Myslíte si, že výroba čipů je v koncích? IBM vyrobilo 2nm čip, TSMC pak 7nm s plochou 462cm2 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 05 May 2021
altMáme před sebou velmi zajímavé roky. Výrobci dokáží udělat mnohem zajímavější věci ...

 

 

 

 

Mnozí ještě nedávno pohřbívali Moorův zákon, a to jen proto, že jeho hlavní propagátor Intel, poněkud usnul na vavřínech. Ovšem štafetu přebrali dávno jiní. A ačkoliv klasické velké monolity jsou v mnoha případech v minulostí, protože jsou neefektivní, neznamená to konec velkých složitých čipů a ještě zajímavějších multi-čipů. To se týká i výroby samotné, kdy ještě nedávno, opět pod dojmem problémů a stagnace technologie výroby společnosti Intel, kdysi největšího výrobce čipů s nejvyspělejšími technologiemi, mnozí prorokovali, že dostat se pod 14nm bude stále větší problém.

Inu problém to je, zejména finanční, kdy každá nová generace výroby stojí mnohem víc, než ta předcházející. Takže už si nevystačíte s investicí několika miliard dolarů, ale potřebujete desítky a desítky miliard. Jakkoliv tedy mnozí předpokládali zpomalení vývoje a zaseknutí se na zmenšování výroby, nic takové se neděje. Naopak. AMD s partnery ukázaly v praxi nejen vícevrstvé čipy (AMD vymyslelo pře ledy vrstvené HBM, které se staly základem i pro další podobné čipy), ale nyní také funkční čipletové řešení, které umožňuje snadno a relativně levně vyrábět procesory a brzy i grafické karty s výkonem a efektivitou, kterou by klasický monolitický design prostě neumožnil. TSMC a také SAMSUNG ženou výrobní technologie vpřed a nejsou jediní.

  • IBM vyrobilo 2nm čipy

Společnost IBM sice vycouvala z klasického PC businessu a výroby čipů, ale stále je velmi aktivní na poli výzkumu technologií jejích výroby. Dokonce nedávno k němu přišel i Intel s prosíkem, protože mu na poli výroby čipů úplně ujel vlak. Jak víte, Intel má jen přestárlý 14nm a rozbitý 10nm proces. Slibuje sice 7nm, ale nikdo mu ho nevěří a Intel jej zoufale potřebuje, takže si nemůže dovolit žádné zpoždění dál za rok 2024. A peníze má. IBM by mu tedy mělo pomoci a Intel ví, proč oslovil zrovna jeho.

IBM totiž aktuálně ukázalo první wafery s čipy vyrobenými 2nm procesem. Samozřejmě tohle číslo není úplně jednoduše srovnatelné a porovnatelné s jinými výrobami. Jsou zde také tranzistory typu GAA a poprvé IBM použilo i EUV technologii. Firmě šlo především o hustotu tranzistorů. Dokázalo tak nacpat zhruba 333 milionů tranzistorů na 1mm2! Pro srovnání, současné 7nm procesy od TSMC mají zhruba 91+ milionů tranzistorů na 1mm2. Již běžící 5nm výroba od TSMC (pro Apple M1 či AMD ZEN4) to posunula na úctyhodných 171 milionů. Aktuálně vyvíjený 3nm proces TSMC se přiblíží 300 milionům tranzistorů na 1mm2. Takže v tomhle ohledu je asi jasné, proč IBM mluví v jeho případě o 2nm výrobě.

IBM neplánuje tuhle svou výrobu skutečně nasadit a vyrábět, to přenechává jiným. Jeho technologie se ale v praxi určitě někde objeví. Dlouhodobě úzce spolupracovalo s AMD, ale tady je otázka, jak je to dnes vzhledem k tomu, že AMD dnes je víceméně donuceno úzce spolupracovat s TSMC. Nicméně je možné, že tam stále nějaké spolupráce jsou, nevíme. Ostatně IBM spolupracuje i se SAMSUNG, takže fakt, že AMD to dnes táhne s TSMC nemusí nutně znamenat, že kooperace s IBM je pasé. Mezi nejnovější partnery IBM má patřit pak Intel, který zjevně pomoc potřebuje. A upřímně, pokud ani s IBM v zádech nedokáže Intel uvést skutečně použitelnou novou generaci procesů, pak můžeme mluvit o skutečné krizi a úpadku.

