Intel chce uvést své Xe grafické karty v polovině roku 2020 – zatím míří na low end? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 17 říjen 2019
altPrvní generace GPU má být 10nm, výkonnější varianty dorazí později na 7nm.

 

 

 

Pokud jde o reálné produkty Intelu, není dnes o co stát, kromě velmi omezeného počtu 10nm mobilních CPU, Intel nepředstavil nic, co by stálo za pozornost a vlastně za koupi. O to urputněji Intel představuje pro své investory smělé plány a krásné grafy, jak chce současnou opravdu nepěknou situaci změnit. Takže se dozvídáme další a další optimistické plány. A pokud měl něčeho Intel dostatek, tak to byly optimistické plány a všichni víme, jak to s 10nm výrobou a několika generacemi CPU, které už měly být na trhu od roku 2016, dopadlo. Intel je navíc znám tím, že to co říká a to co dělá, jsou dvě zcela rozdílné věci.

Obvykle totiž dopadají věci tak, že Intel sice slíbí 10nm CPU, ale ten se třeba objeví jen v několika málo předváděcích kusech na konci roku, ale Intel si odškrtne splněný slib a tvrdí, že 10nm CPU má tedy na trhu. Proto speciálně u Intelu berte všechna data, která tahle firma uvádí, s velkou rezervou. Když Intel dnes řekne že to bude 2020, myslí tím 2021 někdy až 2022, protože je velký rozdíl mezi představením a uvedením produktu na trh. Například 9900KS procesor Intel představil už v červnu, ale je tu skoro listopad a 9900KS stále není běžně na trhu. A to jde o již existující produkt, který se až na vyšší takt nijak neliší od dávno existujícího. U novinek na nových výrobních procesech je to ještě složitější.

A tak s velkou dávkou nedůvěry sledujeme informace, kdy Intel naznačuje, že první vlastní samostatná GPU, představí v polovině příštího roku. Konkrétně v červnu velmi pravděpodobně na Computexu. Raja Koduri, který grafické divizi Intelu dnes vládne a tvoří pro něj celé portfolio, tohle datum sám naznačuje. O detailech ale Intel mlčí, s výjimkou tvrzení, že prý chystá GPU pro všechny segmenty trhu, od low endu po HPC. Jenže je to Intel, takže jediná jistota je, že to nebude zdaleka tak jednoduché a jasné.

V tuto chvíli další informace z průmyslových zdrojů naznačují, že Intel jako první chystá vyloženě low end modely, tedy samostatná GPU pro mobilní a desktopový segment. Dává to samozřejmě smysl, protože malá GPU vlastně už Intel má integrovány v CPU, takže je osamostatní, trochu zvětší a posílí, dá jim vlastní GDDR6 paměti a grafické karty jsou na světě. Údajně by tahle první generace měla stavět na 10nm architektuře Intelu, a tedy čipy budou také 10nm. Určitě ale nepotěší zájemce o výkonnější grafická řešení, kdy to vypadá, že nic takového Intel v roce 2020 na trh neuvede. Maximálně nás čekají nějaké optimistické prezentace.

Výkonnější produkty prý přijdou na řadu až v roce 2021 a to už na 7nm. Samozřejmě půjde o řešení určená i pro HPC segment a multičipovou platformu FOREVOS, tedy CPU kombinované s GPU. Tenhle plán má jednu vadu, Intel nemá 7nm výrobu. Vše tedy zní značně přehnaně optimisticky. V obou případech bych tedy řekl, že mezi představením a uvedením Intel grafických karet na trh, uběhne mnohem více času, než by bylo zdrávo. Celkem věřím tomu, že Intel dokáže dostat v roce 2020 nějaký ten low end, otázkou je jen cena takových řešení, kdy Intel stojí proti rozjetým konkurenčním AMD a NVIDIA. Hlavní zbraní Intelu je tak především jeho platforma a možnost tlačit na OEM výrobce, aby v kombinaci s Intel CPU používali Intel GPU. Z toho zákonitě nejvíce nervózní musí být NVIDIA, která může ztratit opravdu hodně. Tím spíše, že AMD a jeho nová 7nm NAVI generace také míří ve velkém znovu na OEM trh a AMD má také vlastní procesory a platformu a zájem na to ji tlačit jako celek.

Z pohledu maximálního výkonu, technologií a efektivity ale silně pochybuji, že Intel bude hned konkurenceschopný. Nejspíše to bude pár let trvat a stát Intel hodně miliard dolarů. Ale Raja Koduri má prakticky neomezený rozpočet (což je velká změna proti tomu, co měl u AMD) a zájem a podporu Intelu na GPU trh pořádně vstoupit, tak uvidíme … Radím každopádně zdrženlivost v očekávání a považuji za krajně nepravděpodobné, že by Intel v roce 2020 soupeřil třeba s kartami jako Radeon RX 5700 sérií apod.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-18 20:16:23
avatar
Vzhledem k ovladačům Intelu, kdy některé starší hry jsou -game over- bych si od nich grafiku koupil jen když by byla ultralowendově naceněna.
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-18 22:54:41
avatar
Což jak víme se nestane
Každopádně se obávám že to dopadne stejně jak dnes, že nekoupíme jiný notebook než s Intel cpu a gpu.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-19 08:51:01
avatar
Viděl bych to více pozitivněji. Možná přijdou i ARM verze s linux distrem. Třeba se v téhle oblasti (ARM CPU) znovu probere i nvidia, když ji Intel začne ohrožovat i v GPU.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-19 15:16:20

njn poslední grafice i740 po roce zařízli ovladače
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Nové Age of Empires 4 oznámeno! RTS v novém kabátku.
Nové Age of Empires 4 oznámeno! RTS v novém kabátku.Pátek, 15 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 337x
Komentářů: 0
Vyšlo Star Wars Jedi: Fallen Order – jedna z nejlepších her roku!
Vyšlo Star Wars Jedi: Fallen Order – jedna z nejlepších her roku!Pátek, 15 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 277x
Komentářů: 1
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!
128jádrový AMD Epyc Rome Server pod drobnohledem!Středa, 13 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2097x
Komentářů: 7
Sonic The Hedgehog – filmová podoba ježka výrazně vylepšena!
Sonic The Hedgehog – filmová podoba ježka výrazně vylepšena!Úterý, 12 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 960x
Komentářů: 3
Recenze Need For Speed Heat – Lepší než se čekalo?
Recenze Need For Speed Heat – Lepší než se čekalo?Neděle, 10 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1522x
Komentářů: 3
Profesionální hráč brečí, podváděl a dostat BAN na Fortnite
Profesionální hráč brečí, podváděl a dostat BAN na FortniteČtvrtek, 07 listopad 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1480x
Komentářů: 20