Intel nemá nic nového, ale slibuje neuvěřitelné – nový 18 jádrový Core i9 bude prý 2x výhodnější! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 04 září 2019
altŽe Intelu teče do bot, je více než evidentní. Ještě snad nikdy nemluvil o AMD tolik, jako teď.

 

 

 

 

Na prezentaci společnosti Intel na probíhajícím veletrhu IFA zůstali mnozí hosté v šoku. Intel strávil významnou část prezentace doslova a do písmene bez přehánění pomlouváním a házením špíny na AMD. Vytrhávám věcí z kontextu a marketingovou smrští, jak moc je prý stále lepší (opíraje se o vlastně aplikace, které si optimalizoval sám, ignorující ty, kde prohrává). Ještě nikdy Intel nemluvil o AMD tolik, jak teď, což je jasný indikátor toho, jak moc mu leze na nervy, že ho AMD prostě předběhlo a všichni o tom vědí. Včetně mnoha těch, kteří doteď slepě věřili všemu, co jim Intel navykládal. Ale těžko mohou ignorovat výkony a ceny RYZENů dnes a fakt, že AMD má prostě a jednoduše lepší procesory a platformy jako celek.

Intel se snaží zoufale vykreslovat své procesory a produkty jako jediné skvělé a bezchybné, což se mu moc nedaří (zejména vzhledem k jejich neopravitelné děravosti je neuvěřitelné, že by mu to někdo dnes ještě věřil). Nicméně alespoň se odhalila pravá tvář mnoha novinářů, které Intel zaměstnal ve svém marketingovém oddělení, v čele s teamem z PCPerspektive atd. Ti tak definitivně přestali předstírat objektivitu a naplno kopou za značku proti uživatelům, jak to dělali vždy jen s tou předstíranou objektivitou. Vymýšlejí tak neuvěřitelné marketingové grafy a žvásty, že člověk, co tomu rozumí, zůstává jen nevěřícně koukat.

Každopádně AMD musí být nadšeno. Tolik pozornost od Intelu, kdy ten prakticky v očích každého, kdo tomu rozumí, přiznává, že mu AMD prostě uteklo. Intel se snaží ale vzbudit dojem, že má čím bojovat zpět, což ale není tak úplně pravda. Minimálně na poli procesorů v desktopu, Intel vlastně nemá vůbec nic nového. O to víc zarážející jsou jeho sliby.

  • Intel Core i9-9900KS s 5GHz boostem

                                                    na všech jádrech, dorazí v říjnu

Tohle není novinka. Tohle je stejný procesor, jaký na trhu už máme hned ve dvou verzích. Tedy 9900K a 9900KF (neaktivní integrovaná grafika). Oba mají boost takt 5GHz, ale jen na 1 jádře, vlastně 1 vlákně většinou, pokud je dodržováno 95W TDP. Takže v běžné praxi se 5GHz ani neblíží, tím spíše, když je necháte skutečně dodržovat 95W TDP, tak ten takt ani nepřeleze 4GHz na celku. Většina recenzí a testů na světě je stále 100% špatně a zavádějící, protože nechávají ten CPU překračovat TDP klidně o dvojnásobek s tomu odpovídajícím nárůstem taktů.  

Intel už na Computexu, kde se marně snažil upoutat pozornost proti 7nm RYZEN procesorům, oznámil uvedení Core i9-9900KS. To je úplně stejný 14nm procesor a čip, jen má z továrny nastaven maximální boost tak, aby při určitých podmínkách (hlavně chlazení) dokázal 5GHz na všech jádrech. Jinými slovy, je to továrně přetaktovaný 9900K, nebo vlastně stav, když na desce zapnete MCE (což zapne ten 5GHz takt na všech jádrech už dnes).

Intel ovšem už neříká, kolik tohle bude mít reálně TDP, protože je jasné, že 14nm 8jádro na 5GHz nebude mít ani náhodou 95W TDP. Úsměv pak budí prohlášení, že prý to bude dosažitelné s normálním chlazením. Všichni, kteří víme, jak se chladí Core i9-9900K přetaktovaný na 5GHz, tak je kroutíme hlavou. Zejména pokud Intel nebude v ceně prodávat odpovídající chladič, kterým jednoduše nemůže být nic menšího než 240 nebo 360mm vodní chlazení typu AiO. A i v těch tenhle čip dokáže doslova vařit vodu. Tím spíše, že jde i o cenu. Intel sice může ohlásit tenhle CPU za 15 tisíc, ale pokud k tomu budeme potřebovat 3 – 5 tisícové AIO, tak je to 8jdárový procesor za 20 tisíc, protože k RYZEN 9 3900X za 14 tisíc máme použitelný chladič v ceně.

