Už máte dost pomalých 8jádrových notebooků? 16 mobilních jader chystá AMD. Více nabídne i Intel. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Tuesday, 19 October 2021
altSoučasná generace notebooků je maximálně 8jádrová, ale chystá se velký posun.

 

 

 

Dobá 8jádrová končí i u mobilních počítačů? Pomalu, ale jistě. CPU pro mobilní počítače jsou hlavním produktem ve spotřební sféře procesorů pro AMD i Intel. Tvoří zdaleka největší část prodejů CPU pro osobní počítače a není se tak co divit, že tady oba výrobci angažují zdaleka nejvíce. Tím spíše, že běžný koncový zákazník si nemůže moc vybírat, a výběr určují OEM firmy a politika v zákulisí. Takže jaké jsou čipy je méně důležité, než jaký vliv máte u OEM. Poprvé v historii zde máme také alespoň co do výkonů a technologií skutečně konkurenční produkty od obou společností, kdy dokonce AMD má dnes jednoznačně navrch efektivitou i technologicky. A v mnoha věcech tak i výkonem.

 

  • Mobilní Intel ALDER LAKE (Core 12000U/H)

Intel ale bude tlačit. Jeho novou zbraní bude ALDER LAKE, který se již brzy představí v desktopových konfiguracích. Ty nabídnout 8 výkonných (16vláken) a 8 úspornějších jader (8vláken), tedy konfigurace s celkem 16jádry/24 vlákny. Mobilní varianty ale budou fyzicky menší. ALDER LAKE nabídne Intel ve variantách výkonných až 55W Core 12000H, a také úsporných až 27W Core 12000U. Lišit se ale budou podstatně právě velikostí.

U varianty, tedy Ultramobilní nabídnou pouze 2 výkonná jádra (4vlákna) a 8 menších úspornějších, dohromady tedy podivná konfigurace až 10jader a 12vláken. Nicméně jak moc budou při jen max 27W využívána všechna ta jádra, je samozřejmě otázkou. Výkonnější mobilní H varianty nabídnout až 6 výkonných jader/12vláken a 8 menších jader/8vláken. Nejvýkonnější mobilní Core i9-12900HK tedy nabídne celkem 14 jader/20vláken, což by ho mělo v pohodě dostat v náročných scénářích výkonem před novou generaci procesorů AMD. Ta totiž zůstane zatím u 8 velkých jader a 16vláknech. U mobilních ALDER LAKE bude také mnohem větší(=výkonnější) grafické jádro, které má v jejich případě až 96 jednotek, proti pouze 32 jednotkám u desktopových variant.

 

  • Mobilní AMD RYZEN 6000 a 7000 APU/CPU

V průběhu příštího roku tak mobilní Intel ALDER LAKE pravděpodobně alespoň co do absolutního výkonu v TDP neomezených scénářích, jen 8 jádrové AMD překoná. Chystaná nová 6nm RYZEN 6000 série mobilních APU totiž nepočítá s navýšením počtu jader. Soustředit se bude naopak na maximální efektivitu a využití této své výhody, v čemž by měla výrazně překonávat Intel. Jehož 10nm ALDER LAKE nebude mít z hlediska efektivity příliš šancí proti vypiplanému ZEN3+ na ultra efektivní 6nm výrobě. I ta úspornější jádra Intelu nedosahují efektivity velkých jader AMD, která jsou navíc proti nim výkonnější. Takže ve všech scénářích, kde bude TDP jasně ohraničeno a omezeno, by AMD mělo mít navrch.

Nová generace REMBRANDT by měla využívat 6nm výrobu (vylepšená 7nm s EUV) a vylepšenou tzv. ZEN3+ architekturu. Ale zůstane u maximálně 8jader/16vláken v případě procesorové části. Ta však dostane DDR5 řadič pamětí a PCIe 4.0 podporu. Hlavní novinkou pak bude konečně RDNA2 integrovaná grafika, tedy velký posun proti současné VEGA. Zatím nevíme, jaký název pro nové procesory AMD zvolí, v úvahu přichází RYZEN 6000 série, ale také RYZEN 7000 série. Jak víte, AMD ještě plánuje uvedení desktopových ZEN 3D a ZEN 3 XT modelů a nevíme, jak pojmenuje ty.

