NVIDIA v problémech? Activison-Blizzard končí na GeForce Now! Herní tvůrci ignorují NV? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 12 February 2020
Přejít na obsah
NVIDIA v problémech? Activison-Blizzard končí na GeForce Now! Herní tvůrci ignorují NV?
NVIDIA je obětí svého marketingu?
alt

 

 

 

 

 

  • NVIDIA v problémech?

    Activison-Blizzard končí na GeForce Now! Herní tvůrci ignorují NV?

Společnost NVIDIA před pár dny oznámila start své streamovací služby GeForce NOW, v rámci které vám pronajme „virtuální PC“, na kterém můžete vzdáleně hrát a spouštět hry z různých služeb, aniž byste měli doma výkonný PC nebo konzoli. Sama služba dává v této podobě alespoň nějaký funkční smysl pro uživatele, na rozdíl od v současné podobě politicky nesmyslné Google STADIA. Jenže je tu pár velkých otazníků. V první řadě, NVIDIA oznámila velmi příznivou cenu. Ale ta je tak nízká, že pochybujeme o tom, že vůbec zaplatí náklady na provoz serverů, natož na budování a údržbu služby. Další věcí je pak fakt, že sice teoreticky by mohla fungovat s každou herní službou a hrou, ale ani vzdáleně dnes nefunguje. I těch pár služeb, které nyní podporuje (STEAM např.), tak jen minimum her z nich skutečně funguje a je podporováno.

Jedny z her, které byly funkční a podporovány, jsou ty od ACTIVISION BLIZZARD. Tento vydavatel byl hlavním partnerem NVIDIA několik let na mnoha úrovních, kdy pomáhal mimo jiné i s vývojem GeForce NOW služby. Jeho hry tak tvoří páteř nabídky. Sama NVIDIA je tedy evidentně v šoku z toho, že jen pár dní po ostrém spuštění, Activision oznámil, že spolupráci s NVIDIA okamžitě končí a jeho hry z nabídky stahuje a nebudou na této platforma podporované!

To je dost citelný zásah, protože Activision Blizzard byl jedním z posledních významných vydavatelů her, který s NVIDIA vůbec ve velkém spolupracoval, zejména v rámci GeForce NOW služby, která tak efektivně přišla o velkou část těch skutečně podporovaných a funkčních zajímavých her. A naše zdroje potvrzují, že většina lidí u NVIDIA je stejně překvapena, jako všichni ostatní a nic podobného neočekávali a nevědí, proč se Activision tak rozhodl.

To samo je stále nejasné. Firma jen oznámila, že prostě s NVIDIA končí. Proč se tak stalo, nebylo nijak vysvětleno. Mnozí spekulují o tom, že Activision jednoduše plánuje vlastní službu a nechce tedy spolupracovat a podporovat možnou konkurenci, což se zdá být pravděpodobné, ale na druhou stranu načasování nedává smysl. ACTIVISION spolupracoval s NV roky na vytvoření této služby, takže pokud by měl v plánu udělat vlastní, proč by to dělal a proč by nechal NV spustit GeForce NOW před pár dny se svou knihovnou her, co by páteří nabídky? Ne. Podle mého leží problém úplně jinde. Mám dokonce za to, že rozhodnutí ACTIVISION nebylo ani náhlé, jen NVIDIA to tak vlastně oficiálně podává.

  • NVIDIA je téměř zcela ignorována

                                        herními vývojáři a není to náhoda.

Ještě několik let zpět, bylo oblíbeným argumentem zastánců NVIDIA a proč si koupit NV grafiku to, že firma úzce spolupracovala s herními vývojáři a prosazovala své technologie a „optimalizace“ (ačkoliv nebyly přínosem natož skutečnými „optimalizacemi“) do her. Nebylo tedy nic zvláštního, že NVIDIA logo bylo ve většině hlavních vydávaných hrách atd.

Jenže během působení současné generace her, se věci výrazně změnily. Poslední roky, kdy tvůrci pracují na hrách nové generace pro současný a nový HW a novou generaci konzolí, je NVIDIA prakticky ignorována. Za to logo AMD se objevuje v mnoha hrách v nevídané míře. Náhoda to není!

