 8-jádrovým 5nm ZEN 4 čipům. Takt je přitom stále úctyhodných až 3,7GHz. Plně podporuje AVX-512 jako první serverový CPU od AMD. Jeho 6nm I/O čip uprostřed nese 128 PCIe 5.0(!) linek a procesor má 12(!)ti kanálový řadič pamětí pro až 6TB DDR5-4800 ECC. Navíc je tu nová CXL Memory expansion technologie, která bude velký hit speciálně na serverech, kdy rozšíření paměti bude sranda díky dodatečným 64 linkám. TDP procesoru je mimochodem až 400W, tedy více než u předchůdce, ale tohle si přímo provozovatelé serverů a datacenter vyžádali. Je to nicméně konfigurovatelné už od 320W.

Jakkoliv to zní hodně, tak posun efektivity je díky posunu výkonu více než ohromující. Novinka AMD je až 2,4x výkonnější než to nejlepší, co má dnes na trhu Intel ve stejné cenové hladině, a o více jak 70% lepší než předchozí nejlepší 64jádrový EPYC ZEN 3 generace. Ovšem díky efektivitě dokáže být AMD až 2x výkonnější při stejné spotřebě na procesor. Tohle je naprosto zásadní věc v datacentrech, kde hodně záleží na tom, kolik výkonu dokážete do určitého počtu racků (systémů) fyzicky dostat a kolik to samozřejmě žere, s ohledem na celkový výkon.

Zde AMD naprosto vytírá podlahu se srovnatelným současným Intelem, kdy na stejný výkon potřebuje jen zlomek počtu racků, které navíc sežerou podstatně méně energie atd. AMD udává, že třeba 5 serverů s novým 2P EPYC 9654 procesorem má stejný výkon jako 15 serverů s cenově srovnatelnou 2P Intel Platinum 8380 platformou. Kromě toho, že pořizovací cena za 15x Intel bude více než dvojnásobná proti 5x AMD, sežerou také více jak 2x více energie, což se bavíme ročně o milionech korun navíc jen za elektřinu. Tohle je pro provozovatele datacentrum hodně zásadní věc.

AMD samozřejmě novou platformu nabízí jako komplexní řešení, s architekturou a technologicky propojenými systémy, plnou výbavou díky XILINX technologiím a díky AMD Instinct produktům i výpočetními GPU technologiemi. Tohle žádná jiná firma v současnosti nabídnout nedokáže, ani Intel ne. A ten to moc dobře ví …

  • AMD právě zabilo Intel a ten se hodně bojí …

U Intelu vládne značně ponurá nálada. Stalo se totiž něco, před čím někteří bývalí pracovníci varovali. Že pokud se Intel hodně rychle nesebere, a nezačne představovat pořádné produkty, AMD ho dožene, a předežene. Intel však stále nedokázal na AMD odpovědět a to mu bere serverový business, který je pro Intel životně důležitý. Vidět je to už na hospodaření obou firem velmi zásadně. A to Intel byl stále ještě konkurenceschopný. Od teď už ale není.

Nová generace serverů od AMD navíc nemá ze strany Intelu žádnou konkurenci. AMD má mnohem lepší výkon, mnohem lepší platformu jako celek, mnohem lepší efektivitu, mnohem lepší podporu a jasnou vizi a cestou pro novou platformu atd. Zoufalý Intel na poslední chvíli den před dlouho ohlášenou prezentací AMD, ukázal své chystané a dlouho odkládané novinky. A byla z toho jedna z nejtrapnějších a nejzbytečnějších prezentací v historii firmy. Pokud chtěl Intel demonstrovat, že nic nemá, tak se mu to povedlo. Ničemu jinému ta prezentace nepomohla. Spousta pěkných obrázků, názvů produktů, ale žádné skutečné podrobnosti, žádné praktické ukázky produktů od partnerů apod.

