AMD ThreadRipper má 32 jader! Nadšenec rozebral čip a zjistil, že všechny 4 čipy jsou pravé Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 18 September 2017
altVypadalo to, že AMD jednoduše dává do ThreadRipper procesorů 2 skutečné čipy a 2 jako výplň.

 

 

 

 

Asi už víte, že nové RYZEN ThreadRipper procesory vznikly jako vedlejší „FAN“ projekt několika inženýrů AMD ve volném čase a teprve minulý rok s nimi bylo seznámeno vedení AMD a odsouhlasilo jejich letošní uvedení na trh. Proto jsme se o jejich existenci dozvěděli teprve pár týdnů před jejich oficiálním odhalením, proto Intel vůbec nebyl připravený a také vývojáři aplikací nepočítali s tím, že by se jednoduše 16jádrový 32 vláknový běžný procesor na trhu objevil, a ještě za tak příznivou cenu, co RYZEN ThreadRipper 1950X stojí.

Také všichni víte, že ThreadRipper je do značné míry fyzicky stejný procesor jako EPYC procesor pro servery, patice je také stejná, jen X399 platforma podporuje jen polovinu čipu, tedy 16jader/32vláken, 4kanálový řadič, 64-PCIe linek. EPYC procesory mají všeho až dvojnásobek, protože nesou funkční 4 čipy. Doposud se tak myslelo, že AMD v případě ThreadRipper procesorů osazuje dva funkční čipy a z konstrukčních důvodů dvě „atrapy“. Známému OC nadšenci der8auerovi, který je znám tím že vyvíjí nástroje pro rozebírání procesorů, už jednou ThreadRipper rozdělal (což se nesetkalo s pochopením od AMD a musel tehdy video stahovat), to však právě kvůli první zkušenosti nedalo.

Už při prvním pokusu totiž vnikl dojem, že procesor nese ve skutečnosti opravdu 4 funkční čipy, nikoliv jen 2 a dvě atrapy. Nicméně protože rozdělával inženýrský vzorek, bylo celkem pochopitelné, že ten vznikl jednoduše z EPYC procesoru, a tak v jeho případě 4 potenciálně funkční pravé čipy uvnitř by nebyly až tak divné. Nyní se ale rozhodl jednoduše jít a koupit 1950X procesor přímo z běžného obchodu a rozdělat ten. A na co přišel? Že AMD nám za 1000 dolarů prodává procesor, za který by si mohl účtovat násobek té ceny.

Všechny 4 čipy jsou skutečné ZEN čipy! Tedy mají 8jader/16vláken, dvoukanálový řadič atd., to samé, co tento jeden čip v procesorech RYZEN 7 (je stejný). Ryzen ThreadRipper tak neobsahuje jen dva funkční čipy, ale opravdu potenciálně 4. Není samozřejmě jisté, že ty dva skutečně fungují (tedy pokud by mohly), přeci jen by pro AMD bylo dost nevýhodné osazovat plně funkční čipy a nevyužít je. AMD nyní vyrábí stejný čip pro všechny RYZEN, ThreadRipper a EPYC procesory a jeho výroba není nijak náročná, dosahuje velmi vysoké výtěžnosti, kdy se má za to že více než 80% všech vyrobených čipů je plně funkčních. Přesto samozřejmě AMD dělá nějaký ten výběr, ty méně kvalitní tak zamíří na RYZEN 3 a RYZEN 5, kde je navíc část čipu deaktivována, ty kvalitnější míří do RYZEN 7, THREADRIPPER a EPYC.

Každopádně v současnosti tedy RYZEN ThreadRipper velmi pravděpodobně obsahuje 4 potenciálně funkční čipy s 32jádry/64vlákny celkem, ale aktivní je maximálně jen polovina v případě 1950X modelu. Není tedy vůbec vyloučeno, že by AMD mohlo v případě nutnosti uvést na trh i varianty s více aktivními jádry, optimisté dokonce říkají, že potenciálně pokud už současné čipy mají ve skutečnosti 4 funkční čipy, mohlo by AMD uvést nějakou aktualizaci pro BIOSY a zprovoznit je naplno. Osobně si myslím, že AMD neuvedlo více než 16jádrový ThreadRipper protože tomu brání jisté technologické, praktické ale i politické aspekty.

