TEST: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING – nejlepší výhodná mainstreamová platforma v akci! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 31 červenec 2018
Přejít na obsah
TEST: ASUS ROG STRIX B450-F GAMING – nejlepší výhodná mainstreamová platforma v akci!
Základní deska
Testy a výkon desek v praxi
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Závěr a hodnocení

B450 je očekávaný update, který dle očekávání nepřináší žádná velká překvapení :). I tak je vítaný, protože tu máme nové desky, lepší desky a jednodušší situaci pro uživatele, kteří nemusí řešit dodatečný update BIOSu pro starší B350 desky. Na rozdíl od konkurence AMD nijak svou levnější platformu neomezuje a nenutí nás platit za samozřejmé věci, jako možnost přetaktovat si vlastní procesor, paměti atd.

B450 je stále kompatibilní s loňskými 14nm procesory, není nijak omezena pro použití se současnými 12nm procesory včetně 8jader, u kterých podporuje všechny jejich funkce, a bude kompatibilní i s následující 7nm RYZEN 3000 generací procesorů. Současně umožňuje taktování a jak je vidět, i jednodušší zpracování napájení proti X470 deskám, není žádným praktickým omezením. A to ani v případě použití nejvýkonnějšího mainstreamového procesoru současnosti, výkonného RYZEN 7 2700X s 8 jádry a 16 vlákny, které zvládne udržet bez potíží až na 4,25/4,3GHz. Kromě toho umožňuje taktování pamětí, což má značně pozitivní vliv na praktický výkon RYZENu (kvůli konstrukci CPU) zejména ve hrách, kdy konkurenční Intel B360 kvůli tomu ztrácí na výkonu a nedokáže překonat AMD ani v těch hrách, protože je zde omezena na maximálně 2400/2666MHz u RAM.

Vzhledem k tomu, že cena za 2400MHz a 3200MHz i rychlejší paměti, je dnes v podstatě stejná, je možnost použití vyšších taktů na pamětech zásadní praktická výhoda AMD B450 i B350 platforem proti Intel B360. Možná někteří řeknou, že AMD je hloupé, že si za to nenechává zaplatit, jako Intel v případě Z370, na který si musíte z B360 připlatit, pokud chcete stejné funkce a možnosti jako má B450/350. Ale jako uživatelé tuhle politiku AMD, rozhodně kritizovat nebudeme ;).

  • ASUS ROG STRIX B450-F GAMING

Jako první (z mnoha dalších) jsme dnes otestovali nejluxusnější model od ASUSu. ASUS ROG STRIX B450-F GAMING je vynikající deska s parádním poměrem cena-výkon-kvalita, a to zdaleka není nejlevnějším B450 modelem. Za svou cenu však nabízí výbornou výbavu, design a zpracování a je to jedna z nejlepších desek, kterou kdy ASUS v této cenové třídě uvedl. Doufám, že se také dočkáme obdoby ASUS ROG STRIX B360-G GAMING, která je s mATX formátem, kvalitním zvukem a celkem za 2500 opravdu zajímavá, takže s B450 čipsetem by byla dokonalá!

Ano, ASUS ROG STRIX B450-F GAMING proti příbuznému modelu s X470 čipsetem, není sice tak okázale luxusně zpracovaná co do kvality, síly a množství komponent, napájení a součástek, a má výbavu trochu očesanou jako i některé designové prvky, ale prostě stojí o 2000 korun méně! To, vzhledem k jinak stejnému výkonu, stejným OC možnostem a tedy pro běžného uživatele prakticky stejné použitelnosti, hraje zásadní roli. U X470 prostě platíte za maximum možného ve všech ohledech. Za potenciál a objem výroby, za TOP kvalitu, jakkoliv je přehnaná. B450 je vše o poměru cena-výkon a co to znamená, vidíte v našem článku a testu názorně v praxi. Ano, jsou zde úspory a ušetření a jsou vidět, ale z hlediska běžné použitelnosti prostě nic, co by vás mělo zásadně trápit.

