Nebudete tomu věřit, ale uplynulo „pouhých“ 25 let od připojení Česka k Internetu. Pamatujete? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 13 únor 2017
Přejít na obsah
Nebudete tomu věřit, ale uplynulo „pouhých“ 25 let od připojení Česka k Internetu. Pamatujete?
Zlomový rok 2006!
altAni se tomu nechce věřit, ale je tomu tak. Jsme součástí největší technologické revoluce čtvrtstoletí.

 

 

 

 

  • Nebudete tomu věřit, ale uplynulo „pouhých“ 25 let

                                            od připojení Česka k Internetu. Pamatujete?

Ani se tomu nechce věřit, ale je tomu tak. Jsme součástí největší technologické revoluce čtvrtstoletí. Vzhledem k tomu, že známe složení návštěvníků našeho webu, tak víme, že většina z vás už byla v době připojení k Internetu na světě. Ale přeci jen to zase nebylo tak dávno. Dne 13.2.1992 se poprvé naše země připojila k Internetu.

Stalo se tak oficiálně v posluchárně č. 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT za účasti americké NSF, kdy byla propojena česká akademická síť s internetem přes uzel v rakouském Linci. Nejednalo se tedy ani náhodou o Internet, jak jej známe nyní a v podstatě šlo o vědecký a univerzitní projekt. O komerčním provozu se sice už mluvilo, problém ale byla zkrátka technologie, která rozhodně žádné masy uživatelů sítě ani nedovolovala. Vždyť první přenosy u nás měly rychlost jen 9,6kb/s. V USA, odkud celý projekt vznikal a rozšiřoval se, byly samozřejmě o mnoho let napřed, takže tam už se na využití Internetu, jak jej známe dnes pracovalo. Umožňoval to i vznik WWW protokolu, který od roku 1991 byl dán zdarma celému světu.

U nás v nově vzniklé ČR byla situace komplikovaná i existencí monopolu na telefonní linky a síť, přes kterou Internet běhal a hlavně potřebné licence. Monopol měl Eurotel, který sice potřebné technologie a struktury budoval, ale službu veřejně nenabízel. Zlom nastal až v roce 1995, kdy se věci pohnuly správným směrem a mohly tak vznikat první české stránky a první běžní čeští uživatelé se k nim mohli dostat. Mezi prvními byl asi nejznámější český web, dnes firma s miliardovými obraty, seznam.cz (1995). Koncem devadesátých let jsme ale všichni běhaly doma na drahém vytáčeném připojení a většina úzkostně sledovala ubíhající drahé minuty :). Ne, že by se toho dalo na tehdejším Internetu dělat mnoho, ale načítání každého obrázku bylo dobrodružství.

Dalším zajímavým rokem byl rok 1997, kdy vzniklo sdružení CZ.NIC, které konečně umožnilo běžnému uživateli pořídit si vlastní stránku s koncovkou .cz. Ano právě během následujících let byly všechny zajímavé domény rozebrány a část zůstává nevyužívána a blokována internetovými spekulanty. Bohužel tento aspekt se nepodařilo řádně zákonem ošetřit (jako řadu jiných věcí). Cena za pronájem domén klesala až na dnešní stokoruny a tak už na přelomu tisíciletí bylo pořízení vlastní stránky opravdu dostupnou záležitostí pro každého.

Právě konec devadesátých let a začátek 21.století byl z hlediska rozvoje nejen Internetu asi nejzajímavější. V té době vznikaly nejzajímavější stránky, z nichž mnohé fungují dodnes, ačkoliv původní obsahovou kvalitu si udržely málokteré. Stejně tak vznikaly nejlepší počítačové hry, což Internet podporoval a tak dále. V té době už počet uživatelů českého Internetu rychle rostl. A v roce 2006 přišel důležitý zlom pro český i světový internet … :). 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

Herni.cz

Videa
Půjdeme do kina: hraná Justice League v novém traileru!
Půjdeme do kina: hraná Justice League v novém traileru!Sobota, 25 březen 2017
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 608x
Komentářů: 3
O co je lepší VULKAN proti DirectX11/12?
O co je lepší VULKAN proti DirectX11/12?Čtvrtek, 23 březen 2017
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1121x
Komentářů: 3
První herní zklamání roku? Mass Effect ANDROMEDA
První herní zklamání roku? Mass Effect ANDROMEDAPondělí, 20 březen 2017
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2886x
Komentářů: 27
To je nápad! PC Building Simulátor
To je nápad! PC Building SimulátorPátek, 17 březen 2017
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2042x
Komentářů: 3
Ukázka výkonu RYZEN 5 1600X vs Core i5
Ukázka výkonu RYZEN 5 1600X vs Core i5Čtvrtek, 16 březen 2017
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3349x
Komentářů: 5
Letošní F1 jsou mnohem rychlejší! Jak moc?
Letošní F1 jsou mnohem rychlejší! Jak moc?Středa, 15 březen 2017
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1405x
Komentářů: 4