Intel a jeho revoluční 3D XPoint, který měl nahradit NAND SSD, končí. Velké sliby a nic z toho? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 18 březen 2021
altJistě jste slyšeli o pamětech 3D XPoint, u kterých Intel sliboval zázraky proti SSD. Jak to dopadlo?

 

 

 

 

Společnost Intel, to je továrna na peníze a v posledních letech hlavně na sliby. Nikdo nám toho na technologickém poli neslíbil víc, než Intel. Ne proto, že by měl nejlepší inženýry, natož aby měl skutečně na trhu nejlepší produkty. Co má je dominantní postavení na určitých trzích díky obřím kapacitám výroby a z toho pramenící obří zdroje peněz. A ty Intel neváhá utrácet v různých projektech. Mnoho z nich ovšem skončí stejně jako ty sliby, kterými Intel zásobuje mnohem lépe, než skutečně dobrými produkty. Tedy nikde ...

A to zdá se bude i osud 3D Xpoint pamětí. U nich nám Intel sliboval skutečné zázraky. Ohromující zlepšení proti klasickým NAND čipům na poli SSD v tisíci-násobcích. Ostatně dobové prezentace Intelu mluví za vše. Pokud jste stejně jako já sice ne všemu, ale alespoň části věřili, a trpělivě ty poslední roky čekali, tak mám pro nás všechny smutnou zprávu. 3D XPoint s velkou pravděpodobností letos definitivně skončí.

Upřímně se to trochu čekalo poslední dobou. Pokud to nevíte, tak Intel spolupráci s Micron, se kterým to všechno vytvářel, ukončil v roce 2018. A nedávno dokonce vycouval z celého SSD businessu, který prodal společnosti SK-Hynix. Nicméně už v roce 2018, kdy se rozešel s Micronem s nímž vybudoval továrnu na výrobu SSD a hlavně právě 3D Xpoint pamětí, tak za 1,5 miliardy dolarů tuhle technologii přenechal právě Micronu. Ten nyní přiznává, že to nebyla dobrá investice z jeho strany. Jak se ukázalo, 3D XPoint měl a má mnoho problémů, o kterých Intel jaksi nemluvil. A hlavně které nikdy nedokázal vyřešit. Existující produkty se tak ani vzdáleně nedokázaly přiblížit původním slibům a vývoj zaostává za očekáváními. Navíc paměti jsou velmi drahé a nebyl o ně žádný zájem ze strany trhu a tradičních výrobců NAND či SSD.

Micron se tak nyní rozhodl ztrátovou výrobu a s ní celou továrnu prodat, což je v současné situaci na trhu s nedostatkem čipů, dost neobvyklý tah. Ale společnost už na všem prý tratila hodně a dál to nechce protahovat. Každopádně probíhá prý jednání s potenciálními zájemci. Zda je mezi nimi i Intel, který jediný by měl asi na technologii 3D XPoint nějaký zájem, není jasné. Nicméně jasné je prý to, že pokud továrnu nekoupí Intel, jediné výrobní linky pro 3D XPoint technologii pokračovat určitě nebudou a továrna bude využita k výrobě něčeho jiného.

  • Proč Intel a jeho 3D Xpoint selhal?

Tak samozřejmě kromě těch přehnaných slibů, kterými Intel vzbudil velká očekávání, podobně jako s jeho sliby o 10nm procesorech na trhu v roce 2016 a následně 7nm v roce 2019, je zde prostě fakt, že 3D XPoint sice byly zajímavou inovací, ovšem s vývojem NAND v mnoha směrech nedokáží udržet krok. A to především v ceně. 3D XPoint by sice možná výkonově dokázaly překonat i současná NAND SSD, ale za mnohem vyšší cenu. Pro použití jako RAM jsou pak zase příliš pomalé ve srovnání s nastupující DDR5. K vývoji a prosazení na trhu toho všeho by navíc Intel musel přesvědčit i další významné výrobce a hráče, kdy on má sice stále výrazně dominantní postavení na PC platformě, ale v mnoha jiných oblastech zdaleka leaderem není a v některých nepůsobí vůbec. A pokud by se technologie jako 3D XPoint měla prosadit, muselo by na tom spolupracovat více firem, než jen Intel sám.