Za 3499 korun je ASUS ROG STRIX B450-F GAMING vynikající deska, a cena určitě ještě o trochu spadne, přeci jen tohle je novinková cena při uvedení na trh. Pokud bych měl něco kritizovat, tak je to možná zpracování toho chlazení VRM a ten kryt, ale to není otázka jen tohoto modelu. ASUS stále jde cestou upřednostňování designu. Teploty sice v normálně chlazené skříni nejsou nijak extrémní a daleko od krajních hodnot, ale prostě by mohly být lepší. Jestli někde uslyšíte, že to chlazení je problém a dělá problémy, tak dotyční značně přehánějí. Problém to prostě u této třídy desek nepředstavuje. Ale je pravda, že pokud by ASUS použil skutečně heatsink řešení s jednotlivými pláty a výrazným žebrováním, nikoliv ty designově pěkné masivní bloky s minimem žeber a hladkými velkými plochami s horším odvodem tepla, bylo by to o možná i 10 až 15°C v extrémech lepší. Navíc v tomto případě jako obvykle ještě část pasivu překryl plastovým krytem, který spolehlivě brání přístupu vzduchu. Ano, ani při větším taktování to v tomto případě nic pro praxi zásadního neznamená, což je důvod, proč to ASUS používá a může si dovolit takhle navrhnout. Ale prostě by se to dalo navrhnout funkčněji a někteří výrobci to tak dělají a na to někteří poukazují, když mluví o horších teplotách desek s podobným designem chlazení VRM. Z mé strany to tedy není žádná zásadní výtka, jen prostě můj pohled na věc a návrh na zamyšlení pro ASUS ohledně designu chlazení desek jako takového.

Jinak ale těžko lze mít k ASUS ROG STRIX B450-F GAMING nějaké výhrady. Umístění minimálně jednoho M.2 je perfektní, výkon desky a funkčnost ve všech ohledech parádní, výbava zcela dostatečná a cena za to skvělá, zejména s ohledem na konkurenční Intel B360 model, který sice vypadá podobně, ale ani zdaleka jako platforma nedokáže být tak výkonný a nabídnout takové možnosti. Pravda je o kousek levnější (3200 za B360-F STRIX), ovšem B450 STRIX-F je novinka a věřím že cena ještě o kousek spadne (i když těžko nějak zásadně). 3499 korun je solidní cena, zejména když X470 verze stojí o 2 tisíce více. Řeknu ale na rovinu, že X470 edice je prostě lepší, hezčí, o trochu vybavenější a kvalitnější ve všech ohledech, a proto stojí více. Ovšem mám-li omezenější rozpočet na stavbu PC, pak bych neváhal ani minutu ty 2 tisíce korun koupí B450 varianty ušetřil. Z hlediska výkonu, základní funkčnosti i možností taktování to ušetření nikde drtivá většina z vás nezaznamená a za 2000 korun dnes máte třeba slušný 240GB SSD disk. Jediný případ, kdy bych X470 z funkčního hlediska rozhodně doporučil proti B450, je případ, kdy víte že budete mít hned několik M.2 PCIe SSD a k tomu high endovou grafiku a případně další karty. Tady je prostě větší počet PCIe linek u X470 proti B450 jasně tím, co potřebujete a chcete a proč X470 existuje.

  • Závěr a hodnocení

AMD uvedením B450 platformy představuje novou nejvýhodnější mainstreamovou platformu na trhu a plynule přechází z populární B350, kdy novinka nabízí vše, co B350 s několika příjemnými vylepšeními na nových hezčích a lépe vybavených deskách. Jedinou drobností jsou vyšší ceny B450 modelů z počátku, což je ale pochopitelné a jistě si ceny ještě budou sedat. Přímou konkurencí je Intel B360. Ovšem jakkoliv z hlediska kvality a výbavy i ceny desek jde o srovnatelné platformy, z hlediska celkového výkonu a možností platforem, to vůbec není soutěž. B360 je chudý příbuzný, u kterého jste hloupě omezováni a vedle B450 až příliš okatě odhaluje business model Intelu, který nás nechává tvrdě platit za jakoukoliv extra funkci, kterou u AMD B450 máte jako samozřejmost v základu.

