AMD slaví další úspěch proti Intelu – EPYC bude pohánět i nejvýkonnější Evropský superpočítač Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 16 říjen 2019
altDalší důkaz toho, kdo má dnes nejlepší a nejvýkonnější procesory. AMD vládne superpočítačům.

 

 

 

 

Pokud existuje jedna oblast, kde cena procesorů nehraje vůbec žádnou roli, ale vše je o výkonu, technologii a efektivitě, tak jsou to superpočítače. A právě tahle oblast ukazuje nejlépe, jak moc Intel zaostává za AMD a není schopen s tím teď nic dělat. Je to neuvěřitelné, ale Intel prostě dnes v tuto chvíli nepředstavuje ani technologicky konkurenci, čemuž samozřejmě stále nemůže prakticky nikdo uvěřit, že to tahle firma nechala dojít takhle daleko. Každopádně provozovatelé superpočítačů chtějí pro své systémy to nejlepší, a tak jedinou volbou je dnes AMD, díky kterému se dočkáme extrémního vzrůstu výpočetní kapacity.

Už dříve v letošním roce bylo ohlášeno, že AMD se postará o nový nejvýkonnější superpočítač světa. FRONTIER od CRAY bude stavět výhradně na hardware od AMD. Bude využívat 7nm EPYC procesory a na 1 procesor připadnou další 4 RADEON Instinc výpočetní GPU. Celkově má mít tenhle počítač za 600 milionů dolarů v roce 2021 výkon 1,5exaFLOPS, čímž o polovinu překoná nejvýkonnější plánovaný Intel počítač, který má být dokončený ve stejném roce. Současně bude 10x výkonnější, než nejlepší běžící superpočítač současnosti.

A nebude jediný. AMD aktuálně oznámilo, že už v květnu 2020 se rozeběhne nový nejvýkonnější Evropský superpočítač. Bude jím britský ARCHER2. Využívat má necelých 12 tisíc 64jádrových 7nm AMD EPYC procesorů a celkem nabídne 748 544 jader ZEN2. Konkrétně celý systém bude tvořit 5848 racků s dvojicí 64jádrových EPYC chlazených vodním systémem. Celkově má dosahovat téměř 30 petaFLOPS.

11x tak překoná výkon současného ARCHER 1 superpočítače, postavený na Intel platformě a 12jádrech Ivy Bridge architektury. Proč AMD vystřídá Intel, je asi celkem jasné. Mizerná efektivita současných Intel XEON procesorů a jejich nízký výkon je právě v oblasti HPC nejvíce vidět. Když se bavíme o mnoha tisícovkách procesorů v jednom systému, tak se vše nasčítá. Intel by na stejný výkon, na který AMD stáčí necelých 12 tisíc procesorů a 5848 dvouprocesorových systémů, potřeboval zhruba o polovinu více procesorů (dnes spíše dvojnásobek). Ty navíc prodává Intel podstatně dráž, celý systém by zabral mnohem více místa a z hlediska provozu by sežral klidně 2 až 3x víc, kdy energie pro takový systém vyjde na miliony běžně. Jinými slovy, asi nikdo při smyslech by si dnes pro větší serverovou farmu nebo superpočítač dnes dobrovolně nevybral Intel řešení.

Není tedy divu, že Intel se hodně snaží s tím něco udělat, ale nic, co nyní ohlásil pro další 2 roky, tím skutečným řešením není a nebude moci soupeřit s AMD a jeho EPYC a Radeon Instinc platformou. Intel nemá odpověď ani na stávající EPYC+Instinct platformu a AMD už teď v tuto chvíli připravuje na příští rok (2020) ještě výkonnější 7nm+ EPYC ZEN3 a také zbrusu novou generaci již 7nm+ Radeon Instinct GPU, postavených na nové architektuře, která pravděpodobně násobně zvedne výkon v určitých oblastech. Dá se tedy očekávat, že velmi brzy uslyšíme o dalších superpočítačích, postavených na AMD. Kromě obrovské prestiže to také znamená desítky až stovky milionů dolarů příjmů pro AMD a jisté zakázky s výhledem na další. Z pohledu nás, běžných uživatelů je to ale také trochu důvod k obavám, protože výrobní kapacity nejsou zatím moc nafukovací a AMD samozřejmě podobné zakázky na tisíce EPYC procesor bude upřednostňovat před RYZEN modely. Zatím ale dodávky CPU zvládá, kapacity výroby pro ZEN2 čipy byly navýšeny.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 30
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 15:50:43

29.10.2019 hospodářské výsledky, moc jsem zvědav jak to dopadne.
Každopádně díky za krásný článek
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 16:33:13

Ako by to malo dopadnuť? 3950 niesu na trhu TR niesu na trhu tak že drahe modeli na ktorych by AMD vydelalo na trhu niesu. GPU mesiace sme čakali na nereferenčne čo využila NVIDIA zo svojimi super kartami.
Keby AMD vydalo 7.7. 16 jadrove CPU a GPU s 4096SP to by si kapsi namastilo poriadne, ale pri AMD marketingu sponzorovanim Intelom a Nvidiou sa niet čomu čudovať...
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-17 12:18:25
avatar
neboj, AMD dobre vie na čom zarobí. Tých 3 5 7 verziíí sa predáva rádovo násobne viac ako enhusiast seria. Takže násobne viac zarobia.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-16 17:22:24
avatar
+/- stejné jako minulý kvartál ;) ... AMD má % stále malé prodeje ve srovnání s Intelem ... ale minimálně má své jisté a další růst zaručený
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-17 06:40:10
avatar
Pokial sa nemylim tak AMD pocitalo pre tento kvartal s cca $1,8 mld. +/- 50mil. Predosly bol okolo $1.53mld.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1831x
Komentářů: 4
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 854x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2642x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5460x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 823x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1654x
Komentářů: 2