Proč? Protože žádný z těch nových produktů stále reálně vlastně jako hotový produkt neexistuje! Intel Max XEON série (alias 10nm XEON SAPPHIRE RAPIDS s až 56 jádry a 8kanálem DDR5) a Intel GPU Max Serie (Ponte Vecchio) sice dávno měly být na trhu, ale nejsou. Sám Intel ukázal pár prototypů a haldu renderů a to je všechno. Skutečné uvedení něčeho proběhne až začátkem příštího roku a většina produktů a zbytku platformy až dál v průběhu roku 2023. To by nebylo ještě tak zlé, pokud by tohle bylo konkurencí představeným novinkám AMD …

Jenže není! 10nm 56 jádrový SAPPHIRE RAPIDS procesor byl plánován jako konkurence maximálně ZEN 3 generaci AMD. Tedy 64 jádrovým 7nm AMD EPYC 7000. Ostatně právě proto Intel pár hodin před prezentací 5nm ZEN 4 novinek AMD přišel s celou trapnou nic neřešící prezentací ne-uvedených produktů, aby se ještě mohl srovnávat se starší generací AMD, kde alespoň někde může vypadat jako, že je v něčem lepší. Ale proti novému 96 jádrovému EPYC GENOA 9000 série? Ten s Intelem vytře podlahu výkonem i efektivitou a výkonem celé platformy. A to samé GPU, Ponte Vecchio mělo být konkurencí CDNA 1 maximálně CDNA 2 (Instinct MI200). Jenže AMD velmi brzy představí CDNA 3, tohle řešení bude kolem GPU Intelu dělat doslova kolečka. A to při mnohem lepší efektivitě. Intel fakticky příští rok představí platformu, která měla konkurovat právě ukončené platformě AMD, ale nakonec bude musí stát proti tomu, co AMD teď představuje. Naprosto bez šance.

A je to ještě horší. Intel reálně neuvedl nic. Předložil jen hezké obrázky. Produkty stále fakticky neexistují, a do reálné dostupnosti na trhu zbývají minimálně měsíce. AMD na druhou stranu uvedlo reálné produkty a spolu s ním je ukázali i desítky partnerů a firem z oblasti serverů a datacenter. Prakticky každý, kdo něco na tomto poli znamená, má novou platformu AMD k dispozici už nějakou dobu a produkty jsou tak otestované a prakticky hotové a míří k prvním zákazníkům. A o ně nebude nouze.

Každý, kdo jen uvažuje o investicích v milionech ne-li miliardách dolarů do výstavby a provozu datacentra, chce tuhle novou AMD platformu. Neexistuje alternativa. AMD je o tolik lepší řešení ve všech ohledech, že vůbec uvažovat postavit to na Intelu ať stávajícím nebo tom co Intel chystá pro příští rok, je nesmysl. Stálo by to více a bylo to o dost horší ve všech ohledech. Nová platforma AMD navíc bude multigenerační, dorazí pro ni také procesory GENOA-X s monstrózní vrstvenou L3, které výrazně zvýší výkon bez nákladů na chlazení či napájení. Dorazí také další generace CPU ZEN 5, další generace CDNA řešení atd. Mimochodem, Intel a jeho nová dosud neuvedená platforma je už teď mrtvá, je na zastaralých technologií a cokoliv nového na poli 7nm CPU Intel, co ji nahradí v roce 2024, bude vyžadovat zase zcela novou platformu. Takže investice do Intelu dnes nedává žádný smysl, vyhozené peníze a ztráta času pro všechny zúčastněné. Není se prostě co divit, že investoři v Intelu mají velmi vážné obavy.

AMD naopak může počítat s velkými příjmy a zisky a radovat bychom se z toho měli i jako hráči a domácí PC/konzoloví nadšenci. Protože tyhle produkty a peníze z nich umožňují vznik našich RYZENů a Radeonů. Co si myslíte že bylo prvním čipletovým CPU? Serverový EPYC (a z něj vzniklý ThreadRipper)! To samé na poli GPU. Čipletové GPU už má AMD na trhu od roku 2021 v podobě CDNA 2 (Instinct MI200). Letos se dočkáme Radeon RX 7900 série s NAVI 31, co by herního GPU poprvé s čipletovou technologií. AMD je však ve skutečnosti technologie s GPU čiplety mnohem dál, jak uvidíte s CDNA 3 (Instinct MI300). Myslíte si, že RX 7900 XTX s 1GCD a 6xMCD je výkonná a maximum, co dnes AMD dokáže? Co takhle když vám prozradím, že AMD je schopné těch GCD tam mít více než jedno. Řeknu to asi takhle: ve srovnání s tím co nabídne RDNA 4 generace, která dorazí jako Radeon 8000 do 2 let, bude 7900 XTX docela slušný low end ;). A to samé se dá říci i o RYZEN 9 7950X = příjemný low endový procesor ve srovnání s chystaným RYZEN 9 8950X, který s 2x16 jádrovými čipy ZEN 5 si jej namaže na chleba ;).

