Intel posunul vydání nových procesorů ALDER LAKE – kdy si budete moci pořídit Core i9-12900K? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 07 září 2021
altLetos už jednu generaci procesorů Intel vydal, ale sám ví, že je mizerná. Snaží se stihnout ještě jednu.

 

 

 

 

V Q2 tohoto roku se objevila nová generace procesorů Intel pro mainstream. Stále tedy nový ROCKET LAKE po mnoha letech nabídl konečně novou procesorovou generaci, která není už jen přejmenovaný SKYLAKE. Bohužel kvůli potížím ve výrobě ta původně 10nm architektura byla složitě předělána zpět na 14nm výrobu. Výsledkem je tak procesor, který v TOP verzi je v mnoha případech horší než COMET LAKE Core 10000), který nahrazuje. Současně je ROCKET LAKE příšerně neefektivní a na konkurenci nestačí bez přehánění nikde a v ničem. A ani cenou to nezachraňuje. Říci, že ROCKET LAKE je mizerný, je hodně zdrženlivé. Je to nejhorší procesorová generace v historii společnosti Intel, mnohem horší než Pentium 4 ve své době atd. ROCKET LAKE je demonstrace absolutního selhání na všech frontách a důkaz, že spatně produkty bez ohledu na cenu, opravdu existují.

Intel si je samozřejmě moc dobře vědom, že ROCKET LAKE je naprostý FAIL. A i když konkurenční RYZEN 9 vyšel na trh o mnoho měsíců dříve a Intel tedy přesně věděl, co musí nabídnout, nedokázal nabídnout nic, v čem by mu konkuroval, i když si účtuje cenu téměř stejnou. Proto se může přetrhnout, aby to ještě letos stihl na trh s novou generací procesorů. Speciálně když by měla nabízet alespoň v některých variantách DDR5. Jako první na desktopu. Intel si od ALDER LAKE slibuje hodně, tvrdí, že jde o obrat. Což je jen další důkaz toho, že Intel ví moc dobře jaký je současný ROCKET LAKE Core 11000 odpad a ztráta času pro všechny.

Ostatně Intel obvykle oficiálně nemluvil o nové generaci produktů dopředu. Začal o nich až v den, kdy je uváděl na trh. Kdy navíc uvedení byla skutečně uvedení, nejen představením papírové prezentace. O ALDER LAKE už ovšem Intel mluví prakticky od uvedení ROCKET LAKE. A slibuje hodně. Měly by se konečně dotáhnout na výkonovou úroveň RYZEN 9 série, i když s efektivitou to bude velký problém. Intel se sice vytahuje tou big.LITTLE architekturou, tedy kombinací velkých a malých CPU jader, kdy ta menší by měla být úspornější. V zákulisí si z něj ale mnoho lidí dělá srandu, proč tak divná konstrukce, když AMD stačí jen ta velká jádra a bude stále o parník efektivnější než ALDER LAKE, takže v čem že je výhoda těch malých jader?! Intel prostě dělá tuhle složitou kombinaci dvou jader různých velikostí a architekturu ne proto, že by to byla skutečně výhoda a skvělé řešení, ale proto, že jinak by nedokázal do mainstreamu nabídnout více než 8jader/16vláken. Kdyby to byla jen velká jádra a Intel jich tam nabídl 16 jako má AMD u RYZEN 9, tak by takový 10nm procesor roztavil základní desku (pokud by měl výkonově stačit AMD). Na stále monolitické 10nm výrobě by prostě nedokázal vůbec konkurovat. Mimo jiné i tou výrobní efektivitou.

  • Vydání na konci listopadu …

Intel sice původně chtěl ALDER LAKE demonstrovat už v září, ale nakonec jsme se nedávno dočkali jen technické prezentace. Procesory a desky stále nejsou plně vyladěny (finální specifikace jsou ale už dány) a výroba probíhá. Intel si navíc bere ještě nějaký čas navíc a odsunul vydání. Nedávno to vypadalo na říjnové uvedení, aktuálně však platí nový termín. A to až 19.11.2021. Zda to bude ostrý start, tedy včetně procesorů a nutných nových Z690 desek v obchodech, nebo jen oficiální odhalení je otázka. Nicméně v zákulisí je živo, základní desky jsou hotové a připravené k testování, DDR5 paměti jsou také na cestě. A tedy vše stojí a padá s dostupností Intel Core 12000 procesorů.