Potíž toho celého je, že nadšenci, kteří chtějí živit a hladit žravé a topící a vlastně ne moc výkonné 5GHz Core i9-9900K, už ho dávno mají doma, přetaktovaný atd., takže 9900KS nemění vůbec nic. Jo leda by Intel začal prodávat 9900K za to, za co skutečně stojí, tedy maximálně 9 tisíc korun, protože nový RYZEN 7 3700X s 65W má úplně stejný výkon prakticky všude a i se slušným chladičem s RGB v ceně, stojí 8990 vč. DPH. Uvidíme, byla by to radikální, ale opravdu vítaná změna. 9900K je opravdu špatný procesor za 14 tisíc korun a nikdo by ho neměl kupovat (navíc je bez chladiče za ty prachy), ale byl by to stále slušný procesor za 9 tisíc, i když RYZEN je stále atraktivnější, protože je efektivnější, modernější, bez děr a pro lepší platformu s většími možnostmi.

Ale 9900KS není to, nad čím většina lidí zvedala na IFA prezentaci obočí ….

  • Intel slibuje 2x lepší výhodnost „nového“

                      18jádrového Core i9 proti současnému 18jádru pro X299!

Jak od nás jistě víte, Intel se chystá omladit X299 platformu. Ne že by měl čím. Technicky vzato jsou „nové“ CASCADE LAKE-X procesory prostě jen přejmenované SKYLAKE-X v nové výrobní revizi. Stále je to ale stejné 14nm jádro, stejná architektura, stejné IPC, stejný maximálně 18ádrový čip, stejný čipset a stejná platforma bez PCIe 4.0 s méně linkami než AMD a jeho X399 atd. Přesto Intel vypustil tenhle neuvěřitelný slide:

V něm vlastně tvrdí, že nový CASCADE LAKE X bude mít 1,74x – 2,09x lepší prakticky poměr cena/výkon, než stávající modely, kde Intel přiznává, že výrazně zaostává za AMD ThreadRipper procesory, které podle něj mají až 1,61x lepší výhodnost (2950X) než jeho stávající nabídka.

Problém je, že aby Intel tohoto slibu skutečně v praxi dosáhl, musel by buď extrémně zvýšit výkon, nebo extrémně (na jeho poměry) snížit cenu. A obojí se v současné chvíli zdá nepravděpodobné. Pokud jde o zvýšení výkonu, řeknu, že zvýšení o 10%, bude v tomto případě hodně. Bavíme se o stejných 14nm čipech, stejné architektury, stejného IPC pro stejnou X299 platformu. Co za výkon dokáže Intel z nich při rozumných TPD dostat? Počítám prostě s cca 10%. Což je nic, zejména ve srovnání s ThreadRipper.

A to je ta potíž. Ceny. 16jádrový RYZEN TR 2950X stojí 20 590 korun vč. DPH, což bude pravděpodobně i cena výkonnějšího 16jádrového 7nm RYZEN 9 3950X pro AM4. Každopádně 2950X má výkon zhruba mezi úrovní 14jádrového Intel Core i9-9940XE za 34 tisíc a 16járového Core i9-9960X za 41 tisíc korun. Takže je skutečně já bych řekl, že je téměř 2x výhodnější než Intel, ne jen 1,5x. Mimochodem ještě jsem vám to neukázal, ale v průměru je 12jádrový RYZEN 9 3900X pro AM4 za 14 tisíc korun téměř stejně výkonný! Aby Intel dokázal nabídnout 1,74 – 2,09x lepší výhodnost novinek, musel by ten nový o něco rychlejší 16jádrový Core i9-10960X stát méně, než to co stojí 16jádrový AMD Threadripper dnes. Bylo by to skvělé, ale nějak si to neumím představit. Bavíme se o Intelu a tohle by byla největší „sleva“ v jeho historii.

