8. dubna končí podpora Windows XP - čas přejít na nový Windows? Ale určitě ne na Windows 8 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 31 březen 2014
altKampaň ke konci podpory populárních Windows XP vrcholí. Přejděte na Windows 7.

 

 

 

Pokud jste o tom ještě neslyšeli, říkáme vám to nyní. Veškerá podpora pro Windows XP končí. Systém, který proti původním plánům vydržel na trhu minimálně 2x déle než bylo v plánu a jež v podstatě definoval a utvářel moderní historii PC od roku 2001, definitivně 8.4.2014 skončí. K tomuto datu Microsoft přestane vydávat nejzákladnější bezpečnostní update a hlavně poskytovat jakoukoliv podporu. Proč je nutné o tom vědět? Windows XP jsou bezpečnostní riziko. To sice zní jako "marketingový žvást", ale bohužel je to realita.

Windows XP nikdy nebyly vrcholem bezpečnosti a děr mají nepočítaně i nyní (jako každý OS a SW obecně, protože díry má každý, jen se o nich neví, nebo se nikomu nevyplatí hledat na rozdíl od rozšířenějšího SW). Nicméně podpora a Update řešily alespoň ty největší díry. Bez ní už ale nebude řešení žádné a systém tak už žádné opravy nedostane. A problém to je poměrně velký. Nejde ani tak o uživatele Windows XP samotných, protože z jejich pohledu je to jejich věc, jak moc bezpečnost řeší, či nikoliv. Jde ale o ostatní PC v síti, kde prostě počítače s Windows XP rozhodně zvyšují míru rizika a mohou sloužit pro různé druhy útoků. A bohužel uživatelů s Windows XP je stále velké množství. Jen v ČR má Windows XP stále instalováno přes 30% počítačů! Světově je pak podíl zhruba 30 - 40%. Samozřejmě ukončení veškeré podpory bylo dlouho do předu známé a oznámené, ostatně téměř nikdo nepředpokládal, že něco tak zásadního jako operační systém  vydaný v roce 2001 vydrží se 3 hlavními update (SP1/SP2/SP3) až do roku 2014 na velké části používaných PC! Tak dobrý OS Microsoft kdysi udělal.

Microsoft samozřejmě tlačí na to, aby uživatelé upgradovali. Nicméně většina PC s Windows XP je zralá rovnou na kompletní upgrade hardware, do čehož se mnoha uživatelům nechce, protože jim ten PC prostě stačí. Pokud se ale rozhodnete pro HW i SW upgrade, tak rozhodně neposlouchejte rady o přechodu na systém Windows 8/8.1!

Pokud jste spokojeni s Windows XP, s tím jak fungují, vypadají a tak dále, rozhodně přejděte na Windows 7. Je mnohem, ale mnohem lepší a funkčnější než Windows 8/8.1. Dlouhodobě proti Windows 8 vystupujeme s mnoha argumenty, v současné době tento systém ale vyloženě nemůžeme doporučit nikomu. Máme v redakci několik PC s Windows 8 čím déle tento systém testujeme a používáme, tím více a více nacházíme problémů a to velmi vážných. Naše výhrady k celé rozbité ergonomii a hnusnému vzhledu nadále trvají (ano dá se to spravit aplikacemi třetích stran, ale to prostě není řešení, abychom si opravovali OS sami), Windows 8/8.1 mají ale ohromné funkční potíže ...

Na všech PC, které máme v redakci s Windows 8 a to jak testovací, tak osobní, už musel být proveden reinstall. Někde i opakovaně. Windows 8 sliboval rychlejší start systému, rychlejší ukládání do i ze spánku atd. Realita je ale taková, že tahle svižnost a rychlost vydrží jen několik málo týdnů. Pak si začnete všímat zpomalení (na PC s HDD i SSD) a za pár měsíců je celý start i uspávání stejně rychlé, či spíše pomalejší, jak na PC s Windows 7. S Windows 8 existují stále i problémy s kompatibilitou mnoha programů, jež mají prostě problémy s tím METRO rozhraním atd. co je však velký problém, jež se ukázal až s nedávno vydanou verzí 8.1 i novou verzí 8.1UPDATE, je to, že ve většině případech, když se pokusíte svůj Windows 8 aktualizovat na tyto verze, jednoduše skončíte s totálně rozbitým systémem a bordelem v ovladačích. Navíc ta zlepšení, jež tyto verze nabízejí, jsou evidentně snahou opravit rozbitou ergonomii zpět ke stylu Windows 7, ale zdaleka ne povedenou. Windows 7 funguje, vypadá, ovládá se a nabízí stále mnohem více než Windows 8 v jakékoliv verzi. A můžeme to skutečně srovnávat, v redakci máme celou řadu PC s Windows 7, jež tam jsou nainstalované od vydání tohoto systému a doinstalovávaly se tam jen SP aktualizace. Systém nejen, že s tím neměl žádný problém, ale stále běží svižně a bez problémů, což o PC s Windows 8, ačkoliv je o všechny pečováno stejně, prostě nedá říci.

