Je konec, umřel internet! Microsoft Internet Explorer nás navždy opustil. Co si počneme? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Neděle, 26 červen 2022
altNeuvěřitelné se nakonec stalo realitou. Pro mnohé synonymum ke slovu Internet, slavný IE skončil.

 

 

 

 

On fakticky umřel už dávno, ale oficiálně teď v červnu 2022 Microsoft ukončil veškerou podporu. Což samozřejmě neznamená, že by vám tento prohlížeč vyloženě přestal fungovat. Ale prostě už žádné aktualizace ani bezpečnostní nedostane. Je to problém? Ano i ne. IE se těšil obrovské popularitě a dodnes jej někteří na starších PC používají, což obvykle znamená, že jsou bezpečnostním rizikem pro sebe i okolí dávno, takže v tomto ohledu se nic moc nezmění.

Technologicky je však IE mrtev již mnoho let. Samozřejmě kvůli kompatibilitě starších aplikací jej MS stále podporuje režimem ve svém EDGE, což je nástupce internetového prohlížeče od Microsoft. Nicméně současný Edge jede na chromium základu, tedy jde o fakticky o Chrome s jiným vzhledem a některými jinými funkcemi.

Microsoft se už roky snaží přesvědčit všechny Windows uživatele, že nemusí na nový Windows 10/11 PC stahovat Chrome a nahrazovat jím EDGE prohlížeč, který kvůli tomu musíme vždycky na novém PC alespoň jednou použít. Ale příliš se mu to nedaří. Nejde o to, že by EDGE byl vyloženě špatný, ale Chrome je v mnoha věcech prostě lepší, speciálně pokud používáte služby Google, tak dává prostě větší smysl.

Každopádně Microsoft bude s nástupcem svého IE bojovat určitě i dále, ačkoliv souboj internetových prohlížečů dávno nevzbuzuje takové vášně, jako před lety. Dnes už o „problematice“ prohlížečů diskutují nanejvýš malé skupinky skalních příznivců a stará garda. Pro většinu současných více než 2 miliard uživatelů je Internet to, co používají každý den na mobilu, a ani netuší, že je mezi Internetem a jimi nějaký program, kterému se říká prohlížeč. Pravda, tím se vlastně moc neliší od většiny ze starých dob, kdy IE sám tehdy byl synonymem pro Internet. Takže vlastně se zase tak moc nezměnilo. Jen určitě optimalizovat web pro současné moderní prohlížeče je výrazně jednoduší, než pro tu džungli v čele s IE před lety :).

V současnosti světu prohlížečů jasně kraluje Google se svým Chrome, a to nejen na PC, ale samozřejmě i na mobilech, následovaný tím, co je na iOS platformě, kde Apple používá cokoliv, co není od Google jen z principu, nikoliv že by to bylo lepší. Velký pád zažil v posledních letech FireFox, který byl roky protěžovaný Googlem, než jej právě nahradil vlastním Chrome. FF je stále velmi dobrý, ale prostě není výchozím prohlížečem na většině zařízení, které drtivá většina uživatelů používá, a tak není na očích a tím pádem nemá moc šancí. Zkrátka souboje prohlížečů už nejsou to, co bývaly. Chrome dnes fakticky vládne stejně nebo ještě více dominantně, jako kdysi IE. Ovšem významným rozdílem je, že to většině moc nevadí, protože dobře funguje a legendární problémy s IE samotným a optimalizacemi pro něj, jsou dávno minulostí.

