Další zdražování čipů a všeho: Po TSMC zdraží také SAMSUNG o 20% a všichni ostatní Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 01 září 2021
altVýroba čipů bude výrazně dražší, plně se do cen finálních produktů promítne na přelomu roku a dál.

 

 

 

 

Nedávno jsme tu měly zprávu o tom, že nejdůležitější světový výrobce čipů chystá zdražení. TSMC podle již zcela potvrzených zpráv, oznámil svým partnerům plošné zdražení výroby, které vstoupí v platnost v dalších měsících ještě letos. A týká se všech kapacit včetně již dohodnutých zakázek. TSMC zdraží o 10% výrobu 7nm, 6nm a 5nm. O 20% pak zdraží 14nm, 16nm a všechna starší produkce. Vzhledem k tomu, že TSMC vyrábí prakticky všechny čipy pro zásadní produkty všech hlavních výrobců, je jasné, že se zdražení promítne do cen hotových produktů. V jaké výši, je otázkou, protože TSMC není zdaleka jediné, které zdražuje výrobu.

Zdražení postihne vlastně všechny čipy, včetně těch nejjednodušší, kdy ovšem takových dnes potřebujete na kompletní obvod a tedy počítač atd., obrovské množství. Vedle TSMC tak přichystal aktuálně zdražení také SAMSUNG. Ten se rozhodl zvednou ceny své výroby o 15 až 20%. Opět to platí i pro již uzavřené objednávky v tomto roce a dál. Prakticky všichni „výrobci“ úpravu podmínek okamžitě odsouhlasili a akceptují zvýšení ceny. Stejně jako v případě zdražení TSMC, nemají na výběr. Pokud by nesouhlasili, jejich kontrakt by byl zrušen a kapacity okamžitě obsadil někdo jiný a jim zbyli jen prázdné ruce. Kapacity výroby čipů jsou téměř zcela zamluvené na minimálně 2 roky dopředu …

Zkrátka pokud chcete mít za 3 roky co prodávat, už byste pro ten budoucí produkt měli mít zajištěnu výrobu těch budoucích čipů. Pokud nemáte, máte smůlu. Nezdražují ale jen TSMC a SAMSUNG. Zdražení ohlašují i všichni menší výrobci, u kterých probíhá výroba staršími procesy méně náročných čipů. Ovšem čipů, bez kterých se moderní elektronika prostě neobejde. UMC už zvedlo jen v letošním roce ceny výroby o 30% a ještě nekončí. Další zvyšování cen se očekává. Ceny výrazně zvýšily také firmy jako PSMC, SMIC i Globalfoundries. Zkrátka všichni, kteří dnes vyrábí čipy, tak znatelně zdražily.

Vedle zcela pochopitelného využití situace, kdy poptávka po čipech raketově vzrostla a překonává existující kapacity výroby, takže si výrobci mohou účtovat prakticky co chtějí, jsou zde bohužel i objektivní důvody vyšších cen. A tím hlavním je obecný růst cen materiálů a energií, s čímž výrobci čipů nic neudělají. Jen cena elektřiny se v mnoha částech světa za letošní rok zdvojnásobila. Ceny i základních materiálů jsou o 50 až 100% vyšší a pro výrobu čipů ceny křemíkových desek, co by polotovaru, jsou také o desítky % dražší a je jich hlavně nedostatek. Navíc zdražuje a je stále obtížnější najít kvalitní písek, z kterého se křemíkové desky vyrábí. Do toho všeho je všeobecná měnová inflace, takže peníze ztrácí na hodnotě. I když zboží má stále stejnou hodnotu. 1000 dolarů loni znamená 1055 dolarů letos! Hodnotově je to ale pořád stejná částka. No a pak je tady doprava. Její ceny jsou v současnosti zhruba 3 až 5násobek těch před 2 lety. Pokud máte štěstí a vůbec to do nestíhajícího dopravního řetězce dostanete …

 

  • O kolik zdraží procesory, grafiky a počítače?

To je těžké říci. Čím větší konkurenční prostředí, tím bude tlak na zvýšení cen menší. Typicky tedy telefony, tablety, nositelná elektronika, notebooky apod. Tam je tak velká konkurence, že si nějaké rapidní zdražení výrobci obvykle dovolit nemohou, protože konkurentů, kteří by toho využili, je tam mnoho. Proto pokud se někdo diví, že telefony zdražují vůbec nebo minimálně, tohle je vysvětlení.