Nicméně nové REMBRANDT APU procesory jsou hotové a v ostré výrobě. Ostatně AMD je představí na lednovém CES 2022 v prvních noteboocích. Takže z pohledu hlavního produktového vývoje jsou zásadní nyní jejich nástupci. PHOENIX v případě mobilních APU a RAPHAEL v případě čipletových desktopových modelů pro AM5, obojí postavené na zbrusu nové ZEN 4 architektuře a 5nm výrobě. Zde bude opravdu hodně novinek, počínaje tím, že desktopový RAPHAEL by se mohl objevit i u výkonných notebooků. Jak je to možné?

Už delší dobu se mluví i tom, že ZEN 4 série nabídne rozšíření využití čipletové konstrukce. V současnosti AMD k sobě tzv. „lepí“ jen ty CPU čipy. Jenže právě v nadcházející sérii ZEN 4 k tomu nalepí i GPU čip. Výsledkem by tedy měly být opět doslova procesory s integrovanou grafikou, tedy samostatné malé čipy v jednom pouzdře. AMD by tak snadno mohlo doplnit i velmi výkonné desktopové procesory integrovanou grafikou. Fakt, že by se objevil původně deskopový RAPHAEL v mobilní 35 – 65W variantě, také není novou spekulací. V těchto dnech prý ale padlo definitivní rozhodnutí a objeví se prý zcela určitě v mobilní platformě. AMD ale u slabších mobilních ZEN 4 modelů, neopustí ani ten APU design, tedy CPU+GPU v jediném kousku křemíku, protože má samozřejmě mnoho výhod. Ale jen pokud jde cíleně o konstrukci malých čipů. Dá se tedy očekávat, že PHOENIX série, která bude nástupce REMBRANT, bude nadále APU, ale budou to malá APU. Takže pravděpodobně opět s 8jádry maximálně. RAPHAEL a tedy konstrukce umožňující větší počet |CPU čipů u sebe, a nalepení integrované grafiky k nim, je však mnohem lepší řešení pro skutečně výkonné procesory a právě touto cestou se prý AMD vydá i u nejvýkonnější mobilních procesorů první generace ZEN 4 modelů. Což ovšem bude nepochybně až v první polovině 2023.

Stát by v té doby měly přímo proti 10nm Intel RAPTOR LAKE, což ale bude víceméně jen refresh ALDER LAKE, kde by se měl až zdvojnásobit počet těch menších jader. Dá se očekávat, že tedy v roce 2023 Intel i AMD budou mít běžně až 16jádrové mobilní čipy. Ovšem tak nějak neočekávám, že by 10nm „ALDER LAKE REFRESH“ aka RAPTOR LAKE, dokázal výkonově, natož efektivitou, konkurovat super modernímu 5nm AMD ZEN 4. Intel zkrátka musí přijít s novou architekturou, a hlavně tím 7nm procesem (Intel 5), který už roky slibuje, aby byl skutečně opět plně ve hře. AMD ovšem přešlapovat na místě rozhodně nebude. Chystaný ZEN 4 bude obrovský skok ve všech ohledech, ale už teď pracuje na 3nm ZEN 5, který jej nahradí a bude to ještě něco úplně jiného.

Každopádně nudit se nebudeme. A alespoň u výkonných notebooků se brzy dočkáme růstu počtu jader, a tedy výkonu s nástupem nových generací procesorů. I když u těch úsporných mobilnějších variant to ještě asi delší dobu zůstane u 6 až 8 jader. A preferovat efektivitu před hrubým výkonem za každou cenu (tedy vysokou spotřebu), dává u většiny mobilních PC větší smysl. Speciálně když Intel i AMD musí koukat na to, co dokáží ARM procesory, včetně například těch od Apple, jejichž hlavní výhodou je právě efektivita, speciálně když Intel už je na 5nm se současnými modely. Sám Intel díky novým čipům od Apple, přichází o velmi významnou část odbytu svých čipů, které pro Apple počítače dodával a radost z toho nemá. A i když aktuálně šéf Intelu slibuje, že se zlepší a bude se snažit získat Apple zpět, je to takové nesmyslné plácání z jeho strany s cílem uklidnit investory kteří tomu moc nerozumí. Protože sám musí vědět, že i kdyby najednou nabídl lepší čipy, Apple jde o víc než jen o čip samotný, takže je naprosto nereálné, že by se Apple u svých PC k Intelu v dohledné době vracel. Nemá k tomu sebemenší důvod, naopak má hodně důvodů, proč se k Intelu navracet …

