Už nemusíte dávat „bezpečně odebrat“, když chcete vytrhnout flash disk z USB? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 11 duben 2019
altMicrosoft oznámil změny a vylepšení pro Windows 10 v oblasti odebíraná externích USB disků.

 

 

 

 

„Vytrhávači“ flash disků z USB budou nadšeni. Tzv. bezpečné odebrání v praxi moc uživatelů nepoužívalo a občas si tak přidělávali problémy. Výchozím nastavením pro Windows 10 totiž dosud bylo „lepší výkon“, kdy se využívala mezipaměť, ale vyžadovalo to před odpojením zařízení, tedy nejčastěji externího USB disku, jeho „bezpečné odpojení“. Pokud jste to neudělali, hrozila ztráta dat, která se včas nezapsala.

Aktuálně Microsoft oznamuje, že od aktualizace 1809 změnil výchozí nastavení z „lepší výkon“ na „rychlé odebrání“. Nebude tedy využívána mezipaměť, což u některých zařízení může na oko podstatně snížit výkon. Nicméně zase ukončení přenosu dat při zápisu bude opravdu ukončením zápisu dat a nebude tedy hrozit žádná jejich ztráta z mezipaměti apod. Takže může „vytrhávat“ USB disky bez obav :).

Každopádně lze samozřejmě přepínat mezi oběma režimy a pokud chcete změnit nastavení na to původně základní „lepší výkon“, tak to můžete udělat přes „správu disků - vlastnosti disku - zásady“.  Nutno říci, že celá zpráva by nebudila takovou „senzaci“ pokud by ten způsob MS neustále neměnil. Samozřejmě že původní nastavení využívající vyrovnávací paměť byla kravina, protože v praxi většina uživatelů neměla nejmenší ponětí, jak to funguje a proč má čekat na „bezpečné odpojení“. Zkrátka výchozí nastavení u W10 bylo anti-uživatelské. Microsoft tedy aktuálně napravuje tento nedostatek.

Dalším důvodem, proč se o tom píše je extrémní nedostatek pozitivních zpráv na téma Windows 10. V poslední době je to jedna katastrofa za druhou, zejména kolem naprosto zpackané aktualizace 1809, která sice vyšla už loni na podzim, ale několikrát byla stahována a přepracována a teprve nedávno se dostala opět do distribuce. Problémy tím ale zdaleka nekončí. Nutno říci, že Microsoft za to všechno úplně nemůže, řada věcí souvisí s děravými procesory Intel a jejich problémy s se zranitelnostmi Meltdown, Spectre, Spoiler a mnoha dalšími, které jsou přímo součástí architektury Intel procesorů a nelze je tak vlastně opravit. A tak se vydávají různé záplaty, které ale způsobují obrovské problémy a to všem, i když třeba Intel procesor ani nemáte. Za řadu věcí tak Microsoft nemůže, nefungují a problémy dělají záplaty, které posílá Intel. Nicméně za řadu věcí MS může, například fakt, že stále neopravil a nevyřešil výkon scheduleru atd. který omezuje výkonu vícejádrových procesorů apod. Takže pokud MS konečně udělá taky něco dobře, jako tedy výchozí nastavení pro rychlé odebrání USB disků, je to velká událost ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 22
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
JirkaH [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Mnoho povyku pro nic 2019-04-12 20:18:43

Ohlídat si bezpečné odpojení USB disku snad není takový problém.
To horší ovšem je, že jak se již stává zvykem, jsou opět problémy s úplně posledními aktualizacemi. KB4493509 jak se píše leckdes jinde způsobuje zpomalení až vytuhnutí počítače, s kumulativní dubnovou aktualizací mají problém antiviry (Avast, Avira, zajímavé že Rus nikoli) takže jen a pouze pokračujeme v již zajetých kolejích. Letošní jarní aktualizace byla prý odložena na květen, i když z programu Insider se zdá, že je hotova, jde o Preview Build 18362, který se hlásí jako 1903. Snad na tom ještě důkladně zamakají.
Dirtrix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-14 08:39:40

