Čekáte na pád Intelu? Rekordní příjmy a zisky! Nepotřebuje konkurenceschopné procesory. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 24 leden 2020
altŽe má AMD ve všech ohledech lepší procesory a platformy? To v dnešním světě nic neznamená.

 

 

 

Testy, recenze a výkonová srovnání procesorů Intel a AMD dnes mohou velmi klamat. Tedy po stránce produktů je situace jednoznačná. Intel vlastně nemá, co nabídnout dnes. Ovšem pokud se někomu zdá, že díky tomu má Intel nějaký problém a na základě toho, když nejvýkonnější procesor Intelu prohrává i s mainstreamem AMD a je téměř 4x slabší než nejvýkonnější procesor konkurence, tak ho pohled na finanční výsledky určitě dost překvapí.

Ale říkal jsem několikrát, Intel vlastně teď akuteně nemá problém z hlediska hospodaření. AMD a jeho výrobní, a hlavně finanční možnosti jsou příliš malé na to, aby něco zásadního na trhu změnilo. AMD je stále 100x menší než Intel, a že má lepší produkty, prostě mnoho neznamená. Spousta zákazníků dnes ani neví, co vůbec kupuje, takže ani neví, že existuje něco lepšího a dokonce za lepší peníze. Neví to a je jim to úplně jedno. Ale platí, to je důležité.

Současně sice Intel sám potvrzuje, že hned tak nevyřeší své problémy s dostupností některých procesorů a s vlastní výrobou, a bude kolem toho víceméně lhát i nadále, ale ani tohle nemá ten vliv na výsledky, jaký asi mnozí čekáte. Intel dokázal kapacity navýšit a ukočírovat tak, že sice dodává celkově méně procesorů a musel některé zlevnit, ale celkově prodává více těch opravdu drahých, a nemusí je zlevňovat tolik, protože i když jsou výrazně horší a dražší než ty od AMD, zákazníci je chtějí a stejně se prodá vše, co se vyrobí. A firmy mají spíše nedostatek, takže tlak na cenu není zase tak velký, jak to může vypadat. Ve stávající situaci by měl Intel vlastně mnohem větší problém, kdyby měl výrobních kapacit dostatek. Pak by opravdu musel zlevňovat, aby se těch procesorů zbavil. Takhle nemusí a vlastně mu to úplně vyhovuje.

A znovu opakuji, je krátkozraké Intel pohřbívat. Současná situace a technologické zaostávání by muselo trvat roky, aby to nějaký výrazný dopad mělo. Setrvačnost trhu a zákazníků je obrovská. Jak jsem již řekl několikrát, osobně koukám až na rok 2023. Pokud tam Intel nepředstaví pořádné procesory, případně ta GPU a AMD bude mít stále jasný náskok, pak teprve budeme moci mluvit o tom, že Intel má opravdu problém. Ale pro současnost, minimálně z hlediska financí a trhu, Intel žádný problém nemá. Trh jako trh totiž dávno nefunguje. A vlastně nikdy nefungoval. Intel má tak dominantní postavení a možnosti, o jakých se nikomu ani nesní. AMD nepředstavuje skutečnou konkurenci, protože vyjma technologií, výkonu a produktů, nemůže konkurovat finančně ani kapacitně. To že dokáže nabídnout lepší procesory a platformy je nic menšího než zázrak a obrovské selhání a ostuda Intelu, který s mnohonásobně větším rozpočtem nedokáže nabídnout nic skutečně konkurenceschopného. Za současnou situaci ale můžeme být všichni jako zákazníci a trh, jen vděční. Když už nic, tak je připomínkou toho, co by mohlo být, kdyby Intel skutečně nějakou konkurenci vedle sebe po všech stránkách měl. Nicméně vytvořit podmínky pro vznikl nějaké funkční konkurence se mělo řešit v dávných dobách, kdy bylo všem jasné, jak škodlivý monopol Intel vlastně má. Teď už se to moc zachránit nedá, jo leda by úřady nařídily nucené rozdělení společnosti, čemuž zatím nic nenasvědčuje. AMD totiž dokáže díky produktům alespoň vypadat jako konkurence, a tedy zdánlivě alespoň někteří zákazníci mají na výběr. Zdání funkčního konkurenčního prostředí zkrátka úspěšně pokračuje, i když finanční realita věcí ukazuje na naprostý opak.

Ostatně úřady nebyly stále schopny zareagovat ani na fakt, že všechny současné procesory Intel jsou vlastně vadné a chybné produkty a mají neopravitelné bezpečnostní díry a s tím související problémy. A na rozdíl od jiných firem, své vadné produkty může Intel stále bez omezení prodávat. Zákony a pravidla co platí pro všechny, vlastně platí jen pro někoho ;). A těžko to v tomto případě může být náhoda ...

