AMD přineslo renesanci PC platformy. Rekordní prodeje CPU, GPU i SoC – ohlásilo rekordní příjmy. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 27 leden 2021
altMasivní příjmy z SoC pro konzole, z procesorů i grafických karet pro AMD. 45% meziroční růst!

 

 

 

 

Inu, dalo se to očekávat, ale stejně je to skoro šok. AMD rozdrtilo všechna očekávání. Ohromující nárůst v oblasti konzolí, serverů ale také běžných procesorů a grafik. AMD se v současnosti daří prakticky ve všech ohledech a dalece překonala všechny předpoklady. Výsledkem je hospodářsky nejúspěšnější kvartál ale i celý rok v historii AMD.

Jen v Q4 2020 AMD utržilo 3,244 miliardy dolarů, což je dvojnásobek toho, co firma ještě nedávno obvykle za kvartál vykazovala. Z toho čistý zisk byl 570 milionů dolarů (což nedávno AMD nevydělalo ani za rok). Ve srovnání s Q4 2019 to představuje 53% růst příjmů a 64% růst zisků. Velkou měrou se na tom podílí nové konzole a servery. Pokud někdo chtěl vědět, proč se AMD tak soustředí na tyto dvě oblasti, tak už to ví. V Q4 2020 díky SoC pro konzole SONY a Microsoft a také díky serverovým procesorům EPYC, jen tato divize utržila téměř 1,3 miliardy dolarů, což je 176%(!) zlepšení ve srovnání s Q4 2019. Zásadní je hlavně ziskovost, která z tohoto segmentu poskočila o 440% (!).

Samozřejmě i příjmy z prodejů RYZEN procesorů a Radeon grafik jsou rekordní. V Q4 2020 dosáhly téměř 2 miliard dolarů a z toho 420 milionů byl zisk. Významně vzrostly průměrné prodejní ceny i objemy. A to AMD stále zdaleka nedosahuje takových marží (kolem 44%), které mají Intel nebo NVIDIA (kolem i přes 60%).

Celý rok 2020 skončil absolutním rekordem, kdy firma utržila 9,763 miliardy dolarů a udělala 1,369 miliardy zisku. Proti 2019 je to o 45% a o 117% více. Takový posun se hned tak nevidí. Z hlediska fungování firmy jsou zajímavé zejména volné peníze, kterými nyní AMD disponuje, a to přes fakt že rekordně investuje a investovat bude. Současně zmizely dluhy z minulosti. AMD se nachází v pro něj zcela nové situaci, kdy má tedy klid na práci a především násobně více peněz na investice a vývoj. A připomínám, že dosud vydané produkty v posledních 3 letech, vznikaly převážně v době, kdy AMD muselo značně šetřit a mělo velmi omezené zdroje. Produkty, které AMD připravuje a dokončuje dnes, tedy ZEN 4 architekturu pro procesory a RDNA 3 architekturu pro grafické karty, ty už vznikají za zcela jiných podmínek. Sám jsem hodně zvědav, co to bude znamenat. Protože doposud vydané procesory a grafiky byly dílem AMD, fungující v omezené úsporném režimu. Je na čase tedy přidat.

Samo AMD si docela věří, protože v plánu je udržet 3,2 miliardy příjmy i v obvykle slabém Q1, což by představovalo rekordní 80% růst ve srovnání s Q1 2020. Za celý rok pak chce AMD zvýšit tržby o dalších 37% ve srovnání s vele-úspěšným rokem 2020. K tomu bude potřebovat tedy opravdu dobré produkty, a ještě výrazně zvýšit jejich výrobu. Jinak zástupci firmy tvrdí, že to nejlepší teprve přijde a současné produkty jsou jen odvar toho, co AMD už teď připravuje.

ZEN 4 a RDNA 3 jsou ve finálních fázích produktové přípravy a vývoj ZEN 5, RDNA 4 a CNDA 2 je v plném proudu také. Pokud AMD udrží tempo inovací a růstu, a konkurenční Intel a NVIDIA budou pár let přešlapovat, mohlo by to začít být na trhu jako takovém, skutečně zajímavé. A něco jako tržní prostředí by mohlo začít skutečně fungovat!

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - GPU 2021-01-27 15:51:06

Už aby konečně dodali nějaký high-end GPU do notebooků.
To co předvádí nVidia...zasloužili by si nakopat do perdele.

