Trump zablokuje distribuci aplikací TikTok a WeChat na ANDROID a iOS. Boj s Čínou pokračuje. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 19 září 2020
altDíky úspěšným aplikacím má Čínská komunistická vláda přístup k datům západních uživatelů.

 

 

 

 

Čína je na míle daleko přede všemi, pokud jde o budování sledovacích technologií, které ještě nedávno byly součástí maximální temných apokalyptických sci-fi. Jenže dnes už v Číně funguje systém, který občany sleduje doslova na každém kroku, a každý občan má bodové konto a vláda udílí nebo odebírá body za „chování“ vůči straně a státu. Problém je samozřejmě s tím, že v Číně nevládne svoboda a demokracie jako u nás, ale tvrdá diktatura, kde nepohodlní lidé klidně za jednu jedinou větu a vyjádření, zmizí beze-stopy atd. Čínský internet je také zcela odlišný od toho, jaký známe u nás.

Nicméně některé Čínské firmy a jejich aplikace jsou bohužel velmi rozšířené i na západě. Nejpopulárnější z nich jsou TikTok a WeChat. Obě tyto komunikační apky jsou splněným snem všech tajných služeb a špionáže. Dokonalé nástroje na sledování lidí. TikTok je pak perfektní nástroj na AI strojové učení rozpoznávání obličejů a všeho kolem toho. A vzhledem k masivní infrastruktuře, kterou Čína vybudovala na sledování a přesné hlídání svých více než 1 miliardy obyvatel, je naprosto jisté, že má kapacity i na sledování a získávání dat o obyvatelích dalších států. A aplikace typu TikTok a WeChat jsou dokonalé nástroje. Žádný z bezpečnostních expertů nepochybuje o tom, že Čínská vláda je využívá přesně tak, jak se obáváme. Ostatně byla by hloupá, kdyby je nevyužívala. A čínská vláda je všechno, jen bohužel ne hloupá. A je jedno, nakolik budou čínští provozovatelé těchto aplikací tvrdit, že data uživatelů jsou v bezpečí a do Číny neodchází, protože všichni dobře vědí, že ani nejbohatší Číňané a majitelé největších společností, si nemohou být ničím jistí. Nedávno jeden promluvil proti, a ještě se nenašel. Takže všichni 100% skáčí, jak Čínská komunistická vláda píská. A ta si své cenné ovečky samozřejmě hlídá.

Ostatně zatímco Čínské firmy u nás mohou svobodně působit, v Číně, když si chcete otevřít firmu, máte smůlu. Musíte si najmout čínskou firmu a ani pak nemáte vyhráno. Bohužel tenhle naprosto nevyrovnaný vztah Číny a západních států, je dlouhodobým problémem, který ne a ne řešit. O to více se Číně hodí aktuální pandemie, která poutá pozornost jinam. Chybí bohužel jednotný postup a nepomáhá tomu ani současná americká administrativa, které chybí strategie a smysl pro spolupráci a domýšlení důsledků. Vede sice důležitý a potřebný, ale nedomyšlený, impulsivní a zmatený boj s Čínou.

Prezident Trump a jeho ministerstvo obchodu tak v tomto duchu oznámili, že od neděle bude zakázána distribuce čínských aplikací WeChat a TikTok. To znamená, že aplikace budou sice fungovat, ale již si je oficiálně nestáhnete pro iOS ani ANDROID. Zda to platí i mimo USA je otázka, ale řekl bych, že ano, protože Google a Apple jsou americké firmy a musí dodržovat nařízení všude, což znamenalo v případě Google a jeho Android odpojení HUAWEI telefonů od služeb Google. A jak nedávno zjistili mnozí hráči Fortnite, efektivně to znamená konec přístupu k těmto službám. Blokace jejich provozu je nicméně v plánu až později, konkrétně má přijít v říjnu a listopadu. Čína by samozřejmě velice nerada ztratila tyto užitečné a extrémně jednoduché nástroje pro získávání dat stamilionů západních uživatelů, které současně používá pro trénování AI.

Na jednu stranu tak Čína logicky veřejně vyhrožuje proti-sankcemi (které by ale poškodily i ji, ovšem musí se tvářit tak aby neztratila tvář), na stranu druhou mají nařízeno dotčené firmy najít nějaké řešení, jak zachovat nějaký vliv a přístup k datům. Takže ve hře je například částečný prodej. Speciálně u TikTok teď čínští majitelé jednají s americkou firmou Oracle a vytvoření společné firmy.  To by mohlo částečně uklidnit politiky a uživatele a zachovat případná zadní vrátka pro Čínu a přístup k datům TikToku.

