Intel hledá viníky situace. Vyrazil šéfa vývoje a rozdělil teamy. Nové produkty vypadají mizerně. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 29 červenec 2020
altU společnosti Intel teď vymýšlejí, jak uklidnit trhy a akcionáře. Moc se to nedaří.

 

 

 

 

Ačkoliv Intel ohlásil vysoké tržby, všechny ostatní ukazatele hovoří o systematických problémech, které narůstají. Neustále se opakující problémy a odkládání 10nm produktů, sliby a následné odkládání 7nm a do toho vydávání velmi nezajímavých produktů, které nejsou schopny konkurovat výkonem a vlastnostmi jiným, toho už si všímají všichni. Akcie společnosti tak pokračují v sešupu a především důvěra v Intel je v současnosti veškerá žádná.

Vedení společnosti se tak s tím vydalo něco dělat, aby vyslalo signál. Odnesl to šéf celého vývoje technologií, kterého Intel před časem přetáhl z Qualcommu v roce 2016, aby mu pomohl vyřešit situaci s výrobními procesy. Nahradil tak před časem propuštěnou šéfku vývoje výroby, a situace se tak po letech opakuje jako přes kopírák. Jen s tím rozdílem, že stav 10nm výroby se od té doby vlastně nezměnil, protože je to selhání určitě více než jednoho člověka.

Intel současně rozdělil a přeorganizoval teamy vývoje, kdy stále nemá nového hlavního šéfa vývoje architektury poté, co náhle odešel Jim Keller. V čele grafické divize pak zůstává Raja Koduri. Problémem toho všeho je, že se vlastně nic moc nemění. Většina lidí v jednotlivých teamem je stále stejných, včetně veteránů, kdy tak můžeme říci, že všichni ti, kteří to tam vedli a dovedli do stávající situace prostě zůstávají a nic se vlastně nemění, jen na oko dochází k reorganizaci, která tak bude ještě složitější. Ostatně o tom, že komunikace v rámci Intelu v rámci externích pracovníků a všeho vývoje je už teď noční můra, takže to bude všechno ještě více zamotané. Mnozí poukazují na to, že v podobně situaci u mnoha firem bývá zvykem odvolání šéfa firmy a vedení, jenže na to jsou tam všichni zabetonovaní a tohle už Intel narafičil minule, kdy obětním beránkem byl právě šéf firmy, kdy si Intel vymyslel jako důvod jeho odvolání naprosto nesmyslnou aféru s podřízenou, která dávno nebyla aktuální. Jednoduše vedení Intelu pokračuje v tom, co dělalo poslední roky, tedy hledá viníky a odvádí pozornost.

Není divu, že trh, akcionáři a investoři na tahle oznámení prakticky nereagovali a když, tak s další nedůvěrou. Protože prostě tohle všechno už tu bylo. Reorganizace, výměny lidí, přerozdělení teamů atd. tohle všechno Intel v posledních letech udělal, vždy následováno sliby o úžasných 10nm produktech brzy na trhu a víme, jak to dopadlo. Není divu, že teď už Intelu nikdo při smyslech nevěří a dokud Intel nedodá něco pořádného, tak důvěru neobnoví.

  • Nic pořádného se nechystá! Nové produkty vypadají dost mizerně

Jenže problém je, že Intel nic skutečně zajímavého nechystá. O 10nm XEON procesory čeká další odklad a jakkoliv Intel všechny chlácholí, že je letos vydá, realita je, že nebudou reálně na trhu dříve, než na přelomu Q1/Q2 příští rok! A to kdoví, jestli Intel vůbec vyřeší jejich potíže. Už teď ale jejich výkon je dost smutný. Za současným 64jádrovým ZEN 2 EPYC procesorem od AMD v některých ohledech zaostávají a tam, kde jej poráží, je to díky AVX-512 benchmarkům, které ale v praxi nemají velký význam. Jinými slovy, Intel stěží s dvojicí 28jádrových ICE LAKE 10nm procesorů, stěží porazí současný jeden EPYC, což znamená, že je prakticky bez šance proti novému ZEN 3 EPYC, který to na rozdíl od Intelu letos na trh reálně stihne!

To ale není všechno. Velmi špatné zprávy přichází od lidí, kteří již testují nové ROCKET LAKE procesory. Jejich výkone je prý nižší, než se čekalo. Mají sice novou architekturu díky jádrům WILLOW COVE, jenže místo 10nm jsou 14nm, což si vyžádalo velké ústupky. Nárůst IPC je tak prý v reálných aplikacích pouze 10% proti „SKYLAKE“, tedy současným Core 10000. Jenže to není všechno.

