Intel Cryo Cooler chlazení na AMD RYZEN 9 5950X – aneb 5GHz na 16jádrech žádný problém! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 15 listopad 2020
altZajímavé chlazení Intel Cryo, které se objevuje ve více verzích, by slušelo AMD procesorům.

 

 

 

 

Intel ve spolupráci s EKWB a Cooler Master, vyvinuly chlazení, které dokáže procesor v normálním prostředí chladit na tepoty až kolem 0°C. Není to přitom velké hlučné mrazící zařízení, ale velikostí normální „vodní chlazení“. Ve spolupráci s Cooler Master vznikl dokonce už i AiO model, o kterém jsme vás informovali:

Bohužel, Intel si tuhle zajímavou technologii, využívající termoelektrické chlazení (spotřebuje přes 200W samo o sobě), nechává jen pro sebe a svou platformu. Zatím se neobjevila AMD varianta, ačkoliv by samozřejmě nic moc nebránilo udělat potřebnou upínku.

Pokud jste stejně jako já dumali nad tím, co by se stalo, pokud by se tohle chlazení osadilo na nový RYZEN 9 5950X, tak už nemusíte. Der8auer vzal tu verzi od EK a udělal si vlastní upínání na AM4 a nasadil jej na ten nový RYZEN:

5950X s ním boostuje běžně na i nad 5GHz a to i na mnohem více než 1 jádru. Prakticky celý CPU dokáže běhat v lehčí zátěži na 4,9GHz v náročnější zátěží přes 4,8GHz stabilně. Dokázalo by to asi i více, kdyby Der8auer nemusel používat k ovládání a řízení toho chlazení druhý PC s Intelem, protože samozřejmě SW není pro AMD platformu dostupný. Takže celé to jede bez jakékoliv optimalizace a vlastně i zapojení do AMD platformy. A pokud jde o taktování, tak stabilně to dokázalo udržet 5,3GHz na všech 16 jádrech! Takže potenciál je jasný, tohle prostě žádné normální vodní chlazení nezvládne.

Už je tedy jasné, proč se Intel brání rozšíření této zajímavé technologie. Je otázkou, zda je to jen dočasné (časová exkluzivita?). Nevím, jestli výrobcům chladičů brání něco použít termo-elektrický princi chlazení jako takový. Samozřejmě ale Intel poslední, co potřebuje, aby AMD dokázalo s RYZEN 5000 procesory běhat stabilně na 5GHz i více. Už teď i když jeho Core mají i více než 5GHz, tak na AMD nestačí. A to za situace, kdy se AMD procesory pohybují stabilně kolem 4400 – 4600MHz na celku a 4,7 – 4,9GHz na 1 jádře. Takže kdyby AMD mělo k dispozici těch 5GHz pořád, neměl by Intel žádnou šanci dohnat AMD nejméně další tři generace jeho procesorů (tedy alespoň podle toho, co teď pro desktop následující 2 roky plánuje vydat).

Samozřejmě to termoelektrické chlazení má své nevýhody. Tou hlavní je jeho spotřeba sama o sobě (200W+). Ale zase v podání EK a hlavně nového Cooler Masteru AiO, je dostatečně kompaktní a jednoduché na to, aby se to dalo používat běžně doma. Prostě je to zajímavé. Neočekávám, že by Intel dovolit to vlastní řešení, aby fungovalo na AMD, ale možná s nějakou časovou prodlevou podle mě EK i Cooler Master nabídnout AMD variantu. Ostatně je to jen otázkou upínání a SW podpory. Ani jedno by neměl být velký problém. Potíž bude prostě to, jak moc se v to Intel angažoval, jaká je tam tedy případná exkluzivita, zda časová nebo i jiná apod.

