Už zase?! Vláda USA obviňuje počítačové hry jako důvod střelby a násilí ve školách. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 12 březen 2018
altAktuální vláda USA zveřejnila své oficiální video, které má ukazovat na problém násilí ve hrách.

 

 

 

 

Asi víte, že střelby ve školách jsou v USA bohužel velmi časté. Poslední případ na Floridě má také větší dohru. Ačkoliv celý svět a velká část USA ví, že za problém může jednak špatná prevence, ale také extrémně snadná dostupnost zbraní v USA, a to i pro duševně nemocné jedince, nesmírně schopná NRA (národní střelecká asociace), která financuje, dotuje a prakticky uplácí velkou část aktuálně vládnoucí Republikánské strany, se snaží odpoutat pozornost jiným směrem. Ačkoliv jsou na světě Země, kde mají obyvatelé dobrý přístup ke zbraním a je tam velká část populace ozbrojena, USA s velkým náskokem vedou v počtu úmrtí střelnou zbraní. A počet případů střelby ve školách a na pracovištích se s těmi v jiných zemích nedají ani srovnávat. Sousední Kanada má přitom velké množství držitelů zbraní a podobné případy jako v USA tam prakticky nejsou.  

Problém USA je jednoduše dlouhodobě v neexistující rozumné zbraňové politice. Zatímco u nás (a ve většině demokratických zemích) musíte mít zbrojní průkaz a s tím spojená lékařská i psychologická vyšetření a také zkoušky, v USA jsou podmínky mnohem mírnější, což nedává žádný smysl. Nyní se sice po střelbě na Floridě snaží tamní státní vláda zavést rozumnější pravidla, ovšem NRA a Republikánská většina, která vládne v USA jako celku, tomu hází klacky pod nohy. Opět se také hledá viník střelby na školách … a našel se.

  • Opakování lži: Počítačové hry mohou za násilí v reálu

Opět jsou pod drobnohledem počítačové hry a násilí v nich. Bílý dům udělal video-montáž, kterou názorně prý ukazuje problematiku násilí ve hrách:

Donald Trump se také setkal s vydavateli a jednalo se o stavu her. Herní asociace nicméně opět upozorňuje, že existuje bezpočet kvalitních vědeckých studií, které v podstatě vylučují souvislosti mezi hraním násilných počítačových her a pácháním násilí v reálném světě.

Obviňování počítačových her jako důvodů násilí v reálném světě a zejména jako důvod šílených střelců ve školách apod. má dlouhou tradici. Před počítačovými hrami to byly akční filmy, které za násilí mládeže údajně mohly, před nimi nevím co, snad násilí v divadle? …. Každopádně násilí je zde od počátků věků. Existuje i vědecká studie, která se přímo zabývá střelci ve školách a jejich vztahem k počítačovým hrám. Bylo zjištěno, že 80% střelců nemělo žádný zvláštní zájem v hraní her, což se samozřejmě mnoha lidem nehodí do krámu.   

Pokud by hypotéza, že za násilí a střelbu ve školách mohou násilné počítačové hry, byla pravdivá, tak vzhledem k rozšíření hraní počítačových her by to venku muselo vypadat jak ve FALLOUT 4. Opak je však pravdou. Ačkoliv je na světě rekordní množství lidí, žijeme v nejmírovější době v celé historii. Aktuálně probíhá ve světě nejméně válečných konfliktů (a ty, které probíhají jsou díky celosvětovým médiím a honbě za senzacemi zveličovány). Násilně umírá nejméně lidí (vztaženo na počet obyvatel) v celých dějinách. Stejně tak kriminalita je v mnoha zemích, včetně USA, na nejnižší úrovni v historii, je nejméně vražd na počet lidí atd. Neexistuje žádná souvislosti mezi násilím ve hrách, či filmech a ve skutečnosti, dokonce ani neexistuje (mimo USA) vztah násilí a zločinům k počtu držených zbraní ve společnosti. Pokud je někdo násilník a nemá to v hlavě v pořádku a chce ubližovat jiným, bude tak činit bez ohledu na to na jaké se dívá filmy nebo jaké hraje hry (můj názor). Bohužel takový nebezpečný násilník v USA k tomu svému páchání násilí může mít legálně střelnou zbraň včetně třeba takové AR15 … a to je problém, ne zbraň samotná natož násilné hry.

Bohužel současná vláda USA, ač by možná někteří v ní chtěli, tak většinu ovládají šílenci placení NRA, kteří odmítají jakoukoliv rozumnou zbraňovou politiku. Pravda, situace v Evropě je lepší jen o málo, zde to zase EU s novou zbraňovou vyhláškou přehání a omezuje legální držitele zbraní, ačkoliv teroristické útoky a většina zločinů jsou páchány nelegálními zbraněmi. Česká Republika má podle mnoha názorů dost možná nejlepší zbraňovou legislativu na světě. Zbraň zde můžete mít bez potíží, musíte však splnit zkoušky, projít prohlídkami a samozřejmě mít registrace atd. Zbraň stejně jako automobil či letadlo zkrátka patří do ruky jen těm, kdo jsou zdraví (hlavně duševně) a mají patřičné vzdělání a zkoušky, jak danou věc používat. Ve většině vyspělých zemích je to podobné a nikdo se tomu nediví. V USA tomu většinově tak není, a to je jediný důvod toho, proč tam mají problémy, jaké mají.