Jen pro zasmání, jací jsou nVidia idioti a serou úplně na zákazníky.

RTX3060 v nejlepším provedení má vyšší teoretický výkon, než nejslabší provedení RTX3080.

https://www.notebookcheck.com/Nvidia-bietet-mindestens-28-verschiedene-GeForce-RTX-3000-Laptop-GPUs-an-die-schnellste-RTX-3060-uebertrifft-die-lahmste-RTX-3080.517256.0.html

Tohle už by bylo snad i na žalobu.
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 16:12:07

Hovorím ja by som chcel, aby existoval 17 palcový komplet AMD notebook. Niečo ako najnovší Strix 17 od Asusu len s kamerou a komplet AMD výbavou.
požírač křemíku [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 18:22:06
avatar
A těch nyní již 28 verzí mobilních rtx30xx na výběr taky nemá chybu. Nákup notebooku teď už bude vlastně i loterijní hra.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 16:47:39
avatar
Já evidentně absolutně nechápu fungování akciového trhu ... když vsázím poslední dobou vždycky na nejlepší kvartály, který jsou prostě bomba a předčí očekávání, tak jdou akcie rapidně dolů, ... hlava mi to nebere, ... naštěstí oni pak zase vystoupají, takže neprodělám, ... ale člověk se vždycky těší na easy money hned a pak čumí jak debil
Dreip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 18:38:51

Když jsem začínal obchodovat, tak jsem na tom byl stejně. Třeba dnešní výprodej akcií AMD, no kdo by to byl řekl, že? No, po těch letech člověk tak nějak zjistí že v tom hraje roli mnoho faktorů, od očekávání, psychologii, davovou psychozu a také záležitost technické analýzy (díky níž třeba vím a očekávám že akcie Intelu v následujících týdnech / měsících spadnou až pod úroveň 27). Takže dnes už mě to tolik nepřekvapuje (i když sem tam se něco také najde, to k tomu prostě patří), jak píšeš obvykle stejně nebo později to vyroste na úroveň kterou očekáváš, zejména v dnešní době.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 18:53:42
avatar
akcie a akciový trh obecně nijak neodráží realitu, jsou to virtuální natisknuté peníze kam se cpou virtuální tisknuté peníze .... ceny akcií nesouvisí s tím, jak si firma skutečně vede natož jaké má produkty ...
BungEE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 19:13:12
avatar
Ceny akcii reagujú na predpoklady a nálady. Aktuálne dobré výsledky AMD sú dávno započítané v raste hodnoty akcii uplynulý mesiac. Inak povedané, ideš vždy neskoro.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 19:32:12
avatar
Hovadina, ... se podívej na akcie AMD za poslední měsíc, kde vidíš ten růst ? Se to plácalo kolem devadesátky, ... už mám taky něco nakoukáno a akciový trh je dost loterie, jak říká DD, realitu to neodráží, nemůžeš si být jistý, ani když se firmě bude dařit sebelíp, že akcie porostou, ... zajímavý je taky to, že vždycky všechny firmy buď klesají nebo stoupají najednou, takže o firmy tu nejde, ale spíš o to kde si kdo usral a co s tím pustil do světa, poslední rok hlavně co kde kdo samozřejmě řekne o koroně a poslední měsíce o vakcínách. Třeba akcie Tesly letos, ... to je výsměch, vždyť to nemá nic s realitou společnýho.
BungEE [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 21:43:10
avatar
Je to zložitejšie ako že AMD sa darí, akcie pôjdu hore, tak ich kúpim. Pôjdu, ale pozeraj sa na to vo väčšom časovom rámci. Cenu akcii ovplyvňujú fundamentálne a technické prvky, celková nálada, dopyt a ponuka. Je jasné, že keď Trump pustil prd cez Twitter o obchodnej vojne s Čínou, dotklo sa to až na výnimky všetkých. Že by všetky firmy išli spolu hore aj dole je ale samozrejme blbosť, to len ty máš zle diverzifikované: Alphabet je teraz -6%, AMD -7%, Dropbox +8%, Apron +25% a Gamestop ani nehovorím (debil som včera všetko predal, ale nevadí)..
Btw. v lotérii som nikdy nevyhral. Na akciovom trhu obchodujem už niekoľko rokov a /zatiaľ/ to ide.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 22:09:59
avatar
Jasný, já to chápu. A samozřejmě že jsou vyjímky, ... ale ve většině případů to bývá tak, že když trhy klesají, téměř všechny firmy a nezáleží na tom o jaké se jedná, klesají a nebo stoupají společně. No Gamestop to vůbec nechápu ten vzrůst, ... tady je jasně vidět, že je to o štěstí a realitu v tom nehledat. Nevim prostě čím víc to sleduju ty akciové trhy, tím víc mě příjdou ty pohyby co se dějí hodně často uplně nesmyslný.
Dreip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-28 00:14:14

