ASUS představil 7 základních desek s B450 pro AMD RYZEN. Co nabízí a za kolik? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 06 srpen 2018
altMainstreamová AMD B450 je dost možná nejzajímavější desktopová platforma současnosti.

 

 

 

 

První testy B450 desek máme již za námi, takže už víte, co je B450 čipset zač, a co nabízí. Víte tedy, že z pohledu ceny dostáváte extrémně zajímavý výkon, výbavu i kvalitu a neomezené možnosti v ladění vašeho PC, což konkurenční B360 platformy od Intelu zdaleka nenabízí, přestože po stránce zpracování či ceny jsou desky srovnatelné. Již jsme pro vás z nabídky společnosti ASUS otestovali špičkový STRIX model:

Kromě B450-F ROG STRIX GAMING za 3499 korun má ASUS v nabídce dalších 6 základních desek s B450 řešením. Tato ATX edice je nejluxusnější deskou, ale po stránce kvality je na tom ještě o kousek lépe druhý STRIX B450 model v podobě fantastické B450-I ROG STRIX GAMING.

I tuhle desku máme již v testování, ale pravdou je, že se v podstatě neliší od dříve testované X470 varianty. V podstatě se opět liší jen tím jménem čipsetu. Tomu ale odpovídá i cena, která činí 4600 korun, což z této desky dělá s přehledem a velkým náskokem nejdražší B450 desku na světě a zároveň asi nejkvalitnější mini-ITX AM4 desku vůbec. ASUS má ale samozřejmě i cenově mnohem přístupnější modely.

Mezi poměrně luxusními STRIX modely a zbytkem nabídky zeje značná cenová i kvalitativní díra. Třetí nejdražší model je ASUS TUF B450-PLUS GAMING za 2899 korun vč. DPH. Za 2549 korun pak můžete mít její mATX variantu v podobě TUF B450-PLUS GAMING. Obě TUF desky sice nesou název po slavné TUF SaberTooth řadě desek, které jsme znali v minulosti, ovšem zůstalo jen minimum prvků a kvality. ASUS také již neposkytuje tu standardní 5ti letou záruku, kterou byly TUF modely proslavené a populární. Zde nabízí jen část kdysi na TUF rozšířených prvků, které by měly zlepšit odolnost a výdrž, ale jen základnější výbavu i zpracování a chlazení. Asi nejvíce zamrzí i základní nekvalitní integrovaný zvuk v podobě ALC887 řešení, zatímco STRIX mají mnohem kvalitnější a novější ALC1220.

Nejlevnější modely jsou desky řady ASUS PRIME. Jejich design není tak „herní“, i proto nemají v názvu GAMING. Nejlepším modelem je za 2699 korun ATX varianta ASUS PRIME B450-PLUS, která je řekněme designově neherní verzí edice TUF B450-PLUS GAMING. Kromě této ATX PRIME edice pak ASUS nabízí dva mATX modely.

ASUS PRIME B450M-A za 2249 korun vč. DPH (s HDMI) a úplně nejlevnějším modelem v nabídce je ASUS PRIME B450M-K za 2099 korun (bez HDMI). Desky se výrazně liší uspořádáním, obě ale mají společné naprosto základní zpracování bez chlazení kaskády, takže je rozhodně nedoporučujeme pokud plánujete jakékoliv taktování apod.

Všechny desky ale mají všechny B450 funkce, tedy lze procesory RYZEN taktovat, lze taktovat i paměti, kdy ani jedno konkurenční B360 modely pro Intel vůbec nenabízí, natož v této cenové hladině. Všechny modely včetně nejlevnějších mají 3 roky standardní záruky. Všechny už se dají koupit v českých obchodech a některé určitě otestujeme :).

Osobně mě od ASUSu, stejně jako ve starší B350 nabídce, chybí cenově dostupný ITX model. V rámci TUF modelů s cenou kolem 2500 korun by určitě bylo vhodné, kdyby mini-ITX verzi ASUS nabízel. B450-I ROG STRIX GAMING je fantastická mini-ITX deska a její recenzi vám brzy nabídneme, ale její cena je příliš vysoká na B450 platformu obecně. ASUSu tak nadále chybí v nabídce cenově dostupná mini-ITX pro AM4 platformu, což je zjevný nedostatek.

Stejně tak ASUSu chybí kvalitní mATX deska, což je dost možná největší vada nabídky AM4 desek od ASUSu. Jak v rámci X470, tak v rámci B450 prostě neexistuje kvalitní ROG mATX deska!!! Jsou pouze ATX nebo jedna mini-ITX verze. Ale nic mezi tím, což je prostě pořádná díra v nabídce. Ano, ASUS má levnější mATX B450 modely, ale ty jsou kvalitativně jinde. Doufal jsem, že v rámci B450 platformy doplní ASUS právě nějaký STRIX B450M model do nabídky. Nestalo se tak. Nedává to smysl i proto, že ASUS má hned několik mATX desek v rámci B360 a Z370 platformy! Včetně hodně zajímavé ROG STRIX B360-G za 2500,- (test zde) a STRIX Z370-G za 3700 korun. Dokonce existuje i právě levná TUF B360M ....

Už začíná být opravdu podivnou záhadou, proč ASUS stále nedodal a  nenabízí kvalitní mATX desku pro AM4 platformu, když hned 3 takové desky má v prodeji pro konkurenční Intel platformu. Proč tomu tak je?!?