Zbraně nezabíjí lidi, lidi zabíjí lidi. Držet střelnou zbraň, není jen právo, ale mají s tím být spojeny i náležité povinnosti. Tato druhá část však politickému vedení USA, které opakovaně selhává v tom zabezpečit plnění povinností tamních držitelů zbraní, dlouhodobě uniká. Zbraně mám rád, ale do rukou některých lidí prostě nepatří a zbraně sami o sobě také násilí nepáchají. Obviňování násilných počítačových her, jako důvodu, proč šel někdo vystřílet školu, je v tomto případě opět zcela jednoznačně záměrnou mystifikací, odváděním pozornosti a hledáním problému, kde žádný není …

Počítačové hry i u nás hraje spousta lidí (navíc většina nejsou děti, věkový průměr hráčů je kolem 30ti let), a nevím o nikom, že by proto chtěl jít proto vystřílet školu apod. Jít nafackovat některým lidem, to je jiná. Ovšem za to taky nemohou počítačové hry, na důvody se stačí podívat třeba na záběry z jednání Poslanecké Sněmovny a tak podobně.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 19
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Hmm 2018-03-12 07:51:15

No říkám to již dlouho, že problém je primárně v lidech. Problém není ve zbraních ... střelných, sečných, bodných, výbušných ... kdo chce, tak si prostředek vždy najde. Buď si zajede do Bruselu na tržnici a opatří si nějakou aktuální konverzi AK-47, nacpe výbušninu do trubky s par set vruty z Baumaxu, nebo si prostě vezme nůž, nebo prostě ukradne auto či nákladní vůz a použije ho na útok proti davu. Tolik k diskutovanému zákazu nebo omezování zbraní.
Největší problém je ale v netečnosti lidí a dnešní hyperkorektnosti. Jednak si lidé nevšímají nebo spíše nechtějí všímat signálů, které řada útočníků vykazuje již týdny nebo měsíce předem. Nechtějí si zbytečně přidělávat problémy, případně nechtějí být označeni za xenofoby, pokud by se jim nelíbilo chování jiného etnika. Plus v případě USA je obrovská část populace závislá buď na psychofarmakách nebo alespoň analgetikách. Takový velký národ veselých pozitivních lidiček, feťáků.
A pak samozřejmě jako politik nemůžete lidem, potenciálním voličům, naostro říct, že jsou líní, kašlou na výchovu svých dětí, nevěnují se jim, nezajímají se o ně a pak se diví. Bohužel se pak hledá viník všude možně, jen ne tam, kde skutečně je. Televize je dnes silný soupeř, protože řada z nich patří velkým a vlivným korporacím, které řadu politiků sponzorují. Proto se v posledních letech již tolik nebrojí proti televizi. Herní svět je ale stále velmi dobrý cíl, protože není, kdo by je aktivně bránil.
Problém je ale v tom, že řada rodičů má představu, že děti má vychovávat škola, televize, internet ... kdokoli jenom ne já (rodič), protože já chci mít čas na své aktivity. A bohužel v západní civilizaci je ten akcent na to "já" v posledních letech stále více výrazný. Je to výsledek populární volné výchovy, která dává rodičům méně povinností a více volného času, která ovšem jak se ukazuje nevychovává osobnosti, ale spíše lidi bez zájmů, bez zodpovědnosti, bez povinností vůči ostatním, prostě sobce, kteří očekávají, že za ně vše udělá někdo jiný. A to je něco, na co západ nakonec dojede. Západ zatím staví na základech, které vytvořila poválečná generace, která opravdu tvrdě makala. Jejich potomci jsou ale již jen zvyklí žít z toho, co jim rodiče zanechali. Tak trochu jako Velká Británie na konci 19. století, kdy mladí aristokrati získávali majetek už jen tak, že objížděli zesnulé příbuzné a zjišťovali, co jim padne ze závěti, aby to v následujících letech projedli. Přestali makat. Pak najednou Britové zjistili, že už nejsou velmoc a že ekonomika upadá. Něco podobného čeká v budoucích 30 letech i západní Evropu. Výrobu skoro všeho jsme přesunuli do Číny, která na tom extrémně bohatne. Špinavý průmysl jsme přesunuli do zemí třetího světa, kde se ny výrobě často podílejí děti a kde nic nemáme, tak jsme to alespoň politicky destabilizovali viz Lybie a arabské jaro. Výsledkem je, že Evropa chudne, Čína si začíná skupovat menší i větší společnosti v Evropě (Volvo, 10% Mercedesu atd.) a do Evropy proudí vlny uprchlíků z nestabilních zemí s vidinou sociálních dávek bez práce. Na jih Evropy již krize dospěla, sever postupně udusí vysoké daně, drahá energie a nepracující migranti a "chalífát" Francie, Německo plus státy Beneluxu taky neskončí slavně, pokud udrží stávající vývoj.
N0NECZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-12 13:09:34
avatar
Otec k synovi: My, když když jsme byli mladí, tak jsme neměli nic! A všechno jsme vám to dali!