 

  • Intel slaví další rekordní finanční žně

Možná se vám to bude zdát divné, ale Intel ve svém postavení prostě nepotřebuje nejlepší procesory a platformy ani technologie. Na tom jeho business a fungování zjevně nestojí. Zákazníků má více než dost a ti se postarali o absolutně nejlepší kvartál v historii společnosti. Intel totiž výrazně předčil očekávání a jen za Q4 2019 utržil 20,2 miliardy dolarů a vydělal 6,9 miliardy dolarů čistého zisku, což je o 33% více než před rokem! Rostly téměř všechny divize, včetně té počítačové a serverové. Intel také bude prý investovat desítky miliard dolarů do vývoje výrobních procesů, rozšiřování kapacit a vlastních produktů. Prý o 25% rozšíří kapacity výroby jen v roce 2020. Intel zkrátka očekává jen další růst. A zatím nic nenasvědčuje opaku. Všichni investoři a akcionáři jsou také spokojení, Intel zvýšil dividendu, akcie rostou atd. O Intel tedy zatím nemusíte mít žádný strach, a proto ani nečekejte, že by nějak chvátal se skutečnými novinkami na trh. Realita bude dalece zaostávat za plány a sliby Intelu, protože to prostě zjevně nikomu nevadí. A proto si může dovolit vypustit při představení těchto finančních výsledků tvrzení, že jeho 10nm výroba prý překonává očekávání a je napřed (ano, tohle tam doslova vážně je). A nikomu to evidentně prostě nepřijde hloupé ani divné.

Jak vidíte, není to dnes jednoduše o produktech ani faktech. Ty jsou zajímavé jen pro nás, co se zajímáme, jak věci opravdu jsou, fungují a proč. Ale pro drtivou většinu světa a zákazníků kvality, výkony a ceny nebo i třeba jen základní specifikace produktů, nehrají vůbec žádnou roli a vůbec se o nic z toho nezajímají. Prostě jen platí. Možná je to pro některé z vás frustrující, jenže takhle současný svět funguje. Být v něčem dnes nejlepší, nic moc neznamená, pokud jste malý a máte málo peněz a ten horší vedle vás má mnohem větší peníze a vliv :). Hádejte, komu se bude dařit lépe a kdo se s mnohem větším úspěchem prosadí. Cože? Že to není fér? .... překvapení ;).

 


 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 23
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 10:29:04
avatar
Racionalitu u spotřebitelů nehledej. Když si vezmu, kolik lidí kupovalo Nokia telefony, i když to už byli šmejdy, a kolik koupí ty reinkarnované, co s původními mají jen společný design, u smarphonů Nokia byla mizerná podpora aplikací i mizerný zákaznický servis, kolik lidí kupuje nářadí Narex, že je české, přitom už dávno není a Makita nebo Bosch profi řada udělá za stejné nebo menší peníze lepší službu. Proč asi Čína vždycky ráda koupí proslulou evropskou krachující značku? Prostě Intel je pro spoustu lidí synonymem pro procesor, a to se jen tak nezmění. I když je to podruhé v historii, co jeho procesory v desktopech jsou špatná koupě, a poprvé v historii, kdy má AMD lepší i ty serverové. A tam si myslím že z toho mají velké vrásky, tam dosud měli prakticky monopol
jalav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 10:36:29

Ne, vše je o korupci v ovládání (uplácení) OEM výrobců, škol, militantů (vojáků) a vládních institucí, jinak by např. Microsoft už dávno neexistoval.
jalav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 10:34:27

Intel, nVidia, Microsoft a Apple mají jako hlavní byznys hloupost lidstva, podvody a krádeže, ne inovace

Taková MINA pro lidi
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 10:59:13

toz byl by to fajn svet, kdyby stacilo kupovat jen ty opravdu lepsi produkty. castecne to tak funguje v prodeji cpu koncovim uzivatelum, kde amd drti intel, jak tu casto cteme. jenze po cpu je stale takova poptavka, ze samotne amd je jednoduse neschopne ji uspokojit, i kdyby mely celou 7nm vyrobu od tsmc jen pro ryzeny. dalsi vec je, ze intel nedela jen cpu nebo gpu, ale tisice dalsich veci v jinych oblastech, kde se amd vubec neangazuje a konkurenci intelu jsou uplne jine firmy. intel tedy muze byt financne v pohode i kdyby 10 let vyrabely horsi cpu nez amd. videli jsme to i naopak, amd bylo pozadu za intelem od dob core 2 duo az do vydani ryzen 2 a taky to tu firmu nepolozilo...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 14:46:35
avatar
No AMD už moc nescházelo...bylo před vydáním Zen architektury těsně před krachem.
Možná proto je tak dobrá. Když jde člověku o všechno, dokáže věci, o kterých si ani nemyslel, že jsou možné ;-)
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 11:27:22

