Trh s mobilními telefony se vzpamatoval? Apple ztratil, SAMSUNG stále jedničkou, Čína dominuje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 17 duben 2024
altUž jsme se dlouho nepodívali na to, jaká je situace na poli mobilních telefonů. Máme nová data.

 

 

 

Upřímně, mobilní telefony nejsou moc zajímavé. Až na ty různé nové sklápěcí designy některých modelů, jsou všechny telefony dnes doslova na „jedno brdo“, i relativně levné modely kolem 10tis mají vše, co běžný uživatele potřebuje, a je těžké se tak pro něco kolem nich nadchnout. Současně trh už mnoho let vykazuje známky naplnění a poptávkové stagnace, kdy prodeje telefonů moc nerostou. O to více se bojuje o pozice. Velký problém pak mají s jistou monopolizací trhu v některých částech světa, speciálně USA, kde silně nezdravě dominuje Apple, který prakticky likviduje tamní mobilní trh různými funkčními omezeními pro uživatele ostatních platforem, kteří by chtěli komunikovat s uživateli jeho platformy apod. Nejen vláda USA tak rozjela vyšetřování a spolu s EU zjevně donutí Apple k určitým změnám, které by mohly „zaApplovaný“ trh rozhýbat. Apple však své finančně výnosné monopolní postavení brání, a tak půjde o právní bitvy na měsíce a roky.

Celosvětově však Apple překvapivě ztratil v prodejích a oslabil z 20,70 na 17,3% podílu celkem. To je samozřejmě pro něj stále skvělé, protože reálně má mnohem větší podíl z celkových finančních zisků a příjmů z prodejů telefonů. Na prvním místě na trhu v prodejích je tedy SAMSUNG s 22,5%. Nicméně největším výrobcem telefonů na světě je zdaleka komunistická Čína, jejíž různě oficiálně i neoficiálně státem strategicky podporovaní výrobci zcela dominují a ovládají dohromady více než Samsung nebo Apple jednotlivě.

Třetí místo má Čínský gigant Xiaomi, který rychle obsazuje nuceně uvolněné pozice „zabanovaného“ HUAWEI, který už z mobilního trhu prakticky zmizel. Aktuálně Xiaomi vystoupalo už na 14,1% trhu a meziročně narostlo o 33,8%. Rekordní růst však vykázal výrobce Transsion. Že neznáte? To je čínská značka, o které mnozí u nás nikdy neslyšeli, ale má už 9,9% celosvětového trhu s rekordním meziročním růstem 84,9%! Jde o výrobce, který prodává telefony pod značkami Infinix, Tecno a iTel a soustředí se primárně na rozvojové trhy. Speciálně Afriku, Jižní Ameriku apod. A to znamená tedy stovky milionů potenciálních zákazníků. Rychlý růst tak není překvapením. Tento výrobce dokonce odsunul na páté místo další čínskou značku u nás známé OPPO/OnePlus. Ta ztratila část trhu a propadla se na 8,7%. Dohromady však mají ty tři čínské firmy na 3.,4. a 5. místě, podíl brutálních 32,7%. Ovšem k tomu musíme připočítat i mnoho dalších čínských výrobců, kteří se skrývají spolu s několika dalšími vzácně „nečínskými“ značkami a výrobci, pod označením „ostatní“. Tahle grupa má dohromady 29,3% trhu a vykázala meziroční 7,2% růst.

Celkově se dodalo v Q1 2024 nějakých 289,4 milionů telefonu, což představuje vítaný 7,8% meziroční růst. Nicméně sluší se dodat, že na vyspělých trzích prodeje telefonů stále výrazně stagnují, či dokonce mírně klesají. Trh je zde zdá se naplněn. Za ten růst trhu je tak téměř zcela zodpovědný tzv. „třetí svět“, kde chytré mobilní telefony jsou primární a často jediná moderní komunikační zařízení pro většinu, a pro mnohé uživatele úplná novinka. A stovky milionů uživatelů je tedy objevují a samozřejmě mají jiné cenové limity a požadavky než na tzv. vyspělých trzích. Taková je tedy situace na trhu dnes.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.
Komentáře
Přidat Nový
Freaky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - skoro 2024-04-21 11:53:45

no a mainstreamova media nam tlaci propagandu, ze pry je popularni vlastnit "hloupy" telefon
https://mobilmania.zive.cz/clanky/mladi-maji-chytrych-veci-plne-zuby-prechazeji-na-obycejne-mobily-oblibene-jsou-tyto/sc-3-a-1357434/default.aspx
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-04-22 07:13:04
avatar
Ten nadpis na mobilmánii je klasickej klikbait.
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-04-23 10:55:23

Este by bolo fajn doplnit ze Apple predava sialene cisla v premivom segmente a ze android ma drtivu vacinu predajov v lowcoste.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-04-23 11:51:27
avatar
??? To je snad všem jasné, když Apple žádná levná ARM řešení nenabízí ;) proto v článku také píši že: Celosvětově však Apple překvapivě ztratil v prodejích a oslabil z 20,70 na 17,3% podílu celkem. To je samozřejmě pro něj stále skvělé, protože reálně má mnohem větší podíl z celkových finančních zisků a příjmů z prodejů telefonů.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývoj
Vývoj Cyberpunk 2077 skončil – CDPR chce zrychlit vývojPondělí, 27 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 349x
Komentářů: 0
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 883x
Komentářů: 1
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1170x
Komentářů: 2
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1159x
Komentářů: 1
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1532x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 3