  • Technické důvody, proč 32jádrový RYZEN je zatím „problém“

RYZEN ThreadRipper funguje modulově, tedy ty dva čipy se mohou chovat jako dva čipy s dvoukanálovým řadičem, ale v základu běží jako jeden tedy se 4kanálový řadičem, což souvisí s tím, jak funguje modulární stavba. Jednoduše, pokud byste chtěli plně funkční 32jádro, musel by být i plně aktivní 8kanálový řadič pamětí. Je však pravdou, že X399 platforma je víceméně serverová záležitost, patice je stejná jako mají EPYC (ale procesory EPYC do X399 neosadíte) a původně tato platforma měla být tou serverovou přímo. Prozatím jsou na trhu jen X399 desky s 8 sloty pro paměti, a tak je teoreticky možné 8kanálový řadič technicky zprovoznit. Nicméně ještě je tu další technický aspekt … napájení a chlazení!

Díky extrémně chytré modulové konstrukci, kdy ThreadRipper jsou tedy doslova dva RYZEN 7 čipy v jednom pouzdře a dokáží běhat stejně rychle (i rychleji) a také běhají, mají ovšem tomu odpovídající spotřebu a nároky na chlazení. Už nyní je tak spotřeba procesorů opravdu vysoká. Sice stejná jako u podstatně slabšího 10jádra konkurence, kdy je tak velmi efektivní, stejně je to ale vysoká spotřeba a výkonné chlazení je pochopitelně nutností. A teď si představte, že byste aktivovali tu druhou polovinu čipů, tedy ještě jednou tolik všeho (jader, vláken, výkonu ale i spotřeby). Ten procesor by dokázal běhat na těch frekvencích jako běhá dnes, a to na všech 32jádrech/64vláknech. TDP by ale bylo ne 180W ale 360W! Spotřeba by byla naprosto nevídaná, a tedy blízko dvojnásobku současné atd. Byla by to nejen ohromná zátěž pro základní desky, ale také pro chlazení. I s nejvýkonnějšími AiO chladiči by to bylo na hraně. Právě praktické provozní otázky jsou podle mě hlavní technický důvod, proč RYZEN Threadripper má „jen“ 16 jader a ne 32.

A k tomu jsou tady praktické důvody i z hlediska využitelnosti. Čistě objektivně vzato, už tak je téměř nemožné dnes plně využít 16jader/32vláken. I proto v recenzích v mnoha aplikacích není RYZEN ThreadRipper 1950X o tolik výkonnější než desetijádrová konkurence a vlastně i dvanáctijádrový ThreadRipper. Není to tím, že by 1950X nebyl výkonnější CPU, ten výkon v něm je, ale i velmi slušně optimalizované aplikace pro více jader, prostě nepočítaly s uvedením 16jádrového/32vláknového čipu a tak zdaleka tolik jader/vláken nevyužívají. Čest výjimkám. Jediný způsob, jak dnes plně využití a otestovat naplno výkon tohoto monstra, a ukázat že je skutečně o více než třetinu reálně výkonnější než Core i9-7900X za stejnou cenu, je zatížit ho více aplikacemi najednou. To je ostatně celá pointa vícejádrových čipů. Nedává tedy smysl snažit se teď nutně na trh dostat 32jdárový procesor, když pro něj není v podstatě využití. Tím spíše jaké provozní vlastnosti a těžkosti by výrobci desek, chlazení i uživatelé museli kvůli tomu překonávat.

No a pak je tady obchodní důvod. Už takhle AMD přináší největší revoluci a otřes na trhu za posledních více než 10 let. 16jader/32vláken za 1000 dolarů, za což nám ještě v Q1 tohoto roku Intel prodával 8jádro, jehož výkon nyní máme v mainstreamu za méně než 300 dolarů. EPYC procesory s až 32jádry také stojí polovinu toho, za co Intel prodává slabší 28jádra XEON, a to se bavíme o několika tisících dolarů za tyto serverové AMD a Intel čipy. Ač tedy evidentně AMD prodává fyzicky nejspíše „32 jádrový“ procesor za 1000 dolarů (asi i za jméně v případě 1920X a 1900X), prodává ho „jen“ jako funkční 16jádro, a samozřejmě by nedávalo smysl prodávat ho teď jako 32jádro za tyhle peníze. Už tak je mnohem výhodnější než cokoliv, co Intel nabízí nebo v dohledné době s tímto výkonem nabídnout dokáže.