Nicméně výrobci jednotlivých komponent, nejen procesorů, grafik či základních desek, ale také věcí jako modemy, řadiče apod., ti si nezdražit vzhledem k růstu nákladů, prostě nemohou dovolit. Jinými slovy, AMD, Intel, NVIDIA, Qualcoom, APPLE, REALTEK a mnoho mnoho dalších, kteří vyrábí nebo si nechávají vyrábět ty čipy atd. budou přenášet náklady na zákazníky (ať výrobce nebo uživatelé). Jak velké to zdražení bude a kdy? Těžko říci.

Situace je komplikovaná v mnoha oblastech již nyní. A to hlavně kvůli nestíhající dopravě. Takže mnoho věcí bude zdražovat prostě proto, že bude vinou logistických potíží špatně, nebo vůbec dostupné. Všechno, co ale dnes míří do obchodů a k zákazníkům, už bylo dávno vyrobeno. Většina věcí jen čeká v Číně v přecpaných přístavech a letištích na přepravu. A tak mohu téměř s jistotou říci, že prakticky nic, co se ještě letos dostane na pulty obchodů, nebylo výše uvedeným zdražením výroby ze strany výrobců čipů, ovlivněno, protože bylo vyrobeno dávno před ním.

Ovšem všechny novinky, které výrobci ohlásí na přelomu roku, či na lednovém CES 2022 a dorazí na trh v Q1 či Q2 příštího roku, tak drtivé většiny se dotkne ohlášené zdražení buď kompletně, nebo alespoň z větší části. Výroba čipů pro produkty uváděné na trh v Q1 a Q2 příštího roku se buď rozbíhá, nebo se rozeběhne v dalších týdnech a ohlášené vyšší ceny výroby, se jich tedy již týkají.

Výrobce neradi obvykle zdražují již dávno uvedené produkty, nevypadá to dobře. Pro tyto případy tak obvykle připraví nějaký „REFRESH“, novou verzi, novou edici, či jen prostě papírově nové „SKU“ a nahradí stávající produkty za starší již neplatné ceny. Samozřejmě v cenách novinek již zohlední zdražení, takže budou vyšší. Jak vysoké je otázkou. Třeba když TSMC zdraží výrobu čipů o 20%, logicky by měl být ten čip o 20% dražší. To sice ano, ale pokud výsledný produkt s tím čipem zdraží také vlivem dalších cen materiálů kolem něho, dopravy toho všeho apod. tak výsledné zvýšení ceny u koncového produktu může/musí být logicky mnohem vyšší než 20%. Samozřejmě stále platí zákon nabídky a poptávky.

Velká část současného zdražování a většina inflace je hnána obrovskou poptávkou, která se v mnoha oblastech zvýšila abnormálně. Výroba a dnes hlavně přeprava prostě nestíhá, protože na něco takového nebyla připravena a dimenzována. Navíc se potýká s následky omezení a uzávěrek, které silně narušily, či úplně přerušily, letité fungující vazby a řetězce. A bude trvat mnoho měsíců, než se situace nějak ustálí a zboží z rapidně zvýšené produkce se vůbec dostane z Číny do světa.

Pochopitelně co by pomohlo zpomalit zdražování, nebo jej dokonce zastavit a zvrátit, to by byl rapidní pokles poptávky. Ale náznaky toho zatím moc vidět nejsou. Pokud to zboží bude doručené a válet se v obchodech a nikdo ho za ty peníze nebude chtít, bude se zlevňovat. Bohužel, zatím všichni nakupují jako smyslů zbavení, jen máloco se válí na pultech, problém je dnes často opačný, a tak ceny tomu odpovídají. Zákazníci si tak sami zdražují svým zájmem produkty a jejich výrobu a všechno kolem. Takže věci vlastně fungují dobře :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
pita [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ceny 2021-09-01 15:05:45
avatar
To, že se to hned neprojeví bych si tak jistý nebyl. Známe třeba pohyb cen benzínu. Ti mají taky hned nový(dráhy) benzín, ale když spadne cena ropy tak to mají ještě dlouho staré zásoby
Obchodníci si cestu(vymluvné zdůvodnění) najdou.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 07:19:54

