AMD se stane největším zákazníkem TSMC – výrazně zvyšuje objednávky pro své CPU a GPU. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 02 leden 2020
altVypadá to na velmi zajímavý rok. TSMC počítá se zdvojnásobením objednávek a kapacit pro AMD.

 

 

 

 

Jak jistě víte, TSMC vyrábí aktuální 7nm GPU a GPU pro AMD, stejně tak vyrábí pro několik dalších společností a zatím největším zákazníkem je Apple. To se ale podle očekávání firmy a průmyslových zdrojů v roce 2020 změní. Apple samotný nikam neutíká, ale AMD ve spolupráci s TSMC hodlají více zatlačit. Je navíc pravdou, že AMD vyrábí hodně věcí i pro Apple. Ten třeba používá exkluzivně jeho Radeon grafiky ve svých Mac počítačích a často jde o verze, které nikde jinde nejsou. Například plně aktivní verzi RX 5500, duální RX VEGA VII atd. A aktuálně se spekuluje, že by Apple mohl letos u nových produktů použít i APU procesory RYZEN. Samozřejmě AMD by nemohlo být největším klientem TSMC se stávajícími kapacitami, ale jak už TSMC oznámilo minulý rok, hodlá výrazně investovat a rozšířit 7nm výrobu a drtivou většinu z nich použije AMD.

V průběhu roku 2020 se naplno rozjedou nové kapacity a AMD tak údajně má nyní zajištěny minimálně dvojnásobné kapacity a TSMC je prý plně vytíženo objednávkami. Velmi úzká spolupráce mezi AMD a TSMC je oficiálně známa, pro TSMC je velká příležitost vzhledem k tomu, co dnes nabízí AMD procesory, uzmout část trhu Intelu, na který by si jinak nikdy nesáhlo. Právě omezenější výrobní kapacity byly dosud problémem AMD v konkurování Intelu.

Mimochodem AMD už přiznalo, že za problémy s dostupností některých produktů v obchodech, si může samo. Platilo to jako o Radeon RX 5700/5700XT grafikách, tak v poslední době především o RYZEN 9 procesorech, jejichž dostupnost byla z počátku horší. Za problémy stojí prostě a jednoduše fakt, že AMD nepočítalo s tak velkým zájmem ze strany zákazníků a neobjednalo pro ně tak dostatečně velkou výrobní kapacitu. To už je prý sice vyřešeno, ale samozřejmě to trvá, než se zvýšené kapacity výroby projeví v obchodech. Musíme v této souvislosti říci, že je to celkem pochopitelná chyba, protože AMD samozřejmě nebylo zvyklé dlouhá léta prodávat tolik čipů jako v tuto chvíli. Vlastně ve vyšším segmentu neprodávalo vůbec žádné procesory a najednou jsou jeho modely nejlepší. A tak se tedy těžko plánuje několik měsíců před zahájením prodejů, kolik jich vlastně objednat.

Každopádně zdvojnásobení objednávek a výroby pro AMD v rámci TSMC, je obrovský skok, který se nutně musí projevit na trhu. Nesmíme ale zapomínat, že AMD letos začne vyrábět i velká 7nm GPU NAVI a pár dalších nových GPU, takže to automaticky neznamená, že by na trh mířil dvojnásobný počet procesorů ;). Ale je to výrazný posun věcí. AMD navíc úzce spolupracuje s TSMC už na 5nm a dalších generací výroby. Každopádně rok 2020 vypadá velice slušně pro AMD a část zajímavých novinek firma představí už 6.1. na CES, takže nás sledujte dále …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
BarbarH3MAN [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-03 00:06:44
avatar
uprimne sa tešim z AMD uspechu, a moc im držim palce aby sa vyrovnali intelu velkostu tržieb a aby sme tu mali konkurenciu.....
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1307x
Komentářů: 15
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 927x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1350x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Středa, 09 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2122x
Komentářů: 21
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSobota, 05 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2755x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Úterý, 01 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3421x
Komentářů: 24