Intel „ALDER LAKE“ procesor vyfocen – 10nm, 8velkých+8malých jader, DDR5 a LGA 1700 platforma Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 15 říjen 2020
altSoučasná LGA1200 platforma a Z490 je mrtvá věc. Intel chystá na příští a další roky novou.

 

 

 

 

Jaká je situace u Intelu, všichni dobře víte. Speciálně v desktopu to vypadá, že Intel prakticky rezignoval a soustředí se výhradně na OEM, kde mnozí výrobci sestav AMD varianty stále zákazníkům ani nenabízí (náhoda?). V retailu si totiž Intel prakticky už ani neškrtne a neexistuje žádný důvod, proč si dnes Intel platformu pořídit. Bohužel v dohledu není žádná změna.

Náhled na to, co Intel připravuje, není příliš optimistický. Intel nevyřešil nic z toho, kvůli čemu má jeho výroba i generace procesorů už roky potíže a především zpoždění. S velkou slávou představený 10nm SuperFin proces, je jen berličkou pro 10nm, kdy je tak alespoň použitelný. Ovšem není to ten 10nm, který Intel kdysi plánoval. Umožní ale uvést na trh konečně i 10nm desktopové procesory. Jenže hned tak to nebude.

Plánovaný nástupce SKYLAKE-X, tedy současné Core i9-10000X série pro X299, měl být 10nm ICE LAKE-X, byl prý zrušen. Intel uvede jen serverové verze, a to někdy v Q2 2021. Co bude dál, je otázka. Nevypadá to ale, že by Intel byl schopen uvést nějaký skutečný high endový procesor v roce 2021 a dokonce ani v roce 2022. Pokud jde o mainstream, tak víte, že Intel chystá ROCKET LAKE pro stávající LGA1200 platformu. Ten má ale potíže, byl odložen až na konec března (efektivně tedy do Q2 2021). Jde navíc o 14nm generaci, založenou na původně 10nm ICE LAKE. Nabídne ovšem jen maximálně 8jader/16vláken. A přes vylepšení IPC nemá šanci výkonem natož efektivitou skutečně dotáhnout RYZEN 5000 sérii, která přitom bude už v té době skoro půl roku na trhu. Bude to také prý poslední generace procesorů pro současnou, fakticky už mrtvou LGA 1200 platformu, na které alespoň zprovozní příští rok PCIe 4.0, které dnes nabízí pouze AMD platformy. Co bude dělat Intel dál?

  • ALDER LAKE „Small.BIG“ a nová LGA 1700 platforma!

O téhle generaci víme už nějakou dobu. Aktuálně ale videocardz servíruje pořádné fotografie vzorku tohoto nového procesoru. Ten je podle očekávání nezanedbatelně větší, než současné mainstreamové procesory Intel.

Na šířku má 37,5mm, ale na výšku narostl na 45mm, ze současných 37,5mm. Samozřejmě to nepřekvapí, když se patice pro novinku jmenuje LGA 1700 zatímco současná je LGA 1200 ;). Uvnitř tedy nepochybně bude podstatně více křemíku.

ALDER LAKE má být vůbec první desktopovou 10nm generací, používat bude novou GOLDEN COVE architekturu. Ale pozor, jen na maximálně 8jádrech! Procesor bude mít vedle totiž dalších 8jader, ale mnohem slabší s úspornější „ATOM“ série. Co by celkem 16jádrový procesor tak ovšem stěží bude konkurovat 16jádrovému RYZEN, který má jen ta velká jádra.

LGA 1700 platforma by nicméně měla disponovat už DDR5 a také prý PCIe 5.0. Údajně by měly vyjít v druhé polovině příštího roku, což ale s ohledem na to, že Intel své plány zásadně neplní a nedodržuje, a teprve v Q2 vlastně na trh dorazí ROCKET LAKE, dříve jak v samém závěru roku 2021 bych s ALDER LAKE rozhodně nepočítal. Spíše první polovina 2022 zní reálněji. Výkon je otázkou, speciálně když AMD už brzy vydá ZEN3 procesory, které velmi pravděpodobně příští rok také dorazí pro AM5 platformu s DDR5. Intel a jeho ALDER LAKE ale nebude stát jen proti nim, protože v polovině roku 2022, tedy dost možná v době, kdy tyhle 10nm novinky Intelu dorazí reálně na trh, AMD vydá již 5nm zcela nový ZEN4 pro AM5 platformu s DDR5 a pravděpodobně také PCIe 5.0.

