Intel už vymyslel, jak konkurovat a omezit AMD? Prostě koupí velkou část kapacit TSMC. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 30 leden 2021
altPokud se současná zprávy potvrdí, Intel se může vrátit k monopolní pozici v polovině dekády?

 

 

 

 

Je pravdou, že Intel málokdy v posledních 20ti letech skutečně technologicky výrazně vynikal na poli CPU. Většinu z největších technologických a designových posunů na procesorovém poli (64-bit, 2 a více jádra, čipletový desing atd. atd.) mají na triku jiné firmy. V mnoha věcech je řada firem prostě lepší. Intel však všechny porážel zejména svou velikostí, svou nepostradatelností díky obrovským výrobním kapacitám a následně také svými penězi, kdy maximálně využíval dominantního postavení. Někdy až přes čáru, což se mu ale vždy nakonec vyplatilo, protože pokuty byly mnohem menší než zisk z toho bezkonkurenčního prostředí, který Intel na CPU trhu vytvořil.

Intel je nyní v pozici, ve které nikdy nebyl. Je prakticky na všech frontách produktově, kvalitativně, technologicky porážen, navíc mnohem menší společností, kterou dlouhá léta už ani nepokládal za konkurenci. A nejen tou. Intel velmi straší zejména Apple a jeho M série procesorů, která jej připraví o zajímavou část trhu s velkými příjmy, tedy Mac platformu. Nicméně jak často říkám, ani dnes ve skutečnosti na CPU trhu konkurenční prostředí nefunguje. Kdyby fungovalo, o současné Intel procesory a platformy by neměl nikdy zájem. Intel procesory a platformy jsou objektivně bezpečnostně neopravitelně děravé, výkonově v mnoha segmentech trhu slabé, velmi neefektivní a výrazně horší prakticky ve všech zásadních ohledech ve srovnání s konkurencí. Někde tak zásadním způsobem, že se nedají považovat ani za alternativu, natož konkurenci. A přesto je to Intel, který výrazně dominuje na CPU trhu jako takovém. Dnes má něco kolem 70% podílu a AMD i když má i několikanásobně lepší produkty, má přinejlepším ke 30%.

Intel ovšem nemá tuhle pozici proto, že by měl tomu odpovídající produkty, natož nejlepší technologie. Většinu současných prodejů a pozice má prostě proto, že je to Intel. Nejde jen o tu neuvěřitelnou obrovskou setrvačnost mnoha zákazníků, ale především v první řadě o ty výrobní kapacity. 14nm ani 10nm výroba technologicky sice technologicky nestačí na TSMC ani na SAMSUNG, ale je jich prostě hodně. Tolik, že AMD i když má v současnosti objektivně mnohem lepší procesory po všech stránkách, technologicky a efektivitou a využívá efektivnější a lepší výrobní kapacity, tak prostě nedokáže vyrobit tolik CPU, aby to dokázalo naplnit poptávku trhu a Intel tedy vyšachovat. Dá se tedy říci, že i kdyby procesory Intel byly ještě horší, než jsou teď, prakticky nepoužitelné, stejně by se prodávaly v současných počtech a za současné ceny. Je to opravdu luxusní pozice, kterou Intel nyní má. Jeho procesory jsou většinově nekonkurenceschopné, ale jejich odbyt za horentní sumy je zajištěn. Intel nemusí hnout prstem. A není nic, co by s tím konkurence mohla aktuálně udělat.

Jedinou nadějí nejen AMD (ale jakékoliv konkurence) by bylo, pokud by mělo k dispozici podobné kapacity výroby, jako Intel. Samozřejmě si je nemůže postavit, to je dnes už vyloučené, bavíme se o investicích v desítkách miliard dolarů. AMD tak může spoléhat jen na to, co mu nabídnou TSMC, SAMSUNG nebo Globalfoundries. Bohužel není jejich jediným zákazníkem. I tak, všechny společnosti rozšiřují výrobu, vylepšují ji a dělají nové procesy, takže každým rokem kapacita a objem produkce nejen AMD může významně růst. Tak významně, že by za několik let AMD opravdu mohlo kapacitně soupeřit s Intelem. Jenže, Intel to ví. A tak se předpokládá, že udělá „jednoduché“ opatření, aby významnému posilování AMD zabránil.