Jsem opravdu zvědav, jak Intel svůj slib o dvojnásobně lepší výhodnosti nových procesorů, které překonají výhodnosti ThreadRipper 2000 řady, naplní. Protože říkám na rovinu, pokud to Intel nesplní, tak bude prohlášen za lháře s už mu to nikdo neodpáře. A nezajímají nás žádné triky, žádné vybrané aplikace ani nic takového. Prostě pokud Intel v průměru běžných testů nedokáže splnit to 1,7x – 2,09 násobně zlepšení výhodnosti a vyrovnat výhodnost TR 2000, tak to dostane zaslouženě sežrat a jeho poslední fandové z řad novinářů se pořádně zapotí.

Samozřejmě Intel spěchá s uvedením „nových“ 14nm Core i9 pro X299, a uvede je, i kdyby to měl být jen papírový start někdy v říjnu. Proč? No protože stávající 12nm AMD ThreadRipper 2000 řada a X399 platforma už končí a bude brzy nahrazena 7nm RYZEN ThreadRipper procesory a možná až 8kanálovou TR8 platformou. Uvidíme. Co ale vím naprosto 100% jistě, že i kdyby se Intel zlepšil tak, jak slibuje, tak to na 7nm Threadripper platformu nebude ani zdaleka stačit. Intel končí na 18 jádrech, kde bude AMD TR prakticky začínat, navíc AMD má výhodu vyššího IPC, lepšího výkonu na jádro a vyšších taktů CPU, protože Intel své monolity nemůže honit nikam poblíž 5GHz (nedá se to uchladit). Kromě toho AMD platforma má PCIe 4.0 a 64 a možná nově až 128 PCIe linek. Nic z toho X299 nenabídne. Intel musí nutně vydat stůj co stůj ty své čipy před tím, než AMD uvede na trh skutečný počítačový high end, protože rázem bude z X299 výkonově mainstream, navíc zastaralý, protože i mainstream AMD má dnes PCIe 4.0, zatímco Intel má jen PCIe 3.0 s poloviční rychlostí. Ostatně už výkon nového mainstreamového RYZEN 9 3950X pro AM4 překoná většinu těch high endových čipů, které Intel plánuje ;).

Každopádně ten slide Intelu si rozhodně schovávám a bude to první s čím budu porovnávat reálné výsledky testů. Pokud Intel nebude v tom slibovaném rozmezí, tak máme velký problém, protože lhát se nemá. Ani v marketingu. Ale určitě bych byl nadšený, kdyby Intel nabídl to 18jádro za maximálně 20 tisíc, konečně trochou zajímavé konkurence a konečně posun i ze strany Intelu na procesorovém trhu. Jsem hodně zvědav na ty ceny, protože ani technologicky, ani výkonem ani platforma X299 nemohou vůbec ničím překvapit, vše vlastně známe … AMD zjevně šláplo Intelu na kuří oko a jak všichni uznáme, bylo to nutné. Každopádně koho vlastně zajímá, zda „nové“ Core i9-10000 porazí končící ThreadRipper 2000 řadu, když 7nm 3000 dorazí co nevidět? Finální hodnocení „nových“ Intelů si tedy určitě většina objektivních novinářů schová až do srovnání s TR 3000, abychom byli skutečné fér.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Don_F3K3T3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 06:00:45
avatar
Vie mi niekto vysvetliť, prečo neportol Intel svoje Ice Lake, ktoré má snaď 2 roky hotové nazad na 14 nm litografiu? Dobre 8c čip by nemal trebárs 180mm, ale 260 mm2 ale to 20% IPC by mu pomohlo značne... a ešte dobré 2 roky tu 14nm bude

kde v tom môže byť ten technický problém ? veď ten 14 nm proces majú fakt vymakaný
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 08:35:44

Podle mně kdyby udělali die-shrink Ice Lake na 14(+++++++++)nm, tak by díky jiné architektuře i tak ani náhodou nedosahoval na těch jejich magických 5GHz. Podle mně to zkoušeli a narazili. Proto furt "přejmenovávají" (skoro) stejné jádro dokola...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-07 18:42:17

Zatial ten 10nm proces maju o ničom, proste max takty su 4,2GHz to oproti 5GHz u 14nm je bieda.
Skôr ma napada, prečo intel sa nevykasle na tu integrovanu GPU čo zabera cca 50% čipu a miesto toho tam nenarve viac jadier CPU. Lebo momentalne s 8 jadrovou i9 9900KS za 1000€ nema šancu proti 16 jadrovej 3950 za 750€ ta aj keby šla na 2,5GHz ( ma 4,3GHz) ho zašlape do zeme. A ta 10 jadrova ptakovina proti 3950 si ani neškrtne tiež, to by musela stať pod 500€.
Intel bude musieť to 18 jadro dať do desktopu... alebo isť cestou AMD
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 08:34:12