 Vše díky penězům, práci a vývoji HPC a serverových produktů. Vše, co dnes vidíte od AMD a uvidíte v dalších letech na poli normálních PC, za to vděčíme serverům a HPC produktům. ty ten vývoj nejen platí, ale hlavně ty technologie mají jako první a probublávají i v méně okázalých variantách do našich PC. Včetně věcí jako infinity fabric sběrnic, SAM apod. A třeba to CXL Memory expansion si také zapamatujte, brzy o tom u PC také uslyšíte ;).

Zkrátka a jednoduše, AMD EPYC GENOA „ZEN 4“ a celá tahle nová komplexní platforma včetně XILINX věcí a produktů a Instinct GPU kolem, je přesně to, o co AMD před lety usilovalo a co si vysnilo. A je přesně tím, čeho se Intel obával a před čím mnozí lidé i v samotném Intelu roky varovali. Neúspěšně. AMD naprosto jednoznačně převálcovalo Intel technologicky na všech frontách a ve všem na čem u CPU a platformy záleží. Intel nemá proti novinkám AMD nové generace objektivně co nabídnout. A to co chystá jako novinku, na AMD zdaleka nestačí. A ví to. Intel to ví! A stejně tak to vědí všichni v oblasti datacenter a serverů. Není pochyb o tom, že AMD si otevřelo cestu k historické příležitosti. Už dnes drtivá většině nejvýkonnějších superpočítačů na světě staví na jeho řešení, která jsou přitom mnohem horší, než tahle nová generace, co teď představilo.

Přitom AMD výrazně ne-zvedlo ceny u novinek. A jak říkám, zajímavé je to i pro nás, nadšence do klasických PC, protože všechny ty hit tech technologie a peníze z nich, se projeví i na RYZEN a Radeon produktech pro nás … AMD teď terpva začne ukazovat, co to znamená, když máte peníze na vývoj a bude to vidět na produktech. ZEN 4, RDNA 3 a CDNA 3 je první generace, která vznikla bez šetření, bez nouze a omezeních. Ale nejsou nic proti tomu, co nabídnou další generace. Tohle byl cíl strategie AMD posledních let, dostat věci právě do tohoto bodu a na tuhle cestu. AMD jen asi nečekalo, že Intel se ani nepokusí dát se dohromady, přestože moc dobře věděl a viděl co AMD chystá a kam směřuje …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 08:49:03

Pěkné, přeju. Pro nás běžné smrtelníky je to info, že vývoj neustrnul a jde dál. Asi nic víc.

P.S. těším se tedy na vánoce 2024 kdy bude 7900XTX za 2000-3000,- tedy lowend
ravennus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 09:09:26

V procesoroch pre servery sa podiel AMD zvýšil o 3.6% na 17.5%.

na druhej strane:
V procesoroch pre desktopy sa podiel AMD oproti druhéhmu štvrťroku znížil až o 6.6% na 13.9%.

V procesoroch pre notebooky sa dokonca podiel AMD znížil o 9.1% na 15.7%.


dockame sa clanku, ako Intel pochoval AMD?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 09:32:52
avatar
???? to přeci není o podílech ... V čem Intel pochoval AMD? Technologicky ani výkonem a efektivitou na AMD ani v desktopu ani v mobilních PC nestačí ... ten výkyv podílu je dán něčím jiným ....
Lachtan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 10:37:59

Když budu vyrábět něco technologicky efektivnějšího,ale prodám toho 5x méně ,než konkurence ,znamená to, že jsem je pohřbil?Sorry ,ale to nemá logiku z žádného pohledu.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 12:41:32
avatar
Intel pochoval AMD kdysi dávno podplácením OEMs. AMD se sice vyhrabalo z hrobu, ale kromě mozku s nápady a shnilého oblečení mu moc nezbylo, zatím co intelu z té doby zůstaly továrny.
Takže na funus Intelu bych to ještě nějakou dobu neviděl i když už to vypadá, že si AMD opatřilo docela pěkný rýč.
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - INTEL VS AMD etc. 2022-11-14 13:00:30

To „všimné“ jistě dávaly obě firmy, nemám strach že ne. Problém byl ovšem v některých dřívějších produktech AMD, dříve ATI, kdy prostě nebyly konkurence schopné. Také jsem kdysi fandil „červeným“ a měl jejich GK, i když všichni kamarádi okolo měli „zelené“ a lepší, daleko výkonnější „železo“.

