AMD RYZEN 5000U „ZEN2“ nejsou přejmenované RYZEN 4000U – LUCIENNE není RENOIR Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Saturday, 30 January 2021
altJak asi víte, AMD pro některé nové RYZEN 5000 procesory používá starší architekturu ZEN2.

 

 

 

 

Osobně nemám rád, když výrobci používají v nové řadě a generaci produktů s novým označením i „přejmenované“ produkty minulé generace. A nejsem sám. Kritizuji, že AMD pod označením RYZEN 5000U nabízí vedle nových CEZANNE ZEN 3 APU, také starší ZEN 2 modely pod označením LUCIENNE. Jak se ale ukázalo, tyhle procesory ve skutečnosti nejsou jen přeznačený RENOIR, jak to může vypadat. Jde o nové verze a fyzicky upravené čipy. A byť jsou postaveny na technickém základu RENOIR generace, mají mnoho vylepšení, které nese až právě nové CEZANNE.

V první řadě, AMD představilo tyhle nové ZEN 2 verze jen v rámci úsporných 15W modelů RYZEN 5000U. U těch hraje hlavní roli právě efektivita. A tak nepřekvapí, že právě zde se LUCIENNE od RENOIR zásadně liší. AMD vylepšilo například řadič pamětí, stejně tak integrovalo funkci Preferred Core a vůbec lepší řízení celého čipu. Především přidalo nové řízení spotřeby, řízení taktů atd. Nově tak při podobném, či o malinko lepším výkonu, dosahují tyhle čipy lepší výdrže na baterie. LUCIENNE ZEN2 jsou prostě výrazně modifikované RENOIR ZEN2 s funkcemi, které nabídl až nové CEZANNE, který se liší ale i procesorovou ZEN 3 architekturou. Ano, LUCIENNE nikdy nebude jako celek až tak dobré, jako CEZANNE, ale o to ani nešlo. Takže se asi ptáte, proč vůbec AMD dělalo tyhle inovované čipy pod názvem LUCIENNE?

Odpověď je jednoduchá. AMD zkouší a vyvíjí různá řešení, různé kombinace svých architektur a technologií. Některé produkty se na trh nedostanou, některé ano. LUCIENNE se starší ZEN 2 architekturou jako vylepšení RENOIR je ovšem v současné chvíli zajímavé proto, že je fyzicky menší než nové čipy CEZANNE se ZEN3 architekturou. Jako menší čip má i o něco lepší výtěžnost, takže v praxi to ve výsledku znamená, že z jednoho stejného křemíkové waferu, se na stejné 7m výrobě u TSMC, dostane cca o 10% více LUCIENNE čipů, než čipů CEZANNE. To v současné situaci není zanedbatelný rozdíl. Může tak vzniknout o 10% více notebook. Tím spíše že pro řadu počítačů jsou tyhle „vylepšené RENOIR“ procesory, stále opravdu velmi zajímavé.

Osobně mám problém jen s tím, že AMD tyhle ZEN 2 APU procesory označilo jako RYZEN 5000 a zamíchalo je tak do nabídky jinak ZEN 3 modelů. Je sice hezké, že LUCIENNE jako upgradovaný RENOIR mají vylepšení a technologie podobné jako CEZANNE, ale protože zůstávají na ZEN2 architektuře, tak si jméno RYZEN 5000 prostě nezaslouží. Mnohem lepší by bylo použít třeba RYZEN 4000+ označení, nebo něco podobné. Jenže to AMD prostě z marketingových důvodů nechtělo.

 Osobně nemám vůbec nic proti tomu vylepšit takhle RENOIR. Naopak. Jsou to stále velmi dobré procesory a s novějšími CEZANNE technologiemi jsou tak ještě lepší. Ale nazvat je RYZEN 5000 a prodávat je vedle „skutečných“ RYZEN 5000U se ZEN3 architekturou, s tím má prostě problém. To odlišení mělo být mnohem jasnější a RYZEN 5000 procesory mají mít prostě výhradně ZEN 3 architekturu ... 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 17:19:42

Tohle byla pár let zpátky specialita GPU. 280 ze dne na den 380. Všechny to strašné štvalo. A teď s tím vyrukuje u CPU AMD. To je na ránu mezi oči pro marketingový team červenych. Tyhle marketingové zvratky mě fakt štvou. Aby člověk četl všechny benchmarky atd. Ale humus, který teď předvedla nVidia s notebookovymi 3xxx GPU, tak to je teprve na pořádný kopanec do zadku ocelovou špičatou botou. Číst benchmarky je naprosto k ničemu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Wednesday, 24 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1513x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Wednesday, 24 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1142x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Tuesday, 23 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1558x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSaturday, 20 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2265x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Thursday, 18 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2400x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Monday, 15 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 2