Intel představuje LUNAR LAKE procesory – na papíře vypadají dobře. Realita proti AMD je otázkou. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 04 červen 2024
altMasivní nárůst IPC a masivní pokles spotřeby. Jenže celkovým výkonem jde o slabá CPU.

 

 

 

 

Společnosti Intel se poslední roky nedaří. Firma zaspala naprosto ve všem a nedokázala naplnit žádný slib ani vlastní očekávání ohledně posledních 4-5 generací svých procesorových produktů. Situace je tak špatná, že Intel, co by největší výrobce CPU na světě má sice stále obří kapacity, ale na nekonkurenceschopné technologii. A jeho továrny tak jsou velmi prodělečné. A protože nedokáže nic konkurenceschopného nabídnout a vyrobit, jeho nová generace ultra mobilních procesorů je vyráběna u konkurenčního TSMC! Což ukázkově dokazuje, v jak mizerné situaci Intel technologicky je vlastní zásluhou. Poprvé v historii nebudou Intel procesory vlastně Intel procesory. Bude je vyrábět konkurence, protože Intel není nic konkurenceschopného schopen sám svými technologiemi vyrobit. Neuvěřitelné.

Když už nic, tak od LUNAR LAKE se očekává masivní zlepšení efektivity ve srovnání se současnými Intel produkty, protože skáčeme hned o několik generací výroby čipů. Z neefektivních 10/7nm Intelu na mnohem pokročilejších N3B TSMC. Ano, Intel bude využívat dokonce lepší proces, než AMD u jeho nejnovějších N4 ZEN 5 čipů, i když je pravdou, že N3B je spíše vylepšený N4 proces, než ten pokročilý N3. I tak, pro Intel půjde o masivní technologický skok, kdy právě efektivita by měla být hlavním přínosem.

Intel se také novou generací LUNAR LAKE procesorů pochlubil na Computexu. Představil spousta podrobností, i když je musíme brát s rezervou, zejména kvůli velmi neurčitým tvrzením a slibům. Každopádně jedno je nutné říci hned na úvod, LUNAR LAKE je konstrukčně cíleně slabší procesorové řešení. Je primárně určeno pro ultra mobilní platformy, kromě CPU a iGPU totiž obsahuje v rámci čipletové/dlaždicové konstrukce i LPDDR5 operační paměťové čipy. A samozřejmě celé řešení je také uděláno hlavně pro TDP omezené mobilní platformy, předpokládejme tedy 35 – 75W.

Procesor má navíc jen 8jader a to na v kombinaci 4 velkých P-Core nové architektury LION COVE a 4 malých E-Core architektury SKYMONT. Navíc ani ta výkonná jádra nemají nově HT! Tedy 1 jádro = 1 vlákno, což výrazně zjednodušilo konstrukci a strukturu. Mělo by být tedy efektivnější, ale současně slabší bez toho vlákna navíc. Intel slibuje neurčitě nárůst IPC o 14% ve srovnání se současnou METEOR LAKE generací u těch velkých P-core. U menších E-Core má být dokonce mezigenerační nárůst IPC ve vyšších desítkách %. Nicméně vyšší IPC nemusí nutně znamenat vyšší mezigenerační výkon celého procesoru, protože ten ovlivňují i celkové takty procesoru a další věci. A Intel bohužel neukázal nějaké skutečné benchmarky.

Součástí procesoru je také nová generace Intel Xe2 integrované grafiky, u které Intel slibuje až 50% nárůst výkonu proti METEOR LAKE. V neposlední řadě má procesor také NPU, tedy AI akcelerátor.

Z prezentace Intelu je ale evidentní, že firma opět mluví o efektivitě, tedy o něčem, o čem nemohla moc mluvit poslední generace, protože kvůli alespoň trochu konkurenceschopnému výkonu obětovala všechnu efektivitu u 10nm produktů v posledních letech. Díky mnohem lepší technologii TSMC ale opět může efektivitu nabídnout. Intel tak slibuje, že při stejném výkonu má nová generace velkých jader až třetinovou spotřebu proti stávajícím modelům. Intel nicméně neprozradil žádný přesný celkový výkon, operuje s různými neuchopitelnými násobky něčeho vůči něčemu za určitých okolností, prostě nějaké normální výkonové grafy v běžných aplikacích neukázal. Je tedy jasné, že realita bude o poznání střídmější, než se všem Intel snaží těmi čísly namluvit a celkový výkon nebude tak omračující. Speciálně když musíme mít na paměti, že LUNAR LAKE je prostě jen 8jádrový/8vláknový procesor, navíc 4jádra jsou podstatně slabší s horším výkonem i výbavou, než ta další 4jádra a žádná nemají HT. Neznáme takty, ale údajně by měly být nižší než u současné generace 10nm procesorů.

