Jak je to s chladiči pro AMD AM5 platformu? Ne všechny AM4 jsou kompatibilní. Většina ano. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Saturday, 08 October 2022
altJak víte, AM4 chladič můžete namontovat na novou AM5 platformu. Ale nakonec ne všechny. Proč?

 

 

 

 

Když AMD už začátkem roku oznámilo, že v té době chystaná zbrusu nová AM5 platforma se zcela novou LGA paticí a mechanismem upínání CPU bude kompatibilní s AM4 chladiči, byli jsme rádi. Tím spíše že prostě nedává smysl vyhazovat perfektně funkční chladiče, ale je zajímavé, že to AMD zvládlo bez nutnosti zcela nových upínek apod. Nakonec ale ona základní kompatibilita má své meze a výjimky. A existují specifické modely AM4 chladičů, které tam neosadíte, tedy pokud jejich výrobce nedodá potřebné nové upínky. Naštěstí takových chladičů je výrazná menšina a většinu už ani není dávno aktuálních modelů. 99% současných chladičů všeho druhu, které se daly namontovat na AM4, lze jednoduše bez problémů osadit na AM5 desku.

V čem je tedy problém u těch několika výjimek?

  • Proč některé AM4 na AM5 nejdou?

Důvodem je částečně ona zcela nová patice. Obšírně řečeno, AM4 byla typu PGA. Tedy piny byly na procesoru samotném a ten se lehce zasazoval do jednoduché patice, která jen lehkým posunem vrchní části do strany, přitlačila piny na procesoru ke kontaktům v patici, a CPU tak držel na místě:

Jak ale víte, ono spojení nebylo úplně „fest“. Méně zkušení uživatelé, kteří po nějaké době sundavali chladič, ho často vytáhli i s procesorem z patice, což se většinou neobešlo bez nějakého toho ohnutého pinu apod. V horším případě se nějaký mohl utrhnout. Výhodou ale byla jednoduchost a kompaktnost patice na desce. Žádná masivní konstrukce uchycení k zajištění rovnoměrného přítlatku apod., tedy to, co známe z LGA patic:

Ať už z platformy Intel, nebo dnes obou platforem AMD, tedy velké sTR4 a mainstreamové AM5 (LGA 1718), všechny mají jemné piny přímo v patici samotné. Což vyžaduje nejen precizní osazení CPU, ale především velmi specifický a velmi rovnoměrný přítlak, který musíte zajistit po celé ploše CPU, což se špatně zajišťuje, když jej můžete přidržet/přitlačit jen po stranách základny. Obří AMD sTR4 má tak masivní kovovou upínku, která se rovnou dost silně šroubuje:

Pro mainstreamovou AM5 jsou pak procesory fyzicky výrazně menší. Vlastně fyzicky stejně velké jako pro AM4 tedy 40 x 40mm. A podobné rozměry má i mainstreamová LGA platformy Intelu, takže velká podobnost mechanismů není náhodná. Každopádně na AM5 deskách máme nově hodně kovu kolem samotné patice, která tedy CPU zamyká a vytváří rovnoměrný přítlak. A ten mechanismus samotný musíte pořádně nainstalovat na desku, aby se ani nehnul. Takže všechny AM5 desky mají nový masivní kovový rámeček z druhé strany. A ten je právě „problém“ …

Drtivá většina chladičů na trhu využívá klipsny, tedy používá ten základní plastový „polo-rámeček“ s těmi úchyty za které se chladiče zaháknou. Takže všechny tyto chladiče jsou plně kompatibilní. Další část chladičů na trhu vyžaduje demontáž těch dvou plastových dílů, ale využívá ty otvory onoho standardního spodního kovového rámečku. Závity a výška zůstalo u AM5 stejné jako u AM4. A tak lze použít stejné příslušenství z AM4 a chladiče jsou kompatibilní.

Pak ovšem existují některé chladiče některých výrobců, které z nějakého nesmyslného důvodu vyžadují kompletní nahrazení toho spodního AMD rámečku nějakým vlastním křížem. To bylo celkem obvyklé u AM3/AM3+, ale s AM4 se od toho opouštělo. Každopádně ten kovový spodní rámeček u AM4 bylo možné jednoduše vyjmout a nahradit. Což však u AM5 možné není. Zde totiž kromě chladiče ten masivní spodní rámeček drží nově celou tu kovou konstrukci upínání procesoru. Takže jej prostě sundat nemůžete. A tím pádem nelze použít ty starší alternativní spodní kříže. Takových chladičů není ovšem na trhu mnoho. Ale existují. Takže bohužel skutečně ne všechny AM4 chladiče na AM5 platformu namontovat jdou.

