TSMC nemá příliš zájem spolupracovat s Intelem. A určitě to neudělá na úkor AMD. Proč? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 01 únor 2021
altŽádná nová dohoda mezi Intel a TSMC stále nebyla uzavřena. A možná ani nebude.

 

 

 

 

O tom, že Intel chce vyrábět část svých GPU a CPU pokročilejšími procesy u TSMC, se spekuluje v zákulisí hodně v poslední době. A z dobrého důvodu. Intel skutečně vyjednává s TSMC o větším zapojení, a pod novým ředitelem prý ještě přitlačí. Intel totiž nutně potřebuje TSMC, protože jeho vlastní 10nm výrobní proces je neopravitelně rozbitý, nedokáže pořádně konkurovat 6nm a 5nm produkci TSMC. Především však jde o to, že Intel a jeho nový 7nm proces, je běh na hodně dlouhou trať a bude to ještě trvat roky, než jej Intel skutečně nasadí. A v té době už TSMC bude mít dávno 3nm výrobu.

Intel zoufale potřebuje TSMC a jeho výrobní procesy pro některé své pokročilé produkty, protože bez nich nebudou konkurenceschopné, jak Intel potřebuje. Ba dokonce by některé ani nemohl uvést na trh. Intel sice teoreticky může vyrábět své věci 10nm, ale tahle výroba nedosahuje dobré výtěžnosti, zejména u větších čipů je opravdu problém, bez kterých se ale neobejde u GPU i high end CPU. Současně 10nm čip nemůže v mnoha směrech konkurovat rozšiřující se 5nm konkurenci. Intel má zkrátka hodně velký zájem TSMC přesvědčit k větší spolupráci. Jenže navzdory tomu, že chrastí velkými penězi, TSMC se do rozšíření stávající (některé specifické produkty Intelu vyrábí TSMC už dávno) spolupráce s Intelem nehrne. A má k tomu dobré důvody.

Bavil jsem se s několika lidmi v zákulisí, kteří mají blízko k TSMC a spolupracují s ním. A ti říkají, že TSMC a Intel jsou velmi odlišné firmy, pokud jde o styl, politiku a prostě lidi. Což není překvapení, vzhledem ke zcela rozdílným kulturám, ve kterých vznikly. Každá firma je jiná. Pro TSMC jako takové je hodně zásadní loajalita a dlouhodobá spolupráce, kdy tyhle věci upřednostní před krátkodobými zisky. Kdykoliv. A to je prý hlavní důvod, proč se TSMC na větší spolupráci s Intelem vůbec netváří. Ví, co je Intel zač. Nevidí v něm partnera. Naopak, vidí v něm riziko pro sebe i své současné partnery.

Intel to samozřejmě ví. A je ochoten zaplatit i mnohem vyšší ceny za výrobu, než platí ostatní. Jenže naneštěstí pro Intel, TSMC jeho peníze nutně nepotřebuje. A uvažuje jinak a hlavně dlouhodobě. TSMC si velmi váží svých současných partnerů, kdy nejtěsnější technologické vztahy má v současnosti s AMD, se kterým dokonce přímo vyvíjí některé výrobní procesy. Úzce spolupracuje také s Qualcomm a Mediatek. A samozřejmě s Apple, což je finančně dnes asi nejzajímavější partner, protože zvyšuje objednávky a bere ty nejlepší a nejdražší výrobní procesy a fakticky se finančně přímo podílí na vývoji a výstavbě nových výrobních kapacit. Když se to vezme kolem a kolem, TSMC by všechny své pokročilé výrobní kapacity, včetně těch budovaných, mohlo klidně rozdělit mezi výše uvedené partnery a ti by to jen uvítali a plně využili.

Jedním z důvodů, proč se netváří na dohodu s Intelem, že ví, o co mu jde. Je evidentní, že Intel vyjednává jen proto, že musí, v momentě, kdy by náhodou vyřešil své problémy, od TSMC by samozřejmě zase odešel. Navíc nemá zájem nějak úzce technologicky spolupracovat. Koneckonců, TSMC a Intel jsou v mnoha směrech přímí konkurenti. Úspěch Intelu by navíc mohlo poškodit některé ze stávajících partnerů a v konečném důsledku přímo TSMC. To má značný zájem na tom, aby zejména AMD nadále ubíralo Intelu podíl na trhu, protože více podílu pro AMD znamená více výroby v továrnách u TSMC. A prý tedy neudělá nic, co by potenciálně ohrozilo skvěle nastartovanou dlouhodobou spolupráci s AMD. Pokud by prý TSMC nakonec kývlo na nějakou nabídku vyrábět více pro Intel, údajně by to bylo jen za situace, že by to neohrozilo kapacity výroby pro všechny současné partnery. Jinými slovy, ti mají v objednávkách přednost. A právě proto také nebyla žádná dohoda mezi Intelem a TSMC udělaná, protože všechny stávající i budované výrobní kapacity jsou obsazené, nyní už se vyjednává o 3nm, ale tady ještě probíhá vývoj, takže nic není napevno. Zatím.

