V roce 2020 se prodal ZETTABYTE kapacity HDD. Jaké jsou podíly výrobců disků WD a Seagate? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Saturday, 13 February 2021
altPoprvé bylo za jediný rok prodáno více než ZETTABYTE datového objemu HDD. Tedy rekord.

 

 

 

 

Prodeje HDD klesly v roce 2020 proti roku 2019 o téměř 18%! Přesto byl rok 2020 rekordní, pokud jde o celkový datový objem prodaných pevných disků. Ten totiž překročil 1 ZETTABYTE. Tohle číslo asi drtivá většina ani neví, co vyjadřuje natož si ho dokáže představit :). Takže pro vysvětlení. 1 ZB se rovná 1 miliardě TB! To už je slušná sbírka fotek z dovolené :). Průměrný prodaný HDD v roce 2020 měl prý kapacitu kolem 4TB.

Celkově se nicméně prodalo „jen“ 260 milionů klasických pevných disků (HDD), což je opravdu výrazný pokles, kdy v roce 2019 to bylo 316 milionů. Nicméně důvody jsou asi všem jasné. Ještě před pár lety byl HDD součástí každého počítače. Nicméně pak se na scéně objevily SSD a zejména mobilní PC se rychle začaly zmenšovat. Tak moc, že se dnes do velké části, či dokonce většiny nabízených notebooků, klasické 2,5“ HDD už ani nevejde.

Drtivá většina notebooků dnes tak disponuje SSD diskem, často navíc ve formě extrémně kompaktních M.2 karet. Klasické HDD už dnes najdete téměř výhradně u levnějších strojů, ale i tam se stále více používají levná NAND řešení. Problém je, že levný HDD není vlastně až tak levný, když výrobní náklady rostou, a tak 1TB nebo 2TB HDD dnes stojí jen o něco málo méně, než po všech stránkách lepší SSD řešení. HDD navíc levnější prostě nebudou, a zlevňují jen velko-kapacitní modely.  A speciálně u notebooků je na otřesy náchylné mechanické HDD zkrátka horší řešení, než SSD. Mobilní PC pak také tvoří většinu prodaných klasických počítačů, takže výrobci HDD zde přišli o obrovskou část trhu, kterou nenahradí.

Ústup ale prožívají HDD i v desktopových PC. Tam se sice stále bez potíží vejdou (prakticky do každého), ale s nástupem SSD, které jsou stále datově objemnější a cenově dostupnější, jim dává mnoho uživatelů přednost z pochopitelných důvodů. Navíc mnoho uživatelů ani nemá důvod nakupovat velkoobjemové HDD, díky nástupu cloudových služeb, streamování atd. Tedy i značná část desktopových PC není dnes osazována HDD, ale jen SSD disky. To ale neznamená, že HDD nemají své místo na trhu, a to i v domácnostech. HDD se snažím osobně do PC už neosazovat, sám se chystám je definitivně vyřadit i ze svého, ale zbavovat se jich rozhodně nebudu. Z hlediska svého objemu a ceny za něj, neexistuje za HDD náhrada. A ještě dlouho to tak zůstane.

10TB HDD stojí dnes kolem 7 tisíc korun. 2TB SSD začínají na zhruba 5 tisících. A pokud chcete, můžete mít dnes 16TB HDD za méně jak 10 tisíc korun. V těchto kapacitách jsme se v roce 2020 dočkaly opravdu extrémního zlevnění, kdy ještě nedávno stály kolem 15 tisíc. Letos bychom se pak měli na trhu dočkat 20TB HDD.

Ideální nejen do domácnosti, ale také do firmy je pořízení NAS řešení. Tedy „externího disku“, kdy v tomto případě jde o stále propracovanější více diskové jednotky, které nejen dokáží bezpečně zálohovat vaše data, ale především k datům na nich můžete přistupovat skrze síť, a to třeba i z mobilního telefonu apod. Z hlediska poměru cena/kapacita, jsou HDD zkrátka nepřekonatelné. Takže ideální pro většinu je dnes alespoň 2 diskový, nebo ještě lépe 4 diskový NAS a máte vystaráno. Můžete je klidně osadit i SSD řešeními, ale třeba jen 8TB SSD stojí kolem 30 až 40 tisíc, zatímco 8TB HDD stojí 5 tisíc. Jakkoliv se samozřejmě výkonově nemůže HDD vůbec měřit s mnohonásobně rychlejšími SSD, z hlediska praktických potřeb většiny uživatelů je přenosová rychlost HDD i když je umístíte do sítě v NAS řešení, více než dostatečná. Samozřejmě do běžného PC co by systémový disk, nebo disk na hry nebo disk na rychlou práci s daty, je NVMe SSD dnes jasná volba, takže tady už HDD pšenka nepokvete :).