Každopádně blokace instalace a stažení těchto aplikací je zatím nejvážnější výstřel v probíhající bitvě. Ta už zuří nějakou dobu, kdy HUAWEI je prakticky vytlačen z trhu mobilních telefonů, protože stále více firem mu nemůže dodávat technologie a produkty, protože to americká administrativa zakázala. HUAWEI tak nyní jede ze zásob, ale další čipy všeho druhu už nezíská. A totéž hrozí dalším čínským firmám. Bude to každopádně ještě zajímavé.

Samozřejmě pro některé to všechno mohou být úplné novinky a neuvěřitelné věci, ale to bych označil až za naivitu. Ať si o západních vládách a státech myslíte cokoliv, ani ta americká nemá možnosti, s jakými operuje čínská komunistická strana a vláda. V případě západních vlád platí zákony, demokracie a ústava chránící svobody jednotlivce a vůči vládě existuje do určité velikosti funkční opozice. A ať se tomu, kdo chce vysmívá, jak chce, z velké části jsou ty svobody dodržovány a chráněny. To samozřejmě nebrání vládám v různých pokusech a jejich pošlapávání, jenže ty jsou často odhaleny a zveřejňovány a často tak zvráceny, takže Americká a další vlády prostě nemají naštěstí neomezené možnosti a volnou ruku, jaké má Čína (což je dobře). Ta se nezodpovídá nikomu a svým občanům už vůbec ne. Svoboda vyjadřování atd. v Číně neexistují, právo na ně a ochrana jednotlivce už vůbec ne. A podle toho to zkrátka vypadá. Bohužel jedna z největších slabin naší demokracie je právě ta svoboda. A u nás zkrátka i komunisté mají svá práva na svobodné podnikání, politiku a působení, zatímco ti samí komunisté žádná taková práva v Číně nikomu netolerují … tohle je vlastně pointa celé věci. A HUAWEI, TikTok, WeChat a další jsou jen nástroji v téhle válce dvou odlišných systémů vládnutí světu a bude jen přituhovat …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
požírač křemíku [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 18:25:29
avatar
A podle všeho se ještě chystá führer Si přitvrdit i v domácím prostředí a oprašuje už i metody Mao Ce Tunga.
Odkaz
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:18:31

Mě teda zrovna TikTok nijak nezajímá...vlastně jen jednou, když jsem zadával do googlu "tiktok porn"
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 17:11:01
avatar
To já jsem před pár lety Googlil, co to vlastně ten TikTok je a jak jsem to zjistil, tak jsem si řekl, že to je hrozná kravina, kterou teda rozhodně nebudu používat. A tím to u mě haslo, s TikTokem.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-19 22:52:01
avatar
No pokud víme z wikileaks a od Snowdena tak NSA sleduje všechny a nepotřebuje k tomu nějakou aplikaci Za další, v USA máte práva jen do té doby, dokud vás neobviní z terorismu, pardon oni vás ani nemusí obvinit
A vážně nevím co tak důležitého asi čínská vláda, jestli vůbec, protože důkazy zase nejsou, by mohla získat sledováním převážně pubertálních občanů USA, něco co by si nemohla vyčíst třeba z jiných sociálních sítích facebooku, instagramu atd. Nejspíš asi vyhledávají nadějné jedince, které unášejí a pak je přeprogramují na kované komunisty, které pak nasadí do USA administrativy. I když ono celé to USA šlape hodně do leva i bez Ma-a a Demokratická strana jen šlape na plyn. Pokud už někoho sledují, tak jedině ze stejného důvodu jako třeba Google a to není nic jiného než prašule Je zajímavé, že jsou takto postihovány jen úspěšné čínské společnosti s velkými obraty, které jsou vlastně velcí konkurenti americkým společnostem.
A co se týče toho sledování občanů, tak západní státy jen tiše závidí. Zatímco v Číně je to k potlačení svobod tak u nás, až se to zavede, tak to bude k ochraně demokracie, a nejen že nebudeme protestovat, ale budeme to sami vyžadovat. Bude to stejné, ale budeme tomu říkat jinak.
Howk.
Richi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 01:51:04