Každopádně je prý také dost dobře možné, že nová velká dohoda nevznikne. Ale snaha zejména ze strany Intelu je obrovská, včetně toho, že do toho mluví i lidi, které Intel přetáhl z AMD či NVIDIA a kteří mají s TSMC samozřejmě bohatou historii a vztahy. Ostatně ti jsou také těmi, kteří o výrobu u TSMC nejvíce stojí a hodně o ni usilují. Nicméně to je v luxusní pozici. Nepotřebuje Intel. Ovšem ten potřebuje TSMC a nemá za kým jít. SAMSUNG nepřichází do úvahy a nikdo jiný už tu není. Tohle bude ještě určitě zajímavé …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 16:50:47
avatar
To by byla skvělá zpráva, kdyby se TSMC vykašlalo na Intel. Ať si doženou to jejich flákání při vývoji nové generace procesorů sami.
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 17:01:00
avatar
jj bylo by to fajn, ... ale v dnešním světě jsou peníze vždy až na prvním místě a ty Intel má a tudíž i pro tsmc se dá udělat určitě nabídka, která se neodmítá.
raduz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 21:39:04

Tak samozřejmě o prachy jde vždycky. Ale TSMC si buď nechá vyrůst AMD a bude s ním dlouhodobě spolupracovat, což mu zaručí dlouhodobě výrobu CPU u nich. Stejně tak Apple s jeho CPU. Tyhle firmy nemají důvod od TSMC odcházet. Oproti tomu Intel sice teď nahrne spoustu peněz, ale po pár letech je přeci jen šance, že se mu podaří rozchodit lepší výrobu. TSMC by akorát pomohlo svému konkurentovi v nouzi, což když TSMC bude koukat na prachy z dlouhodobějšího pohledu zas až takové terno není. Prostě Intel je konkurent, AMD ani Apple ne.
Ale pořád si říkám: Kolik by toho tak asi mohlo TSMC pro Intel vyrobit? Se současnými výrobními kapacitami opravdu tak jen pár kousků na benchmarky a VIP klientům, aby to vypadalo dobře ve srovnáních ...a dostupnost takových CPU asi taková, jako je teď u grafik.
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 22:05:22

No jestli jsem to dobře pochopil, tak TSMC je na následující rok či dva vyprodané. A Intel chce koupit kapacity právě až po těchto letech.
Georrge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 22:03:50

Ano, o peníze jde především. Jenže dobrý obchodník vidí dále, než na jednorázový výhodný obchod. Jak je v článku uvedeno, ono TSMC může více vydělat, pokud Intel odmítne, jen to bude déle trvat. A TSMC není v pozici, aby potřebovalo jednorázovou finanční injekci, naopak je pro něj výhodné zajistit si příjmy na plno let dopředu.
fotoba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ono je to pol roka známe 2021-02-03 12:02:59

Citace:
TSMC nebere Intel jako dlouhodobého zákazníka
28. 7. 2020


Odkaz

A tento článok je o tom, že sa postoj TSMC nezmenil
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-02 23:20:52

Procesory vyvijeji v Intelu docela slušně, kdyz jsou schopni na 14nm procesu konkurovat AMD procesorům ze 7nm procesu. Horší už je To ale v Intelu právě s tím vývojem procesu.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-03 00:03:00
avatar
??? na stejný výkon potřebují 2x tolik energie a dokáží konkurovat výkonem maximálně 8jádrům .... to bych úplně konkurenční nenazval.
petronias [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-03 17:28:42

To ale platí jen pro high-end modely, které jsou dalece za optimem ve voltage-freq charakteristice.
Kisch [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-05 13:26:04
avatar
TSMC nemá logicky důvod pomáhat Intelu v konkurenčním boji a tím i v tlaku na nižší ceny. Pro TSMC je ideální, že si AMD může pěkně bez konkurence nastřelit ceny a vesele platit pálky za čipy.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1512x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1142x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1558x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2265x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2400x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1938x
Komentářů: 2