V každém případě očekávejte letos jen Core i9-12900K a Core i7-12700K. Možná ještě Core i5-12600K. Všechny ostatní modely a také levnější desky (včetně DDR4 variant), dorazí až v průběhu Q1 2022 a dál. Letos je to jen o technické demonstraci DDR5, kterou si chce Intel zajistit na své platformě. Jak ale víte, nemusí to být jediná zajímavá procesorová událost konce roku. AMD totiž chystá k uvedený extrémně výkonné RYZEN ThreadRipper 5000X procesory. Aby snad někdo nemohl tvrdit, že Intel s ALDER LAKE je něco více než jen mainstream, či tvrdit že po výkonové stránce dokáže Intel dnes AMD RYZEN procesorům konkurovat. Nedokáže. Intel ALDER LAKE sice bude mít reálně 250W spotřebu, tedy podobně jako ThreadRipper, ale ten bude mít násobně větší výkon stále. Takže AMD a jeho RYZEN ThreadRipper jsou takovou demonstrací toho, co je skutečný procesorový výkon …

Jinak ale AMD chystá i update pro mainstream v podobě ZEN3D čipů. Ale stále není úplně jasné jak a kdy to přesně provede. Mluví se o AM4 variantách ještě před Vánoci, tedy v době uvedení ALDER LAKE, kdy by pravděpodobně jejich vylepšení mělo stačit v průměru na to, co nabídne Intel. Ovšem také by AMD mohlo překvapit DDR5 verzemi a AM5 demonstrací krátce na to. Nevíme. Každopádně na CPU poli bude živo. ALDER LAKE je a bude definitivně po výkonové stránce zlepšení v rámci Intel platformy, speciálně proti ultra-mizernému ROCKET LAKE. Ovšem z hlediska absolutního výkonu nemá šanci konkurovat skutečně výkonným procesorům jako RYZEN ThreadRipper. A po stránce efektivity jsme zvědaví. Pokud ovšem architektura malých a velkých jader nedokáže nabídnout lepší efektivitu než AMD jen s velkými jádry, těžko se dá potom ALDER LAKE označit za úspěch …

Každopádně vše nasvědčuje tomu, že až krátce před Vánoci si budete moci teoreticky novou platformu Intelu koupit. I když počítám, že já budu moci otestovat novinky o něco dříve (už brzy), ovšem recenze, a hlavně prodeje začnou až tedy na konci toho listopadu, a nedivil bych se vůbec, kdyby se AMD pokusilo Intelu narušit oslavu svými ZEN3D čipy.

Tak co, těšíte se? Nebo kvůli situaci kolem grafických karet nemáte na upgradování a stavění nových PC moc náladu?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-07 13:12:16

DDR5 u novich PC je samozrejmosť Intel to už ohlasil a na AMD sa len čaka kedy to ohlasi.
Ťažko sa stava nove PC bez GPU, ale Intel už začiatkom noveho roka konečne dorazi zo svojimi GPU na 6nm od TSMC vraj s vykonom kolo 3070-6700 a aj AMD niečo ma vo vyrobe s 5120SP na 6nm, najzaujimavejšie na tom čipe je to, že ma velmi mali rozmer. Terajšie navi 21 s 5120SP ma na 7nm cca 518mm2 aj to vdaka tomu že 1/3 čipu tvori pamať, tak že ak nove GPU budu na 6nm čo je o 20% menši proces + pamať bude 3D či mimo hlavny čip, tak kludne velkosť noveho čipu na 6nm s 5120SP môže biť cca 300mm2 a to by bola v celku bomba
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-07 18:33:25
avatar
Nojo, to by mohlo dost zlevnit výrobu Navi 21, kdyby mohli tu keš vyhodit z výpočetního čipu, vyrobit jí zvlášť jako další malý čip (třeba i levnějším procesem) a jen jí tomu výpočetnímu čipu dát do batohu!
No jestli to tak bude, tak nejspíš dokáží vyrobit kartu s výkonem RX 6900XT téměř za výrobní náklady dnešní RX 6700XT.
To by byla dobrá startovní pozice do soutěže na trhu. Škoda že na trhu GPU teď žádná soutěž neprobíhá...leda tak mezi skalpery a distribucí, kdo nás víc podojí
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-07 19:14:28

Najviac som zvedavi na tu 3D pamať čo bude u CPU a dosť vysokou pravdepodobnosťou ju daju aj do GPU a hlavne ako to bude fungovať.
Inak k tym cenam v čine, GPU predavaju po 9500Kč a u nas 27000Kč ta ista. V čine maju problem, je tam komunizmus a ten ma zakon maximalneho rabatu ak by ho obchodnici prekročili tak by išli do basy a zhabali by im majetok, u nas je sladka demokracia a okradanie ludi je dovolene bez obmedzeni...
Aj ked komunizmus nemusim ale tento zakon by som uvital
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-07 18:53:57

Největší přínos DDR5 RAM bude v povinném ECC.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-08 09:37:50

Jsem zvědavý co udělají s výkonem ty šílené CL (40-40-40 u DDR5-4800)
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-09 02:25:07
avatar
Přesně tak.
Dnes vytahujeme z Ryzenů pomalu víc výkonu utažením časování pamětí než taktováním a najednou má přijít skok na paměti s násobně horším časováním a přitom přinést nárůst výkonu:-O
Jasně, bylo to tak vždy když se přecházelo na vyšší DDR paměti, ale i tak jsem na to zvědavej.
Nejspíš proto pořád roste velikost L3 v CPU, protože RAMky jsou sice pořád rychlejší a rychlejší, ale zároveň se jim pořád zhoršuje odezva, což CPU musí zákonitě hrozně brzdit.
U prvních DDR jsme měli CL2 a teď CL40...to je dobrej skok:-)
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Malá a velká jádra 2021-09-07 21:12:05
avatar
Já předpokládám, že Intel je schopen z "malých" jader dostat při stejném TDP a ploše čipu výrazně větší MT výkon než kdyby to celé složil z velkých jader. To je podle mne hlavní důvod. A pokud se nepletu, tak AMD plánuje něco podobného.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-08 12:32:41
avatar
Je někde uvedeno, jaký je rozdíl mezi big a LITTLE?

