Zajímavá čísla. SSD disků se poprvé prodalo více než HDD – datově mají ale jen pětinový objem Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 18 únor 2021
altPo zajímavých číslech kolem HDD tu máme také pár zajímavých čísel o SSD. Jak si vedou výrobci?

 

 

 

 

Před pár dny jsme vás informovali o tom, jak si vedou klasické pevné disky. Těch se v roce 2020 prodalo meziročně o 18% méně, ale zato poprvé překonaly celkovou datovou kapacitu 1 ZETTABYTE (=1 miliarda TB), což je dokonce 18% meziroční nárůst. Průměrný prodaný HDD pak má kapacitu 4TB a nejrychleji rostou nyní prodeje 10TB a větších modelů. Vše o HDD v roce 2020 včetně podílů výrobců najdete zde:

Jak jsme ve výše uvedeném článku připomínali, pokles prodejů HDD souvisí prostě a jednoduše s tím, že většina současných osobních počítačů, jednoduše už mechanické disky nepoužívá a jsou osazovány SSD řešeními. Do většiny mobilních PC se vlastně ani mechanický disk nevejde. Je tedy logické, že celý ten 18% pokles prodejů jde na vrub hlavně osobním počítačům. Nicméně ty nemohou zůstat bez disku, takže aktuální data jasně dokazují nástup SSD. Ty totiž v roce 2020 zaznamenaly nárůst prodejů o 20,8%!

Celkově se prodalo přes 333 milionů kusů SSD disků, což znamená, že SSD také poprvé v prodejích předčily HDD, protože těch se prodalo v minulém roce „jen“ necelých 260 milionů kusů. V čem však SSD ani přes výrazně větší počet prodaných disků nepřekonají HDD, je datová kapacita, což ale asi nepřekvapí nikoho. Zatímco průměrný prodaný HDD má 4TB, u SSD je to „jen“ 600 GB. Což je ale dost slušná hodnota, uvážíme-li co ještě nedávno SSD disk s takovou kapacitou stál. Každopádně celková prodaná datová kapacita všech SSD činila „jen“ přes 207 milionů TB, což je tedy pětina proti více než 1 miliardě TB kapacity za rok 2020 u HDD.

I tak je to meziroční nárůst datového objemu o více jak 50% u SSD, tedy opravdu masivní masivní posun. A není se co divit, protože ceny zajímavých SSD kapacit výrazně klesly. Zejména 1TB modelů, ale také 2TB modelů.

  • Na poli SSD vládne ostrá konkurence!

V mnoha oblastech trhu s počítačovými komponenty, se o konkurenci nedá skoro mluvit. Přinejlepším se tam perou 3, ale někdy také 2 dominantní výrobci. U SSD je to ale o něčem jiném. Výrobců NAND je hned několik a výrobců SSD ještě více. Zajímavý vývojem je, že SAMSUNG poněkud ztratil dominantní postavení, i když v posledním kompletním kvartále (Q4 2020), byl stále jedničkou.

Ovšem už „jen“ s 26,1% podílem pokud jde o počet prodaných SSD. Téměř 33% podíl má ale pokud počítáme kapacitu dodaných SSD, kdy tedy SAMSUNG evidentně vévodí high end a velkým průmyslovým řešením, kde už SSD dosahují kapacit i desítek TB. Zajímavá je ale druhá pozice Western Digital. Ten jak víte samozřejmě vyráběl SSD už dříve, ale výrazně mu pomohla koupě SANDISKu. WD je tak jeden z výrobců, který si sám vyrábí SSD i řadiče. Každopádně tento tradiční výrobce HDD tak zjevně našel půdu pod nohama a dokázal se skvěle etablovat na SSD, což se vůbec nedá říci o konkurenčním SEAGATE, který má podíl pouze 0,3%. Zatímco souboj na poli HDD svádí obě firmy vyrovnaně, na poli SSD společnost SEAGATE tvrdě zaspala a horko těžko to bude dohánět.

O třetí místo se s odstupem přetahují KIOXIA (přejmenovaná TOSHIBA) a Kingston. Obě mají téměř stejný podíl necelých 11% trhu. Rozdíl je v tom, že KIOXIA je výrobce NAND i řadičů, stejně jako první dva výrobci. KINGSTON na čtvrtém místě je tak první výrobce SSD disků, které nemá vlastní NAND řešení, ale využívá čipy jiných. Ten dokonce předběhl Micron a Intel, kteří oba vyrábí vlastní čipy. Miron má jen 5,8% trhu, Intel se propadl na 4,6%. Navíc dnes již staré vedení rozhodlo, že se výroby NAND definitivně zbaví a v následujících 2 letech ji přebere HYNIX, který by tak měl výrazně posílit co by výrobce čipů. Dost velká je také skupina ostatní, která tvoří 8% trhu. Tam patří celá řada dalších výrobců SSD, jako třeba ADATA, Gigabyte a další.

Každopádně o podobně zajímavém konkurenčním prostředí si můžeme nechat v jiných oblastech počítačového trhu opravdu jen zdát. A jak by to bylo zajímavé, kdyby se o zákazníky rvalo třeba 5-6 výrobců grafických čipů nebo procesorů. Bylo by to krásné, co myslíte? A co vy a SSD, jaká kapacita je podle vás dnes ideální a plánuje někdo vůbec kupovat třeba větší kapacity SSD a osazovat je místo HDD například i do NASu?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - 2 TB SSD 2021-02-19 09:54:39

Ja by som chcel nahradiť svoje 3,5 TB HDD SSDčkami. Problém je, že za nejaký rozumný peniaz je to nerealizovateľné. Momentálne by som sa spokojil s najvýkonnejšími GEN4 SSD 2TB za neprepálenú sumu. Lenže aj na to si ešte budem musieť počkať.
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-19 12:46:37

Mě by mimo zápisové zajímala i časová životnost SSD, jak zapnutých, tak vypnutých. Nějak jsem dlouho tyhle informace neslyšel.
Mimochodem, v počítači mám starý OCZ 120 GB, který jsem neměl systémový, jen na hry, moc se na něj nezapisovalo. Odhadem je starý 9 let, zapnuto 51 tisíc hodin a stav disku je na 100 procentech.
5 let starý Kingston 240 GB je systémový, takže má zapsáno 33 TB, v provozu 27 tisíc hodin a stav 95 %.
A novej počítač počítám s 1 TB NV.
Sorky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-02-24 09:23:04
avatar
"1 ZETTABYTE (=1 miliarda TB), což je dokonce 18% meziroční nárůst."
Podla tabuľky by tam malo byť 13%
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1
Hotovo! EA převzala CODEMASTERS a s ním série DiRT, GRID i F1Úterý, 02 březen 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 684x
Komentářů: 9
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1798x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1388x
Komentářů: 1
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1720x
Komentářů: 8
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2480x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2525x
Komentářů: 0