K článku – Intel by byl pohřben, kdyby ta čísla byla naopak, kdy Intel by měl jen těch necelých 20 %. Silně zavádějící název článku… Řekl bych, že až lživý, pokud bych přistoupil na rétoriku na místním webu :-)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-18 17:52:55
avatar
Díky, pobavils! :-D
Vtipně a přitom naprosto pravdivě podáno!

Škoda, že někteří si nevidí ani na špičku nosu a jsou schopní takové levárny obhajovat i navzdory tomu, že Intel z toho byl uznán viným a s AMD se "vyrovnal" jak finančně, tak také značným uvolněním licenční smlouvy na x86 procesory.
Pokud si pamatuju, tak Intel dával třeba jen Dellu takové částky, že to bylo víc, než si AMD vydělalo za rok. A to byla jen jedna firma u které se nějak dostala ven čísla...
Lachtan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 10:36:20

Taky by mě zajímalo,čím AMD pohřbilo Intel,jak na to koukám ,tak má dle tržního podílu cca 80% Intel úplně ve všech segmentech za 3.čtvrtletí 2022.Co naplat,že má AMD něco lepšího,když se to reálně neprodává nijak závratně.Nové Ryzeny jsou až na pořizovací cenu super produkty,přesto se jich oproti novým Raptorum prodává doslova hrstka.Takže taky netuším,kde je AMD pohřbilo.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sešup. 2022-11-14 12:04:17
avatar
Ano u AMD někdo něco nedomyslel. Propady prodejů AMD jsou opravdu velké, protože cenová politika AMD je na palici a někdo by měl požádat o vyšetření. CPU 7950X (16/32)stojí cca 20 000 Kč, CPU 7 700X (8/16)cca 11 000 Kč. Proč jsem toto ukázal? AMD se zřejmě rozhodla, že bude nejvíc vydělávat a tedy dojit zákazníky na nižších modelech. AMD úplně otočila cenovou politiku. Vyšší (prémiové) modely mají lepší poměr cena výkon než ty nižší, toho samého jsem si všiml u cen ohlášených GK. Základní desky? No tak to je kapitola sama pro sebe, kde si i fandové AMD klepou na čelo a říkají tak milé AMD, tohle teda ne. Je mi jasné, že AMD nemá cenu desek pod kontrolou, ale co je moc to je moc. Předpovídám AMD do příštích měsíců pokračující propady prodejů. Protože kdo má všech pět pohromadě na tuto cenovou politiku AMD nepřistoupí.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 12:17:18
avatar
Mno, ale to je furt ten samý problém. Nejsou kapacity.
- takže byť má superduper serverovou platformu a dodá vše co vyrobí, tak to bude tak pětina trhu, přičemž většinu z kapacit si nasmlouvá pár subjektů a na ostatní nezbyde.