Každopádně IBM jasně demonstruje, že ani 2nm nejsou problém. Myslím si, že můžeme celkem věřit tomu, když TSMC slibuje, že první 3nm čipy v praxi uvidíme od něj za 2 roky. Tím spíše, když TSMC investuje do vývoje a rozšiřování 100 miliard dolarů během následujících 3 let. Jen letos to bude 30 miliard, což je výrazně více, než bylo plánováno a výrazně více, než investují jiní. Taková je nicméně cena pokroku a tahle bude také muset někdo zaplatit v ceně procesorů, grafik a dalších čipů a hotových zařízení. Hádejte, kdo to bude … ;).

  • Cerebras ukázal nový 7nm čip s plochou 462 cm2!

Ano, čtete správně, není tam chyba. Skutečně 462 centimetrů nikoliv milimetrů. Pro představu, největší klasický čip má dnes NVIDIA a její A100 je na stejné 7nm výrobě TSMC. A zatímco ve světě klasických čipů je to obr s velikosti 826 mm2 a 54 miliardami tranzistorů, vedle CEREBRAS řešení, je to prcek.

Rozměry CEREBRAS 7nm „čipu“ vyráběného také u TSMC jsou tedy 46 255 mm2 a má 2,6 bilionů tranzistorů (2 600 000 000 000 000). Jen vyrovnávací paměť celého řešení dohromady má 40GB (ano GB nikoliv MB). Zaujme i spotřeba celého čipu, která činí 15kW!

Při pohledu na tenhle „čip“ je asi mnohým jasné, o co jde. Ostatně tohle je už druhá generace, poprvé se tohle zajímavé řešení objevilo před časem na výrazně levnějším 16nm procesu. Těm, kterým není jasné, na co se to koukají, a jak ty úžasné parametry vznikly, je to jednoduché. Ta velikost je daná tím, že jde vlastně o celý jeden 300mm wafer s maximální využitelnou plochou :). Zatímco normálně by se z něj ty čipy „nasekali“ na jednotlivé menší celky, tak jak známe klasicky čipy pro procesory nebo GPU, Cerebras je neřeže, ale nechává pohromadě. Je to tedy trochu jiný přístup k multi-čipovému řešení, což tohle vlastně je.

Asi si říkáte, že přeci není možný, aby všechna ta jádra a čipy byly bezvadné a funkční. A máte pravdu. Nejsou. Každý vyrobený wafer má řadu vadných částí. Neexistuje žádný, který by byl dokonalý. Nejde prostě o jeden velký čip, ale „nenařezané“ menší čipy s komunikačními kanály mezi sebou tak, aby to jako jeden velký čip fungovalo a komunikovalo. Ovšem vše je navrženo tak, aby architektura a systém dokázaly obcházet ty nepovedené vadné části a jednotky, které nutně obsahuje.

Jak asi tušíte, jedná se o řešení pro akceleraci AI. Cerebras má na vše speciální řešení se speciální deskou s velkou „paticí“ a chlazením. Ten blok chladící tohoto obra a 15kW, bych chtěl docela vidět :). Vše je umístěno do 15U systému. Cena je pochopitelně astronomická (miliony dolarů za jednotku), ale v oblasti výkonu pro AI prý dokáže nahradit stovky až tisíce klasických třeba NVIDIA GPU A100 řešení, která zabírají desítky serverů a žerou stovky kW a stojí ve výsledku ještě mnohem více.  

Zkrátka i tohle ukazuje možnosti a potenciál současných křemíkových čipů a jejich výroby. Prostě máme před sebou minimálně velmi zajímavou dekádu. I když se obávám že i velmi drahou. Celý ten vývoj všeho bude mnohem nákladnější, než vývoj současných produktů.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Nakadah [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 08:47:07
avatar
Bude zajímavé uchladit tolik tranzistorů v tak malé ploše. Už teď mě štve 7nm Ryzen 7 3700X kam až topí.
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 10:41:57

To máš sice pravdu, ale zkus si jej o pár set MHz podtaktovat a máš čip, který uchladíš skoro pasivně. Tohle pojede maximálně tak na 2Ghz a pokud je příkon 15kW, tak podobný holt bude muset být i chladící výkon. Ale vem si, že obyčejná pokojová klimatizace ti chladí 4kW. Takže holt k tomu bude muset být výměník velikosti zhruba multispolitové klimatizační jednotky. Což nebude žádná hrůza. Otázka je, jestli to nemají napojené třeba nějak 2 okruhově, kdy si tím třeba ohřívají teplou vodu. Jak 15kW není fakt žádná hrůza, aby se musela stavět chladící věž jak v Temelíně.

