Windows 10 vstupuje do roku 2019 jako nejrozšířenější OS na PC. Překonal W7 a míří výše. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 02 leden 2019
altExistuje několik statistik, které to hlídají a zdá se že konec roku 2018 znamenal definitivní posun.

 

 

 

Windows 10 se stal dominantním operačním systémem na PC už v průběhu roku 2018 v některých statistikách a službách, ale až v prosinci 2018 tento stav věcí ukazují už všechny hlavní statistické služby. V prosinci 2018 překonal Windows 10 podíl Windows 7 i v NetmarketShare. Tato služba však hlídá jen desktopovou platformu. V dalších službách, jako je gs.statcounter, které zohledňuje všechny počítače atd. už Windows 10 překonal W7 před rokem.

Aktuálně podle Netmarketshare má W10 podíl přes 39%, zatímco W7 spadl na necelých 37%. Celkově má na desktopových počítačích Windows platforma podíl přes 86%, dalších necelých 11% patří Apple a zbytek, necelá 3%, pak Linuxu. Tedy celkově setrvalý stav. Gs.statcounter pak uvádí celkový podíl Windows 10 už přes 52% zatímco Windows 7 má 35%.

Každopádně to tedy vypadá, že Windows 10 je definitivně nejpopulárnější/nejrozšířenější verzí Windows a tedy i operačního systému na PC obecně. Stěží to lze pokládat za překvapení. Upgrady PC pokračují a samozřejmě by už bylo hloupé dávat na moderní PC s moderními komponenty zastaralý Windows 7. Ano, W10 není dokonalý, ale pořád je technologicky jinde než W7, který byl dělaný pro hardware jeho doby.

Pro MS není však postavení W10 úplným vítězstvím, v době jeho uvedení předpovídal a očekával větší úspěšnost, tehdy si ale ještě myslel na mobilní segment a souboj s ANDROIDem, který už ale dávno odpískal. Windows 10 je tedy jen PC operační systém, který MS sice konstantně vyvíjí, ale rok 2018 nebyl zrovna povedený. Sám MS má velmi velké mezery, kdy zejména optimalizace pro vícejádrové procesory kulhá na obě nohy, scheduler je odpad, jeho market a Xbox Store je příšerný, a tak by se dalo pokračovat. Velké problémy ale přidělal Microsoftu Intel s jeho bezpečnostními dírami a děravými procesory, kdy záplaty a další řešení často znamenaly zásady do systému a problémy s chodem mnoha věcí. Zejména podzimní UPDATE byl předělávaný, pozastavovaný a teprve nedávno jej MS opět uvolnil pro všechny, snad již opravený. Ač tedy vím o spousty problémů, pro mě osobně je největším problémem při používání Windows 10 ten špatně optimalizovaný Windows scheduler v kombinaci s RYZEN procesory, zejména se 16jádry+. Ale i Intel čipy s více jádry mají negativně ovlivňovaný výkon. K tomu Microsoft STORE pro Windows hry by opravdu potřeboval zásadní přepracování, protože vedle STEAMu apod. je to špatný vtip. Ale jinak si na W10 nemohu osobně stěžovat, fungují OK, určitě bych se k W7 nevracel v žádném případě a nechybí mě (naštěstí část skrytých nastavení a menu, uživatelské panely apod. z W7 zůstala ve W10, zatím).

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1367x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 962x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1337x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3941x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1497x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1401x
Komentářů: 0