TSMC bude letos mohutně investovat a rozšiřovat výrobu pro AMD, Apple, Qualcomm a další. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 20 leden 2021
altFirma se chystá investovat do rozšíření a vývoje výrobních kapacit ohromujících 28 miliard dolarů.

 

 

 

 

Společnost TSMC se stala absolutně nepostradatelnou. Bez ní by neexistovala řada současných produktů mnoha značek, včetně vlastně nejvýkonnější GPU a CPU na trhu. TSMC uteklo veškeré konkurenci po stránce technologií výroby, výtěžnosti a efektivity čipů. Jeho výrobní procesy jsou jednoznačně nejlepší po všech stránkách. A dohnat ji nebude snadné (pokud sama neudělá nějakou botu). Jedním a vlastně zásadním důvodem, proč nemáme více skutečných výrobců čipů, proč třeba AMD vzdalo výrobu ve vlastních továrnách, NVIDIA se ani nepokoušela vlastní výrobu udělat atd. jsou astronomické náklady s tím spojené, které exponenciálně rostou s každou novou generací. Navíc stačí udělat jednu chybu a obrovské investice přicházejí v niveč. Intel by mohl vyprávět, má sice stále kapacitně jednu z největších výrob, ale technologicky výrazně zaostává nejen za TSMC, ale i za SAMSUNG, ačkoliv ještě před pár lety měl mírný náskok.

Bohužel kromě čínských domácích výrobců, které si tamní vláda vybudovala kvůli tomu, aby nebyla závislá na výrobě u firem jako jsou TSMC apod., žádní další noví výrobci nejsou na obzoru. Překážkou jsou astronomické náklady na vývoj procesorů, na výstavbu i udržování továren. Ty narostly do tak obludných rozměrů, že dokonce u Intelu dnes někteří silně uvažují, zda se jim vyplatí dále držet vlastní továrny a výrobu. TSMC jen v roce 2020 investovala přes 17 miliard dolarů čistého jen do výrobních procesorů a výroby samotné.

V letošním roce se mluví o investicích ve výši až 28 miliard dolarů. Taková je cena za to, když chcete mít 7nm, 5nm a pracujete na až 2nm procesech. A i takové investice nestačí na vybudování dostatečných výrobních kapacit. TSMC je plně vytíženo, a to nevyrábí pro některé čínské firmy, pro které se původně vyrábět mělo. Apple s AMD a QUALCOMM si doslova rozebraly veškeré 7nm, 5nm a dokonce i 6nm kapacity a většinu dalších, které TSMC ještě ani nedokončilo a teprve vyvíjí a staví pro ně továrny. TSMC ani s takovou poptávkou a investicemi původně nepočítalo, ale už několik let, každý rok zdaleka překračuje své plány a očekávání a investuje mnohem více.

Už v roce 2020 se 5nm výroba, jakkoliv je stále kapacitně velmi omezena, podílela 20% na příjmech v Q4 2020. 7nm výroba tvořila 29%. Celých 51% příjmů je tvořeno z výroby ARM platforem, 31% pak dělá výroba podstatně náročnějších výkonných CPU a GPU. TSMC úzce spolupracuje s partnery, zejména s AMD, která se přímo podílí na vývoji a optimalizacích výrobních procesů. Nicméně v konečném pořadí vše leží na bedrech TSMC. A nemůžeme říci, že se nesnaží.

Rekordní investice a rozšiřování výroby, zlepšování výroby a investice do vývoje nových je díky současnému významu TSMC, vlastně klíčové pro to, jaké produkty budeme moci na trhu vůbec mít. Bylo by hezké, pokud by konkurence dokázala fungovat stejně úspěšně, bohužel vyjma SAMSUNG, který ale zaostává v mnoha ohledech (z velké části proto, že na rozdíl od TSMC má jako firma také jiné zájmy), to nevypadá dobře. Intel je ve hře už jen díky kapacitám pro svou výrobu a své čipy, ale technologicky je o minimálně půl druhé generace vzadu a nevypadá to na rychlé zlepšení. Globalfoundries (bývalé továrny AMD) dokáže jen 12nm proces, svůj vývoj 7nm vzdalo před lety, protože by ho prostě nedokázalo zaplatit. Jedinou šancí, jak by se nyní GF dokázalo k 7nm dostat, je licencování výroby TSMC. Což není úplně vyloučeno. Existují ještě další firmy, ale mimo nově budovaných čínských kapacit, žádná ani vzdáleně kapacitně natož technologicky nestačí.

