Intel nevyřeší problém s výrobou ani v roce 2020! Výrazná osobnost Intelu přechází do AMD Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 17 leden 2020
altProblémy společnosti Intel se budou prohlubovat. Řešení není v dohledu. AMD získává posilu.

 

 

 

 

Současné vedení společnosti má jediný zájem a tím je udržet se na pozicích. Firmu řídí stále stejní lidé a stále stejným způsobem. Tedy tak, jak Intel dostaly tam kde je. Z firmy proto odchází stále více kvalitních pracovníků, kteří podivné poměry ve firmě a těžkopádnou korporátní strukturu nemohou déle snášet. Intel přišel o řadu zásadních postav, které utvářely jeho postavení a produkty v posledních 2 dekádách. Nahrazuje je často problematickými lidmi, kteří mají složité vystupování a nejasné výsledky za sebou.

Navenek vše ale vypadá stále skvěle (minimálně z pohledu financí). Aktuálně Intel zase převzal pozici největšího výrobce čipů na světě (co do finančních příjmů), ale všichni upozorňují na fakt, že to není vůbec jeho zásluha. Celý trh totiž klesal díky poklesu cen pamětí atd. Pokud jde o inovace a technologie jako takové, Intel výrazně zaostává za všemi konkurenty. A to se prohlubuje. Navíc zastírá skutečný stav věcí, jakkoliv může. Lhaní je prakticky na denním režimu. Firma už několikrát slibovala vyřešení problémů s výrobou a nedostatečnými dodávkami některých žádaných procesorů, ale přes několikeré ujišťování k tomu nedošlo. Naopak už teď na začátku roku 2020 průmyslové zdroje a výrobce tvrdí, že přes ujišťování Intelu, se situace a nic v roce 2020 vůbec nevyřeší.

Dodávky některých procesorů váznou a nezlepší se to letos. Což je dost alarmující, že už teď to výrobci vědí. Naopak se to prý ještě zhorší, protože Intel bude muset vyrábět zase o něco více větších procesorů, protože s těmi jedinými může zůstat alespoň trochu konkurenceschopný. Jenže větší procesory znamená ve výsledku mnohem méně vyrobených CPU celkově. Intel totiž nedokáže navýšit kapacitu výroby, takže vyrábí stále stejně křemíku, větší čipy mají ale nižší výtěžnost a celkově se jich tedy vyrobí výrazně méně. Současně se pořád bavíme o 14nm. Nikdo nevěří tomu, že by Intel, jakkoliv zlepšil 10nm výrobu. Tu prý už vlastně odpískal, neboť je neopravitelně rozbitá a nevyužitelná. Současně vládne velká skepse ohledně 7nm výroby, kterou sice Intel plánuje na samý závěr 2021, což v praxi znamená, že reálných produktů se nedočkáme dříve jak v druhé polovině roku 2022 a to jen nějakých ultra mobilních CPU. S nějakým desktopem apod. můžeme počítat nejdříve v druhé polovině roku 2023. A to jen pokud vše půjde skvěle, čemuž nikdo v případě Intelu prostě nevěří, jelikož dosud nešlo u Intelu dobře nic. Hlavní výhodou Intelu je stále velikost výrobních kapacit a peníze, ale i na tomto poli mu značně roste konkurence zejména v TSMC, které letos naplno rozjede 7nm EUV a 5nm a začíná stavět 3nm továrnu. Technologicky Intel vůbec nestíhá, a i se 7nm procesem bude stále zaostávat.

Aktuálně to prý v Intelu docela vře. Spokojenost nepanuje v žádné divizi. Grafická divize, která se navenek tváří, že nové grafiky XE budou naprostá pecka, tak z té utíkají lidi. Dosavadní prototypy neplní očekávání. To co Intel na CES předváděl jako samostatnou kartu, není nic jiného než testovací mula se samostatným GPU stejného typu, který má Intel integrovaný v procesorech. Není tedy nic zvláštního, že to funguje, jak to funguje, protože ovladače atd. na to Intel samozřejmě dávno má. Je více než jasné, že bude trvat řadu let, než se dočkáme nějaké opravdu zajímavé grafiky od Intelu. A tak je ve vzduchu pořád otázka, zda to neskončí jako předchozí pokusy Intelu konkurovat AMD a NVIDIA. Zatím se letos moc nepočítá s grafikou Intelu, která by konkurovala, byť třeba jen RX 5500/GTX 1650S kartám, natož RX 5700 nebo RX 5700S apod. Intel opět silně přehání v tom, co říká a slibuje. Realita těžce kulhá. I když je pravdou že právě v grafické divizi bude vidět velký posun výkonu atd. Ostatně byla by ostuda kdyby ne. Raja Koduri má prakticky neomezený rozpočet a už skoro 2 roky makají na grafikách Intel nové generace. Takže něco předvést musejí.

