Procesory Intel prý v dohledné době nezlevní. Naopak, některé modely mohou být nedostupné. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 03 September 2018
altIntelu dochází výrobní kapacity? 10nm výrobu nemá a 14nm musí vyrábět stále větší čipy …

 

 

 

 

Zatímco z hlediska výkonu existují celkem vyrovnané modely od AMD a Intelu (tedy až na high end), problém je, že Intel často stejný výkon nabízí klidně o polovinu dráž. Jedním z důvodů, proč si to může dovolit, je pokračující ignorování AMD platformy ze strany velkých OEM výrobců, kteří svým zákazníkům nic jiného než Intel, nenabízí:

Nicméně pokud už zákazníci výběr mají, tedy mohou si vybrat mezi AMD RYZEN a Intel CORE procesory, stále více jich dává přednost RYZEN, protože jsou objektivně lepšími a zejména mnohem výhodnějšími procesory. Pokud tedy očekáváte, že Intel bude na tohle nějak reagovat, a že sníží ceny svých procesorů tak, aby vzhledem k podobnému výkonu nebyly procesory od AMD až tak výrazně výhodnější, jako nyní jsou, tak smůla. Intel prý žádné zlepšení cenové politiky nechystá, podle průmyslových zdrojů totiž ani nemůže.

Intelu jednoduše dochází výrobní kapacity, takže není problém v poptávce po jeho CPU, jako ve výrobě. Tomu se asi spousta lidí při počtu továren, které Intel má, nechce moc věřit, ale vše je dáno situací, do které se Intel dostal, a se kterou vůbec nepočítal, když stávající 14nm výrobní kapacity před mnoha lety vybudoval.

  • 14nm kapacita výroba nebyla plánována pro současné velké čipy

Všechny současné procesory Intel, jsou vyráběné stále 14nm. To je něco, co Intel vůbec neplánoval. Původně měl mít 10nm proces hotový už v roce 2015, nakonec jej odložil do poloviny roku 2017. Jak víme, 10nm stále není a už ani nebude. Ne ve verzi, kterou Intel plánoval a sliboval. Ta je totiž stávajícími technologiemi nerealizovatelná. Intel se už minimálně 3 roky snaží vyřešit problémy a bez výsledku. Výtěžnost jeho 10nm výroby je prý nižší než 10%! Je schopen vyrobit 10nm procesor, ale ten ani náhodou nedosahuje plánovaných parametrů, a i tak těch čipů, které fungují, a je schopen z jednoho wafferu dostat, je velmi málo. Taková výroba je samozřejmě nerentabilní a ekonomicky neživotaschopná.

Jak už jsme vás informovali, Intel tedy před časem najal hromadu lidí, mezi jinými i Jima Kellera, který ladil současné AMD RYZEN a výrobu pro ně a ti už přišli s řešením. Kompletně předělávají plánovaný 10nm proces a to tak, že Intel mu sice nadále bude říkat 10nm, ale technicky půjde jen o „12nm“ proces. Technologický skok tedy nebude zdaleka tak velký, jak Intel plánoval, ale bude alespoň nějaký, a hlavně ta výroba bude použitelná. A Intel nutně ten nový proces potřebuje. Intel má sice spoustu továren, ale některé předělává na těch 10nm. Stávající 14nm linky nerozšiřoval, a hlavně před mnoha lety plánoval na určitý objem výroby, který nyní prakticky překračuje.

  • Stejný objem křemíku, ale větší čipy = méně procesorů

Hlavní problém Intelu je, že do minulého roku, do nástupu AMD RYZEN procesorů, tvořila drtivou většinu objemu vyráběných procesorů (97-98%) jen 4 jádra. Zbylá 2-3% připadala na high end a servery, tedy čipy s více než 6 jádry, kdy pro desktop byly v nabídce jen 6, 8 a 10 jádra. Zbylé až 28jádrové XEON CPU tvoří naprostý zlomek prodejů, ale i tak zabíraly slušnou část výrobních kapacit. Někteří asi tuší, v čem je problém. Intel totiž se stále stejnou kapacitou 14nm výroby musí nyní vyrábět podstatě více větších čipů. Není těžké si to spočítat.