Každopádně nyní je už Internet Explorer definitivně oficiálně mrtev …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 06:25:50
avatar
Tak toto trvalo. Posledná verzia vyšla v roku 2012 a už vtedy to bol hrozný prehliadač (v podstate slúžil len na stiahnutie Chrome alebo Firefoxu). Problém IE bol fakt, že Microsoft si webové štandardy vykladal po svojom. Človek spravil niečo vo Firefoxe aby zistil, že mu to v ie nefunguje.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 08:08:54
avatar
Ani v dobách, kdy jsem více přičichl k internetu na VŠ koleji v 2002, tak to nikdo nepoužíval... jela se hlavně Opera... v iE měl člověk hrozný záchvaty, strašnej prog
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 09:07:50

Bohužel existuje spousta průmyslových zařízení, která se dají ovládat JEN a pouze pomocí IE, v jiných prohlížečích nefungují. Což znamená udržovat "staré" PC co to půjde. Naštěstí tyto zařízení/PC mám v síti mimo internet. Některá zařízení dostanou upgrade firmware (ceny jsou od 1200€ do 9500€), jiná jsou už "legacy" a nedostanou nic. Jenže když to funguje, firma samozřejmě nic zaplatit nechce. A argumnent "IE je bez podpory a jinde to nefunguje" není pro šéfy argument, "prostě to nějak zařiď" :-)
TDM900 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-28 09:43:27
avatar
Jojo,
kvůli tomu mám separátní síť odstřiženou od internetu (hardwarově). Hlavně tedy proto, aby nic nemělo tendenci se zaktualizovat.

Jedna itx mašinka se sedmičkama a k té přes com a usb napojený dva stroje. Je sice vopruz, to tam tahat flashkou, ale modernizace znamená investici skoro 400k a brutální zdražení servisu a materiálu. Nemluvě o tom, že ty dinosaury umím za ty roky servisovat sám.
Navíc nové stroje jsou permanentně připojené k internetu a nedělám si iluze, že by se v tom někdo nemohl vzdáleně hrabat.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 10:06:52
avatar
IE byl nahrazen EDGE, nějak jsem si už zvykl.
Na co si stále nemohu zvyknout je, že v EDGE, ale i ve FF jsou každých cca 14 dní až měsíc upozornění, že si mám stáhnout Chrome (přesto, že ho mám), a že si mám nastavit Google jako vyhledávač, přesto, že ho také mám!
To už je fakt otravné, jinak Google se rapidně zhoršil, co se týká vyhledávání a neustále jsou podsouvány nerelevantní placené odkazy.
F..k you Google!
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 12:11:01
avatar
Zajímavé. FF mi to nedělá (Chrome nemám, Google jako vyhledávač ano).
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 13:28:21
avatar
Převážně ta otravná hláška je v EDGE a to třikrát.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-27 14:01:53
avatar
Pěkný

Edge používám jen v práci kvůli intranetu, takže mám klid.
Ale Chrome mě štve v kdejaké instalaci. Google nám chce vlézt až do pr..le
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-06-28 19:13:06

Totéž říkali o Windows7, které stále provozuji. A pořád chodí každý měsíc velký bezpečnostní balík záplat aktualizací. Provozuji i MS Security Essentials, ten se aktualizuje dvakrát denně. Navíc stále existují aplikace (např.DVR systémy...), které fungují s ActiveX jen na MS IE. Na MS Edge se to nedá rozjet.
pcwifi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NVR 2022-06-30 14:32:15
avatar
ano 5 let stare NVR Dahua a jen s IE si to rozumi... pokud je vyrobce liny udelat FW, ktery odnutí pouzivani ActiveX, bylo by to fajne, ale to se nestane. Takze do smrti posledniho NVR resp. kamery starsi jak 5 let + - bude IE nutnosti.
PlayerX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Když už jsme u těch prohlížečů 2022-07-02 22:53:13

Nestálo by DD za to nasadit https? S let's encrypt je to skoro bez práce a zdarma.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-03 12:19:21
avatar
ne u našich stránek, máme to komplikovanější, bude to až s novými stránkami, děláme na tom ;)
PlayerX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-05 23:04:59

Super, díky za odpověď, vrtá mi to hlavou už dýl, teď to bylo k tématu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!Středa, 10 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 640x
Komentářů: 2
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!Sobota, 06 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2135x
Komentářů: 11
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!Pátek, 05 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1987x
Komentářů: 14
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriálu
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriáluČtvrtek, 04 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 874x
Komentářů: 0
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.Úterý, 02 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 4
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda Forever
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda ForeverPátek, 29 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2