Současně má Intel stále větší problémy v OEM i retailu. Retail, tedy prodej samostatných CPU je v současnosti prakticky ztracenou věcí. Nikdy při smyslech si stávající Intel Core 9000 procesor nemůže koupit. Nestačí ničím na RYZEN 3000 sérii a cenově také bojovat nemůže, protože RYZEN 2000 je stále na trhu a neuvěřitelně levný. Do toho mu AMD pořádně zatápí v OEM, kdy Intel navíc ani nestíhá dodávat ty procesory, o které je zájem. Mnohem složitější to začne být v mobilním segmentu a zásadní problémy se začínají projevovat v serverech. AMD rychle roste, získává významné zakázky a Intel má sice většinu trhu, ale všichni teď od něj očekávají slevy atd. A to je velký problém. Intel začíná přicházet o peníze.  Navíc v tichosti začíná propouštět a dělat změny v serverové divizi, a to nikoliv k lepšímu. Což se mnoha lidem uvnitř nelíbí, a tak odchází.  

A právě z té do AMD přichází velmi známý a zajímavý člověk. Dan McNamara byl výraznou osobností serverové divize Intelu mnoho let, ale je jedním z těch, který firmu vzhledem k tomu, co se uvnitř děje a jakým stylem dnes firma funguje, opustil minulý rok. Nyní přichází do AMD a bude jedním z hlavních lidí v serverové divizi. Pro AMD je to jedna z největších a nejzajímavějších posil v jeho historii. McNamara je velmi známý a uznávaný v datacentrové oblasti a s ním v čele se tak pro AMD otevírají zajímavé možnosti a cesty k novým zajímavým příležitostem. EPYC platforma má před sebou zajímavé období. AMD letos překročí 10% podíl na serverech, a chce překonat historický 26% podíl Opteronů z roku 2003. Nutno říci, že má vše, co potřebuje, zejména výrazně lepší produkty, kdy není na obzoru pro rok 2020 vůbec nic, čím by Intel skutečně mohl konkurovat …

Otázkou tak je, jak dlouho bude trvat setrvačnost až prakticky hloupost některých zákazníků, kteří stále trvají na nákupech Intel platformy, ačkoliv ta není ani bezpečná, ani výkonná a technologicky pokročilá natož cenově zajímavá. V současnosti nemá Intel reálně co nabídnout. Ne se stávajícími zastaralými a děravými procesory a platformami … není radno sice Intel podceňovat, ale poprvé víme s jistotou, že mnohé sliby Intelu nejsou zasazeny vůbec do reálného rámce. Důvěryhodnost Intelu klesla téměř na nulu a mizerná práce, kterou odvádí Shrout a celý PR a marketing Intelu k tomu velmi napomáhá, nemluvě o vystupování firmy a jejího vedení, kdy prezentace na CES 2020 byla naprosto otřesná …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Stapor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-18 06:03:08
avatar
@DD "nemluvě o vystupování firmy a jejího vedení, kdy prezentace na CES 2020 byla naprosto otřesná"
Je těžké prezentovat něco, když nic nemám :-) :-) :-) RIP Intel
Já si úplně nemyslím, že 10nm nefunguje. Já si spíš myslím, že očekávání byla vyšší, než reálné možnosti 10nm procesu a v Intelu je někdo, kdo nedovolí vydat něco, co nepřináší významné výkonové navýšení Ad 1 a Ad 2 Intel musí přijít s vícečipovým uspořádáním procesoru, ale to podle mne zase někdo v Intelu brzdí, protože s ohledem na předešlé proklamace o "slepencích" bude Intel vypadat (a už vypadá) jako blbec.
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-18 10:25:09
avatar
Já si úplně nemyslím, že 10nm nefunguje. Já si spíš myslím, že očekávání byla vyšší....
Takže vlastne nefuinguje,
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-18 09:09:49

Mno takhle. Je nad slunce jasné, že Intel je tam, kde je, tj. v pr... Co se ale týče jeho retailové nabídky, v žádném případě bych ji nezatracoval jako celek - troufám si tvrdit, že jeho "F"kové nejlevnější modely (9100F, 9400F, 9700F), jsou dostatečně konkurenceschopné v poměru cena/výkon vůči 7nm nabídce AMD. Nemají sice SMT, ale to v řadě aplikací (=hry) nerozhoduje dosud vůbec nebo jen minimálně.