4jádrové čipy mají plochu kolem 126mm2 (KABY LAKE) a slušnou výtěžnost. 6jádrové procesory, které Intel za cenu 4 jader dnes musí nabízet, už mají ale 150mm2. To je o cca 20% větší plocha. To současně znamená i exponenciálně horší výtěžnost, ne dramaticky, ale i to stačí, že Intel ze stejného kusu křemíku (300mm wafer) místo nějakých 480 4jádrových procesorů, vyrobí při započtení nižší výtěžnosti tak odhadem možná 350 6jádrových procesorů. To je o 130 procesorů méně ze stejného objemu křemíku, než doposud vyráběl. Intel navíc musí začít 14nm vyrábět i 8jádrový mainstream a ten by měl mít plochu cca 175mm2. U toho už bude výtěžnost podstatně horší, než u 4jádra, takže se realisticky dostaneme na nějakých maximálně 300 funkčních čipů z jednoho waferu. To už je skoro o 40% méně čipů, než Intel z toho samého objemu ještě loni, v době 4jader, vyráběl. A jak víme, Intel bude muset těchto 8 jader prodávat za cenu podobnou, za jakou prodává dnes 6 jader a prodával ještě nedávno 4jádra. Logicky by tedy při udržení stejného počtu dodávaných procesorů musel o zhruba 40% navýšit objem výroby a to je samozřejmě nerealistické.

Situaci mu komplikuje i high end, který sice tvoří jen jednotky % trhu, ale jeho 6, 8 a 10jádrový high end prostě nestačí a na serverech to není o moc lepší. Intel musel zvýšit objem výroby až 18jádrových procesorů, což mu zabralo významnou část výroby, protože jeho monolitická CPU mají opravdu mizernou výtěžnost. Výsledkem tak je, že Intel se se svými 14nm kapacity dostal prý na maximum. Musí vyrábět stále více větších procesorů, ale jeho kapacity mají stále stejné omezení ohledně počtu samotných waferů. Navíc Intel stále vyrábí nové a nové 14nm produkty, protože si to trh a konkurence žádá, ale řadu 14nm produktů musí udržovat současně v produkci, což nejen komplikuje situaci s ohledem na omezené kapacity 14nm výroby, ale také navyšuje ceny, protože Intel prostě nevyrábí jen jeden druh, ale celou řadu. Výsledkem tak je, že některých zajímavých CPU prostě není a nebude dost, což údajně může vést i k růstu cen.

  • Žádné slevy Intel CPU nečekejte,

                                        Intel také nedokáže konkurovat v high endu

Výrobci PC se prý nyní začali přetahovat o omezené počty nových zajímavých CPU, zejména plánovaných 8jádrových mainstreamových modelů (Core i9-9900K), kterých má být opravdu hodně málo letos. To není dobře z hlediska jejich cen, kdy už tak očekávané předražené a nevýhodné produkty proti stávajícím AMD RYZEN 7, budou ještě dražší.

Současně je prý velká pravděpodobnost, že Intel vůbec neodpoví na nově uvedené až 32jádrové THREADRIPPER procesory pro X399. Jednoduše totiž nemá čím. Do LGA 2066 X299 platformy nenacpe více než 22 jádrové procesory, už ty ale mají naprosto mizernou výtěžnost a výkonově nedokáží s 32jádrovým RYZENem držet krok a cenově z hlediska výrobních nákladů, už vůbec ne. Intel by musel do desktopu dostat 28jádrová CPU a i ta by výkonově nebyla žádný zázrak vedle 32jádrového RYZENu, ovšem výrobní náklady jsou úplně jinde. Intel by pro ně navíc musel udělat novou platformu, a hlavně začít těchto obřích monolitů vyrábět více, což by mu ještě více ukouslo z výrobních kapacit a stejně by cenově a výkonem nedokázal s 32jádrovým AMD držet krok. V zákulisí se tak nahlas mluví o tom, že Intel ohledně high endu bude nějakou dobu dělat mrtvého brouka a tvářit se, že AMD ThreadRipper neexistuje (v čemž mu nabídka a politika většiny OEM výrobců počítačů výrazně pomáhá).

Slevy procesorů Intel obecně nečekejte, ač je to divné, Intel stále prodává více CPU než AMD, i když pro zákazníky jsou méně výhodné. Problém je, že spousta zákazníků o tom neví, nebo nemá na výběr. Navíc s omezenými kapacitami pro nové větší čipy Intel může držet cenovou hladinu. Zajímavé je, že o problému s omezenými výrobními kapacitami jsme vždy slyšeli hlavně v souvislosti AMD. Situace se ale zdá nyní obráceně. AMD totiž má více kapacit, než kdy v historii měla. Současné 14 a 12nm procesory vyrábí u GlobalFoundries, kde je prakticky jediným velkým zákazníkem a vyrábí navíc pro většinu RYZEN CPU jen jeden, fantasticky efektivní malý 8jádrový čip, jehož výtěžnost prý překračuje fenomenálních 85%. Intel ale tyto na výrobu jednoduché čipy používá i u nejdražších procesorů, včetně 32jádrového RYZENu, jen jsou tam prostě 4. Novou generaci 7nm čipů ale AMD bude kompletně vyrábět u TSMC, takže 14/12nm kapacity zůstanou plně k dispozici. Poprvé v historii tak můžeme reálně říci, že AMD dokáže z hlediska kapacit výroby a vyrobených čipů skutečně vážně konkurovat Intelu …

(... proč Intel dnes nedokáže konkurovat v high endu AMD? Efektivita konstrukce!)