Dnes už ty ceny prostě obhájit nejdou, ať se to budeš snažit namluvit si a vysvětlit jakkoliv. Akciový trh už je jen parodií. Téměř všechny akcie jsou překoupeny o 50 - 75%, ale to přeci ničemu nevadí, protože tu máme FED a další centrální banky, které vytvářejí peníze jako diví. Jsou to levné, virtuální peníze, přesně jak psal DD. Proto trh od březnového propadu tak prudce roste a dokud do toho budou sypat další a další prachy, tak to poroste dál, dokud celá tato gigantická bublina nesplaskne a celé se to nezhroutí, což klidně ještě pár let může trvat.
Podle mě jedinným způsobem jakým se v tom dá ještě orientovat je nějaký druh technické analýzy.

Každopádně stále je zde ještě jakýsi vedlejší hybatel trhu. Celý trh je totiž závislý především na ceně dollaru a ceně ropy. Jsou tu samozřejmě i další faktory, ale tyto dva jsou hlavním hybatelem. Pokud se tisknou peníze, tak hodnota dollaru pochopitelně klesá a to pomáhá trhu celkově.
Ale pokud začne kolabovat ropa, tak za nedlouho ji začnou následovat i akcie. A to téměř všechny, nejdřív některé, pak se přidají i ty opožděné. Zde už ani nové levné virtuální peníze nepomůžou. Naopak, pokud se ropě daří, tak se daří i akciím. Samozřejmě není tu úplně přesná kolerace. Jsou to výkyvy a zpoždění v rámci týdnů či měsíců.

Jinými slovy, všimni si až za pár dní (či týdnů) začne prudce klesat cena ropy, očekávej že akcie ji brzo budou následovat. Až ropa najde své dno (pomocí technické analýzy to vidím někde mezi 22 - 27/ barrel), tak začíná ideální příležitost investovat do akcií. A je celkem jedno do jakých, i když takový AMD určitě nebude špatná volba. Protože čím honosnější a známější jméno, tím je větší šance že tam bude proudit více těchto nových levných peněz. Viz. Tesla, AMD, atd..
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-28 09:49:42

Citace:
AMD's solid results apparently weren't enough for investors. Many shareholders were likely expecting an even stronger performance after rival Intel's earnings report showed that it was losing market share to AMD. Yet this type of profit-taking is normal, especially considering that AMD's stock price had traded near all-time highs ahead of its fourth-quarter release.

Odkaz


Skrátka a dobre po poklese príjmov Intelu zo server trhu o 20%, ktoré sa oznámili minulý týždeň, čakala časť ivestorov väčší nárast príjmov AMD. Namiesto toho AMD oznámilo, že Zen3 based Epyc s kódovým menom Milan uvedie na trh,až v marci/březnu.
a navyše
Citace:
Over the past 12 months alone, AMD shares have surged 87% while Intel shares have dropped 19%, compared with a 60% rise in the PHLX Semiconductor Index SOX, -5.17%. AMD stock doubled in 2020, after being the biggest gainer on the S&P 500 index in both 2018 and 2019, pushing AMD’s market capitalization higher than $100 billion.

OdkazEdit: A nakoniec je to Xilinx, ktorý AMD kupuje a má už 7 povolení od protimonopolných úradov. Od kúpy Xilinxu sa očakáva pomoc AMD v nasadení do Datacentier
Citace:

Xilinx Reports Third Quarter Fiscal Year 2021 Results
Wed, January 27, 2021, 10:20 PM

Revenues of $803 million exceeded the high end of guidance, representing 5% sequential and 11% year over year growth

Data Center Group (DCG) revenue declined 45% sequentially, in line with expectations, compared to a record second quarter which benefited from trade-related order acceleration

Odkaz
Boreczmostu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Titulek 2021-01-27 17:19:02