Takže ano podpora Windows XP končí, ale to není důvod přecházet na Windows 8/8.1. Přejděte na Windows 7, jsou mnohem lepší po všech stránkách. Windows 8/8.1 jsou prostě neopravitelně rozbité, v současné podobně neudržitelné (Windows 9 bude výrazněji odlišný a dorazí už příští rok, tím spíše nemá smysl na parodii na OS ala Windows 8 přecházet). A ačkoliv by téměř všichni (výrobci PC) nejraději podporu Windows 8 ukončili hned, bohužel kampaň MS a finance na ni jsou aktuální na tento systém, takže výrobci PC chtě nechtě propagují Windows 8 ačkoliv vám skoro každý řekne, že Windows 7 je lepší. Objektivně a nestraně na základě rozsáhlých dlouhodobých testů a zkušeností důrazně varujeme před Windows 8. Pokud se najde někdo, kdo tvrdí, že W8 nejsou špatný, tak to ještě neznamená, že jsou dobrý systém. Zvyknout se dá na hodně věcí, i když nejsou lepší, ačkoliv u některých je to zkrátka jen póza. Lze skutečně zcela objektivně dokázat, že Windows 8 jsou ergonomicky, vzhledově, možnostmi přizpůsobení atd. prostě horší OS než Windows 7, ale to prostě některým nestačí. Budiž jim přáno, což ovšem neznamená, že ostatní budeme používat, či doporučovat špatný OS ...

Někteří by mohli říci, že z Windows XP by se dalo přejít i jinam. Například na LINUX atd. Pro většinu běžných uživatelů to ale prostě stále není volba. Podpora her ale i dalších věcí na LINUXu se nedá s tím, co nabízí Windows 7, stále absolutně srovnávat. LINUX je stále maximálně pro nadšence či specializované pracoviště. Pokud by nyní byl například SteamOS (což je vlastně LINUX) ve vývoji o 2 roky dál než je a nabízel to co slibuje, pak bych možná tvrdil něco jiného, ale zatím pro většinu běžných uživatelů PC není lepšího a funkčnějšího OS než je Windows 7. Pokud tedy chcete vyřešit konec podpory Windows XP upgradem svého PC a přechodem na nový OS, důrazně doporučujeme stále aktuální Windows 7, jehož prodej měl být sice ukončen, ale kvůli oprávněné značné kritice na Windows 8 od uživatelů i výrobců PC, byl konec prodeje Windows 7 (SP1) odložen a někteří výrobci PC jej znovu nabízejí jako primární OS i na svá nové PC (tím šetří čas na přeinstalace, jež v drtivé většině případů nový PC s W8 čeká ať od prodejce nebo zákazníka přímo - přes 70% nových PC s W8 je ihned přeinstalováváno na W7 a není se čemu divit - odpovídají tomu i statistiky podílu W8).

Jinak podpora Windows 7 SP1 pak bude ze strany Microsoftu zatím až do roku 2020.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Guardians of the Galaxy Volume 3 v první ukázce!
Guardians of the Galaxy Volume 3 v první ukázce!Středa, 07 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 402x
Komentářů: 0
Need for Speed Unbound vyšlo – jaké je hodnocení?
Need for Speed Unbound vyšlo – jaké je hodnocení?Úterý, 06 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 899x
Komentářů: 2
The Last of Us seriál v našlapané ukázce!
The Last of Us seriál v našlapané ukázce!Pondělí, 05 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 704x
Komentářů: 0
Transformers: Rise of the Beasts – další film je tu?
Transformers: Rise of the Beasts – další film je tu?Pátek, 02 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1170x
Komentářů: 0
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?
Indiana Jones and the Dial of Destiny – pátý a poslední?Čtvrtek, 01 prosinec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1469x
Komentářů: 1
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategie
Vyšlo Marvel’s Midnight Suns – zajímavá tahová strategieStředa, 30 listopad 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 617x
Komentářů: 0