Syn: No vždyť my z toho taky dnes žijeme.
Smrtihlav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - trocha čierneho humoru na úvod 2018-03-12 07:47:48

"a nevím o nikom, že by proto chtěl jít proto vystřílet školu apod." Túto vetu hráči PUBG môžu pochopiť trochu odlišne.

Po dlhom čase článok, s ktorým môžem absolútne súhlasiť. Je mi smutno z toho, že zdraví rozum je porážaný v celom svete extrémistami. V USA majú vo vláde extrémistov, ktorí nechcú žiadnu reguláciu zbraní, aj keď Kalifornia sa v uplynulých rokoch dostala do opačného extrému. A v EÚ sú zase extrémisti z opačného konca spektra, ktorí by najradšej zakázali akékoľvek vlastnenie legálnych zbraní. Pričom sa považujú za najosvietenejších, ktorí majú povinnosť "ochrániť" aj tých, ktorí s nimi nesúhlasia a v mene vyššieho dobra obmedziť ich občianske práva a slobody. Taká fašistická demokracia.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-12 10:50:12
avatar
Jenže v unii už (střelné) zbraně jsou ilegální defakto všude. Ilegální jsou ale i obranné prostředky, jako pepřáky, paralyzéry apod...

U nás je zatím blaze.
Smrtihlav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-12 13:00:44

Ani nevieš, ako sa každé voľby, ktoré sú u Vás modlím, aby to aj u Vás nevyhrali nejakí Eurohujeri odtrhnutí od reality. Ja viem, že nadávate na tých politikov čo sú u Vás, ale aj napriek všetkému zlému si zatiaľ nenechajú skákať od únie po hlave, ako je tomu vo väčšine ostatných kvázi štátov, vrátane SR.
EÚ bol dobrý nápad, kým ho totálne nezničili úradníci odtrhnutí od reality a zdravého rozumu.
N0NECZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-12 13:13:47
avatar
Stejně si za to můžou sami. Kdyby tam žádné školy neměli, tak se v nich přece nemůže střílet.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-12 16:18:57
avatar
Jednoznačná chyba učitelů. Pokud nemám palebnou převahu, tedy proti AR-15 by měl mít učitel tak ideálně XM214, tak je absolutně nerozumné dávat horší známku než dvojku...
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-12 19:11:57

Ono je to přesně naopak, hraní her nabízí nervově labilním lidem, kteří se vybijí ve VR a pak v reálu páchají méně násilí.
A pak je tu druhá věc, za střílení na školách nemůže snadná dostupnost zbraní, ale společnost, nemocná společnost která produkuje nemocné jedince. To co se pak děje je pouze symptom. Omezení přístupu ke zbraním sice sníží množství a mortalitu ale nemoc jako takovou to neřeší, nemocná společnost bude dál produkovat nemocné jedince.
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-13 17:38:52

Já se dost zajímám o Japonsko jako celek, pravidelně tam jezdím a v budoucnu mám v plánu se tam přestěhovat (snažím se ,aby mi to vyšlo. Zatím mám práci pouze částečně přes net při vlastním zaměstnání zde, ale beru to jako začátek cesty) a tam mají docela podrobné seriózní studie o vlivu her na společnost. Výsledek je ten, že některé hry jsou tam i vyloženě úchylné a to dost (včetně sexuálního násilí). Studie ,které jsou soustavně aktualizovány, jednoznačně ukazují za posledních 15 let významné snížení sexuálních útoků a to právě díky hrám,kdy se jedinci uspokojí takto. V přepočtu na 1000 obyvatel tam dochází k nejméně útokům na světě. Tzn. nikdy se to nevymýtí zcela ,ale hry hodně pomáhají.

EDIT: To ohledně mého vztahu k japonsku zmiňuji jako argument, že se o danou problematiku v dané zemi opravdu zajímám a nestřílím typu: na internetu psali
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-03-13 11:31:14
avatar
Pokud je pravda, že počítačové hry ovlivňují masakry na amerických školách, tak po nedávném vydání českého Kingdom Come očekávejme brzké útoky palcátem a útočníky na koních v plné plátové zbroji...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1433x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1435x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1511x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 944x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 652x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 582x
Komentářů: 0