  • Intel prý koupí významnou část výrobních kapacit u TSMC

Není to 100% potvrzená informace, ale Intel tvrdě tlačí na TSMC, aby mu pronajalo obrovskou část plánovaných 3nm výrobních kapacit. Dokonce tak velkou, že by prý Intel byl třetím, nebo dokonce druhým největším odběratelem TSMC.

Ano, jde o zoufalý, ale také chytrý a současně monopolní tah. Zoufalý proto, že Intel moc dovře ví, že o stavu svých výrobních procesů neustále lže a lhát bude. Ví, že 10nm výroba je neopravitelně rozbitá a nikdy nebude dosahovat parametrů, které by se daly považovat za dobré. A hlavně nikdy to nebude ta 10nm výroba, kterou Intel plánoval. Současně ví, že vývoj jeho 7nm procesu kulhá na všechny 4, opět nabírá zpoždění, problémy se kupí a čas hraje proti němu. 10nm výroba už teď prakticky není a nebude produktově konkurenceschopná a v době, kdy Intel možná dokončí 7nm, konkurence už bude vesele vyrábět 3nm a chystat ještě lepší. Konkurence jako TSMC a SAMSUNG.

Zoufalý a současně chytrý a monopolní tah je to také proto, že Intel zabráním významné kapacity TSMC jednoduše omezí potenciál růstu AMD, kdy by bývala významná část těch kapacit připadla právě AMD. A současně bude moci na trh uvést vlastní čipy na pokročilé výrobě, které by ze svých továren prostě nedokázal dostat. Jakkoliv by lepší čipy Intel byly zajímavé z technologického hlediska, není to ale dobrá zpráva pro konkurenční prostředí jako takové.

Připomínám, Intel i ve stávající situaci, kdy možná teď, v roce 2021 a pravděpodobně i v roce 2022 na tom bude produktově nejhůře ve své historii proti AMD, tak stále drží přes 70% procesorového trhu. Stále tedy nemáme skutečně funkční prostředí, AMD je stále omezeno výrobními kapacitami – ačkoliv vyrábí a dodává rekordní množství svých čipů. A i když je prakticky jisté, že TSMC a velmi pravděpodobně i SAMSUNG pro něj vybudují další, bude to trvat dalších několik let. Pro celý procesorový trh je naprosto kritické, aby AMD mělo nyní maximálně volnou pozici k růstu podílu. Ideální stav by byl 50:50 mezi AMD a Intelem. A to je něco, čemu se Intel snaží za každou cenu zabránit. Intel neumí fungovat v prostředí, kde by vedle něj existovala podobně silná konkurence.

  • Intel zoufale potřebuje TSMC. Ale TSMC nepotřebuje Intel …

Monopol na procesorovém trhu hrál a hraje Intelu do karet. Nicméně následující roky budou zajímavé ať už s Intelem, nebo bez něj. Nevíme, zda aktuálně změna ve vedení společnosti přinese kýžené ovoce, strukturální problémy firmy jsou obrovské a bude trvat přinejlepším roky, než to případně dá nové vedení do pořádku, a hlavně uvede v život nové produkty. I když teď začne nový team pracovat na nové generaci produktů, první z nich uvidíme nejdříve za 4 roky. Svět se navíc výrazně mění. Intel nevyhnutelně přijde o obrovskou část trhu. O ten přijdou i další západní výrobci, ale Intel má na něm 90% podíl a obrovskou část svých příjmů. Řeč je o Číně, která vyvíjí a vyvinula vlastní čipy, vlastní výrobu a vlastní PC/servery a už dávno běží plán, který prakticky zakáže používání jiných než Čínských produktů na tamním trhu, a to se přelije do dalších částí světa s Čínským vlivem.