Zaslechl jsem, že nová verze bude dávat možnost více odkládat budoucí aktualizace. Na to se těším asi nejvíc.
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-12 20:27:54

Bezpečně odebrat jsem nedával ani před aktualizací .
andrejcallo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-13 06:52:10

bezpečne odobrať som dával asi naposledy na windows xp a to je už velmi dávno.inak som to vobec nepoužival a nemal som žiadne problémi s externými hdd,flashkami aa ni stratami dat
net.Xtreme [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-13 07:02:53
avatar
Vzhledem k tomu, že bezpečné odebrání občas ani po minutě disk bezpečně neodebralo, jsem ho občas ignoroval také. Jinak by mě zajímalo, zda bylo bezpečné vypnout počítač s takhle intenzivně pracujícím externím zařízením, nebo to bylo srovnatelné s jeho vytržením.
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-14 15:18:37
avatar
Já myslím, že vypnout počítač bude v pohodě, protože se přitom ukončí případné procesy, které flešku v tu chvíli používají.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-13 08:39:19
avatar
Řeknu to asi takto, Kdyby byl v OS použit systém, který nahlásí dokončení přenosu dat na USB úložiště až tehdy, kdy je soubor opravdu na úložiště uložen a nikoli někde v mezipaměti, nemuselo by se toto řešit. Jak píše andrejcallo, chápal jsem to ještě v WinXP, kde jsem měl kešování zakázáno. Stejně jsem přenášel data na pozadí jiné činnosti a tak mě čas až tolik netrápil. Z mé dosavadní zkušenosti vyplývá, že ten rychlý režim zase až o tolik rychlejší není. Uznávám ale že tam nějaký rychlostní benefit je a tak se ptám. Je MS natolik neschopný mít takovou správu přenosu dat mezi úložišti i při použití mezipaměti aniž musí odebírat jednotlivá zařízení? K chybám totiž dochází i díky chybám člověka, který odebere jiné zařízení než chtěl, zvláště když jich má připojeno několik a typově stejných. Mě se to ještě v dobách WinXP právě takto stalo.
Mano [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-13 17:16:01
avatar
Flash disk som nikdy "neodoberal" jedine externý hdd a nikdy som nemal problém.
krishott [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Konečně 2019-04-13 20:30:09

Konečně, na tuto možnost čekám celý život.
Česlo Česlič [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-14 10:22:37

... není problém si "rychlé odebrání" nastavit už teď a nebyl ani v "sedmičkách".
Trace4x10 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-14 15:20:12
avatar
Ano, tohle byla poslední věc, která naší civilizaci chyběla k dokonalosti
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-15 00:51:12

Když není čas, tak trhám USB od EX plotnového HDD skoro za jízdy, tedy aspoň poslechnu, kdy hlavičky utichnou. To mi přijde podle sluchu jako zadostiučinění, jak plotnový disk co nejméně potrápit
Mechanizace klasického HDD mi vždy přišla dost odolná a nikdy se mi nestalo, že by funkčnost byla tímto přístupem narušena.
U SSD to snad nemůže být žádný problém ani na starších systémech, aniž by došlo k nějaké újmě na funkčnosti
DRAK Z KRUHU [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-15 13:25:34

taky mám k diskům stejnej pracovní přístup a nikdy jsem neměl problém..... ale u nových disků mám obavy že "Shingled Magnetic Recording" nebo takzvaný šindelový magnetický zápis bude dělat problémy a možná proto microsoft dělá tuto změnu.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-15 22:56:27
avatar
Ani som nikdy nemusel. Viac ako 10 rokov používam denne Corsair Voyager GT v cca 2-7 počítačoch denne a takmer nikdy nedávam bezpečne odpojiť hardvér. Kto má v hlave rozum a pred sebou flash disk vybavený led diódou vie kedy ho môže odpojiť a kedy nie.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!Čtvrtek, 18 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 154x
Komentářů: 0
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1172x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2116x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3001x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1698x
Komentářů: 1