Intel se snaží vyšachovat AMD i Apple a zabrat kapacity výroby u TSMC – boj o konkurenční prostředí Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 07 December 2021
altSpolečnost Intel se snaží tlačit na TSMC a vyjednává o velké spolupráci, která by uškodila trhu

 

 

 

 

Intel má vlastní obří kapacity výroby čipů a buduje nové, přičemž nový šéf firmy všude vypráví, jak jsou ve všech plánech a produktech napřed, a jak skvěle jde 7nm výroba, kterou Intel marketingově nazývá „Intel 5“ atd. Realita ale nejspíše zdaleka nebude tak růžová, jak ji maluje. Speciálně když se cpe k TSMC ...

V první řadě, 7nm výroba Intelu (Intel 5), má stále daleko do nasazení v praxi. A nevíme vůbec nic o tom, v jakém je skutečně stavu. Nicméně dobré to být úplně nemůže, když se Intel nepokrytě snaží vyjednávat s TSMC a obsadit velkou část jeho plánovaných 3nm výrobních kapacit, přídavkem k 6nm a 5nm, které si již domluvil. Jinými slovy, Intel musí vědět, že se svými výrobními technologiemi hned tak stačit tomu, co nabízí TSMC, prostě nebude. A jediným řešením, jak brzdit svůj propad, a naopak přibrzdit další růst konkurence jako APPLE či AMD, je prostě jim zabránit v získání dalších výrobních kapacit.

Ostatně to jediné Intel už roky drží nad vodou. Intel má poslední roky výrazně horší produkty než konkurence, i násobně. Co jej ale drží výrazně v čele a umožňuje mu bez práce prodávat jinak špatné a mnohem horší produkty, jsou ty jeho kapacity výroby. A tak tomu bylo vlastně vždy. Intel nikdy v prostředí se skutečnou konkurencí fungovat nemusel. A za žádnou cenu nechce připustit, aby mu konkurence vznikla, natož přerostla přes hlavu. Dobře ví, že jediným důvodem, proč stále prodává 3x více procesorů než AMD, že zkrátka AMD nemá kde další čipy vyrobit. Jenže TSMC podstatně rozšiřuje výrobní kapacity a hrozí, že za pár let by už AMD mohlo mít přístup k tak velkým kapacitám, že by Intelu skutečně mohlo konkurovat.

Podobně je na tom APPLE, který dělá Intelu velké vrásky, dost možná i větší, než AMD. A nejen že Apple končí spolupráci s Intelem, ale dokonce jeho procesory nahradil vlastními ARM, které výrazně ohrožují vše, co Intel a jeho platforma představuje. Nový šéf Intelu sice sebevědomě prohlašuje, že chce vrátit čipy Intel zpět do Apple zařízení, ovšem stejně jako všichni ví, že aby Apple najednou přestal vyvíjet svá ARM řešení a vrátil se opět k Intelu, to by musel být opravdu pořádný důvod. Třeba ten, že nebude mít kapacitně na výběr?

Intel si zkrátka spočítal, že jedinou cestou, jak zabránit AMD a Apple v dalším růstu na trhu, a ohrožování monopolní jistoty snadných prodejů Intel procesorů, je omezit jim výrobní kapacity. A protože Apple je zákazníkem č.1 pro TSMC a AMD v těsném závěsu zákazníkem č.2, snaží se Intel přesvědčit právě TSMC, že právě jemu by měl budoucí zásadní 3nm kapacity výroby, přednostně a většinově přidělit. A tím tedy, jistě shodou náhod, omezit v dalších letech růst možností pro Apple i AMD. Šance na to, že se to Intelu podaří, nejsou kupodivu zcela nulové. Vyjednávání obou firem o výrobě Intel čipů u TSMC, nejsou už žádným tajemstvím. A pokud Intel chce ty budoucí 3nm kapacity, musí se o tom dohodnout v nejbližších měsících.

  • TSMC rozhoduje o tom,

        jak bude konkurenční prostředí mezi Intel, AMD a Apple vypadat!