Výrobci HDD, kdy na trhu zůstali už jen tři, tohle dobře vědí. A upřímně, ani je to moc nevzrušuje. Všichni tři, speciálně pak WD a TOSHIBA jsou již významnými dodavateli NAND řešení, tedy SSD. Takže dokáží ztrátu HDD vyvážit svými SSD řešeními. I tak tedy z trojice WD, Seagate a TOSHIBA, kteří se dělí o těch cca 260 milionů prodaných HDD v roce 2020, se nejvíce dařilo SEAGATE. Ten má podíl necelých 43% a jako obvykle jej těsně následuje hlavní konkurent WD, který v roce 2020 urval 37% trhu. Na Toshiba pak připadlo velmi solidních 20% trhu, což je % dost slušný výsledek na tuhle firmu. Na druhou stranu se perou všichni o podstatně menší trh, který se neustále zmenšuje.

Nicméně prodeje HDD sice ještě klesat budou, až se jich zbaví i poslední klasické počítače, ale rozhodně se jich nebudou zbavovat datová centra. A právě provozovatelé CLOUD služeb apod. Zde jsou HDD nenahraditelná, kdy prostě taková objem za takovou cenu žádné jiné úložiště nenabízí. Takže výrazně roste poptávka po HDD s kapacitou 10TB+ a tím tak roste i celkový prodaný datový objem, i když počet prodaných HDD klesá. Stále to ale je a bude slušný business a pevné disky v dohledné době nezmizí. Výrobci u nich plánují výrazné inovace a nárůst kapacit na desítky TB, jakkoliv pro nás běžné uživatele budou zajímavé právě asi jen pro použití v NAS a podobných externích řešeních. Jaká kapacita HDD nebo disků obecně se vám dnes zdá pro vaše potřeby nejlepší?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
tynyt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-14 09:27:20
avatar
Bylo by taky vhodné připomenout, že Toshiba je vlastně WD. Ta totiž vyrábí původní modely Hitachi (původně IBM), které ovšem koupilo WD.

edit: a pak ty tržní podíly dostanou najednou úplně jiný smysl.
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 14:59:22
avatar
A on i Maxtor tu s námi stále je. Ale ten Seagate už používá jen pro SSD.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cloud ? 2021-02-15 11:12:31
avatar
Na cloud bych si dával bacha. Když se znelíbíte Google tak vás odřízne bez náhrady a pak tralala fotky fuč. O Facebooku ani nemluvím. Takže HDD bude stále v mém PC pro jejich dosud nepřekonatelný poměr cena-kapacita. A když se někdy odhodlám zainvestovat do NAS tak stejně HDD. Nehledě na to že hackeři jsou dnes zaměřeni na společnosti s následným vydíráním. Takže NIc není tak růžové jako to vypadá.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-15 13:29:49
avatar
proto je lepší si udělat domácí CLOUD ;)
rumpeak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Čekal bych mnohem více 2021-02-15 11:17:17

Takhle malé číslo mě překvapuje. Já za sebe loni kupoval pro má domácí PC:

a) do NASu 3x 6TB (nevýhoda RAID pole je, že i po letech se musí kupovat stejně malé HDD, jako ten první, který se tam instaloval )
b) do PC stanic 2 ks 8TB
c) systémové disky jako RAID 0 - 3x2x1TB NVmE SSD + 1x960SSD SATA

TEdy mnou nakoupená kapacita loni byla 47TB. Když si vezmu, že planeta má 7 miliard lidí, tak mi to vychází na řekněme 1,8 mld domácností, řekněme, že že třeba miliarda domácností je na tom ekonomicky podobně jako my. Asi polovina budou lamy s notebooky ze supermarketu (i ty ale mají v sobě nějakou formu HDD, ale zatím zanedbejme ). I kdyby pouhých 100 milionů domácností bylo IT zdatných, vychází mi to 47 TB x 100 milionů na nějakých 4,7 ZEtabajtů. Je pravda, že loni jsem do IT dával mnohem více než v letech předchozích. Ale i kdyby se to číslo mělo vydělit 4, tak je zde to hlavní: datová centra, které podle mě jedou řádově v úplně jiných kapacitách než my domácí IT nadšenci. Takže opravdu bych čekal úplně jiné prodané kapacity. NEjméně o jeden řád.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-15 12:08:12

47TB je hrozně moc, normální je tak 2TB
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-15 16:21:25

"řekněme 1,8 mld domácností, řekněme, že že třeba miliarda domácností je na tom ekonomicky podobně jako my"

Tady vycházíš ze špatných předpokladů. Lidí je již 7,8 miliard. Ale to je méně důležitý detail. Podstatnější je, že pouze 20% domácností je na tom podobně jako my. Takže z předpokládaných 1,8kk jen 0,36 miliardy.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-16 13:48:59
avatar
47TB je opravdu sakra moc hodně, tohle nemají ani velké firmy. Nejspíš chybka v desetinné čárce, ale i tak je to víc než nadprůměr.
pevan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-16 21:43:58

