Intel slibuje, že 7nm výroba nebude zpožděná. Vzniká nyní souběžně s 10nm. Kdy se dočkáme? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 10 prosinec 2018
altSituaci s 10nm už Intel pravděpodobně nezachrání, pracuje ovšem už na nástupci.

 

 

 

 

Je to jedna z teorií, kterou Intel dost významně přiživuje. Objevuje se spousta názorů, že Intel prakticky vývoj 10nm už vzdal. Tedy nejen, že nepůjde o tu původně plánovanou verzi, ani o tu náhradní, ale prakticky „12nm“, tedy lehce upravený 14nm proces. Již před několika měsíci se navíc objevily názory, že vlastně není pro Intel ani výhodné se o 10nm nadále snažit, protože dávno propásl termín. Pokud by pokračoval v marné snaze dodělat 10nm, ujel by mu vlak ještě více a měl by problém se 7nm, který by měl ještě mnohem větší zpoždění. Popravdě řečeno, 10nm už měl mít Intel dávno hotové a dávno s ním vyrábět procesory, protože konkurence už začíná se 7nm. V tuto chvíli měl Intel dokončovat práce na 7nm.

Právě na 7nm by se měl Intel zaměřovat především. Situaci s 10nm už nezachrání, je důležité ale aby 7nm neměla zpoždění. Intel se nyní snaží uchlácholit investory, pro které je stále těžší nevidět, že Intel produktově začíná zaostávat a bude mít v roce 2019 znatelný a viditelný problém se 7nm procesory AMD. Intel tedy oznámil, že opět zvyšuje investice, a hlavně že pracuje na 7nm a výsledky jsou prý slibné. Vývoj probíhá současně s 10nm a údajně Intel výrazně upravil plány a cíle a 7nm proces stejně jako nakonec výsledný 10nm, bude mnohem konzervativnější a méně pokročilý, než jak je Intel původně plánoval.

Start 10nm i 7nm výroby Intelu bude ale velmi pozvolný. Chybí potřebná výbava pro výrobu atd. předpokládá se, že Intel zahájí 10nm výrobu v polovině příštího roku, kdy ale je prakticky vyloučeno, že by šlo o větší procesory. Půjde o ty mobilní/ultra mobilní čipy. Na větší procesory, tedy klasický desktop a serverové XEON se s 10nm dostane až v roce 2020. O rok později, tedy v roce 2021 chce Intel dokončit vývoj 7nm s využitím EUV a procesory na něm by se měly objevit na trhu kolem roku 2022. Tedy za předpokladu, že vše tentokrát půjde podle optimistických plánů Intelu, a ne jako šlo doteď podle také kdysi optimistických plánů Intelu …

Reálně si myslím, že 10nm CORE procesory pro desktop uvidíme v červnu roku 2020 a 7nm CORE procesory pak nejdříve koncem 2022 nebo začátkem 2023. Tedy pokud nebude opět nějaký problém. Každopádně nejbližší budoucnost Intelu, tedy vlastně celý příští rok pro většinu nabídky jeho procesorů, je další 14nm refresh a dokonce návrat k 22nm výrobě v případě čipsetů.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 19
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-10 22:04:12
avatar
7nm desktop od Intelu v 2022 je UTOPIA.
mathem [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-11 07:06:35

ano, ale on to svou korupcí prodejců, výrobců a hloupých zákazníků udrží, stejně jako nVidia
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-11 10:16:34

Intel má problém nejen na straně výrobního procesu, ale i na straně architektury a konstrukce vícejádrových procesorů.
Může mít klidně funkční 7nm proces, ale samo o sobě to moc nepomůže, pokud bude stále vyrábět doslova desítky různých jader dle konfigurace od Celeronu po Xeony, a to ve stávající formě unikátního monolitu v podstatě již téměř pro každý model. Nemůže ladit každý monolit zvlášť, pokud chce být efektivní. Tady mu ani 7nm proces nepomůže.

Stejně tak Intel potřebuje novou architekturu. Zdá se, že SMT2 v současné podobě je vyčerpaný materiál. Ostatně i AMD v podstatě jen doplňuje Zen prvky tak, že Zen 2 nakonec nabídne stejné IPC ve všech směrech a podobné frekvence jako Intel. Samo AMD ale navyšuje výkon především navyšováním počtu jader a je to vidět na celé koncepci Zenu ... že nárůst výkonu zajistí rychlým nárůstem počtu jader, což je prvek, který Intel opravdu nečekal a je to jediná oblast, kde má AMD opravdovou výhodu. Nicméně na další rozvoj v oblasti navyšování IPC to u současné architektury moc nevypadá.
Intel tedy bude muset rychle dokončit 7nm proces, obšlehnout konstrukci jader od AMD, tedy odejít od monolitů a kombinovat jeden, dva, tři čiplety v pevně dané konfiguraci a přijít s architekturou, která posune IPC o výrazný krok dál. V opačném případě tu budeme mít dva výrobce s prakticky identickou nabídkou, rychlý nárůst počtu jader/vláken a přibývající počet sebevražd vývojářů SW, až je někdo bude nutit psát SW, který ty desítky jader bude schopen využít.
papekdreveny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-12-11 10:17:00
avatar
Intel svojim verným sľubuje, že všetky prachy, ktoré zbytočne vyhodil na vývoj 10nm procesu, dôsledne zohľadní v cenách 7nm procesorov, ktorých sa jedného dňa možno dokonca aj dočkáme.
...kde iní končia, tam Intel začína. Aspoň momentálne to platí. Ale najväčšia technologická vojna nastane pri implementácii EUV do sériovej výroby. Tam to bude ešte fajná sranda a je to príležitosť pre Intel, aby dohnal zameškané... a o to sa presne aj potrebuje snažiť.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD Ryzen
AsRock DeskMini A300 – Výkonný mini STX PC na AMD RyzenSobota, 23 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 332x
Komentářů: 1
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámeno
kultovní Vampire: The Masquerade Bloodlines 2 oznámenoPátek, 22 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 233x
Komentářů: 1
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 869x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 737x
Komentářů: 4
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 816x
Komentářů: 2
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngine
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngineSobota, 16 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2345x
Komentářů: 4