Zkrátka efektivita by měla být působivá, ostatně bylo by ostudou, kdyby na N3 výrobě TSMC nebyla. Současně však musíme zůstat nohama na zemi, pokud jde o celkový výkon procesorů. Vzhledem k uvedeným parametrům je velmi nepravděpodobné, že by s tímhle Intel dokázal celkově výkonem konkurovat AMD a jeho nejnovějším ZEN 5 APU, které mají 4velká ZEN 5 jádra s 8vlákny, a k tomu dalších 8 stejně velkých a vybavených jader ZEN 5C, ale s menší cache. Tedy 12jader/24vláken na N4 výrobě TSMC. Nepochybně bude mít AMD asi o něco málo vyšší spotřebu a možná tedy horší efektivitu, ale spotřeba i tak bude nízká a CPU výkon bude určitě znatelně vyšší než 4+4jádra/vlákna u Intel LUNAR LAKE. Další otázkou je cena, kdy Intel má mnohem vyšší náklady na produkci LUNAR LAKE, platí jak část své vlastní ztrátové výroby, tak extra platí hodně za výrobu u konkurenčního TSMC, kdy navíc N3 produkce je nesrovnatelně dražší než N4. Takže je dost možné, že Intel a jeho LUNAR LAKE bude výrazně dražší a současně prohraje s AMD výrazně pokud jde o mobilní CPU výkon, v iGPU to přinejlepším bude plichta v efektivitě může mít Intel navrch, ale AMD na tom také nebude špatně. A pak je tady samozřejmě cena a dostupnost. AMD už procesory dodává a notebooky s novými ZEN 5 APU dorazí v Q3. Intel sice představuje LUNAR LAKE nyní, ale obecně nějaká dostupnost zařízení na trhu se očekává až v závěru roku.

V každém případě LUNAR LAKE evidentně není konkurencí pro výkonné mobilní/desktopové ZEN 5 procesory AMD. Je to produkt specificky pro ultra mobilní použití. Proti ZEN 5 Intel nasadí ARROW LAKE (velmi odlišná od LUNAR LAKE) alias Core Ultra 200 sérii, která podle všeho dorazí až v říjnu. AMD přitom ZEN 5 procesory RYZEN 9000 už představila a oznámila zahájení prodeje na konci července. Takže jakkoliv LUNAR LAKE vypadá jako konečně po letech krok správným směrem pro Intel, rozhodně nevypadá jako produkt, který by byl řešením problémů firmy, spíše je zvýrazňuje …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 08:16:01

Marketingove vyhlasenia Intelu vždy vyzerali dobre, len či to aj tak realne bude...
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 22:18:37
avatar
Než něco DD vypustíš tak se 2x, možná 3x zamysli. CPU Intelu nejsou Intel protože se vyrábí u TMSC. Hm, co jsou pak CPU AMD? Ty nejsou AMD?
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 12:51:42

Tak ale Intel je priamo podporovany USA vladou, hlavne jeho vyroba hardwaru, len teraz mu kongres schvalil 27 miliard na rozvoj (očividne ich minul na štetky ) Vdaka USA armade ani jeden EUVL stroj nešiel do azie, tak že Intel ma najmodernejšie stroje a vysledok sam vidiš TSMC...
Azda si postrehol toho Intelačika ako rozpraval o 7nm, 3nm, A20, A18.
Aj ked sa to nezda ale je rozdiel medzi AMD, Nvidiou, Apple a medzi Intelom.
Určite si postrehol vyhlasenia Intelačika ked dostaval dotacie od USA že bude on Intel vyrabať čipi pre Apple aj AMD v jeho tovarnach a došlo to až k tomu že sam Intel začal kupovať u TSMC
Samozrejme ked si nesledoval ani jednu jedinu tlačovku Intelu za posledne roky tak sa ti nevidi divne že aj Intel vyraba u TSMC ako ostatny, ale ked si ich sledoval tak ako ostatny, mal by si problem sa udržať na stoličke aby si s nej od smiechu nespadol
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 22:38:08
avatar
Ale o tom to není, To že vláda USA dala dotace Intelu je proto, Aby vybudoval na území USA další továrny na výrobu čipů je pravda, ale USA dotují i stěhování továren ze zahraničí, včetně Evropy do USA. To mohou dělat ze dvou důvodů. Buď je tu snaha o ekonomický růst a to i na úkor Evropy, a podotýkám že pokud USA přesvědčí Evropský průmysl k přestěhování do USA, bude z Evropy brzo chudobinec. Nebo to dělá za účelem, že očekává velkou válku, která se ovšem povede v Evropě a na Blízkém východě, ale nikoli na území USA. Tato varianta mi ale přijde poněkud naivní. Pokud bude velká válka, zasáhne i USA. Mě ale šlo o to, odkdy se produkt jmenuje podle toho kde byl vyroben a nikoli kde byl navržen. Podle myšlenkového pochodu zde prezentovaného by na všech GK a CPU měl být název TSMC, případně Samsung, a nikoli Intel, AMD, NV, Apple atd.
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-05 20:08:44

AMD nema NPU, velka chybs.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 498x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 994x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 854x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Čtvrtek, 04 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Středa, 03 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1442x
Komentářů: 1
Despicable Me 4 – Mimoni zase v akci
Despicable Me 4 – Mimoni zase v akciÚterý, 02 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1421x
Komentářů: 0