Já chápu použití architektury b/L v případech, kdy chci šetřit energii. Na nenáročné úlohy použiju ořezaná jádra s nižšími taky a menším počtem tranzistorů, co výrazně míň žerou. Takže dobrý třeba do notebooků, kde šetřím baterku.

Ale jsem poměrně skeptický k jakékoliv formě multithreadu, kdy by měly fungovat malá a velká zároveň. Nevěřím, že se prostě sečtou výkony. Prostě jestli to má být 4xb + 4xL, tak bych celkový multithread výkon odhadoval na 8xL.

Pokud to intelu bude pěkně škálovat, tak jen zatleskám inženýrům, že vyřešili problémy dvourychlostního cpu, sdílené cache, asymetrických vláken a dalších technikálií, kde asi může být problém. Ale sakra, to že ta jádra jsou "malá" asi něco vypovídá o jejich schopnostech a kdyby byla tak dobrá, tak proč nepoužít jen je a proč se obtěžovat s těmi velkými, že.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-08 14:51:10
avatar
Našel jsem tohle: Intel uvádí, že čtyři jádra Gracemont dosahují při stejné spotřebě se dvěma jádry Skylake o 80 % vyššího výkonu. Při nastavení, ve kterém dosahují stejného výkonu, pak dosahují o 80 % (5×!) nižší spotřeby.

A pěkný rozbor je na EHW: Odkaz

Intel menší jádra označuje jako Efficient Core. Ale jak to bude prakticky fungovat, toť otázka.

Velká jádra jsou asi nutná pro single core výkon, aby to nebyl v testech uplně čajík.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-08 17:37:38
avatar
Díky za link. Ten článek mi nějak unikl. Ve světle toho, co jsem si přečetl nemám strach o výkon, ale spíš o to, co to bude ve finále žrát. Ta intelacka srovnání se některým údajům kulantne vyhýbají.
Ono to spíš než big/Little pro úsporu energie zavání něčím jako MEGA/big pro posílení single threadu . Jsem zvědavý kam až to dotáhnout.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-08 19:26:56
avatar
Vidím to stejně.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-09 02:51:20
avatar
Tak už první úniky naznačují, že žrát to bude jako tank, takže tvé označení MEGA/big je nejspíš plně na místě:-D
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-09 06:20:11
avatar
Jo, nevypadá to dobře. Otázka je, co za to může nejvíc. jestli architektura, výrobní proces nebo honění frekvence mimo efektivní oblast.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-11 10:53:50
avatar
Nejspíš od každého trochu.
Ale obecně když se podíváš do historie, tak vždy mají větší spotřebu CPU/GPU které kvůli konkurenčnímu boji jedou frekvenčně mimo efektivní oblast.
Taková RX580 umí být stejně úsporná jako GTX 1060, stačí trochu stáhnout frekvenci a napětí. Ale pak už samozřejmě nemá srovnatelný výkon, i když ta spotřeba jde dolů rychleji než výkon, což jasně ukazuje, že už ten čip jede mimo efektivní oblast.
Prostě ten kdo má zrovna trochu horší architekturu nebo výrobu (nebo obojí jako teď Intel, který usnul na vavřínech), tak to musí dohánět na úkor efektivity, aby alespoň trochu udržel výkonově krok.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-09-08 21:43:08

Zen 4 bude jasnej dominátor. Intel potřebuje nějakou mezi architekturu, aby přestal upadat a další generace bude až efektivitou konkurenceschopná. Hodně bude lákavé, že bude mít první DDR5, ale jinak to bude taková stabilizační architektura od které se snad už vzchopí
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefon
Fairphone 4 – plně modulární rozebíratelný telefonPátek, 15 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 280x
Komentářů: 1
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!
Vychází Back 4 Blood – fakticky třetí díl Left 4 Dead!Pondělí, 11 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 719x
Komentářů: 0
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!
Potvrzeno! GTA 3, Vice City a San Andreas dorazí v Remaster verzích!Pátek, 08 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1717x
Komentářů: 5
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?
Jak vypadá STEAM DECK uvnitř? Nejlepší kapesní konzole?Čtvrtek, 07 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 882x
Komentářů: 1
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?
Vychází FAR CRY 6 – povedená klasika?Středa, 06 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1139x
Komentářů: 14
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!
První ukázka z House of the Dragon – navazuje na Hru o trůny!Úterý, 05 říjen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 11