DD už jako bulvár AMD přineslo renesanci platformy
Vůbec na to nemá vliv současný stav,který zavřel většinu populace doma kdyby nebyl virus tak se žádná renesance nekoná Pane Stach,myslím že máte na víc než na takové bulvární titulky.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 18:42:58
avatar
Ehm. Nevěděl jsem, že populace je zavřená doma od roku 2017:-O
AMD totiž tu renesanci přineslo vydáním Zen CPU. Letošní pandemie zafungovala tak maximálně jako urychlovač.
Dokonce bych se nebál říct, že letos vydané Zen 3 k té renesanci nijak nepřispěli, protože dosud vydané modely jsou cenově mimo zájem většiny potenciálních zákazníků...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 18:53:01
avatar
DD rád bych sdílel tvůj optimismus, ale bojím se, že vše naznačuje, že k tomu navýšení tržeb využijí namísto navýšení výroby spíše navýšení cen:-(
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 18:09:01
avatar
AMD to přeju, snad to brzo využijí pro rozšíření výroby, ať vedle převahy ve kvalitě dožene Intel i šířka jejich potfolia (které se zaplňuje s dlouhými odstupy, bývá omezené na OEM atd.).
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 20:32:47

Není renesance jako renesance. AMD to přeju, ale současná GPU krize vzkřísila v obchodech 1050Ti z roku 2016 za 5k
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pár přípomínek 2021-01-27 20:59:17

Osobně bych nebyl z těch čísel nějak extra unesen s ohledem do budoucna a to z několika důvodů.
1. AMD se dlouhodobě nedaří výrazně posílit prodej serverových procesorů EPYC, nárůst v Q4 dělají tedy hlavně APU pro Sony a Microsoft a to není dobrá zpráva - na těchto produktech je mnohem menší marže než na server CPU.
2. AMD narazilo na strop toho co je mu umožněno si alokovat u TSMC (jinak řečeno, na co má peníze), napovídá tomu jen 18% nárůst tržeb za Ryzeny a Radeony, vzhledem k tomu, o kolik jsou nové grafiky a procesory dražší než předchozí modely a že se zatím uvedla na trh jen vyšší třída modelů, je možné, že jich AMD prodalo plus mínus stejně než v Q4/2019. To je opět velmi špatná zpráva do budoucna. Při zdejších komentářích u grafů z Mindfactory některým může připadat, že nárůst musí být ve stovkách procent MindFacory utrží za Ryzeny něco kolem 1,5% celkových tržeb AMD za tyto procesory - je to odhad, protože AMD Ryzeny a Radeony ve finančních výsledcích nerozlišuje.
3. A do třetice špatná zpráva je ta, že předpoklad tržeb na celý rok 2021 ve výši 13,4 miliardy $ je vlastně jen stávající stav toho co bylo prodáno za Q4/2020, z toho pohledu je jasné, že dostupnost produktů bude po celý rok stále stejně mizerná - AMD nemá objednanou a zaplacenou vyšší kapacitu u TSMC než má nyní.
Částečně se "přelije" výroba tu z konzolí, protože v polovině roku opadne poptávka, jenže AMD bude muset pro změnu nechat vyrábět nové EPYC CPU na ZEN3.
Je tedy vidět, že obrovským problémem bude pro AMD jednak nemožnost výrazně navýšit výrobu a zároveň nastupující ARM procesory i do spotřebitelného segmentu. Výrobu místo AMD zaplatí (a přeplatí) Apple pro svoje desítky milionů nových čipů do notebooků a Maců.
Není divu proto dnešnímu výprodeji akcií, investoři vybírají zisky a zejména plánované tržby nenaplňují očekávání.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 21:53:22
avatar
vzhledem k tomu, že AMD vykazovalo poloviční příjmy ještě nedávno, jsou ty výsledky více než fenomenální a výhled taky

1, AMD posílilo prodej serverových CPU prakticky na dvojnásobek za jediný rok ... nárůst v Q4 jde výrazně na vrub serverů. A to ještě nezačalo prodávat ZEN3 modely

2, Obecně procesory pro běžná PC a herní grafiky jsou nejméně výdělečné, platí to pro Intel i Intel stejně jako pro AMD. Příjmy dělají velké, ale zisky na nich jsou nízké, proto se Intel i NVIDIA soustředí stejně jako AMD na HPC především. Ale AMD ve všech ukazatelích výrazně vzrostlo. Prodeje i příjmy jsou rekordní, jen divize herních CPU a grafik dělá 2 miliardy, což je výrazně více, než co AMD vydělávalo jako celek.