Současně je tu ARM platforma, která doufejme ustojí snahu NVIDIA ji koupit a tento prodej bude antimonopolními úřady zablokován. ARM bude nadále ukrajovat svůj podíl na trhu. A vzhledem k tomu, že největší podíl má Intel, bude to hlavně na jeho úkor (viz Apple M procesory, které přímo nahradí Intel čipy v Apple produktech). Intel zkrátka bude bojovat s AMD o mnohem menší část trhu. A Čína bude pro oba ze hry, což je problém, když jde o téměř největší trh na světě. Navíc AMD není a nebudou tou stejnou malou firmou s vlastními potížemi a minimálními zdroji, jakou bylo před pár lety. Nikde také není ani napsané, že Intel i s novými architektury dokáže AMD skutečně porazit, protože to nejen že nezpomaluje, ale ještě přidává pod kotel. A bude mít k dispozici také nejmodernější výroby atd.

Intel už prostě nebude mít výhodu lepších výrobních procesů ani dost pravděpodobně výrazně lepších technologií a architektur, jakou měl před pár lety. Svět se zkrátka změnil. Zda na to Intel skutečně zareaguje, to uvidíme v roce 2023, kdy předpokládám že se přestaví skutečně významné novinky, které ale ještě vznikaly za současného problematického vedení. Osobně totiž nečekám od letošních ROCKET LAKE ani ALDER LAKE nic moc světoborného. ROCKET LAKE bude naprostý propadák, 10nm ALDER LAKE by mohlo být v mnoha směrech zajímavé, ale zejména 5nm ZEN 4 proti kterému bude přímo stát, těžko může opravdu porážet. Ale o tom, že klíčový je a bude u Intelu až rok 2023/2024, hovořím poslední 2 roky … na tom se nic nemění.

Samozřejmě pokud by si Intel zajistil velkou část 3nm kapacit TSMC pro přelom let 2023/2024 a dál, je to nový impuls. Je ovšem otázkou, zda by tyhle kapacity spíše než na CPU, nepotřeboval na HPC GPU, protože ho AMD na procesorovém trhu neštve tolik, jako jej štve stále dominantní pozice NVIDIA na HPC trhu. Každopádně i bez Intelu budou následující roky zajímavé. TSMC investuje ohromné peníze do rozšíření a dalšího vývoje výroby, včetně výstavby továren nově i v USA. SAMSUNG pak podle nejnovějších zpráv dělá to samé, a chce investovat ještě více. Je škoda, že Evropa se v tom více neangažuje. I když existuje snaha o vývoj vlastní architektury CPU a výroby, ale moc si od toho neslibuji – Evropa do toho jde pozdě a angažuje se málo. Všichni výrobci CPU a GPU navíc chystají čipletové designy pro CPU i GPU. Tedy řešení složené z více menších čipů proti dosavadním monolitům, i když i řešení složené z několika velkých monolitů se tím nevylučuje ;). takže uvidíme i pořádný nárůst výkonu v dalších několika letech.

Nudit se rozhodně nebudeme. Intel určitě neodepisujte, ovšem současně AMD rozhodně nikam nezmizí a celý světový trh a situace se také výrazně mění a změnil. ARM a hlavně Čína ještě sehrají svou roli. Stále je zde také možnost, že TSMC na nabídku Intelu nekývne. Z mnoha důvodů to pro něj není výhodné. Intel je přímá konkurence v mnoha směrech a proč ji tedy podporovat? Současně má TSMC dost zájemců a peněz, aby se bez potíží obešlo bez zakázek od Intelu. TSMC prostě a jednoduše vůbec nepotřebuje Intel. Zato Intel zoufale potřebuje TSMC, protože tím omezí potenciál růstu AMD a současně dostane se k technologii výroby pro své produkty, kterou sám není schopen nabídnout …

V tuto chvíli podle nejdůvěryhodnějších zdrojů ovšem stále žádná dohoda mezi TSMC a Intelem není uzavřena. Vše jsou jen spekulace, i když Intel 100% s TSMC vyjednává, to je potvrzený fakt.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-30 16:48:30
avatar
Proc Microsoft znovu vydava Inteli opravy na Platypus kdyz to melo byt opraveno v listopadu?
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-30 17:23:56