Nicméně ano, AMD má evidentně v záloze 24 jádrový a také 32jádrový RYZEN ThreadRipper. Fyzicky je vlastně už mnozí máte doma, pokud jsou tedy všechny 4 čipy pravé, jak se zdá. Jen tak nefungují. Určitě by ale mohly! Technicky je to 100% možné a proveditelné (ostatně 32jádrový EPYC, který je fyzicky v podstatě identický, také funguje). Je zcela určitě možné, že pokud by AMD hodně chtělo zlobit Intel, tak mu ty jeho chystané 16-18jádrové Core i9 totálně odstřelí třeba jen 24jádrem, a tomu Intel opravdu nedokáže do desktopu dodat konkurenci. Osobně si ale myslím, že AMD v této první generaci zůstane u maximálně 16jader a nechá se Intel vykoupat v tom, že ty jeho mnohem dražší 16-18jádra budou žrát a topit naprosto bezprecedentně. V případě druhé generace na 7nm bych už ale klidně s více jádry počítal (a budou kompatibilní X399). Záleží ovšem také na vývojářích aplikací, protože současné aplikace a software kulhá daleko za současnými procesory. Tím spíše, že jsme se letos dočkali mnohem více výkonu, než s čím se počítalo. Chce se ale dodat: „konečně trochu života do té procesorové nudy a téměř stagnace“! Doufejme, že se vývojáři aplikací, her a dalšího probudí a po mnoha letech začnou zase něco vyvíjet. Doba 2 až 4 jader je konečně u konce.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 12:06:12
avatar
Co bylo vlastně předmětem toho ročního "FAN" projektu v AMD když ThreadRipper je vlastně EPYC? Vymyslet název?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 12:09:56
avatar
uvést to jako desktopovou platformu, je to investice navíc ...
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 13:53:28
avatar
DD, nic ve zlém, ale nejdříve několikrát napíšeš že TR nese 4 funkční čipy a pak teprve že není jisté jestli funkční jsou.
Tak jsou funkční nebo nejsou? To prostě nevíme.

Bylo by fajn to poopravit.

TR nese 4 čipy, 2 funkční a 2 v neznámém stavu.
Neví se jestli jsou vadné nebo funkční a jen deaktivované.
Takže s tímto:
Citace:
Jen tak nefungují. Určitě by ale mohly! Technicky je to 100% možné a proveditelné
nemohu souhlasit. Není zcela jasné jestli by fungovat mohly.

Osobně se celou dobu přikláním k tomu, že se jedná hlavně o zmetky z waferu. Proč je vyhazovat, když se dají perfektně použít právě takovýmto způsobem.
Samozřejmě možnost, že se jedná o plně funkční čipy, tu je. Dokud se nepotvrdí jedno či druhé, tak ale nevíme nic = prostor pro spekulace.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 16:55:46
avatar
Přesně to si myslím i já, že to jsou zmetky z waferu. A řekl bych, že nejsou ve vnitř ani propojené. Ještě je taky možné, že Threadrippery jsou zmetky z Epyc.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-18 14:16:37
avatar
asi by nebol problém rozchodiť aj 32 jadier na desktopu, ale frekvencia by musela ísť veľmi dole aby sa to dalo vôbec uchladiť, ale to na desktopu nemá žiaden zmysel keď nato nie sú aplikácie. A to by 32 jadrový vypadal veľmi špatne ak by ho v hrách porazil ryzen 5. Možno tak za 5 rokov. Aspoň sú na budúcnosť dobre pripravený a už to budú len všetko dolaďovať.
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Chlazení 2017-09-18 23:55:37

Nerozumím problémům s chlazením, jestli má Epyc a ThreadRipper shodné rozměry, proč není problém uchladit Epyc, a shodný 32 jádrový ThreadRipper by byl problém uchladit? Předem děkuji za vysvětlení.
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-09-19 00:59:52

Nejrychlejsi 32C Epyc ma takt 2.2GHz/2.7GHz, Turbo 3.2GHz pri TDP 180W, ted si to predstav na 2x vyssich taktech
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 626x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 704x
Komentářů: 1
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1296x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1132x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1096x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1754x
Komentářů: 6