Není samozřejmě sporu o tom, že snahy Intelu o výrobu u TSMC jsou problém. A škodí trhu jako takovému a uživatelům především. Intel má výraznou výrobní kapacitní převahu už nyní, pokud by získat další kapacity u konkurenčního TSMC, mělo by to na konkurenci a celé prostředí rozhodně velmi negativní vliv. Navíc Intel by opět nesoutěžil lepšími produkty proti konkurenci, ale tím, že by omezil přístup k výrobě konkurenčních produktů. Je v zájmu všech (mimo Intelu), aby mu TSMC nevyšlo vstříc a podle mě by v tomto případě měly zasáhnout antimonopolní úřady, než bude opět pozdě. Samozřejmě nikde není napsáno, že TSMC se s Intelem dohodne a skutečně tím výrazně omezí kapacity produkce pro Apple či AMD na 3nm výrobě. Na druhou stranu, už fakt, že se Intel dokázal protlačit na 6nm a 5nm u TSMC, je docela alarmující. Jak moc za to musel zaplatit a přeplatit všechny ostatní, kteří nepochybně mají o ty kapacity také velký zájem a okamžitě by je využili, je otázkou. Pravdou je, že příjmy a zisky TSMC rostou rekordně a zjevně porostou nadále. Takže peníze jsou pro TSMC velké lákadlo. A Intel jich má díky svému monopolnímu postavení našetřeno opravdu hodně.

Samo TSMC totiž nemá moc konkurenci. Jedinou firmou, která mu alespoň trochu vývojově stačí, je SAMSUNG, ale i ten už o rok až dva zaostává (Intel zaostává dnes tak o 4 roky). I když také mohutně investuje. AMD především se snaží o výborné vztahy s TSMC i SAMSUNG. A zprávy o tom, že se chystá rozšířit výrobu na 3nm do SAMSUNG, nejsou překvapivé. Ostatně bylo by blázen, kdyby to neudělalo, už jen proto, že se nemůže spoléhat výhradně jen na produkci u jediného partnera. To je velké riziko, které je dnes bohužel nutností, ale je třeba jej omezit. Navíc fakt, že AMD bude vyrábět u SAMSUNG vůbec neznamená, že by rezignovalo na výrobu u TSMC. To se rozhodně nechystá. Nicméně asi těžko může finančně přeplatit Intel, pokud tedy TSMC bude trvat na tom, že to vše bude jen a pouze o penězích. V tuto chvíli však všechny zákulisní informace jasně hovoří o tom, že AMD má zajištěnu i 3nm výrobní kapacitu u TSMC.

Zajímavé že, že pro TSMC je vlastně Intel přímý konkurent. Tímto mu dovoluje těžit z jeho technologií, a dokonce nahlédnout pod pokličku. Nikdo totiž nepochybuje o tom, že pokud by výrobní kapacity a procesy Intelu byly v lepším stavu, Intel by proti TSMC tvrdě šel a vystupoval. Ostatně aktuální oznámená strategie Intelu je vyrábět i pro jiné firmy, takže přímo konkurovat TSMC. To má tak hodně o čem přemýšlet. Částečně kvůli Intelu omezit své dva aktuálně největší partnery, kteří s ním úzce spolupracují při samotném vývoji výrobních technologií i pouzdření, a vzít extra velké peníze od přímého konkurenta a tím dlouhodobě uškodit sobě i trhu. Nebo poslat Intel někam, že má dost svých kapacit, vydělat tak o něco méně, ale zlepšit konkurenční prostředí?

Samozřejmě nevíme, jaké kapacity mít TSMC pro budoucí kapacity výroby vůbec bude. Víme, že staví hned několik nových velkých továren, včetně jedné obří v USA, takže ke stávajícím procesům a kapacitám, které z části bude samozřejmě v budoucnu modernizovat, se připojí další a tím pádem kapacity výrazně vzrostou proti současnosti. Nicméně pořád by bylo zajímavější, kdyby se Intel ke kapacitám TSMC vůbec nedostal, protože AMD i APPLE by mohly navyšovat svůj objem produkce a technologický náskok svých produktů. A tím tak postupně zařídit, že by poprvé v historii kapacitně byla na trhu s výkonnými procesory a PC platformami, skutečná konkurence. Tedy Intel by neměl zajištěnu většinu prodejů, tedy podílu jen proto, že nikdo jiný jich nedokáže tolik vyrobit a uspokojit světovou potřebu. Zkrátka TSMC nejen že v této době jednoznačně udílí krok v technologii výroby čipů všeho druhu, ale nyní má i zásadní vliv na to, jak to vůbec bude na trhu mezi například Intelem, AMD, TSMC a dalšími v další pětiletce vypadat. A hraje se o hodně …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-08 22:19:44

Nevěřím, že by si chtělo TSMC naběhnout na vidle a nějak extrémně pomáhat konkurentovi v nouzi. Leda by měli nevyužitou kapacitu v nových továrnách, ale to myslím asi moc nehrozí. Trochu je podojí, ale nějaké větší obsazení kapacit na úkor konkurence, to už to rovnou můžou prodat Intelu. Ale třeba se mýlím, tlak na ně to musí být slušný a balík voňavých peněz neuvěřitelně velký. Kadopádně koupě TSMC akcií z dlouhodobého hlediska zdá se býti velmi zajímavá, zejména poté, co rozjedou nové fabriky. Pokud se teda neprobodí čínský komunista nebo je nekoupí Intel, obojí by vyšlo asi tak nastejno
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel nahradí AMD jako 2. nejv 2021-12-08 23:29:16

