Intel se konečně snaží? Zatím marketingově. Nový TIGER LAKE prý srovná výkonově krok s AMD. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 20 červen 2020
altAMD a jeho RYZEN 4000U procesory jsou dnes jasně lepší. Intel ale chystá odpověď.

 

 

 

 

K nemalému šoku Intelu a vlastně všech, AMD má poprvé v historii lepší procesory všude a ve všem. A to ne o málo. Zatímco v desktopu už jsme si tak nějak zvykli (ale varuji před tím to považovat za samozřejmost), v mobilní oblasti je to stále neuvěřitelné vidět procesor AMD v obyčejném notebooku za 30 tisíc, jak výkonem překonává všechno, co má Intel za několikanásobek ceny (RYZEN 7 4800H vs Core i9). AMD zkrátka těží ze své modernější a efektivnější architektury lepšího výkonu na jádro a lepšího výrobního procesu a současně lepších integrovaných grafik.

U Intelu se sice navenek tváří, že „žádný problém“, ale marketing doslova panikaří a snaží se realitu současných procesorů schovat, že dokonce přišel s tím nápadem tvrdit, že na benchmarcích a číslech vlastně nezáleží a důležitý je pocit z procesorů :). A tak se rozhodl pro netradiční prezentaci stále ještě rozpracované Intel TIGER LAKE generace, která by měla jít v druhé polovině letošního roku na trh.

TIGER LAKE jsou procesory třetí generace 10nm produktů Intel. Mají nejmodernější architekturu WILLOW COVE, především ale disponují novou integrovanou architekturou Xe. Právě ta je největším pokrokem a má být 2x výkonnější, než současné Intel řešení. Bohužel TIGER LAKE, které budou mít označení Core i7-1185G7, jsou ultramobilní procesory s TDP 15 – 25W. Mají jen 4jádra/8vláken, takže se neočekává, že by všude stačily RYZEN 4000U řešení, má až 8jader. Nicméně výkonově by měly být přeci jen konkurenceschopnější.

Intel ukázal grafický výkon jejich novinky. V Battlefield V dokázal běžet na 1080p ve vyšších detailech na zhruba 30FPS. Hratelné to sice moc není, některá nastavení byla trochu divná, ale je to podobný výkon, které v podobném nastavení dokáže integrovaná VEGA v AMD RYZEN 4000U sérii, možná dokonce o kousek lepší. Možné vysvětlení je, že protože Intel má jen 4jádra proti AMD s 8, běží ta jádra na vyšším taktu, a proto má i integrovaná grafika s nimi více výkonu. Obecně to ale vypadá, že Intel poprvé výrazněji srovná krok s AMD ve výkonu integrovaných grafik. Vlastně AMD srovnalo krok s AMD, protože ty XE grafiky udělali bývalí pracovníci AMD v Intelu ;). Intel sám by nebyl zjevně schopen ničeho takového, tak si prostě potřebné lidi z AMD i od NVIDIA koupil a přetáhl :). Jen se divíme, že ho to nenapadlo dříve.

Bohužel není jasné, zda to bude platit o všech Intel procesorech, protože firma má nepříjemný zlozvyk, že grafiku v plné nejvýkonnější verzi dá jen do určitých TOP modelů, v mnoha jiných běžných, které jsou ale nejpoužívanější, je grafika značně ořezaná, takže výkonově zdaleka neodpovídá tomu, co Intel prezentuje tím TOP modelem. Taková byla alespoň dosavadní zkušenost s Intelem a hlavně jeho IRIS PRO řešení apod. Nemluvě o tom, že procesory s tou nejvýkonnější verzí grafiky stály absurdní ceny.

Jak to bude v reálu prý zjistíme brzy. Prvních několik modelů počítačů s TIGER LAKE procesory, chce Intel spolu s výrobci notebooků, přestavit v červenci a v prodeji by měly být v srpnu. Připomínám, že jde ale jen o ultrabooky s úspornými procesory, ne o klasické notebooky. Tam jsou letošním produktem Intel nedávno představené 14nm Core 10000H. A tam tedy RYZEN 4000H má letošní pozici lepšího a výkonnějšího řešení už zajištěnu. Kdy Intel představí nějaké výkonnější klasické mobilní a desktopové 10nm procesory, a nahradí tak zastaralé a neefektivní 14nm modely Core 10000, je tak stále otázkou.

 Alespoň v Ultraboocích to ale vypadá na zajímavý souboj, i když se spekuluje, že AMD si záměrně schovalo dosud neuvedený 8jádrový/16vláknový RYZEN 9 4900U (15-25W) pro tuhle příležitost. A řekněme, že v procesorových testech se nedává jen 4jádrové novince Intelu, příliš šancí …  ultramobilní AMD RYZEN 9 4900U by měl debutovat také v následujících týdnech, a to údajně v novém Microsoft SURFACE řešení. Šokem by bylo třeba, kdyby jej použil Apple, ale to se nepředpokládá. Zda se dokažme vedle TIGER LAKE utlrabooků i RYZEN 4000U variant také nevíme, řekněme že Intel dělá všechno možné, aby výrobce od používání AMD procesorů odradil. Snad se tak nebude opakovat minulost.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - APU 2020-06-21 15:33:59

Mě by zajímalo, proč vlastně chce AMD udělat to samé, proč nemá v procesorech stejnou integrovanou grafiku?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-21 15:48:23
avatar
???
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-06-22 08:10:07

No AMD se ani nemusí moc snažit. Prostě přilepí kus RDNA2 k ZEN 3 architektuře a uteče Intelu zas eo parník.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?
FAR CRY 6 oznámeno. První záběry. Kam se vydáme?Neděle, 12 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 926x
Komentářů: 12
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5592x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1056x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1921x
Komentářů: 16
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2952x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 892x
Komentářů: 0