V tuto chvíli se tak nad touhle technologií smráká. A jak říkám, pokud Intel tu továrnu neodkoupí od Micronu zpět, čímž by ovšem poněkud popřel své rozhodnutí opustit SSD business, tak tahle technologie na 99,9% definitivně skončí. Jasno bude do konce roku, kdy chce Micron celý prodej továrny dotáhnout do konce. Tak co? Také jste jako já Intelu v tomhle věřili více, než bylo zdrávo? Přiznávám, že věřit Intelu, že dodá podle svých slov 1000x rychlejší řešení, než je NAND SSD, bylo asi trochu naivní …

... na mou obranu, bylo to v roce 2015/2016. Tehdy jsme všichni ještě žili ve zjevně zcela falešném dojmu, že Intel má nejlepší, nejvýkonnější procesory a nejlepší výrobní procesy a hlavně že tomu nikdy nebude jinak. V té době, kdyby někdo řekl, že malé AMD potácející se na hraně bankrotu ho ve všech ohledech výrazně překoná a v roce 2020 bude mít nejlepší procesory všude, ve všem a to i s dvojnásobným náskokem, volali bychom na něj doktora Chocholouška :). Takže možná větší překvapení, než že Intel 3D XPoint neuspěly by bylo, kdyby uspěly a Intel tak splnil některý ze svých mnoha slibů, kterými nás za posledních 5-6 let bohatě zásobil, z nichž prakticky vůbec nic nesplnil. A to co dotáhl, tak zdaleka není takové, jaké mělo být ... 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-19 07:02:43
avatar
Hmm, tak to mam jako raritni technologii tak jen doufam, ze to bylo rozhodnuti byznysove a ne nejaky certik co zpusobi, ze to treba prestane po peti letech fungovat, jako systemak je totiz naprosto super, jedina nevyhoda snad je, ze proste docela zere.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-19 09:21:11

Tak ono je ale nutno říct, že to byla výrazně lepší technologie než NAND SSD, z pohledu přístupové doby a životnosti to bylo o řád, možná o dva před NAND čipy, tedy z tohoto pohledu super.
Jediný problém byl v kapacitě. Prostě Intel s tím přišel příliš pozdě a dlouho by mu trvalo, než by dokázal vyrábět čipy o větší kapacitě, aby to kapacitou úložiště konkurovalo současným SSD.
Ale po stránce výkonu to bylo vždy lepší jak NAND SSD. To je třeba říct. Současná SSD založená na TLC nebo případně QLC čipech jsou vedle toho naprostý odpad.
hor410 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-19 11:15:33

Ano. Ale zabili to "Inteláckou" cenou (a malou kapacitou)...
archecon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-19 11:26:06

Mně rozhodně konec 3D Xpoint technologie mrzí. Místo toho máme QLC. Hnus velebnosti. Nestihl jsem si to koupit protože se.mi povedlo koupit na bazosi enterprise verze Samsung ssd. Ne nebyly o moc levnější když byly nové. Byla to nabídka která se neodmítá. Kdyby nebyla tak jednoznačné 3D Xpoint. RIP
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-19 11:28:17
avatar
inu, máme sice QLC, ale také máme vynikající TLC a MLC ;) a pokud chceš 3D Xpoint k něčemu srovnávat, tak samozřejmě spíše k nim, kdy ale Xpoint je mnohem mnohem dražší ;)
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-19 11:39:24
avatar
Mame uz jen TLC pokud jde o nove, takze kdo potrebuje at kupuje 970 Pro dokud jsou, kor kdyz nejsou cipy na novy SSD takze zmiznou vsechny Samsungy brzo, pokud vim, zadny MLC pro PCIE4 neni ... takze proste konec 3D Xpointu je proste smula pro vsechny co chteji neco vic, navic kdyz nebude pro PCIE4 jez by vyuzilo daleko vice naz puvodni PCIE3. Sam mam na hry 980 Pro a vzhledem k mizernym hodnotam vydrze bych si to fakt netroufl dat i na system, na hry cajk, ale na systemovym mam celkem casty zapisy, hlavne hibernace dela peklo, takze mit na nej TLC nedej boze QLC neprichazi do uvahy.
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-21 11:43:13

Jsem zvědav, za kolik se ta továrna vydraží. V současné situaci kritického nedostatku čipů to je zlatý grál, ať už se tam pak bude vyrábět cokoliv. Myslím, že její majitel nebude nebude mít sebemenší problém s odbytem. Toto oddělení bude moci v podstatě zrušit.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 743x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1386x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 887x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1