Intel nahradí AMD jako 2. největší klient TSMC v roce 2023 pro 3nm uzel, Samsung 4nm uzel pro vybrané čipy AMD

Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-08 23:30:10
avatar
což by znamenalo, že Intel opět zabrání aby na trhu s X86 CPU vznikla konkurence a AMD nemá šanci dohnat Intel v objemu výroby ....
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Qualcom 2021-12-09 00:46:48
avatar
Vyhraje Qualcom. Proto MS připravuje Windows pro ARM.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 11:15:12

biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 13:46:41

Po posledním vyjádření Pata Gelsingera ohledně Taiwanu se nemyslím, že mu TSMC půjde nějak moc na ruku. Navíc, pomáhat konkurentovi vyrábět část moderních čipů a umožnit mu prodávat je za vysocé ceny a zároveň vědět že v rámci IDM 2.0 chystá přímou výrobní konkurenci ... Možná nějaké kapacity pustí, ale moc nevěřím, že by výrazně upřednostnil INTEL před AMD, něco díky fabrice TSMC v USA bude muset, ale poháhat konkurentovi má své meze.
anakinka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 01:49:54

Docela mě štve, že Apple má přístup k nejnovějším výrobním procesům. Kdyby se tak Zen 3 čiplety vyráběly na 5 nm výrobě místo Apple M1, to by mohl být výkon.

Platilo, že nejnovější procesy byly únosné jen pro malé SoC pro mobily, jak je možné, že M1 mohou vyrábět na 5 nm, když je cca 2x větší než Ryzen čiplety?
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 05:20:28

Myslim, že rolu hra hlavne cena. Apple zákazníci to nemajú problém zaplatiť. Zákazníci AMD boli naopak dlhu dobu zvyknutí, že AMD je cenovo vyhodnejsie ako Intel. Aj pri Ryzen 5xxx ľudia frflú, že to je drahšie.
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-10 00:46:19
avatar
YES. Pokazil jsem ti Auru.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 11:40:50

a co teprv m1 max, ktery ma 57 miliard tranzistoru a velikost 430mm2 pro srovnani navi ma na 7nm 520mm2 a jen necelych 27 miliard tranzistoru...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 15:43:49

Tu je tych premennych viacej. Napriklad ten čip NAVI21 čo spominaš zabera 50% pamať infiniti cache. Tak že realne je tam 10 miliard tranzistorov čo niečo robia
Applu sa miliardy tranzistorov nahanaju lahko, ked 7 nm bez EUV ma hustotu 64 minionov tranzistorov na mm2 a ten 5nm s EUV ma hustotu 180 milionov tr/mm2 v prepočne 3x viacej, tak že taky čip NAVI 21 na 5nm s 3D pamaťou by mal nejakych smiešnych 100mm2. Nanometre robia strašne vela a kto ich ma vladne IT, preto Intel robi to čo robi a snaži sa AMD poslať na druhu kolaj ( na horši hardware )
PS: intel asi pochopil že AMD predbehnuť vo vyvoji je problem, ale odstaviť AMD od vyrobnich liniek aby nemal kde vyrabať to taky problem nieje
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 12:03:28
avatar
pozor, není 5nm jako 5nm, a to samé 3nm jako 3nm ...

každý ten výrobní proces je vhodný pro jiné čipy. TSMC nejdříve dělá rizikovou výrobu pro jednodušší = úspornější čipy. Ty právě proto využívá jako první Apple nebo Qualcomm pro ARM řešení. AMD však pro klasická CPU a hlavně velká GPU, potřebuje odlišný typ výroby, zvládající podstatně vyšší napětí a spotřeby. jde o vyspělejší verze výrobních procesů, které samozřejmě z podstaty věci dorazí o rok dva později. Díky tomu je ale nejen lepší pro náročné čipy, ale také vyspělejší po stránce výtěžnosti a o něco cenově dostupnější.