Tohle je přímý důsledek toho, že AMD dodává a pohání herní konzole, a tedy drtivou většinu herní platformy. NVIDIA sice prodává 70% herních PC grafik, tedy desítky milionů hráčů, ale AMD má 70% celého trhu s hlavními herními zařízeními, tedy kombinaci PC + PlayStation + Xbox, což znamená stamiliony hráčů. Z pohledu herních vývojářů samozřejmě dává smysl spolupracovat hlavně s AMD. Jsou tací, kteří se snaží zlehčovat a ignorovat stav věcí a situaci. Napomáhá tomu samozřejmě marketing NVIDIA, který dokáže „prodat“ těch několik málo titulů, kde nějakou spolupráci NV měla (zaplatila si ji) a udělat je tak viditelnými, jako by NV byla všude. Což proti desítkám titulů vzniklých ve spolupráci a optimalizované na HW AMD, je ale reálně jen plivnutí do oceánu.

Krásným důkazem je situace kolem NVIDIA RTX efektů. Firma tvrdila, jak vše krásně funguje a technologie je tady hotová a funkční a hned ve hrách, když v roce 2018 uváděla RTX grafiky. Prostě vše funguje a šéf firmy tohle zopakoval na té zmatené prezentaci nejméně 100x, protože se snažil ze lži udělat pravdu. Fakt, že to ani trochu nefunguje, natož že je to ve hrách, jsme zjistili o pár týdnů později. Navzdory proklamacím hry, které měly mít RTX podporu, ji neměly a nic se na tom nezměnilo ani další měsíce. Z původních plánů jen zlomek her dostal RTX podporu a u většiny to bylo až v době, kdy už hru měli všichni dávno dohranou. A to způsobem, že přínos byl prakticky neviditelný, za to snížení výkonu v FPS bylo rapidní. Zkrátka NVIDIA vědomě a zásadně přeháněla ve svých slibech, ačkoliv věděla, že prostě nemá potřebnou podporu a spolupráci herních vývojářů a je valnou většinou stále více ignorována.

Jenže situace je pro NVIDIA stále méně příznivá. A to nejhorší právě přichází s novou generací her. Nová generaci konzolí totiž používá aktuální procesorovou i grafickou architekturu AMD (ZEN a NAVI). To je zásadní věc, něco, co tu nikdy před tím nebylo. Současná generace PC a konzole mají prakticky stejnou architekturu a NVIDIA na technologický vývoj a následné optimalizace tak nemá téměř žádný vliv, a ten co má, tak záměrně marketingově výrazně přeceňuje. Protože NV používá technologie jako marketingovou zbraň, ne jako technologický přínos natož optimalizace. Pro tvůrce her je tedy naprosto nezajímá spolupráce s NV dnes. Mezi posledními záchytnými body této firmy, byla tedy její služba GeForce NOW. V rámci ní spolupracovala s některými vývojáři a zejména ACTIVISION BLIZZARD byl jejím dlouholetým hlavním partnerem.

A ztráta této spolupráce je velmi zásadní a velkým problémem, který NV nedokáže vlastně vyřešit. Ztráta partnerství a podpory jednoho z největších vydavatelů je naprosto zásadní a nahradit jiným ji půjde těžko. Protože skoro všichni mají jiné plány a zájmy. Spolupráce s NVIDIA navíc nedává pro většinu tvůrců her, prakticky žádný smysl dnes. Drtivá většina titulů je multiplatformní a vychází v rámci služeb, kde NVIDIA nemá žádné prostředky ani páky ani není HW přítomna. Její nadějí získat nějaký vliv, byla právě GeForce NOW služba. Ale místo jejího rozšiřování přichází jen pár dní po jejím ostrém spuštění překvapivé a zásadní omezení. Velmi špatně to pak vypadá z hlediska optimalizací her jako takových. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruFriday, 17 September 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 174x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateTuesday, 14 September 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 826x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženMonday, 13 September 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 747x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Sunday, 12 September 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1544x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSaturday, 11 September 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1045x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Friday, 10 September 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 847x
Komentářů: 9