Ale výrobci by byli hodně proti sobě, pokud by se nepokusili tohle chlazení pro AMD nabídnout. Aspoň teď už víme, jestli by to za to stálo, alespoň pro nadšence ;). Každopádně myslím, že Der8bauer tímhle svým pokusem, pár lidí u Intelu asi dost nepotěšil. Snad na něj nepošlou právníky :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 06:40:57

Niet sa čomu čudovať prečo intel to nechce velmi spristupniť pre AMD 5950 so všetkymi jadrami na 5,32GHz. Lepšie sa s tym robi ako s dusikom, to je pravda, nič to nemeni na tom že toto už je fakt len pre nadšencov
PeHa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hroza 2020-11-16 07:51:43

Videli ste bu barieru na tu skondenzovanu vodu? Hroza. Plus asi to je iba na jednu polohu dosky. Vsak sa to pritlaca rovno na maticnu dosku. + Tych 200W naviac. No aj ked som dost velky nadsenec, tak do mojho stroja to v zivote nepojde. PS: dat 200W kazdu hodinu len preto, ze sa intel nevie pohnut z miesta a poriesit novy a dobry navrh cpu sa mi nechce.
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-17 15:42:57
avatar
Souhlasím s tím, že technologie zajímavá, ale zdvojnásobit si odber CPU, + riziko kondenzace sa zo nestojí,... preferuju veci na kterých se nemá co pokazit, takže masiv pasiv + 1-2 vetráky,...
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 09:05:36
avatar
Přijde mi to jen jako kuriozita pro nadšence, ekonomicky a výkonnostně to nedává smysl, vždy se víc vyplatí pořídit silnější CPU, než tenhle extrémní systém.
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 12:43:29
avatar
Kde mohu pořídit silnější procesor než 5950X na hry? To je pro lidi co honí FPS ve Fortnite, PUBG, CS atd.. nejde tady o výkon jako takový ale o co nejvyšší FPS.. viz ted nový 360hz monitor.
MAXX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 09:28:19
avatar
Já ve svém projektu s peltierem počítám (ekonomika stranou), ale kvůli problémům s kondenzátem bude výkon chlazení nastaven, aby teplota komponent (CPU+GPU) byla na teplotě 25°C.
Osidlus [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 10:39:42

Dalo by se odebrat trochu studeného proudu za chlaďákem a posílat to přes výměníček do okolí procáku. Nejlépe přes ramky. Kondenzát se bude tvořit na tom výměníku. Nějaké 3d printy by to mohly usměrnit-lokalizovat.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-11-16 15:41:29

Peltiera máte v každém stupidním 12V chladícím boxu do auta. Účinnost chlazení je více než zoufalá, ale v boxu jde o co nejmenší velikost a hmotnost a také krátkodobý provoz. Cpát to na procesory je stupidita po vzoru Intelu (na megažravé procesory dáme něco, co je ještě megažravější). Když si pak tuto kombinaci Intel+Peltier přepočtu na Flops/Watts, tak se dostanu někam k prvním relátkovým počítačům z II. světové války .
EuMatBa [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Exkluzivita 2020-11-16 16:23:49

Jó, já měl Peltiéra i na Pentium I (Socket 7), to má Intel teda hodně dlouhou exkluzivitu :-P
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vyšel Mass Effect Legendary Edition! A je to pecka.
Vyšel Mass Effect Legendary Edition! A je to pecka.Pátek, 14 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1461x
Komentářů: 15
Stargate: Timekeepers – nová hra s tématikou StarGate!
Stargate: Timekeepers – nová hra s tématikou StarGate!Středa, 12 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1550x
Komentářů: 7
DLC Wrath of the Druids pro AC Valhalla. Jaké je?
DLC Wrath of the Druids pro AC Valhalla. Jaké je?Středa, 12 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 588x
Komentářů: 0
Hráči natočili film lepší kvality než Hollywood :)
Hráči natočili film lepší kvality než Hollywood :)Úterý, 11 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1599x
Komentářů: 5
Filmový VENOM 2 v první ukázce. V kinech letos.
Filmový VENOM 2 v první ukázce. V kinech letos.Pondělí, 10 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 926x
Komentářů: 2
Metro Exodus Enhanced – Ray tracing efekty v lepším
Metro Exodus Enhanced – Ray tracing efekty v lepšímPondělí, 10 květen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1054x
Komentářů: 13