NVIDIA jde proti Google STADIA? Spouští streamovací herní službu GeForce Now pro všechny. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 04 únor 2020
Přejít na obsah
NVIDIA jde proti Google STADIA? Spouští streamovací herní službu GeForce Now pro všechny.
Závěr - má to smysl?
alt

 

 

 

 

  • NVIDIA jde proti Google STADIA?

             Spouští streamovací herní službu GeForce Now pro všechny.

Pokud chcete hrát nejnovější hardwarově náročné hry, ale nemáte na to výkonný PC nebo konzoli, tak je tu teoretická možnost. Můžete hrát sví oblíbené hry na TV, notebooku, tabletu nebo Mac a hra k vám bude přes internet přenášena ze vzdáleného serveru, který bude zajišťovat výkon. Na tomhle principu funguje Google STADIA, tedy streamovací služba, která umožňuje takhle hrát hry.

Jenže Google naprosto selhal na tom, že nedokáže nabídnout STADIA jako službu tak, aby dávala smysl. V jeho případě si totiž musíte koupit extra zařízení a k tomu ještě přímo na platformě STADIA kupovat hry, které ale nemůžete hrát jinde. Že je to celé takhle nesmysl, všichni víme. STADIA je tedy zatím pěkný propadák. A není propadá proto, že by v principu nefungovala jako technologie, ale prostě proto, že jako služba nedává smysl. A pokud to někomu doteď nebylo jasné, o slovo se hlásí NVIDIA.

  • NVIDIA GeForce Now dává smysl technicky a hlavně funkčně

Společnost NVIDIA se samozřejmě snaží ve velkém uspět v datacentrech se svým hardware, a tak už před několika lety ohlásila vlastní streamovací službu. Jenže narážela na stejná omezení téhle technologie, jako všichni ostatní. Tedy mizernou internetovou infrastrukturu, která jednoduše neumožnila masivní nasazení této služby, protože pro drtivou většinu potenciálních zákazníků by byla nepoužitelná. Do toho samozřejmě NVIDIA také neměla moc smysluplný ekonomický model pořizování her apod.

GeForce NOW tedy byla oficiálně od roku 2015 v BETATESTU a dlouhé roky se nic moc kolem nedělo. Loňský start Google STADIA ale samozřejmě donutil NVIDIA jednat. Zejména proto, že Google a jeho systém používá grafiky AMD Radeon, což NVIDIA strašně vadí a když už nic, tak potřebuje Google ukázat, že má také slušné karty, které by mu rada prodala. Nicméně to, že by NVIDIA spustila funkčně stejnou věc, jako je STADIA, by moc neřešilo. NVIDIA musela přijít s něčím, co by ji udělalo alespoň trochu zajímavou.

V první řadě NVIDIA odstranila nutnost zakoupení přehrávače NVIDIA SHIELD (ten je stále podporován). Nyní vám stačí jakékoliv ANDROID telefon, počítač s Windows nebo MacOS. Prostě to běží z aplikace. To samozřejmě dává smysl. Doposud jste si museli kupovat nesmyslné extra zařízení. Tohle je krok, jakým by streamování her mělo fungovat. Podpora pro zařízení bude rozšiřována.

Zásadní je ovšem to, že v rámci téhle služby se nebudete kupovat extra hry jen pro ni. Na rozdíl od STADIA, která v tomhle bodě naprosto nedává smysl, GeForce NOW jednoduše propojíte s herními službami jako STEAM, Uplay apod. Bohužel řada služeb zatím chybí, takže nezahrajete si všechny hry. STEAM, který podporovaný je, ale umožňuje přes tuhle službu hrát tam zakoupené hry. Bohužel ne všechny, jsou tam některé, které prostě neběží.

  • Jak to funguje a nároky?

NVIDIA vám tedy jen pronajímá vzdálený výkon. Přesněji vám pronajímá virtuální herní PC na vzdáleném serveru. Tam se hra nainstaluje a také běží, a obraz je k vám přes internet streamován. Potřebujete tedy slušný internet a radši kabel než WiFi.

Nároky na připojení jsou minimálně 15Mb/s, ale to je opravdu jen na „spuštění“. Aby to běželo trochu slušně, potřebujete kolem 50Mb/s. Při hraní ve FullHD/60FPS přenesete 10GB dat za hodinu. Lze nastavit detaily ve kterých hra poběží, jenže vše je silně ovlivňováno tím, že streamovaný obraz je silně komprimovaný. Některé detaily tedy ani nepoznáte a celkově bude obraz ve všech ohledech horší, mnohem méně ostrý, než když si hru spustíte u vás doma přímo na tom PC.

Potíž je s odezvou při ovládání hry. Ta je vysoká, takže zpoždění mezi děním na obrazovce a ovládáním, je za každých okolností zřetelné. Jeho velikost už samozřejmě záleží na připojení. Ale určitý lag tam prostě bude vždy. V některých hrách to vadí méně, v jiných tak moc, že je to nepoužitelné. Navíc je zde značná nekonzistence, což je opět dáno kvalitou vašeho internetu. Na rovinu, na současném průměrném připojení to nepojede nikdy moc dobře.

  • Kolik to stojí?

Dobrou zprávou je, že NVIDIA dává možnost si to vyzkoušet zdarma. GeFoce NOW je k dispozici v testovací verzi bez placení, která je omezena tím, že umožňuje je 60 minutové hraní. Pak vás prostě odpojí. A budete si muset počkat na připojení, pokud budou volné kapacity. Na rovinu, tahle bezplatná verze je zde jen proto, abyste si vyzkoušeli, zda vám to doma vůbec poběží a jak.

Celkem zvědaví všichni byli na ten placený model. NVIDIA zvažovala mnoho možností. Nezapomínejte, že pořízení a provoz serverů je velmi nákladné, takže NVIDIA by to měla zohledňovat. Podle mě to nezohledňuje a cenu nastavila hlavně tak, aby zaujala a přitáhla pozornost. Osobně si myslím, že těch inzerovaných 139 korun měsíčně, nezaplatí ani náklady na energii. NVIDIA ostatně tvrdí, že těch 139 korun je zaváděcí cena a ty se změní. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!
Logika současných her v praxi – vývojáři her vs realita!Čtvrtek, 13 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 287x
Komentářů: 1
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!
Cyberpunk 2077 - Pořádná nálož záběrů a informací!Pondělí, 10 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1108x
Komentářů: 1
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.
Vyšlo Horizon Zero Dawn pro PC – zajímavá, ale na 10/10 nemá.Neděle, 09 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2897x
Komentářů: 17
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novém
LibreOffice 7.0 – bezplatný kancelářský balík v novémČtvrtek, 06 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 7
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!
Nástupce McLaren F1 je tu. GMA T.50 je ještě úžasnější!Středa, 05 srpen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1112x
Komentářů: 10
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježdění
Závodní DIRT5 se připomíná – arkádové akční ježděníPondělí, 27 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1233x
Komentářů: 4