Neviem, dosť sa tu nadáva na Intel procesory. Doteraz som mal ryzen 1700 a teda spokojný som s ním nebol, mal zle performance v hrách a celkovo som mal problémy na croshair vi Hero s pametam aby bežali na udávaných frekvenciách. A to som kupoval posledné ramky určené špeciálne pre ryzen. Za tu dobu čo som mal zostavu som zostarol asi o 5 rokov z tých problémov čo som stále riešil. Teraz som sa rozhodoval medzi 9900k a 3900x a vybral som Intel. Pozrel som veľa grafov v 1440p a 4K a v hrách Intel stále vedie. Ja sa na neho sťažovať nemôžem. Hlavne teraz keď má amd problém vôbec udržať deklarovane frekvencie na väčšine dosiek.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 08:49:30

Tak problém RAMek je spíše téma výrobce desky ne? Mě RAMky jedou od prvního dne nákupu na deklarovaných 3200Mhz. Shodou okolností také Asus MB. ZEN1.

Ad ty testy. A fakt v nich došlo zapojení všech jader, tedy včetně streamingu obsahu, jak je 3900 koncipován? Gaming+streaming. Protože jinak se bavme o 3700X, kde jsme cenové úplně někde jinde... Fakt ten Intel dává o 50% více výkonu?
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 09:30:09

Pokud chceš procesor JENOM na hry a neřešíš cenu, Intel je stále TOP. Oproti Ryzen 3xxx už rozdíl není moc velký, ale pořád to je (v závislosti na herním engine) nezanedbatelné procento.
Výhodnější je samosebou Ryzen, o tom žádná...
cuko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 10:04:57

osobne takych ludi ani nepoznam, mozno 1 percento ale o tom sa nema cenu ani bavit
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:09:48

V mém okolí má teda většina lidí soukromé PC převážně na hry. Zbytek workloadu je většinou surfování na netu + konzumace multimediálního obsahu, tzn. činnosti, kde je skoro jedno, jestli je v počítači dvoujádro nebo osmijádro...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:10:54
avatar
tak na něco tak banálního jako je hraní her ti stačí RYZEN 5 2600 za 3500 .... netřeba kupovat na hraní her dražší CPU ....herní výkon je hlavně o grafice
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:39:11

Pro ultra detaily 4K rozlišení asi ano. Pro 144/240Hz FHD/QHD je třeba řešit i procesor.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 18:17:09

Cca R5 2600, 100fps (Hz) Forza Horizon 4, Ultrawide 1440p, na max (bez vyhlazování, zbytečnost). 99% 100fps, CPU zátěž kolem poloviny. CPU za 3,5k. Není co řešit
cuko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 23:49:54

ja som len narazal nato ze comp iba na hry a nepozeras na cenu, no osobne nikoho takeho nepoznam. Mam kamosa co si da zalezat naozaj na HW casti compu a ma aj prostriedky ale dat cca 600 euri len za procak 9900K s kvalitnym AiO chladicom, to jednoducho nezaplati kvoli par fps. Samo ze vacsina ludi kupuje comp aj kvoli hram, o tom nebudem vobec debatovat ale vsetkych co poznam riesia aj cenu. Potom je mozno to jedno percento ale ja takeho cloveka osobne naozaj nepoznam.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 09:22:20

Je to jako u kol. Ano, můžeš mít kolo za 200k. Ale jedinců, co jej "ujezdí" jsou v podstatě v jednotkách lidi.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 11:10:27

Jasně, když honíte 89 vs. 85fps a nebo hrajete staré hry, tak ano :-)
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:03:53

Se 144Hz monitorem jsou ty rozdíly v FPS hodně vidět...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:10:04
avatar
nejsou .... v novějších lépe optimalizovaných hrách nejsou ...
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:37:40