Intelu bohatě stačí, když konkurenční poptávkou po výrobních kapacitách TSMC pošponuje ceny AMD procesorů dostatečně vysoko na to, aby se snížila jejich atraktivnost. Ani nemusí dojít k uzavření kontraktu. Už dnes jsou procesory AMD dražší, než mnoha lidem připadá únosné.
TSMC je akciová společnost, o všem tedy v zásadě rozhodují akcionáři, kterým jde hlavně a pouze o zisky - ne stratégové, kteří mají na prvním místě jako cíl zatápět Intelu. Takže pokud Intel dá prostě lepší cenovou nabídku než AMD, tak to nelze u TSMC jen tak ignorovat. Pak holt budou po AMD chtít minimálně to stejné.
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 10:47:17
avatar
Nemyslím, si že by to bylo jen o vyšší nabídce. Navíc dnešním představitelem je agilní a velmi sympatická Lisa Su (2014-součastnost), jejíž dítě (plody) jsou procesory řady ZEN, které jsou s ní přímo spojovány a za jejího vedení se opět vrátila důvěra v samotné AMD, což je dnes jednoznačně vidět. TSMC je společnost z Taiwanu a zde platí trošku jiná obchodní morálka, kdy i když jde o horší nabídku, tak společnosti neváhají podpořit člověka v kterého věří a jsou mu schopny poskytnout maximální podporu i když zrovna nemůže nabídnout nejvíc a nebo to prvotně nevypadá na maximální zisk. Hodně se to liší od obchodní mentality v Evropě, kde se jede povětšinou vyšší bere. Navíc TSMC má dlouholeté pozitivní vztahy s AMD.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 20:12:06

Takhle taktizovat si může dovolit jen společnost vlastněná ryze soukromým kapitálem a nebo společnost, s jejímiž akciemi se volně neobchoduje. U veřejně kotované společnosti by bylo něco takového napadeno na valné hromadě akcionářů, a pokud by se to tam náležitě nezdůvodnilo (PROČ se nekývlo na vyšší nabídku), tak pak na žalobu ze strany dotčených akcionářů.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 11:17:52
avatar
takže amd za posledné 3 roky zrazilo ceny top procesorov možno na tretinu, dalo ľuďom toľko jadier že sa im o tom ani nesnívalo že budú mať, ale AMD má neúnosné ceny. LOL
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 19:12:13
avatar
To co píšeš sice byla pravda, ale především u Zen a Zen+ a částečně i u Zen 2, ale u Zen 3 už vyskočily ceny tak vysoko, že to pomalu přestává být pravda...
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 13:03:29
avatar
neúnosné ceny má zejména koncový prodejce...
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-30 17:36:34
avatar
Koukám že TSMC može masivne rozširovat,... poptavku ma jistou
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-30 17:43:22
avatar
zatim, stejne musi prijit nova technologie a pokud bude nekompatibilni s nynejsi vyrobou, pak vrazit vsechno do tovaren na kremik muze byt pozdeji problem .. pokud Intel uz pokukuje po necem takovem, tak nechat si outsourcovat produkci v posledni vlne a mezitim stavet nejaky game changer muze byt velmi vyhodne .. ale to by asi byla ta lepsi varianta, kdy uz se vi, jak se bude vyrabet za 10 let a vic
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD by mohla outsourcovat část 2021-01-30 17:48:48

https://www.notebookcheck.net/AMD-could-outsource-some-of-its-APU-and-GPU-production-to-Samsung-in-the-near-future.517679.0.html

https://www.hardwaretimes.com/amd-may-leverage-samsung-fabs-for-some-apu-and-gpu-lineups/
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dúfam, že sa to nestane 2021-01-31 05:14:11

Ja len dúfam, že TSMC na toto nekývne. AMD teraz potrebuje rásť. Čím dlhšie bude rásť, tým budeme bližšie ku poriadnemu konkurenčnému prostrediu na trhu.
AMD a teraz vydajte 6000 M sériu grafík notebooky.
janekjankovatej [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 07:58:46