Bohužel poptávka po čipech neustále roste, nároky výroby a jejich vývoje také a s tím poroste nadále i cena. Ty ohromující peníze, které TSMC investuje (o polovinu více letos než loni), ty zaplatíme jako zákazníci ve formě finálních produktů. Proto nová mainstreamová grafika nebude stát 5 tisíc, ale přinejlepším 9 tisíc atd.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 14:41:06

Možná by přes současnou cenu nebylo od věci nakoupit nějaké akcie TSMC Roste nám tady nový monopol.
Hradecky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 16:54:16

Sto pro. Jejich akcie rostou silenym tempem. A nezda se, ze by zatim zpomalovalo. Sice uz je trzni kapitalizace skoro 700 miliard..ale potencial k rustu jeste obrovsky.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 17:38:58
avatar
Ono jde ale o to, proč ten monopol roste. Není to jako u Googlu, Facebooku a dalších... Tady jde vysloveně o to, že to nikdo krom nich skoro nedokáže. A nebo ztroskotali při pokusu se tam dostat. Kdyby Trump nevedl ty sankce a neblokoval čínské firmy, nebo jak to vlastně je, tak by asi nebyl až takový problém... Bohužel, Čína si může hrát pouze na svém písečku a na našem to zůstalo jen na TSMC. Neslyšel jsem o tom, že by se to tohoto někdo nějak extrémně angažoval... Že by obětoval pár desítek miliard dolarů a zkusil rozjet vlastní výrobu.... Jo, já zapomněl.... Je to nákladné a riskantní... Proto to nikdo nechce zkusit...

Pokud něco říkám blbě, tak mě kdyžtak opravte
petrM78 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 18:28:30

tak staci se podivat jaky ma problemy s vyrobou intel a kde skoncilo global foundries...jedinej kdo aktualne dokaze nejak konkurovat tsmc je samsung, takze mu musime drzet palce
Boreczmostu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 18:34:22

No ale upřímnš se divím,že je samsung tam kde je měl jsem tu čest přímo pro samsung pracovat tři roky a větší chaos jsem neviděl ale možná to byla pouze naše divize
Boreczmostu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 23:29:38

Plně souhlasím a bude hůře, když si člověk domyslí jak se všechna výroba tam přesunula a z evropy se stala pouze montovna součástek do aut většinou. Za chvíli čína převálcuje celou evropu po ekonomické stránce a my budeme jejich vazalové.
Třeba jen představa,že by se domluvili jen částečně s indií a oděvy,elektronika,prostě drtivá většina všeho pochází odtamtud.
Nedej bůh aby v Číně a okolí se rozpoutal válečný konflikt,tak se nejspíše vrátíme zpět na stromy jelikož v evropě ani jinde se pomalu nic jiného než auta nevyrábí
Stapor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 21:13:32
avatar
Zase je fajn, že k těm stromům dojedeme károu :-)
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Přesto řada 2021-01-20 18:33:10

špičkových odborníků Z TSMC utekla a nechali se přetáhnout Číňanem. Nechápu, že když téměř 100% obratu TSMC tvoří US firmy, proč nevznikl špičkový polovodičový výrobce na území USA. Nejšpičkovější výrobu už utáhnou celosvětově asi jenom jeden max. dva výrobci, protože náklady na vývoj jsou enormní a musíte mít dostatek zákazníků, aby vám umořil a zaplatil náklady. Dnes je trend mít fabless firmy, Intel byl poslední z velkých hráčů se svojí výrobou a obávám se, že už mu technologicky definitivně ujel vlak. TSMC je v luxusní pozici monopolu, páč dnes ztrácí i Samsung. Dobrý zpráva pro Číňana, špatná pro svět. :-(
Nephilim [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-20 21:26:16
avatar
ale ved tsmc ide stavat fab v arizone
Spacekd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-21 10:47:12

To je politika, na Tchajwan si dělá zálusk Čína, a tak mít na území USA nějakou továrnu se vyplatí, oni jim zase prodají pár stíhaček F-35.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-21 22:23:02

Tak už je to oznámeno. Intel bude vyrábět u TSMC 5nm a 3nm procesory, začne se prý ještě letos s nějakým i3 modelem.
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-01-22 01:17:10

Zajímavé, i když se to dalo čekat, ostatně i DD už tu zmiňoval, že tímto směrem chtěl jít i Jim Keller, než zlomil nad Intelem hůl. Je tam ale dost otazníků. Především kapacita TSMC je pro Intel nedostatečná. Takže se dá očekávat, že tam budou vyrábět jen malou část produkce. Ale na benchmarky to bude stačit. Já vím, výše se píše jak TSMC investuje a staví fabriky jak vzteklá, ale pořád těžce nestíhají vyrábět i pro současné odběratele, natož pro Intel s jeho množstvím. Ale půjde to asi tímto směrem, Intel bude nucen vyrábět kde se dá, tj.část TSMC, část Samsung a zbytek vlastní fabriky. U lowend cpu fakt nikoho nebude trápit zastaralejší proces. Prostě okopírují cestu, kterou šlo AMD, to také vyrábí ve své bývalé Global Foundaries za levno co se dá.

Edit: Sorry,to mělo být zadáno jako odpověď na petronias.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1187x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 837x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1374x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2078x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2264x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1854x
Komentářů: 2