3, plánovaných 13+ miliard za rok 2021 je skvělá zpráva, znamená to, že AMD plánuje mít na trh skvělé produkty kterým věří .... AMD má dojednané takové kapacity, které TSMC může poskytnout ....

4, neexistuje jediný důvod, proč by v polovině roku měla poptávka po konzolích opadnout. Výroba i prodeje trhají všechny rekordy a stále to nestačí. Navíc minulé generace se prodalo kolem 200 milionů kusů, takže než tyhle všechny nová generace nahradí, bude to trvat minimálně 2-3 roky takže AMD se může těšit na vysoké a stabilní příjmy z SoC pro konzole ... pokles poptávky po PS4 a Xbox X se v dohledné době nedá očekávat, určitě ne letos.

5, ARM nejsou problém pro AMD v žádném ohledu, naopak, AMD má v ARM své zájmy, tento rok ohlásí SAMSUNG univerzální SoC ARM s RDNA2 grafikou od AMD ...

6, AMD má možnosti jak dále navýšit výrobu. TSMC navyšuje kapacity neustále a zlepšuje výtěžnost čemuž AMD pomáhá lepším designem svých čipů... TSMC počítá s dalšími kapacitami pro AMD (začne vyrábět 6nm pro AMD což se přičte k 7nm kapacitám). GF je tu stále a ve hře je novější proces. Samsung a AMD jsou také v jednání, speciálně když úzce spolupracují na nové Samsung ARM platformě ...

7, plánované tržby 13+miliardy více než překonávají všechna očekávání, jedině magor může tvrdit opak. Téměř 40% meziroční růst je naprostý unikát a nic takového se nevidí, speciálně kdy AMD roste minimálně 30% tempem už několik let a výhled je, že bude pokračovat, takže očekávání jsou dalece překonána ...

žádné špatné zprávy ve výsledcích AMD nejsou ... jedinou špatnou zprávou je, že prostě nemá výrobní kapacity jako Intel aby jej díky lepším produktům za lepší ceny převálcovalo, takže stále se nemůžeme bavit o skutečné konkurenci. Ale to není nic nového, překvapivého ani nečekaného ... AMD však vyrábí mnohem více čipů, než kdykoliv ve své historii a technicky téměř ve všem poráží Intel a v mnoha věcech i NVIDIA ... to jsou fakta. Takže tvé připomínky jsou z prstu vycucané bludy
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 23:48:55