Ale to je snad standartní postup firem, zvlášť těch, které mají balík volné hotovosti a TCMC jde jako každá dobrá firma za ziskem
hornster [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pentium D, Core2Quad 2021-01-31 08:54:32
avatar
Sice jsem fanda AMD a posledních 16 let jsem u tohoto výrobce, ale mohu se zeptat, které firmy mají na triku "2 a více jádra, čipletový desing". Doteď jsem byl v mylném přesvědčení, že to byl Intel. Děkuji
hornster [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - IBM 2021-01-31 09:33:23
avatar
Tak dual core měl IBM od roku 2001...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 10:01:43
avatar
Pokud se budeme bavit o x86, tak všechny ty inovace, které uvedl DD, přineslo AMD;-)
Za ten 64-bit dokonce Intel pořád platí licenční poplatky, aby ho směl používat.
Někde se to tu objevilo tuším sepsané chvíli po uvedení Zen 2,když byl čipletový dizajn revoluční novinkou.
AMD mělo první CPU na 1GHz, přineslo x86-64, mělo první dvojjádro, bylo první na 5GHz a teď naposledy ten čipletový dizajn.
hornster [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 13:38:06
avatar
Dejme tomu, ale Core2Quad z roku 2007 má přeci "čipletový" design, i když se tomu tenkrát myslím říkalo "slepenec". Vlastně i Pentium D z roku 2005 se skládá ze dvou čipů. Konečně se tento směr dostane brzy také do GPU. I když určité snahy tady byly od Radeon HD 3870 X2. A ještě před tím od 3dfx Voodoo
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 14:20:39
avatar
Jde asi o to jak definujes ciplety ... slepence dvou funkcnich CPU tehdy snad dokonce pres nejaky FSB ci co povazovat za progresivni design .. no to asi ne, to uz ty prvni ThreadRippery alespon mely spesl sbernici pro komunikaci mezi sebou kde se s tim v navrhu pocitalo, ciplety jsou kusy ktere samy o sobe fungovat samostatne nebudou a mluvi se o nich defakto az od Zen 2.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 13:43:11
avatar
Toto je přesně ten typ tvrzení, který (mimo jiných) podráží zdejšímu webu nohy: "že o stavu svých výrobních procesů neustále lže a lhát bude."
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 14:28:01
avatar
Tak ono pokud nekdo stale lze, je tu urcita presumpce, ze to proste bude porad stejny, myslim, ze jeste Intel neprokazal opak aby ta presumpce postradala logiku.
edit: btw ty uz se pripravujes na upgrade, ze sis poridil PCIE4 disk?
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 19:21:55
avatar
Předpoklad, ač je velmi pravděpodobný, neznamená, že se to stane. Objektivně je to tvrzení neplatné.

Jo a chystám se na upgrade, takže jsem na podzim koupil rovnou PCIE4 disk
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 19:28:06
avatar
prave jsem koukal ja uz ho mam taky objednany .. rozhodl jsem se nakonec pro Samsunga 980 Pro
martinhr70 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel už vymyslel, jak konkuro 2021-01-31 18:58:46

Tak to je dobrej matroš.

AMD má svoje továrny, zbaví se jich a nechá si chipy vyrábět - TO JE OK

Intel má svoje továrny, nestíhá vyrábět a nechá si chipy vyrábět - TO JE ŠPATNĚ
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 20:45:19

Že se AMD zbavilo vlastních výrobních kapacit, se nyní ukazuje jako obrovská chyba. Ale tak je to se vším. Když je něčeho přetlak, tak se to nevyplatí vlastnit, ale spíše outsourcovat - a naopak. Má to obvykle periodický vývoj.

Naše provozní firma měla 15 let zpět vlastní dceřinnou projekční a montážní firmu. Generály tehdá nenapadlo nic lepšího než tu firmu prodat a o projekční a montážní práce se nechat ve výběrech rvát do krve externí firmy (včetně dřívější dcerušky).