Tak třeba jen proto, aby, stejně jako Rusko, sledováním názorů a ovlivňováním myšlení lidí posilovalo vzájemnou nesnášenlivost občanů EU nebo USA, a nutilo velké masy lidí stát názorově proti sobě nejenom v zásadních otázkách, ale i v naprostých kravinách.
A tak se pak klidně můžeš "přesvědčit" o tom, že v USA střílí černochy na potkání, že lidé v ČR nechtějí být v NATO a nejlepší firma pro dostavbu jaderných bloků je firma z Číny nebo Ruska.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 07:50:55
avatar
Jako myslíš že opačně to nefunguje ? Že z druhé strany se nešíří informace že homosexuály tam střílí na potkání, chtějí rozbít NATO, zaútočit a sebrat nám svobodu, a že ruský jaderný program je sto let za opicemi, když opak je pravdou, ono když se do technických problémů míchá politika, tak je zaděláno na katastrofu. Ona propaganda lítá z obou stran.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 11:30:13
avatar
Tvé názory jsou důkazem, že Rusko a Čína jsou v propagandě úspěšné, bohužel.
Richi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 15:25:07

Ale jo, to máš samozřejmě pravdu, to bude podobná snaha.
Viz Irácký jaderný program, nebo vraždění dětí v Kuvajtu.
Ale jak už píše DD. Na západě je možnost dostat se i k opačným informacím nebo se to může celé provalit a zveřejnit a tak si lidé mohou udělat úsudek sami, alespoň občas.
V Číně nebo Rusku ne, tam klidně zmizíš beze stop.
A když vidím, jaké lži píšou komunisti v ČR třeba o Číně nebo Tchajwanu tak je mi na blití.
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 01:37:02
avatar
A koho to zajímá, že US vláda dá na nějakou aplikaci ban. Kdo není schopen něco takového obejít, si ho stejně zaslouží. Co jsem koukal na par streamu, mají to lidi ve státech docela někde, protože to je jen formální, v praxi to budou používat jakoby se nic nestalo. Stejně jako si mohou nechat poslat huawei phone poštou
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 12:44:22
avatar
Takže když vláda zakáže prodej nápoje, jehož každá desátá lahev je otrávená, tak si prostě najdeš nějaký černý zdroj jenom proto, že ti to chutná?
Huawei si můžeš nechat poslat poštou pouze do doby, kdy bude mít komponenty na výrobu. Pak si můžeš nechat poslat leda tak příslib Čínské komunistické strany, že až budou mít vlastní technologie a komponenty, tak ti něco pošlou.
Scionius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 16:14:52
avatar
To není nejpřesnější příměr. Používaní aplikace nezpůsobí otravu. Když už, tak mírnější formou ano- zákaz cocacoly, protože její konzumace může vést k obezitě a s tím spojeným zdravotním problémům ale mně přesto chutná, proč bych si jí nemohl obstarat? Je to mé zdraví, můj život. Pokud někomu nevadí sběr informaci o něm, je to jeho věc.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 10:17:58
avatar
Celé to je jen pokračující divadélko. Pokud si někdo myslí, že hlavní příčinou zakazování huawei byly jejich telefony tak je opravdu naivní. Důvodem samozřejmě bylo a je budování 5G sítí v USA a Evropě.

Tyhle další zákazy jsou už jenom takovej zastírací manévr, jakože nenene my to děláme pro vaše dobro tak jako s těmi telefony.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 11:20:53

Bolševikům je třeba dát občas přes prsty a jediní, kdo na to mají ko*le jsou američané. Bylo to tak za 2. světové i za studené války. Nebýt američanů, tak jsme už dávno v **deli.
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 12:47:04
avatar
Myslím, že tahle situace nemá s bolševiky naprosto nic společného.
emko [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-20 20:40:16

Jen čistě filozofický náhled na svět. Vy si snad všichni myslíte, že se lze uživit 10 mld. lidí na planetě Zemi volnostářským stylem? Ne - nelze. Řemeny, regulace, řízení, to vše se bude muset náležitě utáhnout a sešněrovat i na Západě. Jako svoboda je pěkná věc, ale moc náročná na zdroje.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 10:33:34
avatar
Tak nejméně desítky milionů mrtvých kvůli úplně zbytečnému hladomoru mají na svědomí zrovna komunisté v Číně a Rusku.
To nebyl dobrý příklad.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 16:17:08

