Austrálie schválila zákon, který zakazuje přístup na sociální sítě osobám mladším 16ti let.
Sociální sítě jsou zjevná zhouba lidstva. Alespoň tedy v současné divoké podobě, kdy neslouží ani tak ke komunikaci, jako k maximálním finančním ziskům provozovatelů, kteří za tímto účelem neváhají doslova likvidovat celé generace, upozaďovat informace a šířit dezinformace, a to i prostřednictvím AI nástrojů. Ale to je jen jeden z mnoha problémů, které sociální sítě v současné podobě přináší. Dalším je i velký tlak na psychiku lidí, speciálně mladších uživatelů, kteří se neustále musí vyrovnávat s tím, jak kdo vypadá/nevypadá a jaký život vede, ačkoliv všichni víme, že díky grafickým filtrům, AI nástrojům, a to co se na sociální síti obecně objeví, má často hodně daleko do reality těch, kteří to na ty sociální sítě dávají a vydávají za svůj život. Nemluvě o problémech kyberšikany, dětské pornografie apod. Sociální sítě rozhodně v současné podobě poškozují mladou generaci a její vývoj a schopnost fungovat v reálném světě masivním způsobem. A neřeší se to. Co teď s tím?
V Austrálii našli odvahu a zkouší s tím něco dělat, alespoň v nejkrizovějším období ochránit mladší generaci. Mladší 16ti let zkrátka nebudou moci sociální sítě používat. Provozovatelé těch sítí mají nyní zhruba 12 měsíců než zákon naplno začne platit, kdy musí zajistit, že osoby mladší 16ti let se v Austrálii na ty sítě nedostanou. Jak si asi mnozí uvědomují, to bude hodně obtížné, ne-li v současné podobě internetu prakticky nemožné. Provozovatelům těch sítí ale hrozí tučné pokuty.
Problém je, že zákon jaksi nestanovuje, jak to vlastně mají technicky zařídit a udělat. A provozovatelé se celkem opodstatněně brání, že bez nějaké přímé a nevyhnutelné možnosti ověřování věku nějakým průkazem pro všechny uživatele sítě, to prakticky nemá šanci fungovat. Nicméně zákaz sociálních sítí minimálně pro mladší 16ti let, podporuje 77% Australanů a většinovou podporu má podobný krok i v mnoha dalších částech světa. Včetně Evropy, kde se o podobném zákazu také uvažuje.
- Změnit se musí celý Internet, a přístup na něj …
Osobně si myslím, že to nepůjde bez fundamentální změny přístupu k internetu a digitální totožnosti jako takové. Podle mě je na čase, aby se digitální totožnost svázala s tou reálnou. Tedy nebylo možné k Internetu přistupovat anonymně jako dnes, všichni by mohli používat jen svůj jeden účet svázaný s totožností občana/občankou. Jinými slovy by mladší osoby a osoby bez identifikace, měli jen velmi omezený přístup k internetu. A jen ti s občankou, a tedy verifikovatelnou ověřenou totožností, měli přístup ke všemu.
Ovšem třeba všechny diskuse a rozhodně všechny sociální sítě, by byly prostě neanonymní. Vše jen pod jasnou a dohledatelnou identitou občana. To by výrazně snížilo mnohé negativní jevy, které plynou z „anonymity“ internetu dnes (spam, trolling, dezinformace). Současně by to výrazně omezilo možnost nepřátelských zemí nabourávat demokracii šířením dezinformací prostřednictvím systémů tisíců falešných účtů apod. Zkrátka Austrálie schválila něco, co nepůjde realizovat bez zásadní změny celé podoby digitálního fungování všech, nejen mladších 16ti let. A je podle mě prostě jen otázkou času, kdy digitální totožnost bude stejná a ta samá jako reálná totožnost a bude nutné odstranit anonymitu na internetu. Tím se položí základy řešení velké části problémů a škod, které nejen sociální sítě způsobují …
Ačkoliv tento přístup přijde jistě všem normálním rozumným slušným lidem naprosto v pořádku, bude to boj tohle prosadit. Takže Austrálie jako jedna z prvních udělala jen velmi malý neurčitý krok k možnému řešení, ale zdaleka to nedotáhla do nějaké funkční podoby. Ten zákon je fakticky bezzubý, kdy jako obvykle se neřeší podstata samotného problému, protože to by vyžadovalo mnohem více od politiků a hlavně od samotných občanů, včetně zásadní změny přístupu k fungování internetu a vůbec život a pohyb v digitálním prostředí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|