  • Problém je to malý, drtivé většiny chladičů se netýká

Naštěstí takových modelů je málo, a většina nejpopulárnějších značek a současných variant a modelů kompatibilní je. Pokud výrobci těch nekompatibilních modelů budou chtít, dokáží jistě přijít s náhradním řešením, tedy sadou upínek využívající onen základní rámeček AM4/AM5. Ne každý výrobce ale bude chtít takový servis pro své produkty dělat, když výhodnější pro něj bude udělat prostě novou verzi tohoto samého chladiče. Někteří výrobci tu AM5 upínku ale přeci jen dělají, takže si případně můžete zjistit na stránkách daného produktu, zda s AM5 může být kompatibilní, nebo ne.

  • Osobní zkušenosti

Musím říci, že v redakci nemáme aktuálně žádný chladič, který by kompatibilní nebyl. Tedy až na jeden, který bych tam ale dnes stejně nedával (NOCTUA NH-L9 série, která je ultra nízko profilová a vhodná jen pro 65W CPU). Co jsem se díval, tak obecně se problém týká hlavně starších modelů, chladičů. Některé Scythe apod. Ono většinou nedávalo moc logický smysl nahrazovat ten masivní spodní kříž u AM4 nějakým jiným, ale u AM3+ to bylo celkem běžné a rozšířené to bylo i u Intelu.

 Problém se nyní aktuálně týká hlavně některých výrobců vodních bloků, co jsem koukal, a pak některých nízko-profilových chladičů. Konkrétně již zmíněná NOCTUA u svých NH-L9 série musí to upínání upravit, takže ty kompatibilní v tuto chvíli nejsou, ale budou později. Všechny ostatní NOCTUA modely kompatibilní jsou, tedy pokud mají NM-AM4 nebo NM-AM4-UxS upínací kit, v případě některých starých modelů, který mění ten původní systém upínání na aktuální. S nimi jdou namontovat i původní staré NOCTUA chladiče.

Drtivá většina (99%) AM4 chladičů, které dnes na trhu máme, kompatibilní s AM5 je a bez potíží, využívá buď ty plastové háčky, co tam jsou v základu, nebo je musíte vyjmout a využívá ty 4 otvory, které mají stejné rozteče a rozměry jako u AM4. Všechny chladiče, které jsem zkoušel a máme v redakci a připadají v úvahu dnes, tak kompatibilní jsou a vše bez problémů. Dokonce i původní Wraith Max chladič z prvních generace RYZEN tam samozřejmě jde ;). Což je dost pozoruhodné, protože ten fyzický rozdíl mezi PGA AM4 paticí a LGA AM5 nemůže být z konstrukčního hlediska větší. Přesto všechno dobře sedí a žádný problém s kontaktem, přítlakem apod. AMD jen nedoporučuje, aby se pasta dostávala moc mimo ten headspreader, který je dost členitý. NOCTUA na to vymyslela udělátko:

Ale dá se samozřejmě bez něj obejít, prostě tam nepatlejte moc pasty. Pak AMD nedoporučuje používat tekutý kov, ten by mohl dělat dost neplechu, pokud by se dostal na tu elektroniku, která je vedle toho heatspreaderu na CPU. Jinak jak víte z našich recenzí RYZEN 9 7950X a RYZEN 7 7700X, kde jsme otestovali pár modelů chladičů, uchladit nové CPU není problém:

A nenechte se vyděsit tou teplotou i kolem 90°C! Není to ve skutečnosti teplota celého CPU jak to známe doposud. Jde o spotovou teplotu v jedné jeho malé části, protože ty 5nm čipy jsou velmi malé. Mají jen 70mm2! Teplo je tak koncentrováno na extrémně malé ploše ve velmi malém bodě, ale ty čipy jsou na tohle stavěny. AMD říká, že těch 95°C tam je normální pracovní teplota, kdy CPU se na ní specificky snaží ty čipy dostat (a zvedá takty, dokud to limit napájení a další limity dovolí), a může na této teplotě běžet stabilně a nepřetržitě bez degradace dlouhodobě.

