AMD oficiálně slibuje podporu AM5 za rok 2027 – představila X870E a X870 čipsety a desky Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 05 červen 2024
altDobrá zpráva! Stávající základní desky AM5 budou kompatibilní i se ZEN 6 procesory. A dorazí i nové.

 

 

 

 

Společnost AMD chce pokračovat v pro uživatele výborné politice, kdy bude jednu platformu držet na trhu několik procesorových generací. Nebude tedy nutné měnit tak často desky a bude možné do poměrně starých desek snadno osazovat podstatně výkonnější procesory nových generací. To je velký kontrast proti politice konkurence, která naopak tlačí na co nejčastější výměny desek a dělá jen dvě generace CPU pro jednu platformu, a to i když třeba v další generaci fyzicky nemění patici. Prostě Intel chce, aby si zákazníci kupovali častěji základní desky a celá PC. Má v tom totiž peníze. Jak jistě víte, Intel vyrábí velké množství čipů a výbavy, kterou najdeme nejen na Intel, ale AMD a dalších deskách. Takže pro Intel je vyloženě delší podpora platformy ohrožením jeho businessu a nevýhodná. Dělat ji tedy nechce a nebude. Pro zákazníky je tu zkrátka velmi hmatatelný a praktický rozdíl mezi Intelem a AMD v přístupu k nám zákazníkům v tomto směru.

Podobně jako stará AM4 tady stále drží už 8 let a dočkala se několika zcela odlišných procesorových generací, tak stejný plán má AMD i s aktuální novou AM5 platformou.

Její příchod na trh spolu se ZEN 4 procesory (RYZEN 7000/8000 série) byl nutností, přeci jen AM4 byla dělaná pro úplně jinou konstrukci a architektury procesorů, a kromě jiného také pro DDR4 paměti, které už u AM5 pochopitelně nenajdeme. AM5 také musí počítat s podporou budoucích procesorů s více jádry, odlišnou čipletovou stavbou, výkonnější iGPU, potenciálním růstem TDP ale i rychlosti DDR5 formátů pamětí. AMD si ale věří, že ji navrhlo tak robustně, že stávající patici a desky udrží kompatibilní nejen se ZEN 4 a ZEN 5, ale i budoucí ZEN 6 generací RYZEN procesorů. Sice oficiálně neoznámilo podporu ZEN 6 generace, která dorazí nejdříve kolem Q4 2025 až Q1 2026, ale oficiálně oznámilo, že AM5 tu bude jako aktuální platforma s plnou kompatibilitou nejméně do roku 2027+. S ohledem na to je tak jasné, že i ZEN 6 budou s AM5 kompatibilní.

Nejde o zase takové překvapení. Už dříve jsme o tom mluvili. Jediný důvod, proč by AMD měnilo patici a platformu, je příchod nějaké nové zásadní technologie vyžadující úpravy konstrukce a výbavy platformy. A to bude kromě jiného opět až nová generace operačních pamětí, tedy DDR6. S těmi se ovšem na trhu nepočítá dříve, jak v druhé polovině roku 2027. ZEN 6 plánovaný tedy na konec 2025 či maximálně začátek 2026, je určitě stále postaven na DDR5. A nedává tedy žádný smysl, proč by AMD pro něj měnilo stávající patici a platformu. Pravděpodobnou budoucí „AM6“ patici a zbrusu novou platformu s ní, uvidíme tak právě u budoucí ZEN 7 generace, jež už určitě pro DDR6 postavena bude. A to právě někdy v druhé polovině 2027. AMD ostatně ten velmi konkrétní a poměrně vzdálený rok 2027 nezmiňuje jen tak náhodou ;).

AM5 desky a platforma má před sebou tedy dlouhý život, což znamená pro nás uživatele možnost snadných upgradů. Ale hlavně to znamená, že půjde o skvěle vyladěnou a vylepšovanou platformu, která v tomhle nebude mít na trhu žádnou konkurenci. Intel jednoduše nic takového nemá. Stávající LGA 1700 je stará, nemá výbavu, jakou má AM5 a novější, než 10nm procesory nepodporuje a nebude podporovat. Nová LGA 1851 patice a platforma s ní bude letos představená, ale půjde o nevyladěnou novinku a nebude podporovat starší CPU ani se nečeká podpora pro více jak dvě generace procesorů Intel. Bude mít každopádně proti již existující, vyladěné a široce dostupné AM5 a nabídce procesorů pro ni, nevýhodu. AMD ale rozhodně bude vylepšovat AM5 platformu i nadále, byť zbrusu nové čipsety nemá důvod uvádět …

  • AMD představuje „nové“ X870E a X870 čipsety

Podobně jako u AM4 po X370 dorazily notně vylepšené desky s X470 a později ještě X570, tak AMD plánuje dělat „mezigenerační“ vylepšení i u AM5. Aktuální X670E/X670/B650E tak nahradí X870E a X870. Zejména se ale dočkáme zcela nových desek a notně vylepšených modelů s aktuálními prvky výbavy a technologiemi, které prostě už 2 roky staré AM5 modely nemají, protože je mít ani nemohly.