Jinými slovy, jakkoliv teď zní a vypadá Intel ALDER LAKE zajímavě, musel by na trh jít hned, aby zajímavý byl. Protože pokud vyjde za rok či spíše rok a půl, nevidím příliš šanci, aby mohl konkurovat soudobému 5nm ZEN 4. Bude to prostě jako dnes, kdy Intel konkuruje 7nm RYZEN 3000/4000/5000 svými 14nm procesory. Současně nevěřím tomu konceptu Small.BIG (kombinaci malých+velkých CPU jader). Možná v mobilní oblasti, kdy u ARM tohle funguje, to má smysl. Ale v desktopu? Tam chceme koncept BIG.BIG a ještě větší BIG.

Je samozřejmě jasné, že Intel míří ALDER LAKE hlavně na mobilní segment, jenže protože pro desktop nemá nic jiného, míří tam tyto procesory také. Ale pokud to dopadne tak, jak to vypadá, tak místo toho, aby Intel stáhl náskok, který AMD získává se ZEN3, tak se s nástupem 5nm ZEN4 rozdíl ještě zvětší. Zvrátit by to prý měl až METEOR LAKE s kompletně novou architekturou, ale údajně také pro LGA 1700. Hlavně by měl používat už údajně 7nm Intel výrobu, někdy na přelomu 2022/2023. Jenže pokud půjdou věci u Intelu jako dosud, tak to bude polovina až konec roku 2023 nejdříve. A upřímně o 7nm Intel stále silně pochybuji. Už 14nm měl zpoždění, 10nm pak v původně plánované verzi neexistuje, v té současné přitom teprve teď je trochu použitelný a pro jiné než část mobilních procesorů stále není. Takže se bavíme o nějakých 4-5 letech zpoždění. Takže když Intel říká, že 7nm bude mít v roce 2022, kdo tomu může věřit, vzhledem k tomu, že Intelu nesplnil naprosto nic, co posledních 5 let sliboval. A stát přitom kolem roku 2022/2023 bude proti ZEN5 a možná už na 3nm …

Každopádně současná Intel Z490 LGA 1200 platforma je opravdu mrtvá. ROCKET LAKE příští rok na tom nic nezmění, bude jen posledním hřebíčkem a nebude na trhu vůči ZEN3 řešit vůbec nic. Novou DDR5 platformu LGA 1700 pak reálně očekávám až začátkem roku 2022 nejdříve. A je otázkou, zda s tím konceptem malých/velkých jader, evidentně orientovaným na mobilní platformu, si Intel v desktopu spíše neublíží. Takové jsou nicméně plány Intelu na následující 2 roky.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Maskot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-16 08:49:56

Proč mám pocit, že většina vašich článků je do oka bijící a agresivní vůči Intelu?
Osobně mám také již několikátý procesor z řad AMD konkrétně Ryzen 1700. Nic méně je pravdou, že kdo chce univerzální procesor pro hraní, práci, výpočet, rendering, tak s jistotou sáhne po AMD.
Pokud se, ale bavíme o čistě herním výkonu, zde má pořád navrch Intel ano je to v řádu procent až desítek procent záleží jak je hra optimalizovaná, ale pořád je na tom o fous ve hrách lépe.
Uvidíme jak se posune Zen3, samozřejmě jim držím palce, aby to vyšlo. Tím bych pak Zen 1 přeposlal směr dětský pokojíček a pořídil Zen 3. Počkám si na nezávislé testy napříč Světem a ono z toho něco vypadne.
Jinak poznámka, že v roce 2022/2023 bude AMD na 3nm je hodně scifi si myslím.
"když nejde o život, tak jde o h...."
LubiQus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-16 12:24:06