Situace Intelu, tak může pomoci AMD. Zejména s ohledem na fakt, že někteří OEM výrobci nebudou chtít drahé Intel procesory, nebo v soubojích o ně neuspějí. A tak chtě nechtě vyzkouší a nabídnou zákazníkům konečně AMD alternativu. Pokud jde o poměr cena/výkon, Intel se ani nepokusil do boje s AMD vstoupit a téměř jistě ani nevstoupí. A právě výše uvedená situace se 14nm výrobou jasně prozrazuje, proč tomu tak je. Nižší ceny Intel CPU tedy nečekejte … za to vysoké ceny nových 8jádrových „mainstream“ procesorů určitě očekávat můžete. Problém je, že Intel za ty vyšší ceny nenabídne prakticky nic, někdy i méně než co nabízí AMD RYZEN varianty. Pro některé však vyšší cena znamená, že jde automaticky o lepší produkt … na tuto hloupost a setrvačnost i politické strategické uplácení OEM, Intel dnes spoléhá a spoléhat bude určitě celý příští rok. „10nm“ procesory a výrobní kapacity rozšíří stávající 14nm kapacity použitelně nejdříve koncem roku 2019 a reálně tedy až během roku 2020 …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
nexro [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-03 19:57:57
avatar
Citace:
Intel ale tyto na výrobu jednoduché čipy používá i u nejdražších procesorů, včetně 32jádrového RYZENu

Intel místo AMD.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-03 21:01:54

DD, nepáči sa mi ako nazývate 10nm proces intelu 12nm bez toho, aby ste vedeli čokoľvek o tom procese. Intel mal pôvodne zámer zvýšiť hustotu tranzistorov 2,7x, čo sa mu nepodarilo (výsledná hustota je ináč o dosť vyššia ako 7nm konkurenčných firiem). Následne došlo k istým zmenám vo výrobe, aby vôbec intel mohol niečo vyrobiť. Z vašich slov vyplýva, že 12nm proces intelu a 12nm proces foundries alebo tsmc sú podobné, čo ale nie je pravda (12nm proces tsmc a global foundries je vylepšený 14/16nm FF proces a ktorý je len pôvodným 20nm planar procesom v kombinácii s fin fet technológiou). Týmto som len chcel povedať, že by bolo vhodné, ak by ste sa trošku presnejšie vyjadrovali.
vantages [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-03 22:16:32

presne!

pan DD to pise tak jako by intel něco nezvladl a přitom amd ma (skoro) 7nm a intel nezvladne "jenom" 10 ..

proste chtěl skočit moc dopředu a zaplatil na to, v tomto to amd dela chytře.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-03 21:03:34

Nemaj skutečný low-end.
tastu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-07 08:13:48

nemá ani high-end, ani mainstream pro rozumné bytosti
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - amd 2018-09-03 21:43:10
avatar
Paradoxně při nedostatku procesorů intel a jejich cenové politice to může nahrávat AMD (není intel koupím AMD) a třeba se i výrobci chytí za hlavu a budou i notebooky s AMD. Když už jednou peklo zamrzlo, tak proč ne i podruhé...
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-04 18:35:57

No kéž bych do notebooku dorazilo 16 jader, konecne bych moh zacit pouzivat smysluplne virtualizaci
shurin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-04 09:00:12
avatar
Já bych zase tak s tou 7nm výrobou u TSMC nejásal, kapacity nejsou neomezené, zato finanční zdroje dalších zákazníků (Apple, nVidia) ano. Tak aby na AMD taky trochu kapacity zbylo, když tam chtějí vyrábět CPU i GPU.
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-09-04 09:45:36

to je nahoda,kdyz maj zrovna vydat novy procesory
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 7 nm 2018-09-07 09:31:25

Si myslím, že těch 7 až 10 nm je konečná, níže už to nepůjde.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 961x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1630x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1407x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 909x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1317x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1295x
Komentářů: 1