Za současného stavu je skutečně hloupost koupit Intel B360 platformu proti AMD B450. AMD má v tuto chvíli lepší procesory, má procesory s výkonnějšími Integrovanými grafikami a cenově jsou všechny RYZEN procesory výhodnější. Můžete osadit i 8jádrový čip a počítat s kompatibilitou 7nm nástupce. Pro Intel B360 bude také existovat 8jádro, ale s 10nm novou generací už v žádném případě nepočítejte. AMD vám navíc dává možnost udělat si z levnějšího procesoru ten výkonnější a dražší model, či posunout takty a tedy výkon ještě více. U B360 takovou možnost vůbec nemáte, taktování je zcela znemožněno, a to i když si koupíte „K“ procesor. A dokonce nemůžete takt zvýšit ani u pamětí, což je při současné situaci, kdy 2400/2667MHz stojí stejně jako 3200MHz, poněkud hloupé. V praxi to znamená, že už ani ve hrách nemá Intel navrch, protože v kombinaci RYZEN s 3200MHz či rychlejšími RAM dokáže AMD nejen stáhnout náskok Intelu, ale i jej překonat a u B360 nemáte možnost to alespoň trochu redukovat použitím výkonnějších a rychlejších DDR4 pamětí.

Spolu s tím navíc AMD nabízí ke svým procesorům v základu i použitelné a dobré chladiče v ceně, což posouvá poměr cena-výkon s ohledem na funkčnost a možnosti výrazně na stranu AMD, a proto si troufám objektivně říci, že AMD B450 je nejlepší mainstreamová platforma na trhu s nejlepším poměrem cena-výkon. Nákup Intel B360 je za současných podmínek prostě hloupost a jasně horší volba. Jednoduše B450 nabízí vše co B360, ale k tomu i věci jaké má Z370/X470. Testovaná ASUS ROG STRIX B450-F GAMING je pak jednou z nejluxusnějších B450 desek, čemuž odpovídá přeci jen cena, která ale i tak není nijak strašná a nedostupná. A je to velmi dobrá deska za ty peníze s mnoha prvky (byť v jednodušší podobě) jaké mají podstatně dražší a luxusnější X470 varianty. Takže ji klidně a bez váhání doporučím. Ale zdaleka není jediným modelem, který pro vás otestujeme a pokud vám jde čistě o cenu, jsou na trhu i mnohem levnější B450 desky, což se ale nutně odrazí v jejich zpracování atd. Každopádně chystáme pro vás mnohem více testů B450 desek, takže nás sledujte dále …

 

Za výbavu pro test děkujeme našim partnerům …

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-01 13:39:37

Doska je to zaujímavá, ale určite by som si dal veľký pozor na napájanie a celkovo napájanie B450 dosiek. Chlapík z kanálu actually hardcore overclocking poukázal na fakt, že väčšina výrobcov AM4 dosiek klame ohľadom počtu fáz, ich zloženia a riadiacich čipov. Najhoršie prehrešky má v tomto ohľade asrock. Určite by som si pred kúpou AM4 dosky pozrel jeho videá a na základe toho sa rozhodol. K doske len toľko, že aj keď tento chipset umožňuje taktovanie, určite by som na b450 netaktoval x modely. Skôr by som pretaktoval pamäte, znížil ich časovanie na čo najnižšiu hodnotu a podvoltoval cpu. Týmto by sa mal zaručiť najlepší možný výkon x modelov, hlavne v hrách. U ne-x modelov by som zvolil takt 4,0 GHz pri čo najnižšom napätí a vykonal by som rovnakú činnosť u pamäti ako u x modelov
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-02 13:07:53
avatar
To je buldzoid, nicméně...On to bere z dvou pohledů a řekněme si, spíše extrémních
1)řeší limity při určité obnovovací frekvenci fáze a napětí procesoru
-jenže ne vždy potřebujeme například tak vysokou frekvenci mosfetu na stabilní frekvenci - což sám třeba udává (a proč by běžný Honza více zatěžoval VRM, když to není nutné pro cíl maximální stabilní frekvence?)

