Nový EXYNOS SoC má díky Radeon RDNA2 obrovský grafický výkon – co SAMSUNG a AMD kutí? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 31 leden 2021
altSpolečnost SAMSUNG chystá ve spolupráci s AMD novou generaci mobilní ARM.

 

 

 

Společnost SAMSUNG se svými EXYNOS ARM řešeními si nevede špatně, ovšem pro nové generace se rozhodla výrazně změnit strategii. Spojila se se společností AMD, která dodá architekturu a technologie zejména pro grafickou část. Nové EXYNOS SoC, které se představí již letos, nese Radeon RDNA2 grafiku. A to nejsou jediné změny. SAMSUNG prý bude nabízet své SoC řešení i výrobcům jiných telefonů než těch s logem vlastní firmy. Současně hodlá rekordně investovat do rozšíření a modernizaci výroby, včetně výstavby továren mimo Jižní Koreu. A obecně se hovoří o tom, že SAMSUNG a AMD spolupracují a chystají mnohem více, než zatím bylo oficiálně oznámeno.

Jak možná někteří víte, AMD Radeon, nebo přesněji ATI Radeon, není v mobilní SoC oblasti žádnou novinkou. Ono popravdě ATI s celou koncepcí SoC přišlo a technologicky jí v raných dobách naprosto dominovalo. Jenže pak ji odkoupilo AMD a tehdejší vedení udělalo jedno z nejlegendárnějších nejstupidnějších rozhodnutí, které kdy jakékoliv vedení technologické společnosti udělalo. Tedy odprodej mobilní SoC ATI divize do rukou QualComm za mizerných několik desítek milionů dolarů. Legendárně hloupé rozhodnutí bývalého vedení AMD dodnes udivuje. AMD se připravilo pravděpodobně o desítky miliard dolarů, které na tom díky ATI SoC vydělal Qualcomm. A vlastně dodnes Radeon grafiky v telefonech se SnapDragon ARM platformou jsou. Jen se jmenují ADRENO, což je přesmyčka slova RADEON ;).

Nicméně AMD se správně rozhodlo se více angažovat v SoC a mobilní oblasti. Nechce se pouštět do přímého konkurování firmám jako QualComm, Samsung nebo Apple. Ostatně to by stálo miliardy na vývoji s nejistým výsledkem a víme, jak si na tom vylámal zuby Intel, který mobilní SoC před několika lety po obrovských investicích nakonec vzdal. AMD tak zvolilo rozhodně chytřejší cestu a spojilo se se SAMSUNG. Dodá mu technologii GPU, kdy RDNA 2 architektura přímo je součástí nové EXYNOS platformy. A že tahle spolupráce bude fungovat, ukazují první testy:

V nich prototyp nového EXYNOS pro mobilní telefony v grafických testech o 25 až 90% poráží výkon A14 SoC platformy. Což je opravdu velký rozdíl a SAMSUNG SoC by tak mohlo být dost zajímavé pro některé specifické mobilní produkty. Navíc stále není hotovo a spekuluje se o tom, že SAMSUNG dost možná bude následovat Apple a představí také výkonné ARM procesory rovněž s AMD RDNA 2 grafikou pro klasické mobilní PC apod. Nicméně to jsou zatím spekulace. Co není spekulace, že SAMSUNG rozhodně mění dosavadní strategii a spolupráce s AMD bude jednou ze zajímavých novinek.

