TEST: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING – nejlepší výhodná mainstreamová platforma v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 31 červenec 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING – nejlepší výhodná mainstreamová platforma v akci!
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

  • TEST: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING

                                – nejlepší výhodná mainstreamová platforma v akci!

AMD pokračuje v útoku a servíruje nám novou B450 platformu, což je vylepšený B350 čipset z minulého roku, který přichází na nových základních deskách. Současně jde také o novou nejvýhodnější mainstreamovou platformu, u které platíte jen, co skutečně jako 99% běžných uživatelů využijete. Přitom vás AMD nijak neomezuje v možnostech taktování pamětí, procesorů, či kompatibilitě s budoucími 7nm čipy. AMD B450 je přímým konkurentem nedávno vydané Intel B360, která však zdaleka tak vstřícná, k nám uživatelům, není. A i když desky stojí podobné peníze a mají podobnou kvalitu i výbavu, s B360 nemůžete taktovat ani procesor, ani osadit rychlé paměti ani nemůžete počítat s budoucí kompatibilitou s novými 10nm procesory.

  • AMD B450 platforma

Ještě, než se podíváme na konkrétní základní desku, řekněme si něco o čipsetu a platformě AMD B450. Je pravdou, a AMD se tím nijak netají, že B450 není vyloženě novinkou. Vychází z loňského B350 a drtivá většina věcí zůstala při starém. Ale i to má svůj dobrý důvod. Stejně jako u B350 i u B450 AMD specificky slibuje kompatibilitu se všemi RYZEN AM4 procesory, a to minimálně do roku 2020!

Důvodem, proč B450 přichází, jsou pochopitelně novinky v oblasti výbavy desek a možnost pro výrobce desek udělat nové modely. B450 tak proti B350 nabízí kompatibilitu s novými 12nm RYZEN procesory od počátku, kdy u B350 desek musíte udělat nutný update BIOSu, což ne každý uživatel doma zvládne, nebo může. Problém je to pro ně hlavně když levnější desky nemají USB BIOS Flashback update funkci (což je výsada high endových desek, například AMD X399 ji mají všechny), s níž uděláte update i bez osazeného kompatibilního CPU. Když si tedy nějaký uživatel nyní koupí starší B350 desku a nový RYZEN 2000 procesor, tak doma zjistí, že mu to bez update BIOSu nebude fungovat a bude to muset řešit (není to tak složité, ale může to otrávit). B450 základní desky mají kompatibilitu s RYZEN 2000 procesory od počátku, ale samozřejmě podporují i předchozí RYZEN 1000 procesory a AMD slibuje i podporu pro následující 7nm generaci, a to až do roku 2020.

Z hlediska výbavy a funkcí má B450 navrch podporu vylepšeného boostu (Precision Boost Overdrive) u procesorů RYZEN 2000 a umí také AMD StoreMI technologii. Platforma má také drobná vylepšení, většinou související s optimalizacemi paměťového řadiče a vůbec RAM jako takovými i vlastní efektivitou. Výbava v oblasti počtu PCIe linek či USB apod. zůstává identická jako u B350.

Pokud se ptáte, jaký je rozdíl mezi již dříve uvedeným X470 a B450, tak stejný jako byl mezi X370 a X350. Vyšší verze čipsetu je o něco dražší, počítá se s ní tedy na dražší a lépe vybavené desky a má více PCIe linek a má i více SATA. U čipsetů a desek s X470 lze tak používat více grafických karet najednou či více PCIe SSD řešení, zatímco B450 je plánován jako mainstreamový čipset, tedy s dvojicí grafik či několika PCIe SSD se zde příliš nepočítá (fungovat to ale také bude).

B450 stejně jako B350 má tak být mainstreamovým cenově extrémně dostupným řešením, přičemž nabízí vše, co běžný uživatel skutečně potřebuje a míří na levnější desky s vynikajícím poměrem cena výkon, kdy vás však současně neomezuje v možnostech použití i nejvýkonnějšího RYZEN 7 procesorů s 8jádry, jeho přetaktování či přetaktování DDR4 paměti. Jen základní desky prostě nejsou tak extrémně vybavené a zpracované, jako luxusní X470 modely, čemuž ale také odpovídá cena. B450 je vše o poměru cena-výkon při zachování solidní výbavy i výkonu a všech možností, a v tomto ohledu není na trhu lepší platformy …

  • ASUS ROG STRIX B450-F GAMING

Společnost ASUS je jedním z výrobců základních desek a pro B450 platformu si připravila téměř 20 modelů pokrývající cenové rozpětí méně než 2000 korun, po více než 4 tisíce korun. A to ve všech možných barvách i velikostech, od mini-ITX přes mATX až po ATX. Dnes se podíváme konkrétně na nejluxusnější ATX model, ale i přesto začíná jako novinka na solidních 3499 korunách vč. DPH, kdy ve výbavě však najdete téměř vše, a to s parádním designem navrch.

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING je tedy ATX deska, která vychází z již dříve představené verze s čipsetem X470. Nicméně ta stojí 5499 korun. Tedy 2000 korun rozdíl, což je hodně peněz. X470 verze má za to o třídu lepší zpracování, silnější napájení, kvalitnější některé komponenty, či některé věci úplně navíc. Má také hezčí a bohatší RGB, bohatší výbavu atd. Platíte prostě za maximum. B450 verze je tedy očesanější, ale z hlediska běžné použitelnosti pro běžného uživatele nebude nejspíše velký rozdíl, a to rozhodně ne z hlediska výkonosti. Dá se říci, že u B450 platíte prostě jen za to, co většinou skutečně využijete s pár designovými prvky navíc, ale prostě nic zásadně extra. Aneb poměr cena/výkon dle definice.

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING představuje nejlépe vybavený B450 model od ASUSu v této velikosti. Až na Wi-Fi má v podstatě vše. Sice zde není velké množství výbavy a jednotlivých prvků, ale je jich prostě akorát a nic podstatného nechybí. Tento model má i kvalitní integrovaný zvuk (ALC S1220A) s posílením od ASUSu jako mají podstatně dražší X470 modely, stejně tak má dostatek konektorů pro ventilátory, RGB a sama nese i jednodušší, ale přeci jen nějaký designový RGB motiv. Potěší také integrovaný zadní kryt, což usnadňuje montáž.

Tento model je také o herním designu, patří do řady STRIX, takže musí nějak vypadat a k tomu patří i určité prvky výbavy. Se vším se ovšem ASUS dokázal vejít do 3499 korun vč. DPH, což je na novinku na trhu fantastická cena a jde o jednu z nejlevnějších takto vybavených STRIX desek na trhu vůbec a nabídne za to hodně.

Tak se na ni podívejme podrobněji … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 620x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 700x
Komentářů: 0
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1546x
Komentářů: 2
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1021x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1057x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1039x
Komentářů: 0