Zkrátka na mobilním poli speciálně pořádně přituhne, vedle ARM se stále více firem angažuje v RISC-V, který je ještě otevřenější (bez poplatků). AMD a Intel tedy se svými výrazně univerzálnějšími čipy, které mají výhodu zpětné podpory (což je ale z mnoha důvodů i jejich velká nevýhoda z hlediska tvorby dalších generací a efektivity), budou muset pořádně přidat. Intel sám testuje produkty s RISC-V architekturou a AMD se také angažuje v produktech s těmito architekturami. Pochopitelně hlavně mezi ARM výrobci panuje velká nervozita ohledně snah NVIDIA koupit a získat absolutní kontrolu nad ARM, což by nepochybně velmi negativně poznamenalo současný ekosystém. Akvizice ale musí projít schválením, což se nejspíše nestane. Jenže současný majitel ARM ho chce prostě prodat za každou cenu, a tak k nějakým změnám prostě dříve nebo později dojde. RISC-V je tak alternativou, kterou všichni přiznaně, nebo v zákulisí zkouší a testují. Nicméně u klasických mobilních PC má zatím x86 platforma procesorů Intel a AMD pevné pozice a mnozí výrobci říkají jasně, že by ARM platformy a procesory musely nabídnout podstatně více, než jen srovnatelný výkon a lepší efektivitu, aby o jejich větším nasazení do klasických PC někdo uvažoval. Výhody x86 platforem jsou totiž značné, speciálně na poli kompatibility SW a aplikací a univerzálnosti použití …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-20 09:48:03
avatar
Pořídil jsem si 6/12 abych zjistil, že jediný rozdíl co poznám ve výkonu je nižší frekvence a tak jsem se vrátil k 4/8.
Nějak jsem tuhle honbu za co největším počtem jader zatím nedocenil. Přijde mi to podobné, jako když se nás výrobci aut snaží přesvědčit, že každej kdo není nula, musí mít SUV.
ITFan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-20 11:36:02

Vies, ak by si pouzival, resp. mal pootvaranych sucasne viacero aplikacii, tak by si zistil, ze viac jadier nie je na skodu...
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-20 20:35:49
avatar
A proč sis koupil 6/12 s nižší frekvencí než ten obstarožní 4/8? :-O
Mě teda těch 6/12 vytíží na max často i prohlížeč a vůbec by mi nevadilo jader/vláken víc.
darksicek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-20 13:43:51
avatar
Jedine aplikace které naráz potřebuji jsou prohlížeč, total commander, vlc a případně nějaká hra. Kvůli prohlížeči se hodí akorát víc paměti, protože mám otevřeno v průměru tak 10 oken, ale jinak CPU 4/8 naprosto dostačující.
Chápu že jsou lidi co na PC i pracují. Ale troufnu si tvrdit, že těch co vytěžují prací výkon na max je v porovnaní s běžnými uživateli minimum. A tomuto poměru by měla být uzpůsobena i nabídka produktů, ale není. Lidé jsou tlačeni do produktů vyšší řady i když je to pro ně zbytečné.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-10-20 22:35:17

Jediná hra, na kterou jsem narazil, která vytěžuje 6/12 vláken někdy až k 90% je paradoxně NFS HEAT
Tam by asi 4/8 cpu bylo limitem.
Jinak mám osobně ve zvyku vypínat otevřená okna a většinou se věnuju jedné činnosti, takže by mi klidně stačilo také to 4/8 cpu. Jenže když už jedna hra se kterou jsem měl tu čest vytěžuje slušně 6/12 cpu (bude jich určitě víc), tak proč být na hraně.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 580x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1229x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1908x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1160x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1911x
Komentářů: 3