Novou EXYNOS platformu s AMD Radeon grafikou prý uvidíme už v druhé polovině tohoto roku. A minimálně by se tak měla objevil ve vlajkových telefonech SAMSUNG. Mě osobně ale spíše zajímá ta spolupráce obou firem, která je prý mnohem užší, než se nyní zdá a bylo oznámeno. To by mohlo být ještě zajímavější.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 04:16:01
avatar
Mobilní grafika od AMD byla důvod, proč jsem nakonec nešel do Samsungu S21 Ultra. Takhle počkám až na S22 Ultra, snad bude stát za to!
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ono je zaujímavejšie 2021-02-01 07:44:39

Citace:
Co byl před měsícem ještě pouhý drb, se teď konečně potvrdilo. Samsung ohlásil texaským úřadům, že z továrny v Austinu do konce roku propustí 300 zaměstnanců. Magazínu Android Authority pak upřesnil, že čistka se týká divize, jež se starala o návrh a vývoj vlastních procesorových jader, která Korejci využívali ve svých nejlepších mobilech

Odkaz


To je pomerne zaujímavé lebo v Austine má hlavné vývojové centrum CPU aj AMD a podstatná časť vývojárov CPU jadier Exynosov s návom Mongoose prešli k Samsungu od aMdv roku 2010
zero8324 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 10:25:08
avatar
Tak žeby sa team, ktorý v AMD kedysi vyvíjal úspešné malé "mačkovité" jadrá a následne títo zamestnanci boli presvedčený Samsungom a prešli pracovať na nových Exynosoch, sa opäť vrátia pod krídla AMD?

Žeby tu nešlo len o licencovanie RDNA2, ale išlo o komplet návrh na mieru od AMD (však ten Keller v AMD údajne pracoval na nejakých ARM-och)?

Žeby tu išlo o Custom ARM návrh od AMD, a tým by si Samsung zabezpečil výkonné CPU jadrá bez vlastného vývoja, aj keby nVidia po prechode ARM-u pod ich krídla, prestala ponúkať NOVÉ hotové návrhy, ale iba licencovala inštrukčnú sadu na vlastný vývoj CPU jadier?

To môže byť ešte veľmi zaujímavé, lebo s návrhmi na mieru má AMD bohaté skúsenosti a týmto by sa AMD otvorila cesta aj k továrňam Samsungu. Čo by nebol zlý ťah, nakoľko potrebný objem budúcich výrobných technológii u TSMC môžu preplatiť APPLE a INTEL. Takto by mohli diverzifikovať riziko a pokryť minimálne low-end a mainstram v továrňach Samsungu a navýšili by tak ich celkovú kapacitu výroby a zbavili sa konečne 14nm(12nm) procesu Global Foundries, resp. by GF vyčlenili iba na IO čiplety a hlavne Xilinx FPGA produkty. Týmto spôsobom, by si zabezpečili nastolený trend rastu, ktorý je výrazný.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD robilo ARM 2021-02-01 19:46:30

aj pre Kellerom, dokonca kúpilo MIPS, ale ten posunulo do spoločnosti ich ex prezidenta a ex-šéfa Nexgenu Atiqa Razza-u, kde má AMD podiel.Citace:
AMD Seattle: Osm 64bit ARM jader s L3 cache pro servery
29. 1. 2014 |

AMD vydala procesor vybočující z pětačtyřicetileté x86 tradice: Opteron A1100. Ten se nevymyká jen ARM architekturou, ale oproti mobilním čipům i specifickou konfigurací.
Odkaz


Citace:

Do AMD se vrací Jim Keller, inženýr K7 a architekt K8
2. 8. 2012

Odkaz


Citace:
ARM procesory od AMD přijdou příští rok a vytěsní některé x86 modely
Spekulace o nasazení ARM architektury v serverech potvrdila AMD již loni na podzim
19. 6. 2013

Odkaz
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD nevie nVidia od ARM odblok 2021-02-02 07:45:36

AMD neuveriteľne vychádza politika aliancií t.j. spojenctiev tam, kde si firmy navzájom nekonkurujú

Citace:

Top AMD Shareholders

Updated Jan 28, 2021

Top 3 Institutional Shareholders

Institutional investors hold between 67-69% of AMD's total shares outstanding.8
Mubadala Development Co. PJSC

Mubadala Development owns 146.9 million shares of AMD, representing 12.2% of total shares outstanding,

Odkaz


Citace:
SoftBank to sell 25% of Arm to Saudi-backed fund


London March 8 2017

placing 25 per cent of Britain’s largest technology company into a new, Saudi-backed $100bn investment fund.