Ano, AMD by asi mohlo používat nejnovější procesy jako Apple pro třeba úsporné mobilní čipy, ale hlavní část produkce v podobně náročných CPU a hlavně GPU vždycky prostě bude využívat nový proces o rok až dva později.

je ale pravda, že AMD jde stále více cestou menších čipletů, tedy menších čipů, což by mohlo urychlit nasazování na novějších procesy. Na druhou stranu pak jsou tu prostě peníze, a AMD je vedle Apple nebo Intelu, opravdu hodně chudý příbuzný .... fakt že má dnes u TSMC pozici č.2. hned za Apple je hodně nadstandardní a svědčí o dobrých vztazích s TSMC .... a nic nenasvědčuje tomu, že by tahle spolupráce měla končit. Naopak. Nicméně ekonomická realita je jaká je ... AMD má jen drobné ve srovnání s financemi Apple či Intelu ...
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Čiplety a pouzdření 2021-12-10 00:53:04
avatar
Jen aby ty čiplety byly dobře slepené a nedegradovaly jako Atomy.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 09:32:46
avatar
Intel má sice hodně peněz, AMD by přeplatil to je jasný, ale že by přeplatil Apple to si fakt nemyslim. TSMC by se každopádně mělo na Intel bodnout, ale prachy jsou prachy a ty nesmrdí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 12:04:34
avatar
to se také nestane, zpráva jasně uvádí, že Intel bude přinejlepším dvojkou. U TSMC nejsou padlí na hlavu, Apple jim zásadně pomáhá při vývoji nových procesů, což je něco, co u Intelu moc neumí, navíc Intel je prostě v mnoha ohledech konkurence ...
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 11:38:32

Citace:
Navíc Intel by opět nesoutěžil lepšími produkty proti konkurenci, ale tím, že by omezil přístup k výrobě konkurenčních produktů

chtel bych mit taky takovou vesteckou kouli...tvrdit uz ted, ze intel bude mit horsi produkty nez konkurence, i presto ze by je oproti konkurenci vyrabel na nejlepsim 3nm procesu je teda hodne odvazne...a taky uplna kravina.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 11:56:51
avatar
No ta věta je napsaná a myšlená že by nesoutěžil nutně jen produktově (což snad je každému jasné), ale zásadní by bylo jako nyní prostě kapacita výroby ...

o tom je celý článek. Ostatně dnes to vidíme. Intel má jednoznačně horší produkty, ale protože má mnohem větší kapacity výroby, kdy konkurence nemá šanci na další a tedy skutečně konkurovat, máme jako zákazníci smůlu. Platíme vysoké ceny za horší produkty a v rámci největší části trhu (tedy OEM), často ani nemáme na výběr. Jednoduše proto, že Intel má prostě dominantní postavení v objemu výroby ...

pokud bychom chtěli konkurenci, AMD či Apple a další, by museli mít k dispozici stejně velké nebo větší kapacity jako Intel, ideálně tak,a by ty kapacity všech převyšovali potřeby trhu. pak by vznikla konkurence, kde by skutečně na produktech záleželo ...

TSMC je dnes ale jediné, které reálně může pro ostatní vybudovat takové kapacity a dohnat či předehnat kapacitně Intel, pokud se k němu ale Intel natlačí, o což se snaží s cílem prostě nedovolit konkurenci kapacitně vyrůst, je to problém a přímo to zabrání konkurenci na trhu vytvořit ...

samozřejmě nikde to neznamená, že by 3nm produkty Intelu neměly být konkurenceschopné, pravděpodobně budou, ale současně Intel zabrání tomu, aby konkurence dokázala vyrábět víc, což má zničující vliv na funkční konkurenční prostředí na trhu jako takovém. O tom to je ...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-10 06:50:27

Je to spravne lebo všetko čo Intel vyrobi na 3nm u TSMC ide do serveroch za ceny 10 000€+ Normalne CPU a GPU to pre bežnych zakaznikoch neovplivni.
Druha vec je že Samsung do 2024 chce strojnasobiť svoju vyrobu + povidačky že nieje dosť kremika pre AMD u TSMC jasne naznačuje kam to povedie. Ono netreba vešteckou kouli, len čitať vyročne spravi vyrobcoch čipov (okrem intelu ten tolko žvastov nakecal ) a maš hneď prehlad čo sa bude diať o 1-2 roky
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 13:14:00
avatar
niečo ku kapacitám výroby na rôznych procesoch.

https://pbs.twimg.com/media/E09U5KvVoAAoYZC?format=png&name=large

Intel bude mať v 2023 len 15 až 20 000 4nm (pôvodne 7nm) waferov za mesiac, čo je dosť málo. Takže bez tých 40 000 waferov mesačne od TSMC im hrozí, že nebudú mať dosť procesorov pre OEM.
schali [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 15:39:26