Hold takový už je svět. Lidé také stále staví z dutých cihel a z Heblu i když můžou mít dřevostavbu za 3 měsíce k nastěhování a kvalita bydlení zase tak jiná není.
Jedna věc je setrvačnost a druhá věc je, že počítač není jen CPU, deska a RAM ale když pak dojde na to, že potřebujete uchodit 200 počítačů jeden jako druhý za týden není čas vymýšlet všechno od 0 nebo si hrát s novým HW (rozuměj celou novou platformou, jiným biosem (nástroji na vzdálenou správu), kompatibilitou HW a SW, minimalizují se rizika tak, že se prostě vezme co už nějak chodí a jen se to opráší).
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Faktická chyba 2020-01-24 17:17:16

" AMD je stále 100x menší než Intel,"

nie 100x ale 10x.


AMD: Number of Employees 2006-2019 | AMD


AMD total number of employees in 2018 was 10,100, a 13.48% increase from 2017.
Odkaz

Intel employee count worldwide 2004-2018
Published by Arne Holst, Nov 11, 2019
This statistic shows the number of employees at Intel as of the end of the financial year from 2004 to 2018. In 2018, the number of employees at Intel rose to 107.4 thousand from around 102.7 thousand in 2017
Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 18:01:42
avatar
z finančního hlediska? příjmy, zisky?
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - to 2020-01-24 18:44:57

uvidíme zv utorok 28.1.2020, keď to zverejní AMD za Q4 a celý rok 2019
Jakim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-24 21:22:57

Jé je je, to musíí bolet.
Bigo2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sliby... 2020-01-25 14:11:46

Na pád Intelu nečekáme, ale čekáme na slíbene sestavy:

30.11. jsem se dotazoval: ...připravuje se nějaké předvánoční kompletní doporučení pro setavy s nejnovějšími AMD RYZEN?...
A aDDmin měl pro mě děvěryhodnou odpověď: Sestavy budou brzy...

A tak jsem s důvěrou čekal, a čekal, a čekal. První tři týdny v prosinci uběhly a vánoční nákup pod stromeček se nekonal, nekonal se ani povánoční nákup a teď už tady skoro máme únor... Už to asi nestihnu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-25 15:32:19
avatar
????

ehm .... no taky jo ... o 3 dny později 3.12.2019 ... vydán článek: Odkaz

fakt nevím co si myslet ;)
Bigo2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-26 07:27:28

Omlouvám se, sypu si popel na hlavu a nechápu co jsem to za vola...
Takový důležitý článek a já o něm nevěděl!
Děkuji - jdu studovat váš překrásný článek.
Snad ten nákup přeci jen stihnu!
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-26 00:42:46

Chce to chodit častěji, než si svou vinou pak zbytečně stěžovat že není co pod stromeček..
Bigo2 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-27 02:06:14

Máte pravdu. Snad mě omlouvá, že v první polovině prosince jsem byl velmi busy. Na hlavní stránce se článek zřejmě dlouho nezobrazoval a mě už později nenapadlo po sestavách pátrat. Samozřejmě moje chyba a neměl jsem pochybovat o aDDminově slovu...
palab [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-27 08:28:15

To nic stane se, já když na něco čekám, tak si to hlídám několikrát denně a nebo projíždím příspěvky kdyby náhodou, tak si uděláte prostě vánoce trochu později, jistě budete i tak spokojený..

P.S. Jinak když Honza něco slíbí nebo řekne, tak to vždy splní nebo dělá vše pro to aby to tak bylo, je na něj prostě spoleh..
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-26 14:25:59

Intel vznikl v roce 1968 jako pidispolečnost (ve srovnání s tehdejšími konkurenčními giganty typu Fairchild Semiconductor, Texas Instruments nebo Motorola). Pokud jim tedy cesta na piedestal největšího výrobce světa trvala několik desítek let, tak asi těžko může někdo očekávat, že se to složí jak domeček z karet za 2-3 roky.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-26 15:17:04
avatar
srovnáváš tanky s jabkama a novověk s pravěkem
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOM
Corruption 2029 – další zajímavá hra ve stylu XCOMPondělí, 24 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 554x
Komentářů: 0
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2036x
Komentářů: 7
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 909x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2725x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5581x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 864x
Komentářů: 0