The decision was made as the SoftBank-led fund looks to hit its fundraising goals and secure the backing of Mubadala, the Abu Dhabi state-backed investment group

Odkaz


Takže najväčší vlastník AMD a 100% vlasntík global foundries vlastní 25% ARM

A po kúpe ARM-u nvidia-ou by získal cca 8% podiel v nVidiiA to už nehovorím, že na kúpu ARM Mubadala zarobila vďaka AMD

Citace:
Mubadala prodala jednu část AMD, jen aby výhodněji koupila jinou
10. 3. 2017
Podobným otázkám a nejasnostem učinil konec analytik Austin Craig, který zná dobře smlouvy mezi AMD a Mubadala, které definují vzájemné postavení obou firem.

Součástí těchto smluv je záruka ze strany AMD, že Mubadala může kdykoli - nejpozději však do 29. února 2020 - od AMD koupit 75 milionů akcií za $5,98 kus. To je velmi pěkná cena, zvlášť při stávajících $13,63 za kus. Jenže tato záruka má jeden háček. Platí pouze pokud Mubadala (i touto transakcí) nezíská více než 19,99% podíl v AMD

OdkazCitace:

Intel plánuje rozšířit výrobu u TSMC, AMD u Samsungu
před 8 hodinami |


AMD by údajně chtěla rozšířit výrobní kapacity zhruba o 50 %, což však není možné při výhradním využití linek TSMC. Společnost má zkoumat, zda by se jí vyplatilo připravit návrhy pro procesy společnosti Samsung, která zatím ještě nějaké využitelné kapacity má. Taková spolupráce by byla vcelku logická, AMD se Samsungem spolupracuje dlouhodobě, společně se obě firmy podílely na několika generacích paměťových standardů, u Samsungu byly vyráběné některé čipy AMD a jedním z posledních výsledků vzájemných vztahů těchto značek budou ARM SoC Samsungu vybavené RDNA grafikou licencovanou od AMD.

Odkaz
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-01 14:43:31

no rozpeti 25-90% je dost velky, kazdopadne kdyz tu bude az v druhym ctvrtleti tak to bude konkurence pro A15 a ne A14...pokud to je vubec pro mobily a ne vykonejsi cipset pro tablety nebo alternativa k m1
Kert [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 11:37:40

Intel má také jedno jádrový výkon o desítky procent větší ale za jakou spotřebu. Žádnou revoluci nečekám.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 10:23:48

V telefonu fakt nepotřebuju mít "herní" grafiku...na co? neexistují na to hry. Význam to má do VR headsetu jako Oculus Quest.
...a nekoupit si S21 ultra protože za rok bude možná grafika AMD v S22 no lol . Už se nemůžete dočkat na to super číslo z benchmarku ? Protože to bude jediné využití.
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 17:56:31
avatar
Tam nejde jenom o grafiku od amd. Exynos 2100 se celkem povedl ale pořád zaostává právě v grafické části proti Snapdragonu 888. Navíc má několik ústupků jako 25W nabíjení, když konkurence má 65W, chybí slot na paměťový karty. Za rok bude mít lepší foťáky, úspornější procesor a další věci. Teď mi na rok bohatě stačí Snapdragon 865.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-03 09:30:34

A za 2 roky bude mít S23 ještě lepší foťáky, úspornější procesor a další věci...Proto nemá smysl s nákupem telefonu čekat. Když nemá SD slot S21 nebude ho mít ani S22. A nabíjení 65W vám za rok akorát tak "zničí" baterku, bude mít značně nižší výdrž. A stejně tu "super" nabíječku nedostanete protože už teď tam nedávají žádnou
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1509x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1556x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2264x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2399x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1937x
Komentářů: 2