No, zrovna dneska jsem si do domácího servříku montoval další 12TB Toshibu. Takže tam mám 3x 8TB, 1x 10 TB a 1x12TB. To je hned 46 TB a nepřipadá mi to zrovna moc. Mám místo ještě na 11 disků. Ale já jsem blázen, takže to asi nebude běžná hodnota.
Derryk [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 12:18:36

Co na to ukládáš? Záznamy z kamer? Zálohuješ YT? NAS mám v plánu právě kvůli tomu zálohování YT, občas se tam pro mne zajímavá videa ztrácí. A představa, že i 46TB může být nicmoc je pro mne poněkud nepříjemná. ;)
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 15:21:06
avatar
K bodu a) nemusí, nedávno jsem zvětšoval kapacitu NAS, plně za chodu, vždy jsem jeden disk odpojil, vyměnil za větší a spustil se rebuild RAID pole. Až bylo hotovo, tak jsem v poli vyměnil další disk za větší a zpustil se znovu rebuild. Až jsem měl všechny disky v poli vyměněné za větší a byl hotový rebuild, tak jsem pak dostal možnost v nastavení, zvětšit na jeho novou větší kapacitu. Tak jsem ho zvětšil a to stejné s druhým polem. Mohl jsem dělat klidně i obě pole najednou, ale do toho se mi opravdu za plného chodu nechtělo a ani mě nijak čas netlačil. Tedy pokud to v tom NAS nemáte v nějakém RAIDu, který výměnu disků neumožňuje jako třeba RAID 0.
Hucilu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-15 15:15:02

Na desktop to vidim tak 500GB NVME + nejaky SATA SSD podle toho kolik kdo do toho chce vrazit.
Zrovna pred vanoci jsem upgradoval muj stary "NAS" s i3-530 na ryzenka 2700X a bral jsem 6*6TB do RAIDZ2 a z i3ky jsem udelal cold storage backup.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 10:43:13

Ja len ci nieje Ryzen 2700X docela overkill na cisto NAS riesenie ? Ale tipujem ze zrejme pouzivate ten server aj na dake narocnejsie ulohy ci nie ?
Hucilu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-17 20:27:35

Sehnal jsem ho za 3k takze drahy nebyl ale hlavne co jsem se docetl tak novejsi ryzeny maji lepsi podporu ECC jinak bych tam dal muj 1800X.Jinak tam mam VMko kde si poustim obcas nejake herni servery pro mne a kamose,jDownloader atd.neco z toho slo udelat i bez VMka nejak prez JAILy ale ja mam radsi klikaci windows
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-18 10:18:17

Tak to hej na take ucely sa CPU vykon samozrejme hodi
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NAS a viry 2021-02-18 10:23:13

Tiez uvazujem na doma NAS .Kto mate NAs viete mi napisatako je to pri Vasich NAS s ochranou proti virom? Nedavno znamej nejaky virus na PC zakodoval vsetky dokumenty ,fotky atd a pytal peniaze za odkodovanie. Mala aj zalohu na externom USB disku ale nerozumne ho pripojila do toho zavireneho PC takze data v prdeli. Tipujem ze keby to mala na online NASe tak by jej virus beziaci na PC zasiahol aj namapovane sietove zlozky na NASe ? Ci zalezi na konkretnom type NASu ?
Hucilu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-18 15:03:27

Ja tam mam nainstalovany FreeNAS(ted uz TrueNAS core) a je tam na zapnuti funkce snapshots tak to by te asi zachranilo pri tom virusu.
Odkaz
secho [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-15 19:20:13

Minulý týden jsem nejpsíše opravdu naposled kupoval do svého PC klasický plotnový disk, 4TB. A v budoucnu to už půjde bez nich. Když si vzpomenu, že jsem kdysi za svoje vlastní peníze z brigády kupoval 20GB Quantum za nějakých 6000 Kč, ou Potom jsem x let kupoval jen Seagate (120GB, 320GB a 1TB) a teď to zakončil poprvé s WD. Jedna éra za mnou.
Gregi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - sMR 2021-02-16 13:34:01
avatar
No uz si len pozriet SN, ktore konci *EFAX a hned mas po nalade
secho [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-16 19:59:56

Mám tam *EZRZ. V čem je problém u těch *EFAX? Jediné, co jsem se snažil hlídat, aby to nebyl šindel zápis, proto jsem nevzal Seagate, toť vše.

Edit: ten EFAX by měl být právě ten šindel zápis, pokud jsem to správně našel.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1Tuesday, 02 March 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 670x
Komentářů: 9
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Wednesday, 24 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1794x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Wednesday, 24 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1385x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Tuesday, 23 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1717x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSaturday, 20 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2472x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Thursday, 18 February 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2523x
Komentářů: 0