Podle mě Intel dobře dělá. Četl jsem hlavně na tomto webu, že TSMC je best a nechá si tam vyrábět i AMD, takže se to Intel taky někdo dočetl. Podle mě byste tomu měli tleskat a ocenit snahu Intelu nechat si vyrábět čipy od nejlepšího výrobce.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 16:51:35
avatar
no počkej, vždyť Intel neustále všude vykládá, jak je technologický leader, jak je v plánech napřed hlavně u nových výrobních procesů a jak jde všechno skvěle ... tak přeci TSMC k ničemu neptořebuje ...
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel není nejlepší! 2021-12-10 01:00:41
avatar
Intel není nejlepší!
https://www.svethardware.cz/alder-lake-s-a-lga-1700-maji-problemy-s-chlazenim-co-je-spatne/56582
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-09 17:49:18

Jestli jsou u TSMC chytří, tak zůstanou u Applu, AMD...Tzn. firem, které jsou na výrobcích čipů zcela závislí a nepředstavují žádnou hrozbu. Naproti tomu Intel s jeho praktikami je hrozbou velikou. Všichni máme v paměti jeho nátlakové akce z minula. Dalším konkurentem, kterého mají v závěsu je Samsung, který by jim taky mohl zatopit. Shrábnout teď jednorázově peníze Intelu by bylo krátkozraké. Nezapomeňte, že pokud budou vyrábět čipy pro Intel, dostane se část informací o TSMC technologii i k Intelu. Ty firmy musí jistě dost úzce spolupracovat.
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - TSMC 2021-12-10 08:07:01
avatar
Tak, kdyby dali na tvoje rady, tak by teda dopadli jak sedláci u Chlumce ...
TSMC chce totiž vydělávat, a ne odmítat lukrativní nabídky jen dle značky.
Kdyby ti někdo chtěl poslat nějaké peníze "zadarmo", tak je taky určitě odmítneš, viď?
Ale nemusíš mít obavy, to se určitě nestane.
To už je pravděpodobnější, že tu kometu, která letí zatím mimo, pošťouchnou tak, že se do Země strefí.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-10 10:07:42

Problém konkurence je v tom, že TSMC v podstatě nemá reálnou konkurenci. A pak samozřejmě nastává situace, kdy kdo zaplatí nejvíc, ten nejvíc dostane.

Tratit na tom budeme všichni, protože cenová válka o skoupení výrobních kapacit se nakonec projeví na prodejní ceně produktů. A tady se obávám, že se projeví velice výrazně.

A problém je v tom, že TSMC ty zisky využije především k výstavbě dalších vlastních výrobních kapacit a ten trh ovládne definitivně. Čili povede to jen k posílení monopolu.

Bohužel IT svět vždy pomalu směřuje k monopolu nebo alespoň duopolu. Stačí se podívat na vývoj u výrobců CPU, GPU, paměťových čipů, pevných disků a tak dále. Vždy je na začátku velká skupina výrobců a během 10-20 let se z nich vyprofiluje 5-6, kteří přežijí a z nich během dál let vznikne trojice, dvojice nebo jen jedna firma, která ten trh v podstatě ovládne. Většinou se uměle udržuje stav, kdy jsou dvě až tři společnosti, kde jedna výrazně dominuje, ale kvůli antimonopolním úřadům si nemůže dovolit ty zbylé dvě smazat z trhu.
Bestialni ORK [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Intel nnemůže mít monopol 2021-12-10 15:27:39
avatar
ANO. Souhlasím. Intel nemůže mít monopol, protože antimonopolní úřady.
Četl jsem historický článek, a podmínka výběru byla, že nemůže být 1 monopolní výrobce. Proto AMD a také VIA.
Máš +.
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-12-11 16:12:09
avatar
ono to s tím rozširováním kapacit to taky není snadné, tech strojú na Ultrafialovou litografii taky vyrobí jenom nekolik kusú ročne,..(a púlka produkce jde do TSMC)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!
HITMAN dostává další obsah, VR verze a mnohem víc!Tuesday, 18 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 112x
Komentářů: 0
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.
Vyšlo GOD of WAR na PC. Dobrý, ale ne úplně bezchybný port.Monday, 17 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 764x
Komentářů: 5
Humankind dostává velké DLC rozšíření
Humankind dostává velké DLC rozšířeníFriday, 14 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 686x
Komentářů: 2
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!
První velký odklad: STALKER 2 se výrazně opozdí!Thursday, 13 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1002x
Komentářů: 13
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)
PUBG je nově „zdarma“ Free2Play („Free2Pay“)Wednesday, 12 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1134x
Komentářů: 1
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?
Serious Sam: Siberian Mayhem už brzy. Bude stát za to?Tuesday, 11 January 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 802x
Komentářů: 1