AMD konkrétně představilo oficiálně zatím X870E a X870 čipsety. Ve své podstatně ale nejde o nějaká nová řešení. Není totiž důvod něco měnit. X870E je tak jednoduše přejmenovaný X670E, kdy ovšem AMD přidalo pro výrobce desek novou povinnost a pravidlo. Kromě toho, že nadále musí mít plnou PCIe 5.0 podporu, tedy minimálně 16 linek pro GPU a k tomu 4 linky pro NVME SSD, u X870E desek bude nově vždy povinná přítomnost USB4. Nutno říci, že USB4 není součástí přímo čipsetu, ale je dodáno přes další čip, který ovšem prostě všechny X870E desky prostě budou muset mít. Jako čipset je ale fyzicky X870E prostě stejný jako dosavadní X670E, což vůbec nevadí (naopak), protože jde objektivně o nejlepší a nejlépe vybavený mainstreamový čipset a platformu na trhu a desky s ním, nově tedy s povinností USB4, budou nadále absolutní špička. Výrobci tak představí své nové generace a verze stávajících „X670E“ vylepšených a povýšených tedy na X870E desky, kdy můžeme očekávat i další nové prvky výbavy, jako Wi-Fi 7 apod.

AMD také uvádí X870 čipset, což je podle všeho „prostě jen“ přejmenovaný B650E. I v tomto případě je povinnost 1x PCIe 5.0 x16 pro GPU a současně minimálně jednoho PCIe 5.0 x4 pro SSD. Nově vška povinné bude USB4. V praxi se tedy X870 se proti X870E liší stejně jako dosavadní B650E proti X670E. Celkově je tu méně PCIe linek (36 vs 44), čemuž tedy bude odpovídat nižší stupeň možné výbavy a desky X870 by měly být prostě levnější, ale stále špičkově vybavené se vším, co je třeba.

  • Nové desky nejsou nutné pro nové RYZEN 9000 procesory!

AMD údajně trochu překvapilo výrobce desek. Ti nevěděli, že AMD oficiálně představí X870E/X870 už na Computexu a většina výrobců tak měla připravená pro prezentaci jen nepojmenované vzorky nových desek. Někteří tak využili možnosti a mohli prezentovat prakticky hotové modely, další ale připraveni nebyli a nemají vše hotové a na Computexu se tak moc nepředvedli. AMD také údajně záměrně netlačí na to, aby nové X870E/X870 desky byly dostupné spolu se zahájením prodejů RYZEN 9000 procesorů (31.7.2024). Údajně chce naopak záměrně demonstrovat a vyzdvihnout výhodu AM5 platformy, tedy to, že si nový RYZEN 9000 procesor můžete s jeho plným výkonovým přínosem snadno nainstalovat na stávající AM5 desku.

Podle všeho tedy budou desky dostupné až o trochu později (ale určitě první modely budou v srpnu). Nicméně platí, že prostě nejsou nutně potřeba. AMD tedy nijak nespěchá s dalšími čipsety 800 série, kdy z úniků víme, že se chystá také B650/B640. Jejich uvedení proběhne později, mám-li hádat tak pravděpodobně krátce po uvedení levnějších RYZEN 9000 nonX variant procesorů, někdy kolem října. Opět platí, že stávají levnější desky B650 a A620 série jsou plně kompatibilní s novými procesory (samozřejmě po jejich příslušném update BIOSu) a tedy ty zcela nové desky prostě nejsou nutně třeba, což AMD chce demonstrovat jako objektivní výhodu.