Jenže situace se otočila - externí projekční (i montážní) kapacity už jsou nedostačující a nebo už chtěj holomci jedni šílený prachy a dlouhatánské termíny. Navíc už ve firmě nikdo pořádně po 15 letech nevědomí netuší, kolik co (projekty, montáže) reálně stojí, atp. Takže po 15 letech matka s velkou slávou zakládá opět spol... XYZ_montáže, s.r.o.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 21:55:12
avatar
Domnivam se naopak, ze pokud by se amd tehda glofo nezbavilo, tak by tady uz dneska prevdepodobne nebylo, zbankrotovalo by jiz pred lety.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 07:23:57

Pro AMD byly vlastní továrny obrovské sousto. Po zadlužení spojeném s odkupem Ati prostě AMD nemělo na další rozvoj těch továren. Navíc AMD nikdy nemělo takové tržby, aby si na to vydělalo a cena vývoje nových výrobních procesů závratně stoupala. Navíc to riziko, že se někde zaseknete, je obrovské.
Zkuste se podívat, kolik firem si konkurovalo v době 65 nebo 45nm procesu ... kolik jich zbylo na 22/28nm procesu ... a kolik jich přežilo přechod na 10nm a méně. I ten Intel to nedal i se svými obřími zisky a obrovským technologickým zázemím.
Dnes v podstatě 10nm a lepší výrobní proces reálně umí jen Samsung a TSMC ... a i ten obří Samsung už přestává stíhat a v podstatě dominuje jediná firma.
Pro AMD samotné by bylo nemyslitelné vyvíjet a udržovat vlastní továrny, protože jakmile se vám nějaký produkt nepovede, tak sice si jej umíte vyrobit, ale neumíte jej draze prodat ... ne dost draze na to, aby to stačilo jak na vývoj nového produktu, tak vývoj jeho výroby. A přesně to se stalo AMD.
Intel ať se děje co se děje, tak prodává stále a i teď v době Zen3 si drží tržby, ale AMD prostě jede ve vlnách, chvíli úspěch, pak zase útlum. Proto je lepší si tu výrobu zaplatit.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 21:28:50

Tomuto vývoji se nedá zabránit pokud nastane. AMD se popasovalo v minulosti už hodně s kritickými situacemi, kdy to s ním vypadalo bledě a přežilo. Přežije i teď. Holt konkurenční prostředí s Intelem není procházka zahradou.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 22:23:59
avatar
Jsem fanda AMD, ale již dříve se říkalo, že když bude AMD padat na hubu, tak Intel odkoupí tolik jeho produkce, kolik je třeba, aby zamezil jeho bankrotu a to i tehdy, že by to odvezl skládku. Proč? No přece aby odvrátil hrozbu vlastního rozdělení od antimonopolního úřadu.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-31 22:31:51

Jo to je pravda. Týká se to spíš jejich produktové a výrobní konkurenceschopnosti, než že by šlo o přežití. AMD to dá řekl bych s bravůrou. Stále bude vyrábět málo, ale jako vždy bude mít technologicky moderní produkty
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 07:14:59

JJ ... Intel bude podle všeho u TSMC zákazník číslo 2, hned za Applem. Dohromady tak vykoupí obrovskou část výrobní kapacity TSMC. A zbytek si bude muset taky pěkně připlatit, aby se popral o zbývající kapacitu.
Tohle bude pro AMD poměrně velký problém, protože svou kapacitu si bude chtít utrhnout i Nvidia. A těch dalších firem bude celkem dost.
Tohle budou pro TSMC naprosto nechutné žně, kdy ještě více posílí svoji dominanci.
Pro trh jako takový by bylo ideální, kdyby si Intel licencoval výrobní proces pro své továrny a výrobu odváděl. TSMC by z toho stále měla příjem a nepřišla by o výrobní kapacity.
Protože pokud Apple a Intel vykoupí TSMC kapacity, tak nás čeká bohužel vlna zdražování a nejspíše také nedostupnosti řady produktů.
dakuhonoo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 14:57:37
avatar
Presne tak. Nechápem prečo už roky nemá napríklad Global Foundries licencovanú 7nm výrobu.

Možno ale TSCM licenciu predať nechce - čo by bolo riešiteľné protimonopolným úradom - možno by 7nm licencovali až keď bude 5nm mainstream.