Pokud bylo myšleno, že dobře optimalizované hry šlapou stejně dobře na všech platformách, pak můžu souhlasit.
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-07 05:54:43
avatar
Mimo téma. Pane Stachu, upravoval jsem si zde svůj profil a chtěl jsem se optat, zd neplánujete úpravu. Přece jen, kdo v této době používá ICQ? Já ho mám, pamatuji číslo, ale nikdo z mého okolí ho nemá a nemám si tam s kým povídat. Možná by se to dalo změnit na posraný facebook a na rozumný twitter. Pak grafická příslušnost ATI je taky trošku mimo, kdo má ještě v PC GK od ATI? Děkuji Lukáš
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-07 12:52:05
avatar
až s novým webem
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-08 12:44:16
avatar
Děkuji, těším se
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:00:51

Zajímalo by mne, za co jsou ty mínusy
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:23:08
avatar
To Inteláci, sa im neľúbi, že je Ryzen výhodnejší.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 11:34:37

streaming obsahu je pro decka..opravdu to posledni co by me zajimalo. ale jinak jo, kupovat intel cpu do stolniho pc je uz od uvedeni ryzenu 2 a od zverejneni problemu s bezpecnosti proste hloupost, zvlast jeste za ty prachy co intel chce..
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 11:03:49
avatar
Zajimave, ja treba provozuji R1700x na crosshairu VI uz 2,5 roku a od zacatku nemam jedinny problem, aby mi bezely dokonce 2x2 moduly (papirove nepodporovanych pameti, porizovanych dobreho ctvrt roku pred uvedenim prvnich ryzenu) na OC profilech. Celou tu dobu si pochvaluji, jak jsem s tou deskou spokojeny a realne uvazuji, ze do ni dam i nadchazejici 3950x.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:38:19
avatar
ja mam 1700x na X370 K7 od Gigabyte, jen dvoje pameti a realne uvazuji o tom stejnym btw, proc pouzivas 2x2 pameti? neni to cenove horsi?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 18:10:14
avatar
Mimo jine se u nas ve firmicce, doma, ale i ruzne u pratel staram o pocitace a tak mivam vselijaky pchw ruzne po ruce a zrovna se mi to tak seslo, ze jsem mel k dispozici i druhy set parametrove stejnych pameti od Crucialu (2x8GB, 3000MHz, CL15). Zrovna jsem resil pametove narocnejsi projekt, tak jsem je dal dohromady s tim, ze uvidim jak to bude slapat a do budoucna to kdyztak vymenim za 2x16GB set - k memu prekvapeni slapaly vsechny na prvni dobrou na DOCP profilu, tak jsem nemel duvod to menit a uz to tak proste nechal. Aspon teda nez zase nekdy nedojde pamet :o)

Prave ta vsudyomilana paranoia z pameti a prvnich ryzenu mi hrala v hlave a ofic jsou pro 4 moduly vsude uvadeny ty nizsi takty, tak sem tomu moc neveril, ale ukazalo se ze k tomu nebyl zadny duvod Cenove je to myslim docela podobne, par stovek mi neprijde jako vyznamny rozdil, ale hlavne sem ten druhy set nemusel kupovat ;)
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 08:58:33
avatar
ta paranoia byla nic proti hejtu co se deje ted Intel hleda cokoli muze marketingove zvelicit a taky se o to patricne stara, ma na to lidi a chechtaku neomezeny rozpocet
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 10:47:10
avatar
Bohuzel to tak je, ale myslim ze tim nemuze nijak presvedcit lidi z oboru, pres ktere se to k tem obycejnym stejne drive nebo pozdeji dostane.. Za mne ve vysledku akorat postvava vsechny proti sobe a nemyslim si ze to je spravne reseni jejich situace. Ale to je jenom jejich rozhodnuti a pro mne je dulezite to, ze v pro mne relevantnich segmentech mam daleko vyhodnejsi moznosti a jejich produktova nabidka me tak nechava naprosto klidnym. Naopak diky nastalym situacim v obou firmach mame my zakaznici zne - a to vlastne i zakaznici intelu, kteri si po diskuzich cenovou politiku intelu stejne porad pochvaluji :o)
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 12:02:11
avatar
hledal bych problém na židli, ne v kejsu


1800x
crosshair VI
4x8GB moduly ram na 3,0 ghz (a to byly nějaký corsairy pro intel, koupené ještě před vydáním prvního zenu)

ano, prvního crosshaira jsem vrátil po třech dnech, protože update biosu ho zabil (což posral softwarově asus, nebyl jsem zdaleka sám), ale druhý funguje do teď.

ano, bylo třeba něco nastavit v biosu, aby ramky šly na víc než oficiálně podporovaný default, ale jednak bylo všude spousta recenzí a druhak je to dle mě věc gramotnsoti.