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 18
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Kvalita 2018-08-06 17:51:12

V tak krátkém článku použít 10x slovo"kvalita" a nevědět, co to kvalita je (kvalita=soulad s požadavky zákazníka)
Kvalitou jsi myslel spíš luxus (rgb blikavce), rozšiřitelnost, vybavenost, overclocking...Nicméně pro drtivou většinu zákazníku (BFU) je toto nepotřebné.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 17:54:38
avatar
ne, kvalitou je myšleno základní zpracování ... u některých modelů tedy včetně kvalitního RGB, výbavy atd. Ale to je hlavně výbava ...
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 18:35:38

Tak jinak. Pepa staví barák, a bez auta s tažným by ho nikdy nepostavil. Je tedy obecně jakékoli auto bez tažného nekvalitní?
Edit: Nebo jsou kvalita a výbava rozdílné věci
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 20:52:04
avatar
tak i výbava může být nekvalitní, znám desky od jistého výrobce, které sice mají hodně výbavy, ale ta je nekvalitně udělaná, stejně jako deska samotná ...

Řeknu to asi takhle, i ta základní deska za ty 2000 tisíce tedy B450M-K je kvalitní, pokud chceš jen desku pro svůj nepřetaktovaný RYZEN s 3200MHz RAM a základní funkčnost. Jsem si solidně jistý, že ta deska bude fungovat dobře, i bez toho chlazení VRM v normální normálně chlazené skříni s ní nebude problém. Nicméně tam její kvality končí.

Ve srovnání třeba se STRIX B450-F je kvalita úplně jiný pojem. Ve všech ohledech od zpracování a finální úpravy PCB, přes zpracování výbavy atd. je F verze deska úplně jiné kvality a těch 1500 korun na víc je z hlediska kvality jasně vidět. V praxi to sice v základu bude mít výkon téměř stejný, ale prostě budeš mít lépe udělanou desku s lepším chlazením VRM s potenciálně možností taktovat CPU a nepřehřát desku a k tomu máš více kvalitní výbavy včetně zpracování RGB atd.

Samozřejmě i tak na trhu existují ještě kvalitnější desky, nicméně právě třeba STRIX B450-F je deskou, kdy mít lépe udělanou to chlazení kaskády, což je tak jediná věc, co se jí dá vytnout. tak reálně větší kvalitu desky vlastně nepotřebuješ. Ale pokud chceš, jsou k dispozici. Pokud ženeš taktování na maximum, kvality oceníš, ale musíš si za to připlatit, i když poměr cena/výkon už je samozřejmě jinde.

Prostě a jednoduše, i levná deska může být v klíčových aspektech kvalitní, a mluvíme o dostatečné kvalitě pro to, pro co je určena. Samozřejmě nízká cena znamená nutné kompromisy, takže se šetří na všem možném, co není nezbytně nutné pro samotný provoz.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 20:42:42
avatar
Citace:
kvalita=soulad s požad)avky zákazníka

Podle tohodle ale auto není v souladu s požadavky Josky, je tedy nekvalitní (podle Josky).

Můžeš mi to vysvětlit?

Beru to takhle:
Kvalita a výbava jsou dvě rozdílné věci.
Nicméně zatímco výbavu lze udělat kvalitně (a pokud je tak udělané i celé auto, je to OK), kvalitu výbavou neuděláš (můžeš mít kvalitní výbavu, ale zbytek auta je shit).

A teď k deskám:
1) Pokud je provedení desek kvalitní (použité kvalitní komponenty apod. včetně blbostí jako je RGB) je deska kvalitní.
2) To samé, ale blbosti jako RGB jsou z nekvalitních součástek. No tady už je to na uživateli. Mám Asus Prime X370-Pro a myslím, že je to kvalitní desky. Nicméně RGB jí odešlo při jednou updatu BIOSu a restartu. Mě je RGB u zadní části těla, deska vesela šlape stále dál => je pro mě stále kvalitní. Někdo jiný (kdo si zakládá na světýlkách) by řekl že je nekvalitní. Prostě subjektivní názor.
3) Deska je z nekvalitních komponent, ale RGB z kvalitních => deska je nekvalitní
4) Deska ze nekvalitní kompletně...
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - ha hááá 2018-08-06 18:30:25
avatar
Koukám podle vzoru GIGABITE ošizené VRM a ještě k tomu bez chladičů, no tomu říkám Do-DO jak vyšité. No asi se poohlídnu jinde...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 20:36:26
avatar
ehm ... nejlevnější desky mají vždy takovéhle VRM, ničemu to nevadí, pokud z toho neděláš herní desky pro nadšence do OC ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázce
John Wick: Chapter 3 – Parabellum v nové ukázceČtvrtek, 21 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 515x
Komentářů: 1
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapu
Battlefield V dostává obří Battle Royale mapuStředa, 20 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 597x
Komentářů: 3
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!
Chilling Adventures of Sabrina se dočká pokračování!Pondělí, 18 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 750x
Komentářů: 2
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngine
RayTracing ve hrách i na Radeon VEGA v CryEngineSobota, 16 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2289x
Komentářů: 4
Sniper Elite chystá další hry včetně Remastered V2 verze
Sniper Elite chystá další hry včetně Remastered V2 verzePátek, 15 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 725x
Komentářů: 1
Avengers: Endgame s novým trailerem s Captain Marvel
Avengers: Endgame s novým trailerem s Captain MarvelČtvrtek, 14 březen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1022x
Komentářů: 1