- a v consumer segmentu prodává jen "luxusní" zboží. Nemá zájem prodávat levná cpu a gpu, když ty samá jádra může prodat v těch nejdražších modelech. Děláme to jako firma stejně. Pokud nemáme o malou zakázku zájem, dáme nesmyslnou cenu. Volné kapacity pak zbývají na větší zakázky, kde vyděláváme víc. Kdybysme se pokoušeli zvládat obojí, tak režie naroste geometricky. Prostě je lepší prodat míň za víc, než sekat to jak housky na krám po pár korunách.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 13:05:17
avatar
Tomu bych rozuměl, kdyby tuto politiku AMD uplatňovala vždy. Prodeje produktů SONY a MS jsou obrovské ( požírají výrobní kapacity ) a přitom marše je na nich mizerná. Proč ty výrobní kapacity nevloží do produktů, kde prodá sice méně, ale s větším ziskem?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 13:37:13
avatar
Ano, mas dobrou pointu, dneska by na tom AMD vydelavalo urcite podstatne vice. Na druhou stranu ja si toho pristupu v dusledku cenim - vyrobci konzoli podrzeli AMD v jeho fakt mizernych letech, tak mi neprijde fer, je "za odmenu" hodit pri prvni prilezitosti pres palubu (jak by pravdepodobne udelal intel ci nvidia).
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 16:03:14
avatar
Tak že místo SONY a MS, kteří rozhodně nehodlali zachraňovat AMD, ale sledovali jen svoje zisky. Protože jim Intel ani NV nehodlali prodávat tak levně, hodila AMD přes palubu hráče. 7900X a hlavně 7950X už nejsou herní procesory. Tohle by si měli hráči pamatovat.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 16:51:19
avatar
Podle meho dnesni dvanacti a sestnactijadra nejsou a jeste nejakou dobu nebudou procesory primarne pro hrace her. Vnimam je vylozene jako "levne" pracovni CPU, na kterych si v dobe odpocinku muzu treba i zahrat hry. Ale jo, taky si myslim, ze je am5 cenove ve velice nestastne pozici a am4 je tedy imho pro dobrych 90% uzivatelu nadale porad podstatne zajimavejsi. Taky je to na dosavadnich prodejnich vysledcich videt. Sam jsem chtel jit do am5 brzy, ale celkova cena nove platformy me primela prehodnotit a akceptovat, ze am4 nabidne porad velmi pohodlny vykon i pro narocnejsiho uzivatele. Co bychom za neco takoveho dali v dobe, pred prvnimi Ryzeny? Kdo chce hned novou a futureproof platformu, musi si za ni priplatit, ale to se taky treba behem roku muze zmenit.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 17:22:32
avatar
Proto mluvím o propadu AMD jako o něčem co není krátkodobá záležitost ale bude to mít delší trvání. Kdo je na AM4 nemá za současné situace důvod jít do AM5. Kdo na AMD platformě není a uvažuje, nebo musí nakoupit a přitom AM5 neakceptuje, už má na výběr i platformu Intelu kde na hraní I5 jsou slušné herní procesory s akceptovatelnou spotřebou. Přitom u nich nevadí že jsou na čipsetu který končí, protože když by šel do AM4, byl by na tom stejně. Mimochodem to je myslím i důvod, proč v prodejích Intel posiluje a AMD ztrácí. Mimochodem očekávám dost velké rozčarování u výrobců AM5 fošen, protože čím míň se prodá sedmitisícových CPU, tím míň oni prodají fošen. Pochybuji že si někdo koupí desku s AM5 aby si jí pověsil na zeď jako technologické zátiší.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 18:44:01
avatar
Co je kratkodobe a co dlouhodobe? Jak rikas, ty nizsi prodeje se nebudou libit vsem zucastnenym. Treba nejake korekce probehnou i drive, nez se zacne priblizovat uvedeni zen5. Uprimne me ale ceny samotnych cpu neprijdou tak spatne - pro me nejzajimavejsi sestnactijadro ve skutecnosti vlastne slevilo. Odrazujici mi prijdou hlavne ceny novych desek a castecne pameti - to vse je ale jen otazkou casu, nez se postupne zacne zlepsovat (pokud se ve svete zase neco nepo*). Ja to vazne nevnimam jako nic dlouhodobeho a s dostatkem toho stareho a levneho vykonu si proste radeji pockam. Mimochodem, podle meho intel porad nenabizi nic, co bych byl v dusledku ochotny uprednostnit i pred tou "starou" am4.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 22:30:50
avatar
A jsme u toho proč se nemůžeme dohodnout, pro tebe je super cena CPU 16/32. No já ti rozumím protože proti CPU 8/16 je naprosto super Když odmyslím centrální čip tak 7950X jsou vlastně dva 7700X a prostým součtem by ten 7950X měl stát 22 000 Kč. Pro hráče je dnes ideální i z důvodu pohledu trochu do budoucna CPU 8/16, ale právě tyto CPU AMD zdražuje aby mohla mít cenu u 7950X takovou jaká je. Hráči jsou dle mého pro AMD momentálně na druhé koleji i když se bude dušovat že tomu tak není. Tebe odrazují ceny desek(je mi tě opravdu líto) ale hráče odrazují u platformy AM5 ceny všeho.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-19 01:49:20
avatar
Chjo, "Když odmyslím centrální čip" a k tomu ještě pouzdření (+ heatspreadder a substrát) a distribuci, atd., atd.
To si můžeš odmyslet ty, ale realita je, že všechny tyhle věci AMD platí jen jednou, tak proč je počítat dvakrát?
Modely obsahující dva čipy s CCX jsou dražší právě jen o cenu toho jednoho CCX. Proto nestojí dvojnásobek ceny těch jen s jedním CCX.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 12:32:45
avatar
Tak podobné expresivní výrazy patří k místnímu folkloru.