Ktoho vie, každopádne licensing je lepšia podľa mňa cesta, než nechať vyrábať všetko v TSCM. Na druhú stranu čo potom s litografickými linkami, keď licencia vydrží a ako drahé by toto všetko bolo?

Zišiel by sa k tomu možno nejaký pekný článok, analýza.
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 15:43:57

i kdyby si nejak vyrobu licencovat mohl...porad to znamena, ehm, vybavit nove komplet celou tovarnu? to asi nebude vec na rok...
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 15:40:15

Citace:
Je ovšem otázkou, zda by tyhle kapacity spíše než na CPU, nepotřeboval na HPC GPU

videl bych ze prave o tohle intelu jde...kapacity si spis chce zabrat pro gpu nez cpu. kazdopadne mame tu skoro monopol tsmc u nejpokrocilejsich vyrobnich procesu, takze je jasne ze o ne bude velkej souboj a bude je chtit kazdej. kdo vic zaplati, ten je dostane, jednoduchej business a dokud nebude mit tsmc konkurenci, tak to nebude jinak. a nejake umele narizovani soukrome firme, aby dala svoje vyrobni kapacite jine firme, ktere zrovna fandim a ne jine firme ktera je podle me hodne strasne zla, z toho jsme snad uz vyrostli...snad aspon pulka populace v cesku...
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Pár připomínek 2021-02-01 19:39:02

Je taky docela možné, že si Intel zaplatí u TSMC kapacitu pro ARM procesory a nebo pro svoje výpočetní karty a toto zkombinuje v serverech. Obdivujeme tu, když AMD zvýší IPC mezigeneračně o 19%, ale například Exynos 2100 od Samsungu je rychlejší o 30% až 40% a to prakticky každý rok a proto je jen otázka, kdy se ARM osadí ve velké míře do spotřebitelského světa Windows (budou mít dostatek výkonu), pak půjde x86 velmi rychle do pozadí a tento trh bude mnohem menší. Velký problém bude mít AMD, protože x86 trh mu dělá 60% tržeb. Ostatní firmy na to jdou dle mého odvážněji a dopředu se na to připravují diverzifikací svého portfolia nebo přístupem k ARMu jako takové technologii.
1. nVidia na to jde tím, že (alespoň) část ARMu chce koupit. Jak to dopadne je otázka, SoftBank ale z AMR Holdingu chce vycouvat. Zkušenosti nVidia s ARMem má u své Tegry, byť je to už dost vousatá záležitost.
2. Intel bude mít Alder Lake na big.LITTLE principu, zatím to je vše na jeho jádrech, je podle mého názoru otázka času, kdy to bude kombinace ARMových jader, které velmi brzo mohou nahradil nižší segment Intel procesorů.
3. Spolupráce AMD se Samsungem zatím vypadá jen na licencování GPU části SoC a to velký business nebude.

Intel tedy nedělá nic zoufalého ve vztahu k TSMC, naopak přemýšlí dál do budoucnosti a TSMC potřebuje bohaté zákazníky, kteří budou ochotni platit extrémně drahou 3nm výrobu. Při vší úctě - AMD to není.
Byl bych rád, kdybych se mýlil a AMD do ARMu šláplo a více se do toho zapojilo, protože to je prostě budoucnost. Východiskem pro AMD bude velmi těsná spolupráce se Samsungem, jinak řečeno, minimálně část výroby přesune k němu.
Federmann [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Technologická špička 2021-02-02 08:50:01
avatar
Dlouhé roky konkurenti a rázem je tomu jinak?

Dlouhé roky řadím TSMC jako nejlepšího a největšího výrobce, ale žebříčky říkají že Intel.

Je čas si přiznat, že je důležité i kdo vyrábí, nejenom pro koho vyrábí.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 17:10:53
avatar
Ideální by bylo, kdyby TSMC natáhlo Intel cenově tak moc, aby si za ty peníze mohlo postavit další fabriku a její kapacitu vyhradit pro AMD .
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 545x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Friday, 22 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1525x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Thursday, 21 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Wednesday, 20 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1903x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluTuesday, 19 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1154x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Thursday, 14 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1909x
Komentářů: 3