2) Nepočítá s možným prouděním vzduchu, vše testuje na otevřeném místě. I proudění vzduchu, eventuálně použití vzducháče místo vodníka ovlivní teploty VRM oním prouděním vzduchu.
Lawliet [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-02 16:11:28

Samozrejme, obaja vieme, že je to nadšenec, ktorému padlo za obeť už mnoho kusov hw (nech im je zem ľahká). Mne však skôr ide o to, že tieto spoločnosti vyslovene klamú o zložení napájania,čo je na doske predsa jedna z najdolezitejsich komponent.
flanker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-03 10:45:23
avatar
Ono to není doslovný klam, dnes jsou desky řešeny hodně přes doubléry, ale naoko to funguje podobně jako čistá fáze. Naštěstí u Ryzenů není to až tak striktní. Více na silném VRM s více než 4-fázemi je nutnost pro Skylake-X a Threadripper a překvapivě pro 8-jádrový Intel v OC, který bere více než Ryzen 7 2700X (jelikož má nižší napětí než Ryzen při podobné spotřebě)
Ganimoth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - - 2018-08-07 10:53:27
avatar
Kdyby slo o doublery, tak nikdo ani nestekne. Zpravidla tam jen nacpou 2x tolik komponent, ale zadny doubler tam neni
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-07 11:06:49
avatar
jsem si jistý tím, že to napájení stačí i na extrémnější taktování jakéhokoliv AM4 procesoru .... nicméně tohle je B450 deska, má to být cenově dostupná deska, takže s extrémním OC se nepočítá a pro jakékoliv domácí taktování je ta napájecí kaskáda stále hodně předimenzována ;).

Ano, B450 desky se liší kvalitou i potenciálem. Jde i o počet vrstev PCB, což ovlivňuje třeba možné takty pamětí atd. Nicméně testovaná B450 STRIX je jednou z nejlepších B450 desek, klidně ji doporučím i pro domácí přetaktování X procesorů. Jediná slabina je v tom jednodušším chlazení VRM, které se prostě dalo funkčně udělat lépe (i při stejné ceně). Ale pokud máš rozumě (normálně) chlazenou skříň a tedy i ty pasivy, nebude problém ani v max. zátěži s vysokým přetaktováním. Vyzkoušeli jsme to.

ASUS má v nabídce i levnější B450 desky, ty základní už začínají na 2000 - 2500 korunách a ty bych opravdu pro velké a trvalé taktování CPU rozhodně nedoporučil. Nejde o napájení, to by bylo dostatečné pro domácí OC vždy RYZEN do AM4 není náročný pokud jde o napájení, ale o chlazení VRM, které v podstatě levné desky nemají. Ale zase, od desky za 2 tisíce snad nemůžeš chtít a požadovat kvalitativně to, co od desky za 3500 tisíce a víc ....

Desku jsme otestovali s 4,25GHz přetaktem na všech jádrech na RYZEN 7 2700X a nemá s tím žádný problém (pokud máme desku ve skříni a normálně chladíme vnitřek skříně ventilátory takže i VRM) z hlediska napájení desky opravdu nevidím problém. Ano, levnější desky jsou jednodušší, ale to je pointa toho být levnější deskou a pokud chce někdo hlavně taktovat, tak si přeci nebude kupovat co nejlevnější desku ;) takže ano, na levné B450 desky bych si dal pozor s taktováním, ale ne primárně kvůli tomu, že by to jejich napájení nedokázalo zvládnout ;)

PS. Samozřejmě ale neschvaluji to, co někteří výrobci u některých modelů dělají, tedy říkají, že mají vícefázové napájení, než je realitou a přesné ...
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Bonus k MB. 2018-08-10 20:35:30
avatar
Jen bych dodal, že k této MB dostanete i myšku ROG Strix Impact. Pro úplnost bych ještě zmínil, že tato MB již nepodporuje starší AM4 procesory X4, A6, A10, A12. Takže pokud někdo laškuje s myšlenkou, že svůj starý CPU dočasně použije, dokud nenašetří na Ryzen, tak má smůlu.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!


 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní svět
Manor Lords – hra jednoho vývojáře boří herní světStředa, 24 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 941x
Komentářů: 0
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázce
Deadpool & Wolverine – očekávaný film v parádní ukázceÚterý, 23 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 886x
Komentářů: 0
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.
Fallout seriál se dočká druhé řady. Zájem je i o hry.Pondělí, 22 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1045x
Komentářů: 1
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšení
Unreal Engine 5.4 představuje další masivní vylepšeníPátek, 19 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3624x
Komentářů: 0
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1417x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1253x
Komentářů: 5