Myslím, že to má více rovin:
1) Bezpečnostní, tak nějak v duchu, jak DD píše. Na druhou stranu, pro veškeré tajné služby a firmy obchodujícími z informacemi je to jen drobná komplikace - zdrojů, kde potřebná data sehnat, mají nepřeberně (vypadá to, že Zhenhua luxovala Facebook a další soc. sítě jakoby nic)

2) Politický - je před volbami a akce proti vnějšímu nepříteli vždy zabírali a zabírají

3) Ekonomický - jakákoli konkurence americkým soc. sítím znamená menší příjmy z reklamy, méně daní v USA, naopak bohatnutí Číny

A jako důvod "zásahů" USA proti TikToc, WeeChat či Huawei se v nějakém mixu podílejí všechny tři.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 17:06:19
avatar
Citace:
V případě západních vlád platí zákony, demokracie a ústava chránící svobody jednotlivce ...

O tom by mohl Snowden hódně dlouho vyprávět, jak to není pravda.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 18:46:42

Ani se nemusí zacházet do takových extrémů, jako je Snowden nebo WikiLeaks. Stejně jako Čína mají i USA zákon o tom, že americké společnosti musí státu poskytnout veškerá data o neamerických subjektech, pokud to vyžaduje státní zájem. Pravda, musí to posvětit specializovaný soud, ale v momentě, kdyby šlo z tlustých do tenkých, státní zájem vše přebije.

Stejně tak CIA vlastnící Crypto AG, nebo dohoda mezi Cisco a NSA, obojí za účelem vkládání "státních" zadních vrátek do komunikačních a šifrovacích technologií.
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-21 21:39:21
avatar
lavabit má moc pěkný případ, kdy jim bylo zakázáno vůbec informovat o tom, že se úřady snaží dostat k heslům a vedou s nimi soud.
daret [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Narodna bezpecnost 2020-09-22 12:50:48
avatar
Argumentovat narodnou bezpecnostou je tak smiesne, ale dobre sa na tom chyta politicky kapital.
V dnesnej dobe, ked vsetci velki (a niektori mali) hraci maju atomove bomby, ktorymi sa drzia v sachu, by akykolvek velky konflikt skoncil nuklearnou katastrofou na oboch stranach, vlastne na celej zemi.

V cine si sedia sudruhovia na teplych stolickach a tie si vziat nedaju. Preto nebude ziadna sloboda a uz vobec nie slobodne volby. Preto budu podporovat cinske firmy a ich podnikanie, z toho isto maju vsimne - nieco musi financovat ich pohodlny zivot. Ohrozovat ich dako fyzicky nema zmysel, isli by sami proti sebe. Saci im ovladnut svet ekonomicky, to by bola "zabava".

Na druhej strane je Trump, ktory je predovsetkym obchodnik a dobre vie, ze konkurovat lacnej cine nemoze. Pochopitelne podporuje vlastne podniky a cinske musi potlacit.
Asi by mu to nepreslo, ak by povedal, ze ide hlavne o prachy. Narodna bezpecnost a spolocny nepriatel vzdy fungoval a fungovat bude.

Ako tu bolo spomenute, su to miliardy v 5G sietach, vseobecne v telekomunikaciach a dalsich odvetviach. Kto vie kde vsade ma svoje ... aktiva.
Starostlivost o data obycajnych obcanov je dobra tak na preferencie. Hold nema ten "volebny luxus" sudruhov z ciny.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánru
Vychází Gamedec je klasické izoRPG pro fandy žánruPátek, 17 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1283x
Komentářů: 0
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí Kate
Hawkeye – nový seriál MARVEL nám představí KateÚterý, 14 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 962x
Komentářů: 2
Total War: Warhammer III odložen
Total War: Warhammer III odloženPondělí, 13 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 812x
Komentářů: 1
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?
Far Cry 6 je hotové a slibuje „to samé jako vždycky“?Neděle, 12 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1684x
Komentářů: 8
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografování
¨Nebaví vás focení v praxi? Zkuste simulátor fotografováníSobota, 11 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1111x
Komentářů: 9
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!
Alan Wake Remastered v oficiální ukázce!Pátek, 10 září 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 886x
Komentářů: 9