Současné procesory mají až 10jader/20vláken, nové ROCKET LAKE mají jen maximálně 8jader/16vláken a stejné takty. Jinými slovy, v mnoha aplikacích bude Core i9-10900K výkonnější, než Core i9-11900K, protože 2jádra/4vlákna nenahradíš jen 10% zlepšením IPC. TDP procesorů je prý příšerné, ještě vyšší než u současných Core 10000 modelů. Do některých desek LGA 1200 navíc nepůjdou, pokud chcete PCIe 4.0, které konečně ROCKET LAKE-S nabídnou. Některé LGA 1200 desky totiž PCIe 4.0 neumí takže nové modely jsou na cestě. A to bude pro LGA 1200 platformu všechno, protože 10nm nástupce ALDER LAKE s 8velkými a 8malými jádry, dorazí do nové LGA1700 patice.

Není tedy divu, že ROCKET LAKE vypadá dosti zoufale a nemá velkou důvěru výrobců. 10% IPC vypadá solidně do doby, než si uvědomíme, že Intel dokonce o několik % IPC přišel v poslední době, díky ucpávání a záplatování bezpečnostních děr. V současnosti je tak RYZEN 3000 (ZEN2) o několik jednotek % lepší pokud jde o IPC. Takže s 10% zlepšením v případě ROCKET LAKE, které navíc přijdou téměř určitě až v Q1/Q2 příští rok, Intel stěží překoná současné RYZEN procesory, které ovšem už v Q4 tohoto roku nahradí nové ZEN 3 procesory, kde se mluví o zhruba 15% posunu IPC vůči ZEN 2 a posunu taktů a tedy výkonu celku ještě o víc. Takty ROCKET LAKE vůči současným Core 10000 procesorů zůstanou přinejlepším stejné. Takže je prakticky vyloučeno, že by ROCKET LAKE dokázal ZEN 3 procesorům RYZEN konkurovat lépe než současné procesory současným RYZENům. Očekávat také můžeme nadále příšerné ceny, příšernou spotřebu a spousta bezpečnostních chyb a nedodělků. A vůbec je otázkou, jak a kdy se ROCKET LAKE procesory reálně objeví na trhu, protože současné 14nm CORE 10000 jsou na tom s dostupností různě, Intel navíc musel uvést na trh další níže taktované modely, protože prostě nedokáže vyrábět čipy s tak vysokým taktem, jak plánoval.

  • V dohledu není zatím zlepšení

Investoři a akcionáři tedy nemají nejmenší důvod věřit Intelu, že v dohledné době se jeho produktová nabídka zlepší. Naopak to vypadá, že AMD mu ještě více podskočí, pokud je o výkon a vlastnosti produktů, na což Intel chtě nechtě bude muset reagovat nižšími cenami, což sníží marže i příjmy, prostě přesně ty věci, které mají akcionáři tak rádi. Osobně jsem tak zvědav, jak dlouho se současné vedení firmy ještě udrží, než bude muset někoho obětovat pro dílčí uklidnění akcionářů. Aktuálně ohlášené změny a vyhození jednoho člověka, který určitě nemohl za celou situaci, navíc když do firmy přišel až v roce 2016, těžko může být řešením. Intel také pracuje na novém logu pro své procesory:

Ale nevím, nakolik to jeho procesory změní, i když někteří lidí si myslí, že správné logo na čipu přináší mnoho výkonu atd. :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 06:22:14

Někde jsem četl, že Intel nemá k dispozici ty dostatečně ultra dupr jemné optické přístroje na vypalování litografie do křemíku - a ty si Intel sám obecně nevyrábí, protože je vyrábí jiná monopolní firma pro celý svět (pro všechny).
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 11:07:03
avatar
ano, existuje víceméně jediná firma na světě, která ta klíčová speciální zařízení vyrábí (je schopna vyrábět) a kapacity jsou plně vytíženy na 2 roky dopředu. Nicméně není to primární důvod zpoždění u Intelu, problém je v jeho výrobě samotné a v jeho návrzích čipů ...
OnGameOff [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - LOL 2020-07-30 08:17:27
avatar
Ta poslední věta nemá chybu ! :-)
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-31 12:03:01
avatar
To logo Intel EVO .. to je nějaký trolling ?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 517x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1716x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1584x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1672x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1014x
Komentářů: 0