To neni pocit, to je fakt
Na DDWorldu by si nejvic prali, aby Intel a NV neexistovali, pak by nas AMD vsechny prevalcoval cenou a nemeli bychom tu vubec zadny generacni rozdily ve vykonu. Intel jsou idioti, kdyz meli vsemoc, tak zadny posun vzhuru, AMD je ted drti a opravnene.
Sam mam Intel CPU, ale kdybych mel do budoucna menit, tak uz jdu do AMD a to stejne doporucuji i kamosum....Intelu vsak nic spatneho nepreji. Tady z toho maji proste radost, pac AMD ma prevahu a to k radosti staci, jen maji nutkani to rikat a pripominat v kazdem clanku a nekolikrat Ale jsem rad, ze maji radost, te je ted na svete malo.
Majklos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-16 12:38:08

to je škoda, že tady ty příspěvky dlouho nezůstanou. Dal jsem palec hore

Já jsem rád, že i když intel dostal na zadek od AMD, aspoň je vidět, že něco zkouší. V tomto případě Big.little. A když už nemá šanci dalších pár let vyhrát desktop, tak "alespoň dobře pro ně", že se snaží udržet notebooky. V nich je prodejnost podle výsledků na google 2x větší než desktop. Servery jsou jiná liga.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-16 13:03:44
avatar
bohužel je to jen váš neopodstatněný pocit, nemá s DDW nic společného ...

Intel a NV musí existovat nepřejeme si převahu AMD stejně jako si nepřejeme převahu Intelu nebo NVIDIA ...

co nám na Intelu a NV vadí je přístup v mnoha věcech, to je to co kritizujeme a kritizujeme to i u AMD když na to přijde.

to je bohužel ten problém, že vy neodlišujete že mi nepíšeme proti Intelu, NVIDIA nepomlouváme je ani nic takového, píšeme věci tak jak jsou a tak jak je NV s Intelem udělají. Ale rozhodně jsem zvědaví na jejich produkty, testujeme je a testovat budeme. Intel je naším dlouhodobým partnerem, naší kritiku vnímají a nejsme jediní, co jej kritizují, bohužel v současném stavu věcí s tím nic nenadělají. je to o produktech ...

Ano, převaha AMD je překvapivá zajímavá a hlavně je nutné připomínat, že to není normální situace, speciálně v tom srovnání možnosti AMD vs Intel/NV .... na tom není nic zaujatého proti ani vůči něčemu a někomu ...

bohužel zde vidím agresivní zaujatost proti DDWorld.cz ze strany některých, ačkoliv nic z toho co píši zaujaté vůči Intelu není, je to jen souhrn faktů a situace jaká je a kam směřuje. nic víc. Váš subjektivní názor na to je váš a DDWorld.cz s ním nemá nic společného, takže nás prosím do svých fantasií o tom jak píšeme proti Intelu a NV, netahejte. Intel nás podporuje, NV by nás také podporovala, kdyby tam byl někdo normální s kým by se dalo normálně bavit, AMD nás podporuje, bez těchto a dalších firem by DDWorld.cz pravděpodobně ani neexistoval ... DDWorld.cz přeje všem třem to nejlepší, hlavně kvůli sobě i nám zákazníkům ....

takže pokud někdo vidí a píši že DDWorld.cz píše zaujatě proti nim, je blázen. není pro nás nijak výhodné, kdyby jeden z nich přestal existovat
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-18 08:58:22

Ten pocit tady ma min. 50% uzivatelu
Ale coz, uz jsme si zvykli...
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-18 09:07:54

Ten Rocket vypada ale docela dobre, ma jit pres 5Ghz, urcite bude konkurenceschopnym proti AMD. Uvidíme kolik bude topit, ale vykon mit bude, o tom nepochybuju.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-16 12:59:03
avatar
jediné co vidím je agresivita vůči DDW a plácání nesmyslů o tom, že píšeme proti Intelu ...

píšeme fakta o Intelu, to je rozdíl. Intel je naším partnerem, dlouhá léta, jeho současná situace je taková, jakou ji popisujeme a to není nic agresivního vůči němu. navíc DDW za situaci Intelu vážně nemůže ...
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-10-18 09:08:32

Nebud agresivni ty, nebudeme ani my. To je jednoduche..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!
Bugatti Bolide – superauto. Z 0 na 500km/h za 20s!Čtvrtek, 29 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1197x
Komentářů: 15
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?
Cyberpunk 2077 se opět odkládá! Proč?Úterý, 27 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1633x
Komentářů: 15
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!
MANDALORIAN se připomíná druhou řadou!Úterý, 20 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1677x
Komentářů: 4
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!
Nové nejrychlejší auto světa jelo 532 km/h po dálnici!Pondělí, 19 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 2355x
Komentářů: 12
Funkční světelný meč prořeže i ocel!
Funkční světelný meč prořeže i ocel!Neděle, 18 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2890x
Komentářů: 9
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!
Vyšlo Torchlight III – je to neuvěřitelně nudná hra!Úterý, 13 říjen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2105x
Komentářů: 3