Při vší úctě pane Stach, ve svém příspěvku jste neuvedl jediný údaj, který by vyvracel / opravoval můj názor.
1. Intel prodal v Q4/2020 o 9% méně Xeonů, "prakticky dvojnásobek" u AMD je co? AMD toto nesděluje a důvod je zřejmý, pokud se nedaří tak jak AMD čekalo (a nebo jak čekal trh), tak se počtem chlubit nikdo nechce, přirozené. Pokud je to "výrazně" na vrub serverů, tak to by znamenalo, že SoC pro konzole byly vyráběny ve velmi malém počtu a to před Vánoci a v době uvedení obou konzolí... Bavíme se o Q4/2020, zmínka o tom, že se zatím nepodává ZEN3 je zcela irelevantní.
2. Pane Stach, vy neumíte číst, já sem o nějaké výdělečnosti vůbec nic nepsal, hodnotil sem stav, kdy na nových (dražších) procesorech a nových (dražších) grafikách AMD utržilo jen o 18% více než rok předtím a shodou okolností i než v Q3/2020. Já neříkám, že 2 miliardy $ jsou moc a nebo málo, je to ale 60% tržeb firmy a 18% růst vzhledem k tomu co sem napsal výše je velmi málo. Intel zvýšil tržby jen za procesory (pro PC, ne datacentra) o 16%. AMD neuvádí kolik z toho 18% nárůstu mají na svědomí procesory a kolik grafiky. Proč sem pletete nVidii, která procesory pro PC segment nedělá je mi záhadou.
3. Plánovaných 13 miliard znamená to co sem napsal, buď AMD pojede ve stejném tempu jako v Q4/2020 a nebo toho vyrobí výrazně více a bude prodávat s výrazně menší marží, to druhé pochopitelně nehrozí, prognóza na rok 2021 je 47% hrubá marže, za rok 2020 byla 45%. Co je tedy skvělého na tom, že toho AMD dokáže dodat stejně jako nyní? Tedy stav mizerné dostupnosti pro koncové zákazníky? AMD prostě nemá alokovanou takovou kapacitu, aby uspokojilo trh.
4. Ne konzole se opravdu neprodávají po celý rok stejně, ne opravdu ne. Na rok 2021 plánuje Sony dodat cca 18 milionů PS5. Mluvíme tu o výsledcích za Q4/2020 a výhledu na 2021, 200 milionů konzolí je tedy údaj zcela mimo tyto rámce.
5. ARM je do budoucna pro AMD obrovský problém a to jak ve spotřebitelském segmentu, kde první kroky udělal Apple, další udělá Microsoft (port Windows na ARM), tak v serverovém segmentu, což je přesně ten důvod, proč má o koupi ARMu zájem nVidia, výpočetní karty má, chybí jí procesor a ARM je cesta. O lukrativního zákazníka ve formě Apple přišel ne jen Intel, ale i AMD, je jasné, že do budoucna s nimi prostě nepočítá. Business se přesune do ARM segmentu. Spolupráce se Samsungem není z ekonomického hlediska nic převratného, jedná se od AMD o licencování jejich technologií, vyrábět si bude Samsung chipy u sebe, AMD k tomu nepotřebuje a hlavně, AMD to nemá ani kde vyrobit. Diverzifikace portfolia je cesta, dělá to Intel, dělá to nVidia, dělá to Apple, dělá to Microsoft, AMD drží x86 oblast a ta za pár let může být ve stínu ARMu.
6. Já sem ale nepsal, že AMD nemá možnost navýšit výrobu, vy opět neumíte a nebo nechcete číst co píši, zlepšený design čipů, navýšení kapacit pro AMD a další - to jsou takové vaše stále opakované formulace, ale předpoklady na rok 2021 PŘÍMO OD AMD toto nepotvrzují. A ano TSMC počítá s kapacitami pro AMD, v jaké výši víme také, já nepsal opak. To na jaké technologii je irelevantní, bavíme se tu o finančních výsledcích a za co je AMD u TSMC utratí je vlastně jedno. GF je u klíčových produktů u AMD zcela mimo hru, vždyť ty jsou vyráběny 7nm a toto GF neumí a umět v roce 2021 nebude, co je tedy ve hře? AMD se Samsungem žádnou ARM platformu vyrábět nebude, bude mu licencovat GPU část pro SoC do telefonů, toť vše.
7. Opakujete se, viz. bod 3.
Na kdyby se pane Stach v businessu nehraje, bohužel vy se v něm nepohybujete a tak si čísla prezentujete po svém, je to vaše právo, já na rozdíl od Vás lidi co mají jiný názor nenazývám magory co si něco cucají z prstu.
Já sem jen poznamenal, že o ohledem do budoucna to není nic nad čím by se mělo jásat a uvedl sem data, které poskytlo samo AMD (případně Intel pro srovnání). Je opakovaně vidět u vašich článků týkajících se finančních výsledků, že je prostě nedokážete (a nebo pro zjednodušené ani nechcete) číst v souvislostech.
Pěkný večer.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hlavnýmn problémom je Xilinx 2021-01-28 10:11:18

a jeho pokles v datacentrách, kde práve mal Xilinx pomôcť AMD presadiť sa po dokončení akvizície v Q4 2021.

AMD má svoju verziu (špeciálne vyvinutých pre AMD) 5nm u TSMC a vyrába na nich od Q2 2020. Ale produkty na nich budú na trhu až o 420 dní po začiatku výroby.
Citace:
Intel prodal v Q4/2020 o 9% méně Xeonů, "prakticky dvojnásobek" u AMD je co?


Intel mal cca. 90% trhu prišiel o 9% z nich to je o 8,1 z trhu
nárast o 8,1% z cca. 10% je 18,1%, čo je skoro dvojnásobok podielu AMD. A k tomu išiel celý nárast predaja server-ov k AMD

A k tomu kritický podiel na subtrhu v IKT 12%, Skoro každý kto ho dosiahol dosiahol neskôr 50% a každý, kto dosiahol 12% druhý raz dosiahol 40% toho subtrhu. Väčšinou po dosiahnutí 12% dôjde k poklesu a le ak sa firma vrátila vždy mala min 40%

A tam niekde AMD je a toho sa Intel obával.