Ja sa samsunngu a TSMC cudujem su monopol, že nezdražili o 1000%, kludne za 8nm wafer 200 000 dolarov, težary kupia čokolvek. Vela by sa nezmenilo už teraz niektore obchody za 3060 lowend pitaju po 1000€
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 22:16:29

težar, to je nejake nove slovo?
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 18:16:08
avatar
Známe to. Výroba 100$ čipu zdrahne o 10% tj 10$ a v návaznosti na to zdrahne na něm postavená grafika o 150$ a mohou za to jen ty dražší čipy a doprava. Tak už se všichni těšíme na recenzi Radeonu 7500XT - lowendu nové generace s cenovkou jen 999$. Už teď je to dobrá karta za dobrou cenu že?
Jo a o tom jak drahne krypto se nepíše, píše se jen když klesá že?
Nakonec ta 6800 za 30K nebyla špatná koupě. V pohodě, dál už budu stavět jen APU kompy, objevil jsem relativně levné 5000Mhz paměti, což může být ještě zajímavější než ty 4400Mhz co jsem plánoval. Však počkejte až to postavím, podle mé recenze se budou stavět nové herní počítače a lidé mi budou vděční, že jsem jim prakticky odzkoušel a dal návod jak vymlátit co nej GPU výkon na APU protože nic lepšího nedostanou
blackgray [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 20:18:15
avatar
Smutné, ale pravdivé.
Čína s námi pěkně vy.je.bává. Covid drtí svět a tak ty napchané přepravní lodě, co jsou v přístavech, prostě nikam nepustí, protože tam mají epidemii. Do světa jen pár karet. Nenažraní obchodníci si je nastrkají do sestav a pár kousků dají za 2,5-3 násobné ceny. Holoto žebrácká zákaznická buď ráda, že ti milostivě dopřejeme aspoň něco. A pak se pějí ódy, jak je v roce 2021 mainstream na fullHD za 14 tis. vlastně výhodná koupě.
No nic, už se objednávám na změnu pigmentu. Nechám si napíchat žluté barvivo, oči chirurgicky zešikmit a začínám se učit čínsky. Pro sichr se ještě přejmenuju z Černý na Žlutý.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 21:16:33

Mne spíš docela zajímá jak se tahle GPU krize projeví postupně ve hrách.
Nejspíš herní grafika zůstane na aktuální laťce konzolí protože konzole jsou v téhle době asi jediná budoucnost gamingu když stojí méně než samotná grafická karta s podobným výkonem.
Už teď mi přijde že celkově se v herní grafice začíná mířit spíše na vysoká fps než vylepšování grafiky.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 23:25:00

Projeví se to tak, že mainstreamem bude nadále GTX 1060. Prostě. Zkrátka všichni budou dřepět na svých několik let vlastněných herních grafikách, a tvůrci her se tomu budou muset chtě nechtě přizpůsobit, pokud budou chtít prodávat.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-01 23:15:52

"Nejlepší" na tom je, že v současné době podíl AMD na trhu x86 procesorů klesá - vyjma těch serverových. Paradoxně. Intel to zkrátka drtí svými obřími výrobními kapacitami, a navíc se snaží co nejvíce vytěsnit AMD u TSMC, co to jde. Prodá se všechno, co se vyrobí, i těch notně zaprděných 14nm.
Stejně tak to je v diskrétních grafikách, tam AMD taky klesá, tentokrát na úkor nVidia - důvod je ten, že AMD pere vše co jde, do produkce APU pro herní konzole. Což je sice chválihodné, ale řekněte mi, kdo si z hlavy pamatuje např. co má za výrobce čipu v mobilu či v palubní desce auta, atp. - skoro nikdo. Ale koho CPU/APU má v PC/laptopu, to si pamatuje každý.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 07:31:51
avatar
AMD to má nasmlouvané ještě před covidem a kryptohorečkou, takže nemůže nic moc dělat, leda nedodávat, platit mega pokuty a zkazit si pověst. Může přeplácet jiné u TSMC, ale buď zdraží nebo si ubere na maržích a buď by nadávali že zdražuje jak intel, nebo že neumí vydělávat a prodává s mrzkou marží. TSMC by rádo vyrábělo více, ale ty továrny se za den nepostaví.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 09:19:50

