Novinky jsou hlavně úspornější díky 3nm výrobě TSMC.
Společnost APPLE uvedla novou generaci svých Macbook PRO počítačů a s nimi i nové M3 procesory. Nicméně proti M2 generaci tu není zase tolik změn, speciálně CPU architektura je prakticky stejná. Výrobce hlavně přeskupoval, takže se liší konfigurace jader, speciálně pokud jde o počet těch úsporných. Zaměřeno bylo na optimalizace určitých konkrétních úloh. Alespoň grafická část dostala vylepšení architektury a výbavy. Nicméně aby z přínosů aplikace těžily, musí tyto novinky SW podporovat, což samozřejmě aplikace v současných verzích nepodporují (logicky). Zdaleka největší novinkou u Apple M3 SoC je tak výrobní proces, kdy používá ten zcela nový 3nm (N3) od TSMC, což je generační skok vůči 5nm (N5) u M2. Takže hlavně díky němu dosahuje M3 o poznán lepší efektivity, ačkoliv se jeho výkon v některých ohledech proti M2 verzím příliš neliší.
- M3, M3 Pro a M3 Max v praxi …
Firma představila konkrétně tři varianty svého nového SoC, které se HW samozřejmě od sebe velmi liší. Základem je čip M3 (25 miliard tranzistorů) se 4+4 CPU jádry (výkonná + úsporná) a k tomu je integrovaná grafická část s 10jádry, až 24GB sdílená paměť s propustností jen 100GB/s. Parametry jsou úplně stejné, jako u předchozí 5nm generaci M2. Takže mezigenerační posun výkonu je minimální (pokud vůbec nějaký ve většině aplikací, firma ale nemá na své iOS platformě procesorovou konkurenci, takže zákazníci nemají na výběr a praktické srovnání. Apple je prostě monopol sám pro sebe).
Prostřední verzí je M3 Pro, který je větší se 37 miliardami tranzistorů. Má 6+6 jader a 18 grafických karet. K tomu až 36GB sdílené paměti a 150GB/s propustnost. Poměrně zanedbatelné zlepšení proti M2 Pro, které má 8+4 CPU jader a 19 GPU jader s až 32GB paměti a 200GB/s propustností. A bohužel první výkonové testy potvrzují také minimální generační posun.
Nejvýkonnější verzí je M3 Max. Ten je už jasným generačním posunem, ale může za to také podstatný nárůst fyzických parametrů. Zatímco M2 PRO měl 67 miliard tranzistorů a 8+4 CPU jádra + 38 GPU jader a 96GB paměti, tak M3 PRO má 92 miliard tranzistorů, 12+4 CPU jader, 40 GPU jader a až 128GB sdílené paměti k tomu. Jeho výkon má tak být až o 50% mezigeneračně lepší u CPU části a 20% u GPU části. Pravda, to by sakra měl být, když má o 33% více CPU jader a o 38% více tranzistorů.
Bohužel výkonová měření a srovnání jsou tradičně mizerná a vágní, pokud jde o oficiální materiály Apple. Neinformativní grafy ukazující místo objektivních benchmarků nějaké neurčité výkonové „až“ zisky apod. Nicméně jak jsem napsal, Apple je to jedno. Nemusí se se žádnou konkurencí měřit, má monopol se vším všudy. Uživatelé a zájemci o Mac počítače nemají na výběr mezi nějakými jinými procesory či grafikami, které mohou místo Apple SoC použít. Mohou si v každé generaci vybrat jen a pouze čipová Apple řešení. Navíc většina aplikací musí být pro OS Apple a platformu speciálně upravena a optimalizována, takže srovnání s univerzálními Windows je pak poněkud naprosto neobjektivní. Takže si Apple může vybírat srovnání a schovávat svou ne-univerzalitu a horší výkon v neoptimalizovaných případech.
- MacBook PRO jsou extrémně drahé s nehoráznými příplatky!
S novými M3 procesory firma představila i nové MacBook PRO notebooky. A to už jen 14“ nebo 16“ modely. Ceny jsou naprosto děsivé. Základní 14“ verze s M3, pouhými 8GB RAM a 512GB SSD vychází na šílených 50 tisíc korun! Příplatek na 1TB SSD je pak 6 tisíc korun! 16“ model začíná s M3 PRO verzí, 18GB RAM a 512GB SSD na strašných 75 tisících. Pokud byste chtěli M3 Max, tak ve 14“ verzi si připravte nejméně 96 tisíc korun. A za to dostanete notebook s pouhými 36GB RAM a ušmudlaným nerozšiřitelným 1TB SSD diskem. Větší 16“ verze vás ve stejné konfiguraci vyjde dokonce na 105 tisíc korun.
Pokud byste chtěli přeci jen nějakou rozumnější konfiguraci paměti a úložiště, dejme tomu tedy 64GB sdílené paměti a 4TB SSD disk, tak si připravte minimálně 156 tisíc korun za tu 16“ verzi. Maximem je pak verze se 128GB paměti a 8TB SSD. Vyjde vás bezmála na čtvrt milionu korun. 230 ticích (v plné verzi se SW) za relativně obyčejný 16“ notebook …. připomínám, že ty počítače nejsou dodatečně rozšiřitelné. Nemůžete dodatečně přikoupit paměť nebo SSD. Musíte si to koupit rovnou. A upřímně, je mě úplně jedno, jaké Apple procesory a platforma je, protože objektivně musím říci, že můj zájem o ně je pod bodem mrazu. A to říkám jako fanda technologií, kterého by ty procesory zajímali, ale cenová politika firmy je naprosto nepřijatelná pro rozumného člověka. Speciálně pro mě, který ví přesně, co který čip a parametry reálně stojí.
Ty příplatky, které si firma účtuje, jsou naprosto nehorázné. Vyloženě jde o krádež za bílého dne. Příplatek z 1TB SSD na 2TB je 12 tisíc korun, z 2TB na 4TB je to 18 tisíc. A nemožnost to dodatečně za rozumnou cenu rozšířit řešením třetích stran, je naprosto nepřijatelné. Neexistuje žádná omluva ani vysvětlení těchto částek a považuji minimálně za velmi problematické a škodlivé pro uživatele, podporovat výrobce a značku, která má takovéhle nepřijatelné podmínkly a tohle si účtuje. Takže je těžké být technologicky nadšen natož něco někomu s logem jablka objektivně doporučit, když víte co reálně ty čipy a produkty skutečně stojí vs co si Apple účtuje ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|