každopádně na úplněnovou platformu to bylo neuvěřitelně snadné. Když si vzpomenu co se dělo když přišlo core duo a pak core quad? tam rozchodit paměti na nominální frekvenci bylo dílem štěstěny a mít obsazené 4 banky a mít to funkční bylo dílem magie. A vůbec, podpora a stabilita čtyřjader v deskách byla kapitola sama prosebe. Jako to byl teror, s uvedením zenu se to nedá srovnat.
Já chápu, že si všichni zvykli, že intel vydává dekádu furt to samé, tak že to prostě jde hladce, odladěně a hlavně bez přemýšlení. No a pak najednou měli začít něco dělat, protože to bylo nové a dost lidí se z toho posralo, protože nebyli zvyklí něco řešit, ale mysleli si, jací nejsou experti, když složí hardwarově pc.

No, prostě kvůli porodním obtížím před několika lety bych teď platformu neopouštěl.


Jinak teď: 3900x stačilo dát do desky a zapnout profil pamětí v biosu... a jsem hned na 3600Mhz. (4x gskill trident, deska je crosshair formula). Nevidím rozdíl oproti intelu. Teď to myslím v jednoduchosti zprovoznění, ne v provozních vlastnostech a výkonu
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 12:20:50
avatar
Měl jsem to podobně. RAM (2x16RB Corsair Vengeance 3000MHz CL15, Hynix, 2R) v lednu před Ryzeny 1xxx, po vydání Ryzen 1700 + Asus Prime X370-Pro. RAM na první našlápnutí dle spec. AMD...tedy 2666MHz. Naprosto v pořádku. Po nějaké době a několika předchozích přišel BIOS se kterým stačilo v DOCP dát XMP profil na 3000Mhz a jede to. Vlastně s platformou jako takovou nebyl nikdy žádný problém. Na novou platformu super.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 13:44:39
avatar
2933 davaly uz prvni biosy bez problemu (dva moduly)
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 14:05:32
avatar
Dual channel, dual rank? Nedávaly.

EDIT:
ofiko AMD podpora pro DDR4 na Ryzen 1.gen při uvedení:
Dual Channel / Dual Rank / 4 DIMM: 1866 MHz
Dual Channel / Single Rank / 4 DIMM: 2133 MHz
Dual Channel / Dual Rank / 2 DIMM: 2400 MHz
Dual Channel / Single Rank / 2 DIMM: 2667 MHz

Takže od začátku mi šly RAMky dokonce nad specifikaci AMD.

Na 2993 MHz se dostaly maximálně paměti se Samsung B-Die. A ne každému. Prostě první BIOSu to rozhodně bez problémů nedávaly.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 21:21:48

to GRNDL: S tím c2d nemohu zcela souhlasit.
Kupoval jsem E6400 2.13GHz ihned jak vyšel v roce 2006. Byla to celkem pecka hlavně v přetaktování. Desku jsem měl GB P965 DS4 a paměti na 800MHz. V dualu to jelo normálně. Nepamatuju problémy. Ale ten OC na 3.2 tenkrát (+50%), to bylo něco. To tenkrát ještě mělo smysl taktovat a na výkonu to bylo sakra znát.
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-07 15:31:28

Mal som nastavený automaticky profil DOCP a spôsoboval nestále padanie hier a aplikácii a vytvoril mi vcelku frustrujúci zážitok s amd.
Za to že Vám vaša zostava fungovala neznamená že niekto iný nemal problém, dokazuje to početnosť sťažnosti k danej platforme a nestabilite ram. Keď som teraz menil komponenty(PC na prácu je pre mna bezpredmetny - tu jasne preferujem MAC) moje zameranie je na hry. A žiaľ 3900x bola od 9900k slabšia, plus žiadna možnosť taktovacia a ak chápem tu architektúru dobre tak ide o 2 skryplene 8 jadrové čipy(defekte jadra) zlepené dokopy. Ak by som chcel cpu na prácu vzal by som 3950x hneď ako by vyšiel, 3900 nie. No na na hry mi ako lepšia voľba prišiel 9900k.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 21:25:29
avatar
Citace:
Neviem,