Pro výrobce desek to samozřejmě tak výhodné není, i proto představí podstatně méně modelů AM5 desek než pro Intel. Výhoda vyladěné platformy s dlouhou podporou jako AMD demonstruje u AM4 i AM5 je prostě hlavně pro uživatele a zákazníky, z hlediska businessu je to mnohem méně výnosné, naopak máte extra náklady na ladění delší podpory, kdy musíte vydávat BIOS pro třeba 6-8 let staré desky s podporou nových procesorů apod. Takže jako zákazníci tah AMD oceňujeme, ale mohu potvrdit, že někteří výrobci z toho nadšeni nejsou, protože to prostě není tak výhodný business pro ně jako s Intelem, který má politiku: „2 generace a hybajte pro novou desku“ :) … výrobce tak během 8 let prodá jednomu zákazníkovi 2 nebo dokonce 3 desky, zatímco u AMD může stačit klidně jen jedna … i pro AMD to tak není zdaleka tak výhodné, jako kdyby tlačilo nové desky s novými čipsety častěji. Ale prostě každá firma má jiný styl a jiné priority a jiný vztah k zákazníkům. Firmy i lidé jsou prostě různí, ale i díky tomu máme na trhu zkrátka výběr a každý zákazník může podpořit svým nákupem tu politiku a chování, které mu imponuje …

To je jeho právo a neplatí to jen u AMD a Intelu. Samozřejmě na nás na DDWorld.cz je to všechno objektivně otestovat, zmínit výhody těch přístupů i nevýhody, a hlavně srovnání produktů jako takových a dát doporučení. A tak se samozřejmě na recenze nových desek v pravý čas podíváme.

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Murphix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 17:58:22

Koupil jsem B650 Asus TUF a snad se roku 26 dozije.
Ceny desek sly osklive nahoru s AM5.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 18:39:12
avatar
AM5 bude AMD podporovat do roku 2027. Soket ano, ale jsem si skoro 100 % jist, že aby člověk využil naplno ZEN 6, opět vyjde nová řada fošen. tak že ta podporo bude, nicméně s tím velkým ALE!! Už jsem to dříve totiž zažil, že CPU AMD šlo osadit a i PC normálně fungovalo, ale s tím že některé funkce nového CPU nebyly na té fošně podporovány.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 19:48:01

Koukám původní X650E povýšilo na X870, akorát má nově povinné USB4, což s povděkem kvituji, ale vystačím si zatím se svojí X650E.
Ziik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 19:52:47

Myslím že je super donutit výrobce desek dávat povinně USB4 s novým čipsetem. Aspoň přítomnost člověk nemusí kontrolovat. Saturace na trhu se zlepší a s tím i nabídka periferií pro USB4. Myslím hlavně dokovací stanice.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 23:29:16
avatar
dokovací stanice pro desktop - to nám chybělo?
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 22:53:06

Ja seriózne zvažujem že postavím nový PC a prejdem z AM4 Ryzen 9 3950X + 48 GB RAM + 7900XTX na AM5 Ryzen 9 9950X. Podpora USB4 je pre mňa zaujímavá a môže pomôcť celkovému rozvoju periférií s USB4. Rovnako si myslím, že výkonový nárast by mohol stáť za to a rovnako dúfam, že nové dosky budú stáť za to.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 23:33:09
avatar
je naivní myslet si, že nějaká featura dostupná na jednotkách % z celkového prodeje všech desek povede k rozšíření standartu. Funguje to přesně naopak - musí se to dostat hlavně nejdříve do lowendu aby nastal kýžený efekt.
To je jak z elektromobily. S cenou 1M+ se to nemá šanci stát nikdy mainstreamem
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-06 23:44:38

Nevidím dôvod prečo by akákoľvek fíčura neviedla k rozšíreniu štandardov. Vždy sa začína v high ende(drahých cenách) a postupne sa postupuje k mainstreamu. Každopádne ak dôjde k rozšíreniu/adopcií fíčury v high ende, tak už to je rozšírenie a následne sa pokračuje do mainstreamu a low-endu. Ako si myslíš, že sa rozšírili M.2 Gen 4 disky v základných doskách?
Alebo zober si napr. ponuku terajších a prichádzajúcich OLED monitorov - t.j. OLED sa postupne dostáva aj do lacnejších verzií monitorov.
caduto [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-07 10:18:33

Osobně bych přístup AMD dál jako povinnost, nejsem žádný zelený fanatik ale prostě tohle zbytečně vytváření elektro odpadu je šílené a chtělo by to tak na výrobce aby jejich produkty měli delší životnost. Takže to co dělá AMD je výhodné jak pro nás zákazníky tak i pro přírodu a evidentně to nebrání ve vývoji a pokroku.
Hucilu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-06-08 11:56:43

Ja stale ziju na moji stare X370 a planuju si pockat az na AM6ku.Poridil jsem si dokonce z bazosu jeste jeden a ten samy kousek abych mel do rezervy protoze na ni mam vodni monoblok a ten rozhodne zahazovat nehodlam kdyby nahodou zdechla.
Z X1800 jsem upgradoval na 5950X pred rokem a pul a jinak nemam kam spechat
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 652x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 712x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1562x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1059x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0