USB 4 – nová generace USB standardu bude stavět na ThunderBolt 3 a Type-C konektoru. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 04 březen 2019
altKromě zmatečného USB 3.2 jsme se dočkali i oznámení prací na USB 4 standardu.

 

 

 

Není to příliš velké překvapení. USB 4 se aktuálně připravuje a vznikne na základu ThunderBolt 3. Původně technologie Intelu se stane otevřenou specifikací a Intel již potvrdil, že ji dal takto k dispozici právě tvůrcům USB formátů. Stejně tak se svým řešením a podporou mohou přijít i další firmy. A to je dobrá zpráva. ThunderBolt 3 je totiž dobrá technologie, jediný problém byl, že patřil Intelu a byl jen pro Intel. Tohle ale nyní padá, a tak se otevírá cesta k jeho skutečnému rozšíření.

Standard využívá Type-C konektor známý z USB 3.1 a 3.2 a bude využíván i pro USB 4, což je zatím pracovní název. Jaké změny ThunderBolt 3 budou udělány, se zatím neví. Standard zvládne až 40 Gbps přes aktivní kabely, zvládne přenos zvuku, obrazu, energie, dat všeho druhu atd.

Samotné otevření specifikace a technologie ThunderBolt 3 pro všechny je dobrá zpráva, stejně tak vlastně to, že bychom mu mohli říkat USB, kterým prakticky vzato vlastně je a vždy bylo. Otázkou je, co s tím tvůrci USB standardů vymyslí. Určitě to nebude nic dobrého. USB 4.0 zní sice fajn, ale zase tam bude problém s tím, že specifikací bude evidentně více. Takhle už to podělali s USB 3.2, USB 3.1 atd. Samozřejmě adaptace ThunderBolt 3 jako USB 4 je příležitost dát věci do pořádku a udělat skutečně jen jednu jasnou specifikaci, ale nejspíše toho nebude využito a dočkáme se opět zmatku, kdy opět běžný uživatel nepozná, jaké USB vlastně má a co zvládne a co už ne. Každopádně můžeme očekávat rozšíření tohoto formátu a Type-C konektorů ještě více na jiných než Intel řešeních.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 13
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-05 08:46:06

Takže USB 4.1 gen 1.1x1 ?...Bordel v tom už je tak proč neudělat další nový standard s konektorem stejným jako ten starý. Normální člověk aby si sebou vzal do obchodu tabulku když jde koupit usb kabel ( aby si náhodou nekoupil blbost jako usb 2.0 kabel s C koncovkou )
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 09:57:08
avatar
Periférie s USB-C moc netáhnou.

Zlý jazykové říkají, že je to moc drahé na to že jedinou přidanou hodnotou je pro většinu koncovka. Kterou jde zapojit i o 180°. A to u levných flashek, nabíjecích kabelů nevykoupí tu cenu která u levných telefonů dosahuje cena třeba 1/10 nového telefonu a to není dobré. O sluchátkách s USB-C nemluvě.... ...lidí kteří si připojují externí grafiku nabíjí notebook a 5K monitory je proti tomu moc málo. Viz věčné bračíky na téma lidé nekupují nový hardware.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-09 09:23:37
avatar
Jo, přesně tohle je celý problém USB-C v kostce. Kabel plné specifikace s 10Gb/s je drahý, tlustý, těžký a neohebný a většina lidí ho nevyužije.
Z toho důvodu existuje ten pekelný zmatek se spoustou názvů, specifikací a standardů schovaných pod, pro BFU nerozlišitelnou, mantrou USB-C.
Kdyby třeba vymysleli nějaký barevný standard vnitřku konektoru, jako třeba: USB2 = černý, USB3 5Gb/s = modrý, USB3.1 10Gb/s = červený, atd. a případně na konektory i vyrazit čísla 2, 3, 3.1, tak by to bylo přece jen o dost lepší, ale stávající situace je fakt tristní.
A to jsem ani nezačal mluvit o tom, že někteří výrobci šetří a ani nedodržují základní specifikace USB-C a v extrémním případě vám takový nekvalitní kabel může i něco odpálit, ne jen že nebude fungovat nebo to bude pomalejší než očekáváte...
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-11 11:47:15
avatar
skoro podle té formulace ...výrobci šetří a ani nedodržují základní specifikace USB-C ... bych si říkal že v tom máte také hokej . USB-C je koncovka a může být klidně na USB2.0 kabelu problém ježe i ten USB2.0 kabel s USB-C konzovkou stojí x násobek.

Takže ano budete mít označený kabel který místo původních 1-2€ stojí třeba 10€ protože má USB-C koncovku. To samé sluchátka, nejodpornějní pecky za 5€ s USB-C koncovkou najednou stojí dvoj a více násobek.

To není zlepšení na straně zákazníka , ale umělé oživení trhu.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-12 00:45:41
avatar
To nemůžu vyloučit, hádám, že hokej v tom mají možná i tvůrci;-)

Nicméně ne, USB-C není jen jiný tvar koncovky, je to úplně jiný standard připojení. A tak tedy to, že se rozhodnete udělat USB-C kabel, který dokáže přenášet data jen protokolem USB 2.0, nic nemění na tom, že musí splňovat specifikace standardu USB-C. A to jednoduše proto, aby jste takový kabel mohl použít třeba na propojení dvou zařízení, která podporují i protokol USB 3.1 Gen 2 a ta zařízení neshořela.

To možná vysvětluje, alespoň částečně, váš nářek nad cenou USB-C kabelů (taky je mi z ní smutno)..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“Pátek, 24 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 370x
Komentářů: 2
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 664x
Komentářů: 4
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 681x
Komentářů: 0
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1457x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 846x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2561x
Komentářů: 6