Hraniční teplota, kdy začne CPU snižovat takty a výkon, je až 115°C, ale na tu se běžně nedostanete. Nicméně znovu opakujeme, je to jen v tom malém místě toho malého 70mm5 ZEN 4 čipu. Většina procesoru RYZEN 7000 je jinak chladná, protože prostě ty CPU zase tak moc nežerou, a tak ani nemají co topit. Teplota také rychle klesá a v různých typech zátěže je různá. Při hraní her se třeba tak vysoko rozhodně nedostane. Navíc doposud vydané RYZEN 7000X jsou hnané záměrně na maximum. Jak vidíte z našich recenzí, stačí stáhnout limit napájení a bez výrazného poklesu výkonu, klesnou teploty i spotřeba rapidně. To je zajímavé hlavně z hlediska té spotřeby, tedy efektivity provozu. Ty nižší teploty jsou pak sice fajn, ale nejsou zkrátka zásadní, protože prostě ty CPU jako celek netopí. Je totiž rozdíl, když máte se stejným chladičem 70°C na ploše CPU 40x40mm při 300W a nebo CPU s 95°C na stejné ploše při 170W. Jeden z nich topí a ten z vyšší teplotou to není ;).

Svůj RYZEN 9 7950X chladím NOCTUA NH-D15, a i když jede v některých stress-testech na těch až 90°C, ten pasiv chladiče je sám o sobě chladný a ventilátory se nijak rychle netočí. Prostě ona ukazovaná teplota není teplotou celého CPU, ale jen teplota velmi malého místa na tom malém ZEN 4 čipu a je v pořádku. Tak to fungovat má. Samozřejmě se dá snížit, ale pokud se to pokusíte udělat jen nutně přehnaně výkonným chlazením, tak to na samotný výkon CPU v praxi nemá příliš vliv. Jen pár desítek MHz maximálně, protože už s chladičem jako je NH-D15 i proti výkonnému AiO, ty takty nejsou v praxi o moc jiné. CPU už prostě jede v základu na limitech napájení a AMD to má nastaveno dobře pro využití plného potenciálu.

Zatím nejzajímavější (a nejjednodušší), pokud chcete hlavně snížit spotřebu a smíříte se s o pár jednotek % horším výkonem, tak stačí zapnout ECO režim. Neboli napevno nižší napájecí limit. U 175W TDP (224W PPT) RYZEN 9 7950X to můžete nastavit na 105W (142W PPT) i 65W (88W PPT) apod. U RYZEN 7 7700X pak z výchozích 105W TDP (142W PPT) na 65W TDP (88W PPT). Lze i méně, ale tam už je znatelný propad výkonu. i když platí, že RYZEN 9 7950X má skutečně i na 65W (88W PPT) stejný nebo i o kousek lepší výkon, než RYZEN 9 5950X běžící na plno bez limitu, či Core i9-12900K, kdy se bavíme o 250W procesoru! Efektivita nových 5nm čipů AMD je úžasná, takže té teploty se nebojte, ovšem snížení toho napájecího limitu s o pár % nižším výsledným výkonem díky snížení taktů, má kromě spotřeby samozřejmě vliv i na to TDP, a tedy teploty samotné. Na tohle téma kolem RYZEN 7000X se ještě zaměříme v samostatných článcích, protože stojí za otestování …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 15:57:04
avatar
CPU sa snaží na tých 95°C dostať? Čo je to za blbosť, to nie je spaľovací motor. Keby má ten procesor 70°C tak by to bolo pre neho určite lepšie ako tých 95. Je to proste jeho normálna pracovná teplota ale určite sa sám nesnaží aby topil na 95°C

Zaujímalo by ma či tam je vôbec pájka a prečo nešli do Vapor Chamber keď už tam je toľko veľa medi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 19:03:46
avatar
snaží, je to tak nastavený opět ale upozorňuji, on vlastně netopí ...

je tam kvalitní pájka mezi čipem a heatspreaderem ... problém není prostě ta teplota samotná, ale koncentrace tepla na velmi malé ploše, tam je ta teplota, jinak CPU prostě jako takový netopí, nemá moc z čeho, nemá tak velkou spotřebu ..
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 19:11:47