Spíše jsem narážel na to, že AMD pomalu ale jistě směřuje do té sorty "neviditelných" firem (Infineon, ST, Kioxia atd.), které sice vydělávají solidní prachy, ale pořádně o nich nikdo vlastně ani neví, že existují, protože jsou pro běžné lidi v zásadě neviditelné (minimálně 9 z 10 lidem názvy těchto firem nic neřeknou). Procesory pro servery totiž obyčejné lidi nezajímají a na herní konzole koukají jako na jakousi černou krabičku. A pak se dd diví, že všichni pořád kupují "ten" Intel...
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 10:29:17
avatar
Mají založit politickou stranu. O Babišovi taky nikdo nic nevěděl a všem byl ukradený, dokud nevstoupil do politiky
Janami [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-03 10:47:35

AMD již neviditelnou firmou je. Kupodivu právě skutečnost, že AMD má na poli CPU a GPU dobré produkty (u CPU dokonce výborné), obnažila slabost marketingu AMD. Ale asi nevíce mě fascinuje neschopnost marketingově vytěžit RDNA.
Svetr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 12:14:58

Bodet by se nezdrazovalo, kdyz zajem o zbozi je enormni. A tezari tomu nepomahaji. Stejne, jako Nvidia, i AMD radsi proda tezarum, nez hracum. https://www.svethardware.cz/ze-sveta-tezby-prudky-rust-etherea-a-dodavky-radeonu-pro-tezare/55846 Vsem jde jen o zisk, o nic jineho.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 15:09:39

Na slovensku AMD už skončilo ešte je jedna 6900XT skladom za 2000€, Nvidia dopredava posledne kusky, všetke prichodze GPU idu rovno težarom, cena za elektriku ide do nebies a težarske farmi vyliezaju ako huby po daždi Tak to vyzera že herny svet konči a jedine pc budu s integrovanou GPU...
Vyrobcovia hier budu musieť upraviť parametre hier tak aby to zvladny integrovane GPU, doba temna začina, už sa nič vyrabať nebude ako auta či elektronika bude sa len ťažiť všemohuci Bitcoin
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 15:21:18

uz jen cekam az tezari zacnou vykupovat tesly
Sukh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 22:20:41

Bitcoin sa netazi na GPU
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 15:29:06

no ja jsem s grafikou aktualne uplen v p.... pred 3 tydnama mi dva mesice po zaruce odesla rx5700, napred drobne artefakty v obraze, pak se celej rozsypal uz pri bootu a ted jedu na stare r9 280, kterou jsem si nastesti nechal v supliku.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-03 00:08:49
avatar
Nema nahodou RX 5700(XT) zaruku 3 roky? Nebo to si mel model, kde je jenom dvouleta zaruka? Co mas za model? Ja mam u RX 5700xt Nitro+ 3 roky zaruku, proto mi vadi, ze ted u karet za dvojnasobek msrp zkratili zaruku na 2 roky!
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 22:36:31

ja byl tenkrat tak natesenej, ze jsem bral hned po vydani referenci a od asrocku, ktery mel jen 24 mesicu. kdyz to vsechno byli stejny karty jen s jinou nalepkou na chladici, tak me vubec nenapadlo resit zaruku. stejny problem se mi stal drive jen u geforce 8800GT, ale ta odesla az po 4 letech.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-03 02:10:18
avatar
Ja byl taky natesenej a bral hned az nereferencku.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-02 23:06:18
avatar
V clanku zminovane karty te tezarske firme ovsem neprodalo samotne AMD, ale ti konkretni vyrobci nereferenci a v tom je dost zasadni rozdil. AMD na tom obchodu pravdepodobne nemelo o nic vic, nez kdyby se ty karty prodaly za cenu blizkou MSRP.
Osobne s tim mam obecne dost velky problem, situace je mizerna, prijde mi pochopitelne za ty nedostatkove produkty dnes priplacet - neskutecne me ale sere neumerne priplacet tomu retezci vypocitavych distributoru, prekupniku a scalperu (koncovych prodejcu), kdyz vim ze ten co na vyrobe produktu ma nejvetsi zasluhy, ten v naproste vetsine pripadu z tech penez navic vubec nic nema
m4xp0w3r7 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - řešení jsou kryptoměny 2021-09-03 08:47:36

Tuhle věc s nekontrolovanou inflací, kdy se tisknou ničím nekryté papírky (nebo spíš z 90% vznikají ničím nekryté virtuální číselka v bance), řeší právě kryptoměny.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 263x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 717x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1715x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11