Je škoda, že AMD nechce uvolnit Ryzen 3500X do volného retail prodeje. Kdyby to udělalo, neřekl bych ani popel, a 3500X by byla nad slunce jasná volba nad 9400F.
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-18 09:17:38

Jj souhlas.Sice Intel nemám rád,ale ne vše z nabídky bych považoval za špatně,jak říkáš.

Ta 3500X mě taky mrzí, před Vánoci jsem si říkal,že když zbudou love,tak to po Vánocích vezmu z Aliexpressu a prd oni zmizely a když je najdeš tak za ně chtěj přes 4k
Dudo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-18 10:30:52
avatar
stále sa tu melie že intel je lepší na hry....Prečo? Že pri nezmyselných testoch dá o 1 -3 % viac fps? A využije to jeden z mega hráčov na svete ked si honí ego? A za cenu nezmyselnú pri nezmyselnej spotrebe? 3800x je o prd v st pomalšia ako o polovicu drahší intel a pri bežnom hraní pri väčšom rozlíšení alebo aj pri plných detailoch na fhd je gpu bottlneck..OMG
Paxan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vtipy roku 2020-01-18 14:10:23

jj a proto musí hráčí s "herním" CPU (čti Intel) pak vypínat vše, aby jim fungovalo na dobrý FPS. Škoda, že nikdo nedělá pořádné testy, kde by třeba i zkusil vygenerovat 25% zátěž na pozadí a pak šup FPS a najednou by bylo vidět, jak Intel jde do kolen proti AMD. A to mám i7-8700K default a sleduji, jak pokud hraji a jen si třeba odskočím do prohlížeče a klesne Turbo boost, tak to hned šahá znatelně na FPS. Na slabším CPU to musí otravovat ještě víc.
Fox_25 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-19 06:26:55
avatar
A když se vrátíš do hry tak boost spolu s FPU už nestoupne? Pokud mám hru ve fullscreen a skočím na plochu tak mi taky klesnou takty CPU, jak se vrátím do hry tak zase stoupnou. Samozřejmě že když je na pozadí zátěž tak to ovlivní FPS, stane se to jak s tvou i7 8700K tak s šestijádrovým ryzenem.

Taky nemusím intel za to co od ivy bridge provádí a můj další cpu bude 3800x, ale kritika by mohla být trochu konstruktivnější chlape....
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-19 11:35:19

McNamaru neznám, na pivku jsem s ním nikdy nebyl, takže bych bych opatrný v hodnocení, jak moc velký je to frajer v branži nebo ne.
O Kodurim taky na zdejším webu pěli oslavné ódy, no a vida, po pár měsících (po anabázích s DG1) se začalo polemizovat, že se ho vlastně AMD nenápadně a elegantně zbavilo (=byl sametově odejit).
McNamara může být podobný "případ" - a to, že po něm hráblo AMD, nic neznamená. AMD je v serverech na tom stejně jako Intel v grafikách (=rozjíždí se), takže berou každýho, co něco přinese do domečku.
Iperitas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-01-20 07:56:32
avatar
Ked prejde niekto z AMD do intelu tak intel kradne ludi, ale ked prechadza z intelu do AMD, tak v inteli panuje chaos a panika a ludia utekaju...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Thursday, 14 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 759x
Komentářů: 2
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!
PUBG slaví 7 let – přechází na Unreal Engine 5!Tuesday, 12 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1652x
Komentářů: 1
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPR
The Night Wanderer a Thorgal – RPG od bývalých tvůrců z CDPRMonday, 11 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1524x
Komentářů: 0
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázka
Fallout seriál je tu! Famózní atmosférická ukázkaWednesday, 06 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1900x
Komentářů: 2
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!
Ghost of Tsushima vyje na PC. Už brzy!Tuesday, 05 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1636x
Komentářů: 0
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.
WB zničí Hogwarts Legacy 2! Má jít o live service službu.Monday, 04 March 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1866x
Komentářů: 0