Citace:
CEO Intelu: Musíme zabránit, aby AMD obsadila 15-20 % trhu serverů
18. 6. 2018
Odkaz

A tu v Q4 AMD je.

A ten pokles má byť v Q1 2021 a preto dáva Epyc na Zen3 na trh až od marca/března 2021, aby prišiel na trh, kedy sa má AMD vracať nad 12% a teda útočiť...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-28 10:56:35
avatar
Přijde mi, že se tu střetávají dva různé pohledy na stejná fakta.
Docela věřím tomu, že investoři na to koukají tak, jak píše @dafcz, ale to jen vysvětluje proč se tolik firem dostává do situace Intelu a obecně je problém realizovat jakékoliv dlouhodobější projekty. Jsou to očividně nenažraní krátkozrací blbečkové, co si nevidí na špičku nosu a chtějí zisky nejlépe včera.
To, jak to popisuje DD, je pohled člověka, který se v businessu moc nevyzná, ale především logicky uvažuje nad tím co vidí. A tím pádem má radost z toho obrovského růstu AMD, protože to znamená, že bude větší konkurence.
To, že AMD dokázalo více než zdvojnásobit za jeden kalendářní rok zisky, zdvojnásobit prodeje serverů (čísla z Q3 2020, kdy se žádné konzole neprodávali jasně ukazují, že za to rozhodně nemůžou především konzole) a o 50% zvednout obrat jsou všechno super výsledky a každý kdo na to kouká se špetkou logického uvažování musí být nadšenej.
Pokud za 2020 měli obrat 9,7 a plánují na 2021 13,4, tak to rozhodně není něco, z čeho být smutný, že dost nerostou!

Bohužel to vypadá, že ta banda nenažraných idiotů sedících na penězích to vidí tak jak píše @dafcz, a tedy že viděli, že AMD mělo jeden super úspěšný kvartál a oni už to hned berou jako nejnižší možný výsledek, který od AMD v budoucnu očekávají a když jim plán říká, že AMD nepočítá s tím, že by nějak výrazně rostlo nad tyto výsledky (nejspíš fakt není schopno už výrazně navýšit množství vyrobených čipů), tak to berou jako negativní věc
Chjo, svět je prostě nemocnej
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Omni Ratingovky zareagovali až 2021-01-28 16:08:31

Citace:
The AMD Analysts: Rosenblatt Securities analyst Hans Mosesmann reiterated a Buy rating on AMD and increased the price target from $120 to $135.

Wells Fargo Securities analyst Aaron Rakers maintained an Overweight rating and $120 price target.


Given the secular opportunity and now $110-billion TAM, which includes the Xilinx, Inc. (NASDAQ: XLNX) acquisition, the prospect for AMD doubling in size over the next several years is quite achievable, according to Rosenblatt.


"Expectations for AMD remain very high, and with compelling new products and an ambitious new CEO at rival Intel, the bullish narrative on AMD could begin to weaken, limiting upside to its aggressive multiple (~45x our 2022 EPS estimate), in our view," Twigg said.
Odkaz
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-29 21:04:14

Jako akcionář vlastnící nějaké ty akcie přímo AMD jsem očekával větší růst, nicméně jsem počítal realisticky s tím, že prolomí magickou 100$ cenu (105$ třebas) a postupně bude růst, po zbytek roku někde k 120-130$.

Pád mě zarazil ale nic, co bych neočekával od absolutně nefunkčního, či silně zmanipulovaného trhu, nebo jak to nazvat. Samozřejmě výprodej krátkodobých příživníku jsem zaznamenal a tak jsem částečný pád přisuzoval tomu, pokud to během 2/2021 neporoste a nedostaneme se na 100+ během března, zapíšu si další cenou zkušenost.

Osobně to budu držet nejspíše do roku 2023+. Přečetl jsem si zde pár zajímavých pohledů. Postupné změny předpokládaných cen za akcii se mění, takže AMD není "silně za průměrnou cenou" ale leží někde pod průměrem což logicky ukazuje na chystaný růst někde k 160$ za akcii. Takže já bych si vsadil i na to, že přijde nečekaný růst, který nebude odrážet pouze růst tržní kapitalizaci.