U toho si měl zůstat a nepokračovat.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 14:29:46
avatar
Tydle dve mrsky mi jely na 2933 hned od zacatku (nemyslim tim ted ofiko podporu), pamatuju si to proto, ze jsem nevedel jestli ECC pameti vubec jdou taktovat a prekvapilo me, ze uplne stejne jako obyc Odkaz ale ani o MHz vic, az jak prisly biosy s podporou Ryzenu+ tak zacaly davat vic, ale nad 3200 je nedostanu, jen jsem s poslednima biosama mohl snizit i latence
edit: sorry, nejak me to ujelo od tvyho vlakna
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 14:33:39
avatar
Hmmm, klika
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 14:36:46
avatar
klika by byla, kdybych s nim mohl dat 4GHz all core bohuzel, doufam, ze tu smulu si treba napravim ted upgradem
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 15:15:47
avatar
Tak ti to trochu vynahradily ramky no...šly o pěkný kus nad specifikaci a nějaký výkon navíc to přineslo ne?
Já s Ryzen 1700 došel někam na 3,85GHz, nějakou dobu jel na 3,8 ale provozuje jej teď 3,7 kde je to ještě úměrné ke spotřebě i teplotě. A stačí. Na to fullHD hraní a enkoding úplně v poho.
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 15:33:55

Rovnou se omlouvám za trochu pubertální příspěvek, ale...nedá mi to.

Intel - bílá bude bělejší

A prosím fandy Intelu, nezkoušejte kupovat ta 12 jádra nedej Bůh 16 jádra co přijdou . Není třeba abyste je testovali a hodnotili, víme přece jak jsou slabá.

Aspoň na ostatní zájemce nějaká zbydou. Díky. Boys.
BezuchaR [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PCIe 2019-09-05 18:16:21

No objevily se spekulace, že by nově mohlo být podporováno až 48PCIe linek (dosud je maximum 44). Ale pokud to bude pravda, tak to bude využitelné asi jen na nových základovkách.
Částečná HW oprava některých bezpečnostních děr tam zřejmě také bude.
Ale nějaké zvýšení výkonu proti tomu co se prodává teď bych tedy také nečekal. Možná o trochu zvednou frekvence (otázkou je, jaká pak bude reálná spotřeba).
atto1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - PCIE 2019-09-05 22:51:04

no ja mám 64 pcie liniek a som spokojný. čakám na threadripper 3950x vymením v mojej doske za 1950. Hadam to MB zvládne. Aorus Gaming7 X399
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-05 23:14:54
avatar
Jen takovy detail - 3950x nebude threadripper, ale "obycejny" nejvyssi Ryzen do socketu am4, takze ne do tvoji desky. Budes muset pockat na Threadrippery, ty predpokladam nebudou znacit stejnym cislem, to by bylo dost nestastne. Jak se budou znacit ale teda netusim a nikde sem nevidel zadne informace k tomu. Logicky by melo byt neco jako 3970, 3990 WX, ale mista tam uz moc teda nezbyva..
atto1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 07:58:22

To zatiaľ vie asi iba AMD, ale hádam mi bude stačiť vymeniť procesor
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 15:32:15
avatar
Náš původní procesor nenabízel vůbec nic, ale ten nový je 2x výhodnější...
Iperitas [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-06 22:42:30
avatar
Citace:
když 7nm 3000 dorazí co nevidět?

To obcas u AMD znamena aj pol roka (uz sa hovori ze pride Q1-Q2 2020), takze porovnanie novych intelov so starsimi threadipperami je na mieste minimalne tak ako ked sa porovnava ryzen 3000 s 9. generaciou intelu.
QproTest [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-07 05:53:42
avatar
Mimo téma. Pane Stachu, upravoval jsem si zde svůj profil a chtěl jsem se optat, zd neplánujete úpravu. Přece jen, kdo v této době používá ICQ? Já ho mám, pamatuji číslo, ale nikdo z mého okolí ho nemá a nemám si tam s kým povídat. Možná by se to dalo změnit na posraný facebook a na rozumný twitter. Pak grafická příslušnost ATI je taky trošku mimo, kdo má ještě v PC GK od ATI? Děkuji Lukáš
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-07 06:07:05
avatar
Já měl v kompu ještě před rokem ATI HD 4870
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 71x
Komentářů: 1
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 263x
Komentářů: 1
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2365x
Komentářů: 20
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 661x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1095x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!
Cyberpunk 2077 – nové záběry, informace a dojmy z hraní!Čtvrtek, 25 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1916x
Komentářů: 4