Test AMD RYZEN ThreadRipper 3990X – Nejvýkonnější procesor světa drtí Intel rozdílem 3 tříd! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Friday, 07 February 2020
Přejít na obsah
Test AMD RYZEN ThreadRipper 3990X – Nejvýkonnější procesor světa drtí Intel rozdílem 3 tříd!
Testy v praxi - Intel zavírá krám?
Závěr
alt

 

 

 

 

 

  • Test AMD RYZEN ThreadRipper 3990X

                    – Nejvýkonnější procesor světa drtí Intel rozdílem 3 tříd!

Jak to mohl nechat Intel dojít, tak daleko? AMD uvedlo „nemožný“ procesor. A je úžasný! Ještě nedávno byli všichni odvaření ze 16jádrového procesoru. Speciálně u Intelu si ještě nedávno evidentně mysleli, že 18jader jim na pohodlné vládnutí svému stádu dojnic, bude stačit nejméně další dekádu. Jenže u AMD byli jiného názoru. Ze 16 jader udělali mainstream a z 32 jader běžný high end. Ale ani tady AMD neskončilo. Dnes dorazil do prodeje procesor, o kterém si mnozí mysleli, že snad ani nemůže vzniknout. Procesor, který posouvá hranice způsobem, jaký tu snad ještě nebyl. Procesor, který udivuje výkonem, funkčností, efektivitou a také cenou. Je to sice nejdražší běžný konzumní desktopový počítačový procesor, který se kdy objevil na trhu, ale vzhledem k tomu že poráží násobně všechno, co na procesorovém poli bez ohledu na kategorii existuje i za mnohonásobek ceny, je neuvěřitelně výhodný. Jinými slovy, AMD ukazuje, že mu záleží na dobrém poměru cena/výkon i u procesoru za více jak 100 tisíc korun.

  • AMD RYZEN Theadripper 3990X – kategorie sama pro sebe

Už RYZEN 3960X (24jader) a 3970X (32jader) jsou úžasné a nemají žádnou konkurenci. Jenže jde jen o nejslabší z nové generace high endových procesorů od AMD. Takový entry level pro chudší nadšence :). Teprve dnes oficiálně vychází nový nejvýkonnější procesor světa. Tečka. RYZEN ThreadRipper 3990X je etalonem a novou modlou pro všechny, kteří chtějí to nejlepší. Nabízí bezkonkurenční výkonový potenciál, který několikanásobně převyšuje cokoliv, co kdy vyrobil a vymyslel dokonce i Intel. A není to žádný papírový produkt a koncept ani nic podobného. Je to normální desktopový procesor, který si můžete koupit, osadit normálním chladičem do normálního PC. Pokud na něj máte :).  

To nejlepší na něm je, že na rozdíl od staršího RYZEN 2990WX, který byl omezený konstrukcí a platformou, a hlavně stavem aplikací ve své době, a měl proto několik praktických funkčních nedostatků, zejména po stránce výkonu v aplikacích, které s jeho konstrukcí nepočítaly, nebo prostě odmítly běžet apod., nový RYZEN ThreadRipper 3000 série žádné také potíže nemá. Ačkoliv samozřejmě jen málokterá aplikace dokáže plně potenciál těchto čipů dnes využít, nevadí to. Procesory mají vynikající výkon ve všech situacích, dokonce i ve hrách apod. Současně ale dokáží zpracovávat hned několik náročných úloh najednou, aniž by to některé brzdilo. V tom je jejich hlavní přínos a výhoda, v praxi sice obtížně přesně opakovatelně měřitelná, ale velmi znatelná a zásadní.

RYZEN 3990X je současně vrcholem procesorové technologie a ZEN architektury. Tenhle monstrózní procesor tvoří 8 těch nejkvalitnějších 7nm 8jádrových/16vláknových čipů a obří I/O čip mezi nimi. Dohromady procesor disponuje 64 jádry / 128 vlákny, 288MB cache a protože to není monolit, dokáže běhat na až 4,3GHz v boostu. AMD uvádí základní tak 2,9GHz. TDP procesoru je vzhledem k tomu všemu jen 280W, tedy stejně jako u 24/32 jádrových modelů!

AMD začalo tento procesor oficiálně prodávat, a i když jde o model, který si koupí opravdu jen málokdo, poslalo ho v několika kusech do světa i na recenze. Jak si vede? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!Thursday, 13 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 346x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Monday, 10 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1110x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Sunday, 09 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2900x
Komentářů: 17
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémThursday, 06 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Wednesday, 05 August 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníMonday, 27 July 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1233x
Komentářů: 4