Těch 13 miliard za rok nemusí být nic jiného, než to samé co mají teď + průměrný obrat co má XLNX. Oni vědí jakou úsporu to přinese (dokonce bylo řečeno, že půjde zhruba o 300 milionu $) a jaký celkový vliv to bude mít. AMD bojuje na 100% s tím, co dokáže vyrobit, vyvracet to může kdo chce, ale dostupnost produktů je prostě příšerná a nebude to jen nedostupnou dopravou. Nejvíce by to potvrdil údaj o zásobách na skladech přímo od AMD. V tomto si představuji Lisu Su, jak balancuje a přetahuje z jedné oblasti do druhé. Věřím, že dokáží zdvojnásobit produkci, koneckonců neustále se změní možnosti pokročilejší výroby. Starší se dá s klidem využívat dál (tzn velký odběr konzolí nepředstavuje dlouhodobý problém) ale možná se pletu..

Předpokládal jsem 10 miliard tento rok, že padne, případně bude to kolem toho a trefil jsem se, při oznámení o koupení XLNX, jsem věděl, že to máme tady +- 3 miliardy navíc.. Očekávám, že AMD využije potenciál a vzroste někde na 15-20 miliard s čistým ziskem +- kolem 5-6 miliard, což si myslím, že někde kolem roku 2023 - 2025 uvidíme. Pak prodám a postavím dům Uvidíme, zda se přiblížím
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 22:00:53

Jsem celkem zvědavý, co přijde po ZEN. Obvykle se každých 5-6 let mění architektura a nastupuje zcela nová.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-27 22:13:41
avatar
tak dá se říci, že už ZEN 3 nemá se ZEN 1 prakticky nic společného a jde o zcela odlišné architektury ... to že se to jmenuje ZEN je asi tak to jediné takže jméno zůstává architektura se ale výrazně mění a měnit bude ...
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak oni ani Kryptonity neboli 2021-01-28 13:07:43

AMD Kryptonit verzia 6 (skrátene AMD K6)
AMD Kryptonit verzia 7 (skrátene AMD K7)
AMD Kryptonit verzia 8 (skrátene AMD K
ani
AMD Kryptonit verzia 9 (dual core AMD K
AMD Kryptonit verzia 10 (skrátene AMD K10)

ani
AMD Kryptonit verzia 12 (skrátene AMD K12)

neboli rozhodne to isté

On Zen, Zen+, Zen je na 17h family premenovaná K17
A Zen3 je na 19h family premenovaná K19...
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-28 14:56:02
avatar
Uz by mohli ubrat plyn, nestacim upgradovat
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-28 21:44:32
avatar
Častokrát jsem se divil, když někdo někde psal, že AMD na SoC pro konzole vydělává prd a nebo dokonce je dotuje a odpovídal jsem jim, že tomu tak není. To, že MS i Sony své konzole dotuje, neznamená, že by snad AMD dotovalo SoC řešení do nich. Vždyť to nemá logiku. MS i Sony pak vydělá na hrách a na čem by vydělalo AMD? Jedině, kdyby mělo taky z každé prodané hry nějakou provizi, ale myslím si, že MS i Sony to mají pěkně spočítané a tohle nepřipadá v ůvahu. Možná má AMD o něco nižší marži než z CPU a GPU pro OEM a retail trh, ale zase jistý kšeft a prodají spoustu SoC i do konzolí, které se možná ani nikdy neprodají. I když to zatím vypadá, že po PS5 i Xbox series X je solidní poptávka. Proto si to AMD drží a možná tomu i dávají přednost před výrobou CPU i GPU tak, že se pak nedostává dostatek kapacit na výrobu, aby zůstalo i něco pro retail trh.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-30 12:22:53
avatar
Já bych taky čekal, že marže budou podobné jako pro jiné OEM.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-29 11:34:09

Tak hlavně, aby se AMD udrželo. Už vyšly informace, že Intel se po Applu stane 2. největším zákazníkem TSMC. Kdy tyto dvě společnosti obsadí opravdu velkou část produkce TSMC. Je tedy otázka, kolik zbyde na ostatní.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-29 23:50:54

Mě by zajímalo, jak by se vzájemně poměřovaly nejnovější architektury Intel s AMD, pokud by byly vyráběny srovnatelnými výrobními procesy. Aby se pak nedejbože neukázalo, že Alder Lake je architekturně výkonnější než ZEN4. Některé testy naznačují, že mezi Rocket Lake a Alder Lake je nárůst IPC skoro +50% (každá generace +22%).
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1185x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 836x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1372x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2078x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2264x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1854x
Komentářů: 2