Lze použít mnoho nadpisů:
- AMD novou serverovou platformou překonalo nedávný paperlaunch Intelu
- AMD technologickým leaderem v serverech
- nejlepší severy budou ty od AMD

atd...

Ale k objektivním a nestrannému zpravodajství patří jen a zásadně titulky:
"AMD pohřbilo Intel", které si čtenář přeloží jako Stach už zase pohřbívá Intel, který je teď už tak hluboko, že může dodávat svoje servery místo kotlů rovnou do pekla.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 11:21:27
avatar
Ja len takú technickú poznámku. Na Taiwane sa schyľuje k vojnovému prúseru. Takže AMD (vlastne všetky FABLESS firmy) je kvôli tomu v značnej neistote teraz voči Intelu, ten má továrne po celom svete..

takže Intel momentálne určite nie je na odpis, je to stávka na istotu, aj keď ponúka menej ako polovicu výkoknu za tú istú sumu.

Uvidíme, čo budúcnosť prinesie..
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-14 19:20:54
avatar
Tovarne na cipy sa stavaju uz aj na Zapade. A vojna na Taiwane tak skoro nebude, ak vobec. Komous nema obojzivelne kapacity na invaziu takeho rozsahu. Nema bojove skusenosti (komous naposledy bojoval v 1979) a po lekcii ktoru dostava rusky okupant na Ukrajine, si komous dobre rozmysli, ci chce ist do Taiwanskeho dobrodruzstva s neistym koncom.
kell_01 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 01:24:28

Jenze cina zacala zbrojit a urcite neudela stejnou chybu jako rusko ze pujde do valky totalne nepripraveno. Cinan zautoci az bude vedet ze vyhraje a to muze trvat jeste roky ale jak po tom taiwanu lacni tak verim ze jednou zautoci.
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 07:22:51
avatar
Citace:
Tovarne na cipy sa stavaju uz aj na Zapade


to ano, ale kapacitu súčasných potrieb nvidia/apple/amd/qualcomm tj najväčších fabless firiem pokryjú v jednotkách percent.. to nerieši nič

a ohľadom vojny na Taiwane, neviem, západ tiež nemá nekonečné možnosti podpory, EU je v súčasntosti v podstate v ekonomickej klicikej smrti, jediní kto im môže pomôcť je US a ešte japončíci

možno nie tento rok ani ten budúci, ale v 2024+ by som bleskový "útok" alebo bleskové obsadenie taiwanu cinou vôbec nevylučoval, prave naopak
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-11-15 11:59:11
avatar
IT samozřejmě nakupuje od toho, od koho má větší všimné. Hlavně to je vidět ve státním sektoru. U nás ve firmě už jsme Intel opustili před několika lety.
Rizek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - :-) 2022-11-16 11:05:20

Takže AMD zaplatilo více? :-D
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?
DC představilo plány – chce být jako MARVEL. Povede se?Středa, 01 únor 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1658x
Komentářů: 6
Star Trek: Picard – nová série je tu!
Star Trek: Picard – nová série je tu!Pondělí, 30 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1536x
Komentářů: 2
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!
Dead Space REMAKE vyšel – GPU dá zabrat, ale je to paráda!Pátek, 27 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2007x
Komentářů: 5
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?
Forza Motorsport míří na PC a Xbox. Co nabídne nový díl?Středa, 25 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzy
Deliver Us Mars – zajímavá herní adventura již brzyPátek, 20 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1458x
Komentářů: 2
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!
The Mandalorian se hlásí s novou sérií!Úterý, 17 leden 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1314x
Komentářů: 1