Jinak k topícím Ryzenům: moje zkušenost je taková, že je velký rozdíl mezi čipy. Můj Ryzen 5800X, to je přímotop jako prase. Při Handbraku a ca 90% využití věch jader lezou teploty dost přes 90% . Podobně je na tom můj RYZEN 9 3900X. Oproti tomu moje 5950X nepřeleze přes 75%. A to ji chladím o něco horších chladičem. Tu 5950X chladím Be QUIET DARK ROCK PRO4, tu 5800X Noctuou NH-D15. Přitom je ta 5950 v podtatě slepenec 2ks 5800X. Pravda je ale taky opačná - tu 5800X mám na schodišti nahoře, takže tam jde teplý vzduch z obýváku. Tu 5950X mám na zemi v chladné severní místnosti. Takže vzduch vstupující do skříně může být až od 10°C studenější.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 11:05:57
avatar
3700X netopí, vyšší teploty jsou proto, že je malá plocha čipu, ale ,má velmi nízké TDP takže topit nemůže ...
vsn [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 12:14:15

ono to netopí - 3950x, ale teploty jsou i při krátkodobém zatížení přes 70st., chladič je celou dobu vlažný/studený.
Když jsem měl ten samý chladič (Noctua) na Phaenom II X6 1090T tak při 50 stupních nešla na chladiči pomalu udržet ruka.

Nevím kde je problém, chápu, že čipy jsou malé, ale to u grafik také a ty navíc vyzařují mnohem víc tepla a přesto se úplně v pohodě drží pod 70st. přestože chladič je rozpálený jak blázen. Z čehož mi vyplývá, že ty heat spreadery na AMD procesorech spíš škodí.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 12:31:58
avatar
žádný problém není ... prostě malý čip = malá vyzařovací plocha = vyšší koncentrace tepla. grafické čipy jsou pořád mnohem větší než ZEN2/ZEN3 čipy ty mají kolem 70-80mm2, NAVI 22 na RX 6700 má kolem 350mm2, NAVI 21 kolem 500mm2 a to oba patří k těm menším GPU ....

70°C ale není žádný problém u RYZEN 5000 AMD deklaruje, že normální jsou teploty až 95°C ....
LGKarel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 15:20:38

Škoda, že nedopadla ta dohoda o 450 mm waferech. To by byl Cereberas ještě zajímavější. A taky by všechny vyrobené čipy (po zaplacení úvodních investicích) byly nakonec levnější. Aspoň si to tak myslím. Wikipedie tvrdí, že přechod z 200mm na 300mm wafery kolem roku 2000 se promítl do snížení ceny čipů o 30–40 %.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 17:41:56

TDP 15 kW není nic extra. Něco jak menší plynový kotel... Pokud počítám ohřátí v chladiči o +5st.C (předpokládám vodníka), tak stačí průtok 2 litry za sekundu. Říkám, menší plynový kotel.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-05-07 18:20:55

Velká škoda je, že tenhle unikátní čip stvořili zaměstnanci, co si nechala utéct AMD a to po akvizici firmy SeaMicro. SeaMicro koupilo AMD za 350 mil.$ a pak celou divizi spláchli do hajzlu. To bylo období před Lisou Su, kdy se AMD potácela v pořádných sračkách a v SeaMicro nebylo co na práci. Tak si inžové založili Cerebras a udělali revoluci. Škoda, že Lisa nenastoupila dříve.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCWednesday, 17 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 712x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Tuesday, 16 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 763x
Komentářů: 2
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíMonday, 15 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1444x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Friday, 12 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciThursday, 11 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1127x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Wednesday, 10 April 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1767x
Komentářů: 6