Proste AMD to ma nastavene, že tam pusti cca 1,4V a začne ho znižovať až ked CPU dosiahne 95°C Ak maš poriadny chladič tak tam bude tlačiť stale max. napatie, pri horšom chladiči ho samo začne znižovať.
Ideal je ako to urobil aj DD rovno mu ubrať cca -0,1V a už tam do CPU sa nebude tlačiť cca 1,4V x 160A = 224W ale len 1,3V x 150A = 195W čo prakticky na vykon nema vplyv = odchylka chyby merania, ale spotreba leti dole o 29W a teplota o -12°C čo už tak netlačí na pílu.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 19:42:42
avatar
To by mohol byť o tom aj článok ako to všetko ponastavovať a z optimalizovať.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-10 07:25:30

Pred dvomi týždňami ho DD sľuboval ale asi na to zabudol
Jeden Česky server ho urobil, ale len taky zakladny 7950 pri 65W 88W 105W 140W 170W, rozdiel vykonu medzi 105W a 170W bol v chybe nerania od 0,4-5% pri cca polovičnej spotrebe.
To by sa chcelo viac pobaviť Watmeter a s nastavenim nielen CPU ale i dosky a spol
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 17:05:12
avatar
Dobrá informace pro lidi kteří se v tom příliš neorientují, ale zatím jich asi nebude mnoho. Dle samotného AMD se prodej CPU Ryzen propadl o 53% a i propad tržby z očekávaných cca 6,7 miliardy dolarů na 5,5 - 5,9 miliardy dolarů. To je cca o 1 miliardu dolarů méně. Aspoň jedna náplast tu je, a to že je to pořád o dost víc v porovnáním s čtvrtletím minulého roku. Jak se zdá, tak do sraček ekonomiky prakticky celého světa už se začíná propadat i AMD. No ale není v tom samo, zatím to vypadá že to bude ruku v ruce s Intelem i NV. Nic zatím nenasvědčuje k brzkému obratu. Dokonce někteří ekonomové předpovídají, že to bude trvat několik let. No pro nás zákazníky je dobrá správa to, že si utáhnout budou muset i výrobci. Jen aby to utahování nebylo vyšší u spotřebitelů než těch výrobců. To by mohlo znamenat další propad tržeb výrobců a to už né že by zákazníci nechtěli nakupovat, ale u nebudou mít za co.
Papuča [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 16:57:12

Ten "propad" je na 5,6 mld.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 17:04:14
avatar
ano chyba na mé straně, ten miliardový propad jsem napsal správně, ale čísla už ne . Tak že díky za upozornění a opravuji.
Papuča [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 17:13:20

V pohode, len aby tu ten tvoj komentár ostal
Ja keď som sem dala odkaz na tú správu o prepade tržieb, tak mi bol komentár ihneď vymazaný. To je objektivita v praxi
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 19:01:57
avatar
1, s obsahem článku nesouvisí ...

2, jsou to předběžná data, až bude AMD reportovat oficiálně finální data, tak o tom budeme mluvit ...

3, v případě AMD to není až takové překvapení, protože trh je jasně v recesi, takže AMD nemohlo být trvale imuní, na druhou stranu v řadě oblastí stále meziročně roste, což je více, než se dá říci o konkurentech, tím spíše že AMD rozhodně nemá problém s produktovou nabídkou, ani že by přehnalo dodávky těžařům apod. ty objektivito v praxi ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-10 07:37:09

Ja som zvedavi na koncoročne data, kde už bude aj ZEN4 svietiť aj s GPU RDNA3 + konzoly s 6nm procesom čo pozeram na sklady tak nestihaju dodavať dosky a to že stoja 10 000Kč+ ako by nevadilo
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-09 18:46:43
avatar
Nediv se. S obsahem článku to nesouvisí.
DandaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dan 2022-10-10 18:01:51

Muj ekwb blok velocity pro AM4 co jsem zjišťoval kompatibilní neni, ale budou delat nejaky kit na to. Jen nevim jestli by se mi chtelo tu novou patici celou rozebirat, aby se to pak nejak nerozsypalo. Zatim neměním ale v budoucnu asi změna za novy blok no. Stejne ale asi počkám na zen 5
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Monday, 25 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 514x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Friday, 22 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1521x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Thursday, 21 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1219x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Wednesday, 20 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1900x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluTuesday, 19 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1151x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Thursday, 14 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1907x
Komentářů: 3